Σελίδα 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 15161718192021222324252627282930 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 231 έως 240 από 296

Τίτλος θέματος: Πρόβλημα στη λήψη σήματος του iPhone 4;

Expert navigator Το avatar του χρήστη songless
    Περιοχή
    Χαλκιδικη, κοντα στο πρωτο το κοντυτερο...
    Ευχαριστώ
    13
    Δέχθηκε ευχαριστώ 28 φορές για 28 δημοσιεύσεις
    Αυτο θελω να πω. Πως στο Iphone δεν θελει ειδικο τροπο για να το κρατας για να πεσει το σημα. Ως δεξιοχειρας οταν κραταω ενα κινητο ,ο παραμεσος ακουμπαει απο την αριστερη πλευρα ακριβως εκει που ειναι στο Iphone το προβλημα. Δεν ειναι το Death grip αλλα η καθημερινη χρηση της συσκευης μου. Αρα δεν χρειαζομαι να γινω υπερβολικος για να ριξω το σημα στο Iphone, οπως προσπαθησα με τα αλλα μου τηλεφωνα.
    Multitasking anyone?

Επίτιμο Μέλος Το avatar του χρήστη CarpeNoctum
    Περιοχή
    Brussels
    Ευχαριστώ
    110
    Δέχθηκε ευχαριστώ 889 φορές για 392 δημοσιεύσεις
    Δεν είναι έτσι όπως τα λες όμως.. Το Χ spot είναι σε τέτοιο σημείο που χωρίς death grip δεν το μπλοκάρεις τόσο ώστε να χάνεις σήμα ή κλήσεις. Δεν έχω χάσει ποτέ καμία κλήση 15 μέρες τώρα.. Αυτό εξηγώ όλον αυτόν τον καιρό. Ναι το θέμα υπάρχει ξεκάθαρα. Η συσκευή έχει weakspot αλλά στην καθημερινή της χρήση δεν είναι τόσο εμφανές (εως καθόλου). Αυτό μπορεί να γίνει αποδεκτό;

Περιοχή
    Ευχαριστώ
    13
    Εγω μια χαρα το μπλοκαρω χωρις να το θελω με τον παραμεσο μου το Χ spot. Στο consumers report χανει το σημα με ενα απλο αγγιγμα εκει. Ουτε death grip ουτε πατεντες.
    Και αν δεν ηταν σοβαρο το προβλημα και αν τα ποσοστα παραπονων ηταν κατω του 0,55% και οι επιστροφες 1.5% λετε η apple να εβγαινε να δικαιολογηθει επειδη αγαπαει τους πελατες τις. Εγω παντως συνιστω τους υποψηφιους αγοραστες να αγορασουν παρτιδες κατασκευασμενες μετα τις 30 Σεπτεμβριου που θα εχει διορθωσει σιωπηρα το προβλημα η apple. Οχι τιποτα, αλλα τα πριν 30 Σεπτεμβριου θα χασουν και την μεταπωλητική τους αξια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την songless : 17-07-10 στις 15:57
    Multitasking anyone?

Επίτιμο Μέλος Το avatar του χρήστη CarpeNoctum
    Περιοχή
    Brussels
    Ευχαριστώ
    110
    Δέχθηκε ευχαριστώ 889 φορές για 392 δημοσιεύσεις
    Πήρα την άδεια από τον φίλο μου τον Θάνο (foxx) και αναπαράγω τα μηνύματά του (δημοσιεύθηκαν αρχικά στο myphone):

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του iPhone 4, είναι μόλις ένα εικοσιτετράωρο που το έχω στα χέρια μου και δεν θα ήθελα να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη χωρίς να την έχω απόλυτα τεκμηριωμένη. Αυτά όμως που όμως μπορώ να πω μετά βεβαιότητας από τις αποκλειστικά και μόνο εργαστηριακές παρατηρήσεις μου μέχρι στιγμής είναι τα παρακάτω.

1. Τεχνικά η Apple έχοντας δεδομένη την σχεδίαση του antenna frame, είχε τρεις θεμελιώδεις επιλογές για την τροφοδοσία τους όπως φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα.

Σε αυτήν την εικόνα εμφανίζονται κατά σειρά προτίμησης τα τρία feed combinations σε περίπτωση end-fed antenna elements. Τα κόκκινα σημεία είναι τα feed points ενώ με κόκκινο εμφανίζονται τα hotpoints σημεία δηλαδή που η επαφή με το χέρι ή έστω και η επαγωγική προσέγγιση δημιουργεί antenna detuning. Τα μπλε σημεία είναι τα cold ends και γενικά με μπλε απεικονίζεται το μήκος της κεραίας που η επαφή ή η επαγωγική προσέγγιση δεν δημιουργεί σημαντικό detuning.

Η ιδανική περίπτωση θα ήταν η χρήση του (Α) όπου το σημείο ένωσης αντιστοιχεί με cold ends και για τα δύο elements, άρα θα είχει και την μικρότερη επίδραση και στα δύο RF stages, το GSM/UMTS και το ΒΤ/WIFI/GPS.

Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη "συνδεσμολογία" είναι πως το hotpoint της κεραίας GSM/UMTS θα ήταν πλέον το κάθετο δεξιά όπως βλέπουμε ένα iPhone 4, με αποτέλεσμα το πολύ υψηλό SAR αφενός λόγο καθέτου πόλωσης του hot length και την απορόφηση μεγάλου μέρους της ακρινοβολίας από το κεφάλι του χρήστη κάτι που θα έχει ως αποτέλεσμα την σημαντικότατη πτώση σήματος κατά την χρήση της συσκευής.

Υποθέτοντας τα παραπάνω καθώς δεν μπορεί κανείς να είναι απολύτως βέβαιος, αλλά και ίσως λόγω του ότι εξυπηρετούσε καλύτερα την κάθετη διάταξη του μακρόστενου RF board, η Apple χρησιμοποίησε την διάταξη (B) το λεγόμενο "Series Feed". Αυτό έχει την εξής ιδιομορφία, ενώ η επαφή με το χέρι και η επαγωγική προσέγγιση στα hot σημεία επηρρεάζει την μία κεραία, την αριστερή δηλαδή στην φωτό και την GSM/UMTS στο iPhone, αφήνει εντελώς ανεπηρέαστη την άλλη μια και το πλησιέστερο σημείο της είναι cold, ουδέτερο δηλαδή σχετικά σε detuning. Αυτό γίνεται φανερό και στην χρήση του iPhone 4 καθώς το χέρι δεν επηρεάζει παρά ελάχιστα το GPS, WIFI και το BT.

2. Η ερώτηση φυσικά που καίει είναι "υπάρχει πτώση με την επαφή"; Η απάντηση είναι γνωστή και το έχουμε πει και ακούσει δεκάδες φορές. Ναι υπάρχει και όχι μόνο με την επαφή στο feed point ή το σημείο ένωσης αλλά και στην απλή προσέγγιση του χεριού, άρα εξακολουθεί να υπάρχει και με θήκη ή bumper (πολύ λιγότερη όπως είναι φυσικό)

3. Πόσο μεγάλη είναι αυτή η πτώση; Όπως και σχετικά tests έχουν ήδη δείξει, όχι όμως του CR, η πτώση εργαστηριακά είναι περίπου 18db στην λήψη στο worst case scenario, και περίπου 14dbm σε εκπομπή (που όμως εξισορροπείται από την κατά τα GSM standards παράλληλη αύξηση ισχύος RF). Και μπαίνει τώρα το ερώτημα, πόσο μεγάλη είναι πρακτικά αυτή η πτώση συγκριτικά τουλάχιστον με άλλες γνωστές συσκευές;

Όπως είναι γνωστό σε όσους ασχολούνται χομπιστικά και ειδικά επαγγελματικά με την RF, δεν υπάρχει περίπτωση μιας αυτοφερούς πόσο δε εσωτερικής κεραίας να μην έχει προβλήματα detuning και shielding και όχι μόνο από την άμεση επαφή αλλά και από την απλή προσέγγιση σε αγώγιμα και ημιαγώγιμα εμπόδια όπως το σώμα του χρήστη. Στα 25 χρόνια επαγγελματικής μου σχέσης με το χώρο δεν έχω συναντήσει καμμία τέτοια συσκευή ασχέτως τύπου και χρήσης.

Ειδικότερα λοιπόν στην περίπτωση του iPhone 4, και με δεδομένη την όχι και καλύτερη επιλογή antenna feed points της Apple η πτώση θα ήταν λογικό να είναι μεγαλύτερη από ότι σε άλλες συσκευές. Εργαστηριακά όμως, το επαναλαμβάνω εργαστηριακά και μόνο γιατί δεν βρήκα χρόνο να βγω σε πραγματικές συνθήκες, δεν είναι. Τόσο το κατά τα άλλα αγαπημένο μου Blackberry Bold 9700 όσο και το HTC Legend βρίσκονται σε δυσμενέστερη θέση από το iPhone 4 ενώ από τα κινητά της δοκιμής ακολουθούν το 3GS και στην καλύτερη θέση το Nokia 6700c.

Ας κάνουμε λοιπόν μια λίστα

BB9700 (22db)
    Legend (20db)
    iPhone 4 (18db)
    3GS (16db)
    6700c (11db)

Για τον υπολογισμό της ευασθησίας λήψης κάθε συσκευής, η οποία ευαισθησία είναι σημαντικός παράγοντας για τον υπολογισμό των υπολοίπων παραγόντων, χρειάζεται μια συγκεκριμένη στάθμη carrier. Απαραίτητο λοιπόν είναι ένα G/UMTS carrier generator το οποίο όμως δεν έχω μια και το αντικείμενο της εργασίας μου δεν είναι η τηλεφωνία. Προσπάθησα να εξασφαλίσω κάποιο αλλά για την ώρα δεν στάθηκε δυνατόν, αν και πιστεύω πως θα το έχω μέσα στις επόμενες ημέρες.

Αναγκαστικά λοιπόν στηρίχθηκα στην στάθμη σήματος της Vodadone μετρημένη με GSM field meter στα -51db εντός του εργαστηρίου μου. Δύο είναι τα "παράδοξα" που παρατηρήθηκαν στην συνέχεια. Πρώτα από όλα, το iPhone 4 έχει την υψηλότερη ευαισθησία από όλα τα κινητά της δοκιμής με συντελεστή S/attn τα 8db/10dbSN, ακολουθούμενο από το μέχρι σήμερα κορυφαίο 6700 στα 12db, το 3GS και το BB στα 14db και το Legend στα 16.

Ακόμα ποιό παράδοξο η βαθμονόμηση του signal strength meter, με την λογαριθμική του κλίμακα να βρίσκεται στον "γάμο του Καραϊγκιόζη" καθώς τερμάτιζε ακόμα και με -85db τη στιγμή που σε αυτή τη στάθμη σήματος και με ένα πρόχειρο υπολογισμό δεν θα έπρεπε να έδειχνε περισσότερο από μία γραμμή. Εδώ οφείλω λοιπόν να παραδεχτώ πως η Apple στην ανακοίνωσή της περί αλγορίθμου βαθμονόμισης είχε μάλλον δίκο σε ένα τουλάχιστον βαθμό.

Συμπέρασμα μέχρι στιγμής, που από ότι θυμάμαι δικαιολογεί τις παρατηρήσεις του Νίκου και άλλων φίλων εδώ στο forum περί αυξημένου sensitivity συγκριτικά με προηγούμενα μοντέλα. Μέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να κατασταλάξω που οφείλεται η τόσο υψηλή ευασθησία (που δεν είναι απαραίτητα καλό). Μελετώ τα data sheet του chipset αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω λεπτομέρειες του firmware και των παραμέτρων που επέλεξε η Apple για να το οδηγήσει.

Ας κάνουμε λοιπόν τώρα μια λίστα βάση του RF sensitivity, ή καλύτερα του RFinp attenuation βάση ενός σταθερού carrier.

iPhone 4
    6700c
    3GS
    BB9700
    Legend

4. Ασφαλή συμπεράσματα μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν ούτε και θα ήθελα να τα στηρίξω μόνο σε λίγες εργαστηριακές παρατηρήσεις. Το μόνο που μπορώ να πω με σχετική ασφάλεια και δίχως τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ είναι ένα. Στο σπίτι μου που είναι ο μόνος χώρος έχω από το εργαστήριο όπου χρησιμοποίησα το iPhone, έχει μια ιδιαιτερότητα. Το σήμα της Vodafone (GSM) είναι τόσο χαμηλό που ουσιαστικά θα πρέπει να βγει κάποιος στο μπαλκόνι για να επικοινωνήσει ενώ στα περισσότερα δωμάτια οποιαδήποτε συσκευή είναι εκτός δικτύου, ή βγαίνει σύντομα.

To iPhone 4 έδειχνε 3 μπάρες σε οποιδήποτε εσωτερικό χώρο και συχνά έφτανε τις τέσσερεις. Με Bluetooth handsfree υπήρχε άριστη επικοινωνία δίχως διακοπές και άλλα ενοχλητικά, κάτι που αποδεικνύει την πολύ καλύ ευαισθησία. Αγγίζοντας το κρίσιμο σημείο της κεραίας, το σήμα μηδενιζόταν και σε λίγα δευτερόλεπτα ήταν εκτός δικτύου. Τι θα πρέπει όμως κανείς να συμπεράνει (αυθαίρετα γιατί τεχνικά υπάρχει εξήγηση) από αυτή την συμπεριφορά, όταν 4-5 άλλες συσκευές δεν μπορούσαν σε καμμιά περίπτωση να κλειδώσουν στο δίκτυο ούτε μια στιγμή, έστω και δίχως να τα αγγίζει χέρι;

Έτσι έχουν μέχρι στιγμής τα πράγματα. Θα προσπαθήσω να εκμεταλευτώ το Σαββατοκύριακο και πέραν κάποιων ακόμα εργαστηριακών δοκιμών, θα δοκιμάσω το iPhone σε συγκεκριμένα σημεία της Θεσσαλονίκης και των περιχώρων της, τόσο μόνο του όσο και συγκριτικά με τις άλλες συσκευές της δοκιμής, και με κάρτες και των δύο παρόχων (Voda & Cosmote).

Μέχρι στιγμής λοιπόν έχουμε:

ΝΑΙ είναι λάθος επιλογή το series feed που επέλεξε η Apple σε συνεργασία με το εξωτερικό antenna frame, αν και καταννοώ ως τεχνικός τους λόγους για τους οποίους το έκανε. Θα μπορούσε όμως να μειώσει αρκετά τα αποτελέσματα του "death grip" επιλέγοντας το mirror feed.
    ΝΑΙ υπάρχει πτώση τόσο ένδειξης όσο και ευασθησίας αλλά και αύξηση της κατανάλωσης λόγω GSM RF step-up.
    ΝΑΙ είναι λάθος η λογαριθμική κλιμάκωση του signal strength meter (αλλά διορθώνεται).
    ΝΑΙ το iPhone 4 είναι το πλέον ευαίσθητο σε λήψη κινητό που προσωπικά έχω δοκιμάσει (και θα ξαναπώ πως δεν είναι απαραίτητα καλό αυτό και ίσως θα πρέπει να επανααξιολογηθεί από την Apple).
    ΝΑΙ το death grip μπορεί να μηδενίσει το σήμα σε σημείο να βγει εκτός δικτύου. Αυτό όμως που πρέπει να πω εδώ, είναι πως ακόμα και με την μείωση λόγω grip, δεν είναι χειρότερο από τις συσκευές της δοκιμής, ότι και αν σημαίνει αυτό. Αυτό βέβαια θέλει αρκετό ακόμα ψάξιμο και δοκιμές για να το τεκμηριώσω ασφαλώς.
    ΟΧΙ Το iPhone 4 δεν είναι το χειρότερο σε antenna detuning - shielding. Δύο από τις συσκευές της δοκιμής έχουν χειρότερη συμπεριφορά όταν πιάνονται με παρόμοιο τρόπο. Και αν πιστέψουμε τα videos και τις αναφορές του web, τότε υπάρχουν και άλλες πολύ "χειρότερες" αν και δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω ο ίδιος.

=====

Και συνεχίζει σε άλλο μήνυμά του:

Καθημερινά λόγω εργασίας, και δεν μιλώ για κινητά, αντιμετωπίζω ανθρώπους που δεν γνωρίζουν από τεχνικά και δεν είναι αναγκασμένοι άλλωστε. Όμως όλοι αυτοί έχουν "άποψη" που πολύ συχνά έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την τεχνική πραγματικότητα. Αυτού του είδους το κοινό δεν μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με τεχνικές τεκμηριώσεις, καθώς ο σκεπτικισμός, η προκατάληψη σε συνδυασμό με την άγνοια τους καθιστά κουφούς και τυφλούς απέναντι στην όποια τεχνική πραγματικότητα. Σε αυτές τις περιπτώσεις, ένα απτό και κατανοητό παράδειγμα είναι ότι καλύτερο για να αντιληφθούν τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Έτσι δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η προσέγγιση της Apple. Άλλωστε δύο ημέρες πριν τον ίδιο τρόπο διάλεξα και εγώ για να εκφράσω εδώ στο forum τις διπιστώσεις μου. Και εγώ προτιμώ να μιλώ με λόγους σήματος, preamp attenuation κλπ, αλλά ούτε κατανοητά γίνονται από όλους ούτε ένα forum πόσο δε μια press conference είναι δόκιμος χώρος για τεχνικές γνωματεύσεις, ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις ένα ως συνήθως δύστπιστο κοινό. Έτσι μια απλή πειραματική δοκιμή που και ο πιο άπειρος χρήστης μπορεί να επαναλάβει μόνος του, είναι η καλύτερη απόδειξη αυτών των βαρετών τεχνικών γνωματεύσεων.

Για το συγκεκριμένο "πρόβλημα" του death grip, και την πιθανότητα βελτιωμένης έκδοσης και τα σχετικά αυτά που έχω να πω παίρνοντας απόλυτα το ρίσκο να αποδειχτώ λάθος είναι τα παρακάτω.

Είμαι πέρα για πέρα βέβαιος πως δεν πρόκειται να βγει διορθωμένη έκδοση, γιατί απλά δεν γίνεται. Δεν γίνεται με software για ευνόητους λόγους, και κανείς λογικός άνθρωπος δεν περιμένει αλλαγή σχεδίασης, αλλαγή μονάδων παραγωγής, αλλαγή υλικών και το σημαντικότερο έγκριση των αλλαγών από την FCC, όλα αυτά να πραγματοποιηθούν σε χρόνο μικρότερο των 6-7 μηνών χωρίς σε αυτά να συνυπολογίζουμε τις εγκρίσεις από μετόχους, διοικητικά συμβούλια και τις λοιπές εσωτερικές διεργασίες.

Στοιχηματίζω πως όταν σε ένα χρόνο παρουσιαστεί το iPhone 5, ότι αλλαγή ή βελτίωση και αν έχει ενσωματώσει η Apple σε αυτό, δεν πρόκειται να εμποδίσει ακόμα περισσότερους από εφέτος επικριτές να δουν την ίδια ή και μεγαλύτερη πτώση της λήψης λόγω "death grip". Και αυτό γιατί στην καταναλωτική βιομηχανία και ειδικά σε αυτή της καταναλωτικής τεχνολογίας όλοι μας ξέρουμε πως αν έστω και μια φορά "σου βγει το όνομα" εκατομμύρια δύσπιστων πολέμιων και μη είναι σε θέση μάχης για να κρίνουν υπαρκτά και ανύπαρκτα προβλήματα. Το είδαμε να συμβαίνει σε πολλά προϊόντα της Microsoft, της Apple και κάθε επιτυχημένου κατασκευαστή, γιατί να μην το δούμε και σε αυτή την περίπτωση;

Επιπλέον είμαι απολύτως βέβαιος πως στο iPhone 5 θα επαναληφθεί η ίδια ιστορία με το death grip, όχι εκ μέρους της Apple αλλά των επικριτών της, για έναν απλούστατο λόγο. Γιατί θα εξακολουθεί να υπάρχει "death - grip" ή όπως διάολο ονομάζεται μέχρι τότε. Όπως θα υπάρχει, θα παρατηρείται και θα σχολιάζεται ως μέτρο σύγκρισης σε κάθε τηλέφωνο οποιουδήποτε κατασκευαστή κυκλοφορήσει από τώρα και στο εξής. Ο κόσμος, άσχετοι με τα τεχνικά ως επί το πλείστον, έμαθαν ένα νέο πρακτικά μετρήσιμο φυσικό νόμο που διέπει κάθε συσκευή, και ως συνήθως με μεγάλη τους χαρά θα τον χρησιμοποιούν ως κριτήριο έστω και αν δεν κατέχουν ή καταλαβαίνουν λέξη από την επιστημονική του υπόσταση.

Είμαι πέρα για πέρα βέβαιος πως αυτή τη στιγμή που σας ταλαιπωρώ με την πολυλογία μου, εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες κάθε κινητού "ζουλούν" τις συσκευές τους με το μάτι στραμένο στις μπάρες του S-meter. Στο σύνολό τους σχεδόν θα διαπιστώσουν το αναμενώμενο, πως η πτώση της λήψης, και σε συνθήκες 3G και χαμηλού σήματος ακόμα και η διακοπή της επικοινωνίας, παρουσιάζεται και στις δικές τους συσκευές. Να μαντέψω τι θα συμβεί στην συνέχεια; Οι περισσότεροι από αυτούς που δεν έχουν, δεν θέλουν ή δεν μπορούν να αποκτήσουν iPhone θα το αποσιωπήσουν αλλά θα συνεχίσουν σιωπηλά να ζουλούν συσκευές στο μέλλον. Κάποιοι φανατικοί υποστηρικτές της Apple θα γυρίσουν ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους στο YouTube παρουσιάζοντας τις "χειρότερες" ανταγωνιστικές συσκευές, και οι γνωστοί - άγνωστοι "δημοσιογραφίσκοι" του web θα βρουν ευκαιρία να γεμίσουν κατεβατά με συμπεράσματα και αναμεταδόσεις των αναμεταδόσεων και δεκάδες "ΜΑΤΙ" (μία-από-τα-ίδια) άρθρα που θα αποτελέσουν μέσω των search engines κράχτη για τα blog τους μήκως και βγάλουν το κατιτίς τους από τα ads.

Να προσθέσω σε όλους αυτούς, και εκείνους που ως σύγχρονοι Tesla θα "εφεύρουν" απίστευτες λύσεις στο "death-grip" που στο σύνολό τους θα προκαλέσουν την λογική και την υπομονή μας στο μέλλον. Τελειώνοντας λοιπόν την πολυλογία μου, και συγχωρήστε με γι'αυτήν, θα το ξαναπώ. Το death grip ή για να είμαι ακριβής τα αποτελέσματά του υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. Οι φυσικοί νόμοι δεν αλλάζουν και ο αγώνας για συμπαγείς, μικρές και όμορφες συσκευές δεν επιτρέπει σωστά κατασκευασμένες συσκευές με ορθά τοποθετημένες κεραίας που θα μείωναν το φαινόμενο σε μεγάλο βαθμό, χωρίς και πάλι να το εξαλείψουν.

Και αντί κάποιοι καλοθελητές όπως π.χ. η Nokia να μας μιλούν για το μεγαλείο της τεχνικής τους υπεροχής σε θέματα RF, ας μπουν στον κόπο να εξηγήσουν και σε εμένα και κάθε τεχνικό ανά τον κόσμο, γιατί ενώ κατά τους ισχυρισμούς τους σωστά τοποθετούν τις κεραίες τους σε αθωράκιστο πλαστικό cage, δεν φροντίζουν να θωρακίσουν σε ημιαγώγιμο ή μεταλλικό shield frame την υπόλοιπη συσκευή, αφήνοντας τόσο τον ψηφιακό θόρυβο να παρεμβάλει το RF circuit, όσο και το αρμονικό EFI των πολυδονητών των backlit να κάνει το ίδιο στο υπόλοιπο κύκλωμα, όσο και τις εξωτερικές detuning πηγές να εξακολουθούν να αποτελούν πρόβλημα για τις συσκευές τους; Το έκαναν σωστά στο παρελθόν με εξαιρετικά αποτελέσματα, αλλά λόγω μιας "πλαστικοποιημένης" οικονομίας έκοψαν την "κακιά" συνήθεια φορτώνοντας στον κόκκορα κατασκευαστικούς κανόνες που ίσχυαν και ισχύουν.

Περιοχή
    Ευχαριστώ
    13
    Οπως δεν με ειχε καλυψει ο τροπος που εκανε τη μελετη ο foxx και την παρουσιασε στο Myphone , ετσι δεν με καλυπτει και τωρα. Εχει τις τεχνικες γνωσεις, αλλα ο τροπος που εβγαλε συμπερασματα μονο εργαστηριακος δεν μου ακουγεται. Δεκτο οτι δεν καταλαβαινω τους τεχνικους ορους, αλλα δεν χρειαζονται να γινουν κατανοητοί οταν το αποτελεσμα ειναι πρακτικο και οπτικο. Λογος που δεν θεωρω επιστημονικο τον τροπο εξαγωγης συμπερασματων;

"Για τον υπολογισμό της ευασθησίας λήψης κάθε συσκευής, η οποία ευαισθησία είναι σημαντικός παράγοντας για τον υπολογισμό των υπολοίπων παραγόντων, χρειάζεται μια συγκεκριμένη στάθμη carrier. Απαραίτητο λοιπόν είναι ένα G/UMTS carrier generator το οποίο όμως δεν έχω μια και το αντικείμενο της εργασίας μου δεν είναι η τηλεφωνία. Προσπάθησα να εξασφαλίσω κάποιο αλλά για την ώρα δεν στάθηκε δυνατόν, αν και πιστεύω πως θα το έχω μέσα στις επόμενες ημέρες.

Αναγκαστικά λοιπόν στηρίχθηκα στην στάθμη σήματος της Vodadone μετρημένη με GSM field meter στα -51db εντός του εργαστηρίου μου"
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την songless : 17-07-10 στις 16:27
    Multitasking anyone?

Master navigator Το avatar του χρήστη chrisbas
    Περιοχή
    Sweet Waters
    Ευχαριστώ
    73
    Δέχθηκε ευχαριστώ 101 φορές για 75 δημοσιεύσεις
    Κουραστικο αρθρο,με τεχνικους ορους που δεν καταλαβαινω...στη μεση το παρατησα!Ισως φταιει το οτι ειμαι διακοπες!
    Πολυ κακο για το τιποτα,ισως υπαρχει προβλημα σε συγkεκριμενα γεωγραφικα σημεια,το βλεπω και εδω στη Λευκαδα με το 3GS,σε σημεια με χαμηλο σημα δειχνει αναζητηση(οταν το πιανω με το δεξι χερι και τα δαχτυλα αγκαλιαζουν την αριστερη πλευρα).Χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι!!!
    Προς τί τοση χολη απο ορισμενους δεν το καταλαβαινω.Σας εβαλε κανεις με το ζορι να το αγορασετε???
    ΒΕΝΙΖΕΛΙΚΟΣ ΑΠΟ ΚΟΥΝΙΑ!!!

Driver
    Ευχαριστώ
    6
    Δέχθηκε ευχαριστώ 8 φορές για 5 δημοσιεύσεις
    Απλα να κανω μια ερωτηση απο δικια μου περιεργεια γιατι να πω την αληθεια δεν το εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα το ζητημα. Αν καποιος βαλει το δακτυλο του μονο στο ενα ακρο και ακουμπησει μονο την κεραια του GSM στο ακρο χωρις να ενωνει ομως την κεραια GSM με αυτη του wifi, παρουσιαζεται η ιδια πτωση σηματος με το αν ενωσει με το δακτυλο του την κεραια του GSM με αυτη του wifi;

Δε μιλαω για death grip και περιεργα "αγκαλιασματα". Απλα αν βαλει το δακτυλο του με τους παραπανω δυο τροπους η πτωση του σηματος επηρεαζεται στον ιδιο βαθμο;

Expert navigator Το avatar του χρήστη KillBill
    Ευχαριστώ
    5
    Δέχθηκε ευχαριστώ 1 φορά για 1 δημοσίευση
    @ Carpenoctum

Eσύ μέσα στο forum έχεις δικαίωμα να συγκρίνεις με άλλα τηλέφωνα. Αν ήσουν όμως CEO της apple δεν θα μπορούσες να το κάνεις και μάλιστα δημόσια, λέγοντας κιόλας οτι και "αυτά" έχουν πρόβλημα.

Δυσφήμηση προϊόντος είναι απ όσο ξέρω απο νόμους.

Navigator Το avatar του χρήστη Xciting
    Ευχαριστώ
    15
    Δέχθηκε ευχαριστώ 30 φορές για 29 δημοσιεύσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KillBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσφήμηση προϊόντος είναι απ όσο ξέρω απο νόμους.
    Ποιος νόμος που γνωρίζεις το αναφέρει αυτό; Ο δεν συμπαθώ την Apple;

Expert navigator Το avatar του χρήστη koala
    Περιοχή
    Aσπροβάλτα-Δράμα
    Ευχαριστώ
    12
    Δέχθηκε ευχαριστώ 11 φορές για 11 δημοσιεύσεις
    και που ξερω εγω οτι τα τηλεφωνα δεν ητανε πειραγμενα;;Γιατι δεν ειπε απο τους παρευρισκομενους να αφησουνε τα τηλεφωνα τους εκει για να το διαπιστωσουνε;;;Λεω εγω τωρα...
    Samsung Omnia--ΗΤC HD2 Omega 22 with Android Superam 1,5 and Desire HD

Σελίδα 24 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 15161718192021222324252627282930 ΤελευταίαΤελευταία

Στατιστικά για αυτό το θέμα

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Δικαιώματα Δημοσιεύσεων