PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος με iMac χρήζει βοήθειας

Kostinios
17-12-11, 20:04
Αγορασα εναν imac και εχω την πρωτη απορεια.
Υπαρχει κανενα link για τα mac παιδια. Ειναι δυσκολα μεχρι στιγμης.

vwgolf16
17-12-11, 20:12
Καλοριζικο. Σε ποιο σημειο δυσκολευεσαι;

Kostinios
17-12-11, 20:14
Ευχαριστω.
Σε ολα!Christmasmrgreen
Το εχει περιλαβει ο αδερφος μου αλλα δεν ξερει και πολλα απο mac.

vwgolf16
17-12-11, 20:18
Το Mac OS X Lion ειναι ποιο ευχρηστο απτα Windows αν το μαθεις. Δεν ειναι τπτ θελει εξικοιωσηcristmassmile

Kostinios
17-12-11, 20:27
Το δεξι κλικ στο ποντικι που ειναι; Πως κανω διαγραφη;

vwgolf16
17-12-11, 20:44
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Δεν υπαρχει δεξι κλικ αν εννοεις κουμπι. Το mouse ειναι Multi Touch
[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Kostinios
17-12-11, 20:51
Παιδια παω να δω βιντεο στον σαφαρι και λεει οτι δεν εχω το adobe! Τι κανω;

panosha
17-12-11, 20:54
System Preferences, Mouse, τσεκάρισε το secondary click on the right side.

Kostinios
17-12-11, 21:39
Παιδια sos

Περασα τα windows. Εχω ενα μικρο προβλημα ομως. Πως βγαινει το cd;;;;;;;;;
Πρεπει να το βγαλω και δεν ξερω πως!

panosha
17-12-11, 21:51
Κοίτα στο πληκτρολόγιο ή πέταξε το στα σκουπίδια. hysterical1

Kostinios
17-12-11, 21:56
Το ειχα κανει. Ηθελε ομως τους drivers του windows.

Kostinios
17-12-11, 23:46
Η apple δεν πεζετε. Πηγα να συνδεσω το hdmi και τι να δω. Θελει ειδικο ανταπτωρα. Ελεος!!!

songless
17-12-11, 23:55
Εκνευριστικο το ξερω, αλλα τουλαχιστον υπαρχει ανταπτορας.Τα μη συμβατα προτυπα της apple με τους υπολοιπους ειναι αυτο που μου απαγορευσε να αγορασω την οθονη της για το pc μου(mini display port).

vwgolf16
18-12-11, 00:08
Ο γνησιος ανταπτορας της Apple minidisplayport to dvi για να συνδεσω την TV μου με ειχε κοστησει 40E αρκετα ακριβος και αυτο επειδη ειναι Apple.

songless
18-12-11, 00:20
Σχετικα φτηνο με τα 100€ που ζητουσε για το bnc καλωδιο το 2002.

Kostinios
18-12-11, 01:29
1) Παιδια οταν παταω το eject δεν βγαινει το cd και μετα απο λιγο παταω shift και eject και βγαινει αμεσως. Τελικα πιο απο τα δυο ειναι;
2) Κατι ακομα. Εχει hdmi ετσι; Εστω με ανταπτορα.
3) οταν κλεινω τον imac το πληκτρολογιο και το ποντικι κληνουν αυτοματα; Δεν χρηαζεται να πατησω τα κουμπια που εχουν;

Οπιος ξερει ας μου πει.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

SteliosM
18-12-11, 05:39

Kostinios
18-12-11, 12:09
Ευχαριστω πολυ. Πολυ σημαντικα.
Αν ομως καποιος ξερει αυτα που ρωταω και μπορουσε να απαντηση θα ηταν ωραια.

vwgolf16
18-12-11, 12:22
1) [Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

η αλλιός δεξί κλικ στο εικονίδιο του CD και eject

2)Χρειάζεσαι ανταπτορα minidisplay port to hdmi

3)Όταν κλείνεις τον Imac απενεργοποιεί το mouse και το keyboard.

Kostinios
18-12-11, 13:36
Ευχαριστω πολυ ολους.
Θελω να κανω και μια αλλη ερωτηση. Με εχει εκνευρισει λιγο αυτο και δεν ξερω πως αλλαζει. Πως μπορω να απενεργοποιησω το κλεισημο της οθονης οταν δεν ειμε εκει(αδρανεια; )Θελω να παραμενει ανοιχτη. Αν μπορει καποιος να μου πει και για windows και για mac.
Παντος μεχρι στιγμης τα mac ειναι πολυ ωραια. Θα περιμενω τα ελληνικα για να ειμαι σιγουρος ποιο μου αρεσει. Παντος με εχει εκπληξη ευχαριστα το mac.

panosha
18-12-11, 13:46
Όλες οι ρυθμίσεις του υπολογιστή, είναι στο System prefernces. Εκεί θα βρεις και το Energy Saver.

Kostinios
18-12-11, 17:58
Ευχαριστω.
Το delete στο πληκτρολογιο που ειναι; Μηπως ειναι συνδιασμος πληκτρων;

chrisbas
18-12-11, 18:02
Μήπως υπάρχει και δεν το βλέπεις?κατω απο το eject ίσως?Christmaseek

Kostinios
18-12-11, 18:16
Το backspace μου εχει απο κατω!

Kostinios
19-12-11, 04:16
Παιδια δεν μου εχει delete. Δεν ειναι οπως στην φοτογραφεια που ανεβασε στην προηγουμενη σελιδα το παλικαρι. Εχει το backspace στην θεση του delete στην φωτο απο την προηγουμενη σελιδα. Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα στο πληκτρολογιο μου πανω στα γραμματα εχει εκτος απο τα αγγλικα και τα ελληνικα συμβολα. Μηπως εχω αλλο πληκτρολογιο;

dordas
19-12-11, 08:23
cmd + backspace

CarpeNoctum
19-12-11, 10:43
To οποίο cmd+backspace λειτουργεί ως delete για διαγραφή αρχείων. Στο Mac δεν υπάρχει delete κειμένου όπως στα windows, δηλαδή να γράφεις κάτι, να βάλεις κάπου τον κέρσορα και να πατάς delete για να διαγράφεις το κείμενο στα δεξιά του.

Kostinios
19-12-11, 17:31
Το vlc στο mac με πεδευει!! Που ειναι το menu στο vlc για να βαλω ελληνικα; Δεν εχει επιλογες το vlc στα mac?

CarpeNoctum
19-12-11, 17:39
Κάθε φορά που ανοίγεις ένα πρόγραμμα στο Mac, η πάνω μπάρα στην οθόνη σου μετατρέπεται στη μπάρα του app. Από εκεί θα βρεις τις ρυθμίσεις που θες.

Kostinios
19-12-11, 18:36
Νικο σε ευχαριστω! Δεν το εβρισκα με τιποτα! Ουτε που μου περασε απο το μυαλο. Μια ωρα εψαχνα.

SteliosM
19-12-11, 18:38
Για αυτό σου λέω... Διάβασε το manualάκι, ή δες τα video... Αλλιώς δεν θα το χαρείς.

Kostinios
20-12-11, 16:12
Στα win7 βρηκα τις ρυθμισεις για τον output ηχο (ειτε απο την τηλεοραση ειτε απο το pc). Μπορω να βαλω καποια ρυθμιση για να εχω ηχο και απο τα δυο ταυτοχρονα;

Kostinios
20-12-11, 22:11
Καποιος που να ξερει;Christmasmrgreen

PAVL-2
20-12-11, 22:24
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Που πήγες και έμπλεξες Κώστα .

Kostinios
20-12-11, 22:35
Χρηστο ωραια ειναι τα mac. Αλλα εχουν κατι παραξενιες πολυ εκνευριστικες. Π.χ. για νεα καρτελα πρεπει δεξι κλικ και μετα επιλογη νεας καρτελας. Παντος ειναι πολυ πιο ευκολα απο τα windows. Αντε να δουμε και τα ελληνικα σε λιγες μερες να γινουν γαματα.

panosha
20-12-11, 22:42
Απλά προσπάθησε να κάνεις delete αυτά που έχεις συνηθίσει και πάρτο από την αρχή. Είναι απλούστερο και λογικότερα στημένο το Mac OS X. Δεν είναι αυτοί οι περίεργοι, οι άλλοι είναι. Κάθε ενεργό πρόγραμμα, βγάζει τις επιλογές του στην πάνω μπάρα. Κλικ και Preferences - και στον Safari - για να βρεις αυτό που ψάχνεις και να το ρυθμίσεις όπως σου αρέσει.

Kostinios
21-12-11, 16:38
Πως διαγραφω μια εφαρμογη εντελος απο τον υπολογιστη; Π.χ. Ενα παιχνιδι. Στα windows επρεπε να πας προσθαφαιρεση προγραμματων. Στα mac πως ειναι;

vwgolf16
21-12-11, 16:41
Πετάς το εικονίδιο στον κάδο και είσαι έτοιμοςcristmasbiggrin.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εφαρμογές που κάνουν προσθαφαίρεση σβήνουν κάποια μικρά υπολείμματα που αφήνουν τα προγράμματα αλλα αυτα δεν σε δεσμεύουν χώρο στον σκληρο.

CarpeNoctum
21-12-11, 17:42
Εκτός πάντα από την περίπτωση που η εφαρμογή/παιχνίδι έχει δικό της uninstaller.

@Kostinios

Αν δε διαβάσεις κάνα manual δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά. Δεν θα το ευχαριστηθείς με τίποτα.

Kostinios
21-12-11, 18:02

Συμφωνο αλλα που θα βρω ενα manual στα ελληνικα;;; Ξερει κανεις;;
Το δικο της unistall που θα το βρω;

CarpeNoctum
21-12-11, 18:18
Αν εχει uninstaller η εφαρμογη θα είναι μέσα στο Applications σε φάκελο μαζί με την εφαρμογή.

Για manuals στα ελληνικά δες αυτό :

Ενώ υπάρχει και προφανώς το google.

Kostinios
21-12-11, 18:42
Κανενα δωρεαν;;Christmasmrgreen

Kostinios
21-12-11, 19:46
Τελικα ανοιξε το πρωτο. Δεν θελω ομως να περασω ελληνικα αφου σε λιγες μερες θα τα εχουμε με επισημη υποστηριξη.

CarpeNoctum
21-12-11, 20:01
Ώπα.. γράψε λάθος.. λάθος λινκ ηταν το πρώτο. Άλλο νόμιζα ότι ήταν. To έσβησα.

Kostinios
26-12-11, 16:18
ερωτηση

οταν συνδεω στο mac ενα π.χ. usb πρεπει να κανω μετα ασφαλη καταργηση οπως στα windows? χρειαζεται στα mac κατι τετοιο.

υ.γ. πραγματικα Once you go Mac you never go back!!!respect7

vwgolf16
26-12-11, 19:01
Ναι χρειάζεται και στα Mac η ασφαλής κατάργηση.

panosha
26-12-11, 19:10
Κάθε εξωτερικό δίσκο, τον πετάς στα σκουπίδια, πριν αφαιρέσεις το καλώδιο ή διακόψεις την τροφοδοσία του.

Kostinios
26-12-11, 19:25
πανο εννοεις οτι τον σερνο στον σκουπιδοντενεκε που ειναι δεξεια κατω? ετσι γινεται η αποσυνδεση?
cristmasconfused

panosha
26-12-11, 20:00
Ναι, ή δεξί κλικ και εξαγωγή.

Kostinios
27-12-11, 23:42
θελω να ρωτησω κατι σημαντικο και πρακαλω οπιος ξερει να μου απαντησει.
οταν τα windows κολαγαν παταγαμε ctr + alt + delete για να ξεκολησει.
το αντιστοιχω <<κολπο>> στα mac πιο ειναι?
και κατι ακομα. αν δεν πιασει στα mac το αντοιστιχο κολπο να πατησω το κουμπι απο πισω που ανοιγει τον υπολογιστη συνεχομενα για να κανει επανεκινηση? εννοω κανει επανεκινηση αν το πατησω συνεχομενα?

panosha
27-12-11, 23:48
Με το κουμπί εκκίνησης πατημένο για μερικά δευτερόλεπτα θα κλείσει. Δεν κολλάνε αυτά πάντως.

Πάρε και το screenshot από τις Προτιμήσεις Συστήματος (Preferences) με τα ελληνικά για να σκάσεις. tease1
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

Kostinios
27-12-11, 23:56
ευχαριστω πανο.
να υποθεσω επομενος οτι δεν υπαρχει συνδιασμος πληκτρων
μην περνεις ορκο! εμενα μου κολησε ανοιγωντας απλα ενα βιντεο!

υ.γ. τι εννοεις να σκασω???hmmm

panosha
28-12-11, 00:00

Εννοούσα να ζηλέψεις που δεν έχεις ελληνικά ακόμα.

Kostinios
28-12-11, 00:07
Ευχαριστω φιλε πανο.
Ονειρο τα mac.
Αντε ναβγουν τα ελληνικα και το βιβλιο που μου εδειξε ο carpe.

tjordas
28-12-11, 10:16

Άλλος τρόπος, ανοίγεις τον finder και δίπλα (δεξια) στο εικονίδιο του σκληρού υπάρχει το κουμπί εξαγωγής, το πατάς και τέλος!

Kostinios
30-12-11, 21:49
οταν βαζω το iphone στο mac δεν το βλεπει σαν σκληρο δισκο. πως μπορω να τον δω σαν σκληρο δισκο για να παρω τις φωτογραφιες που εβγαλα?

panosha
30-12-11, 22:25
Με το Image Capture, από τα προγράμματα σου.

Kostinios
30-12-11, 22:55
χρειαζεται ασφαλης καταργηση οταν αφαιρω το iphone απο τον mac?

panosha
30-12-11, 23:12
Όχι.

Kostinios
30-12-11, 23:14
ωραια.
και κατι ακομα. στα windows οταν παταμε ctr alt και delete μας βγαζει ενα παραθυρο οπου εκει μπορουμε να βλεπουμε ποσο πανε οι επεξεργαστες και η ram σε διαγραμμα. στα mac πως μπορω να το δω αυτο?

panosha
30-12-11, 23:18
Applications, Utilities, Activity Monitor.

Kostinios
30-12-11, 23:36
ασχημο το διαγραμμα. στα windows ειναι πιο ωραιο. μπορω να το αλλαξω?Christmasmrgreen

Kostinios
07-01-12, 19:29
πολυ συχνα οταν χρησιμοποιω το quick time για να βλεπω βιντεο ιimac μου παγωνει! ξερει κανεις τιποτα?

kkalog
07-01-12, 19:38

Αν είσαι σε περιβάλλον lion και έχεις και το perian (για ελληνικούς υπότιτλους / format ταινιών σε avi) είναι ένα θέμα που συνδέεται με το το ότι το 32bit perian δεν συνεργάζεται καλά με το 64bit quicktime στο lion. Ένας τρόπος να το αντιμετωπίσεις είναι να δηλώσεις το Quicktime να τρέχει σε 32bit mode (Open finder -> Applications -> right click app "QuickTime Player" -> click "Information" -> mark "open in 32-Bit Mode" ->
Then Restart....)

Επίσης ένα άλλο ζήτημα μπορεί να έχει να κάνει με το icloud (!!!) και το συγχρονισμό που επιχειρείται όταν ανοίγει το quicktime όπως και άλλες εφαρμογές. Διάβασε τις οδηγίες σε αυτό εδώ ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] ml#lsrc.rss_main) το άρθρο.

Kostinios
07-01-12, 19:55
ευχαριστω για την απαντηση.
βασικα ειναι βιντεο που εχω τραβηξει με το iphone. δεν εχω icloud

kkalog
07-01-12, 19:57

Επειδή το icloud είναι "ενσωματωμένο" στην τελευταία έκδοση του lion δεν έχει σημασία αν το έχεις ενεργοποιημένο ή όχι, υπάρχει στο σύστημα απλώς δεν επικοινωνεί με κάποιο λογαριασμό.

Kostinios
07-01-12, 20:19
Αυτο με το icloud ειναι το προβλημα που λενε οτι υπαρχει και θα λυθει με το επομενο update που μας εχει εντωμεταξυ γκαστροσει μεχρι να το δουμε; Christmasmrgreen

kkalog
07-01-12, 20:23

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, γενικά το icloud δεν έχει προβλήματα από όσο γνωρίζω (περιορισμένη λειτουργικότητα σε σχέση με το παλιότερο mobile me - ναι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, το ότι δηλαδή θα έπρεπε να έχει περισσότερες λειτουργίες).

Το συγκεκριμένο θέμα του άρθρου είναι πολύ συγκεκριμένο και έχει να κάνει με τα δικαιώματα που υπό απροσδιόριστες συνθήκες αλλάζουν σε ένα folder του συστήματος το οποίο συνδέεται με το συγχρονισμό αρχείων μεταξύ mac και icloud.

Kostinios
10-01-12, 23:13
εκτος απο το lion ο σαφαρι ειναι στα ελληνικα?

panosha
10-01-12, 23:15
Ναι.

Kostinios
11-01-12, 00:11
τελεια!!!
εχω ανοιξει μια σελιδα που ειναι εξολοκληρου με flash και ο υπολογιστης σερνετε σε google chrome!!!
ενδικτικα η μνημη εχει παει 3.8 απο τα 8gb απο μια σελιδουλα!
ειναι λογικο αυτο? κανω κατι λαθος?

Kostinios
11-01-12, 03:29
sτον safari πως μπορω να ανοιξω μια νεα κενη καρτελα? οπως ειναι στο google chrome που εχει ενα απλο +

panosha
11-01-12, 10:50
Προβολή, εμφάνιση γραμμής σελιδοδεικτών, και κλικάρεις στον κενό χώρο δεξιά από την ανοιχτή καρτέλα. Ευκολότερα με cmd+T.

Kostinios
11-01-12, 11:46
καλα ο safari στα mac δεν πεζετε. δεν ξερω τι κανει στα windows αλλα στα mac ειναι ονειρο!
δεν μετανιωνω καθολου για την αγορα μου αντιθετος το καταχερομαι!respect1

Kostinios
11-01-12, 18:53
εχω ενα προβλημα με τον σαφαρι και οπoιος μπορει ας βοηθησει.
οταν μπενω στο youtube και θελω να κανω το βιντεο σε ολη την οθονη απο το κουμπι που εχει κατω απο το βιντεο (το τελευταιο απο την σειρα) δεν μου το μεγαλωνει. μηπως εχω καποιο bug? ή δεν γινεται?
κατι ακομα. μπορω να πληκτρα που εχει στο πληκτρολογιο για αναπαραγωγη των τραγουδιων στο itunes (παυση, επομενο κ.α. ) να τα ρυθμισω να λειτουργουν και για αλλα προγραμματα π.χ. το youtube?

Kostinios
12-01-12, 14:53
μονο εγω το εχω αυτο το προβλημα? μου συμβαινει μονο με σαφαρι!
για τα πληκτρα υπαρχη αυτο που λεω?

panosha
12-01-12, 15:44
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

Το τελευταίο κουμπί βάζει το βίντεο σε full sceen από το Safari. Το άλλο που ζητάς δεν γίνεται, τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο χειρίζονται μόνο τις ενσωματωμένες εφαρμογές.

Kostinios
12-01-12, 16:44
οπως σε ολα. το παταω και δεν μου γινεται τιποτα!!! με το chrome γινεται μια χαρα. με το safari οχι! ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?

vwgolf16
12-01-12, 16:59
Κανε ενα Reset Safari και ξαναδοκιμασε το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και ολα οκ τωρα.

Kostinios
12-01-12, 17:57
μου εφτιαξε. ευχαριστω ολους. reset ηθελε.

nikkos
12-01-12, 23:22
ρε κοστίνιε, σκέφτομαι να μεταπηδήσω και γω απ τα windows σε mac mini.... αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής : συνηθίζεται εύκολα το mac ή θα βλαστημήσω μέχρι να μπω στο αυλάκι?
θα τα δώκω που θα τα δώκω (κ απ ότι είδα το καινούριο δεν έχει ούτε dvd πάνω, θα πρέπει να πάρω έξτρα) μη μου βγάλει και το λάδι.. :)

Kostinios
13-01-12, 00:43

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. μαλιστα ειμουν τοσο ασχετος με τα mac που δεν ηξερα πως ξεκινανε που λεει ο λογος.
το πολυ σε μια εβδομαδα την φιλοσοφια των mac θα την μαθεις και μαλιστα πολυ ευκολα. αυτο που πρεπει να κανεις μονο ειναι αυτο που μου ειχε πει παλιοτερα ο πανος. να κανω delete οσα ειξερα απο τα windows. τι εννοω για να μην σε τρομαξω. π.χ. αντι για ctr οπως ειναι στα windows πρεπει να πατας command ή π.χ. η αλλαγη γλωσσας γινεται μεσο cmd και space(πολυ πιο ευχριστο). δηλαδη μικροπραγματα που τα μαθαινεις ευκολα. ειμουν σχεδον σιγουρος οτι θα το μετανιωνα που πειρα imac και οτι θα καταντουσα να τους βαλω windows. και ομως εχω παθει την πλακα μου. νιωθω σαν μικρο παιδι που του δωσαν μια τουρτα ολοκληρη. τι να πρωτο πω. για την φοβερη οθοναρα με τα 64bit λογισμικο? για την ταχυτητα κλεισηματος και ανοιγματος του υπολογιστη που το πολυ μεχρι 40 δευτερα κανει να ανοιξει με εναν απλο δισκο(οχι ssd)? ή που αν τον κλεισω ή πεσει το ρευμα μου ξαναανοιγει τον υπολογιστη οπως ακριβως τον ειχα? ή να παω στον safari που δεν εχει καμια σχεση με τον safari στα windows? ο σαφαρι στα mac ειναι πραγματικα απο αλλο κοσμο. οταν θα δεις ποσες λειτουργιες ευκολιας εχει μεσω της αφης στο ποντικι θα εκπλαγεις. στον safari ομως γιατι αν βαλεις αλλο προγραμμα π.χ. chrome δεν θα σου χρησιμοπιει ολες τις λειτουργιες π.χ. μεγεθυνση γραμματων με μια απλη κινησουλα. εγω εχω βαλει και windows(πανευκολο πραγματικα μεσο του bootcamp) μονο 200gb απο το 1tb γιατι δεν θελω να ξανα αγορασω τα παιχνιδια που εχω. κατα τα αλλα δεν τα χριαζομαι. οτι θελω το περνω σε mac
αξιζει και πολυ μαλιστα. μην το σκεφτεσαι καθολου. ειδικα τωρα που απο μερα σε ημερα θα παρουμε και ελληνικα βουρ στον πατσα που λενε. ειναι ονειρο. α και κατι ακομα. antivirus δεν θα χριαστεις. πραγματικα δεν χρηαζεσαι.

Kostinios
20-01-12, 00:25
ελεος δηλαδη. βγηκε η 6 beta του lion. αν βγαλουν και 7 θα βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο!

panosha
20-01-12, 00:31
Η οποία - νομίζω - ότι θα είναι η τελευταία beta.

CarpeNoctum
20-01-12, 11:42

Αν βγει όμως update και είναι γεμάτο bugs πάλι θα το χτυπάς. Καλύτερα έτσι για να ξέρουμε ότι θα περάσουμε αναβάθμιση και δεν θα τρέχουμε μετά. Έλεος. Εξάλλου η 10.7.2 είναι 2-3 μηνών έκδοση. Μην προτρέχουμε.

Kostinios
20-01-12, 11:48

δεν ενοουσα προφανως αυτο νικο. εννουσα οτι τοσο πια θελουν για να μας την δωσουν? μας γκαστρωσαν. αν δεν ειχε μεσα τα ελληνικα θα αδιαφορουσα παντελος!

CarpeNoctum
20-01-12, 12:05
Κώστα στο OS X οι αναβαθμίσεις αυτές είναι μεγάλες και ουσίας. Γι' αυτό και βγαίνουν τόσες beta. Δεν κλείνουν μόνο bugs. Όταν πρόκειται μόνο για διόρθωση bugs δεν παίρνει τόσο καιρό. Εδώ ακόμα είναι η πρώτη αναβάθμιση μετά τη διάθεση του iCloud, γι' αυτό και έχει σημασία.

Kostinios
20-01-12, 17:08
μια βοηθεια παιδια.
στα windows οταν ηθελα να παρω απο την συσκευη φωτογραφιες ή βιντεο(εννοω το iphone) πηγαινα στο υπολογιστης μου το εβλεπε σαν σκληρο δισκο εμπενα μεσα και τις εκανα αντιγραφη.
στα mac πως γινεται?

kkalog
20-01-12, 19:55

Ανοίγει το iPhoto ώστε να μεταφέρεις φωτογραφίες και video εκεί με την επιλογή να τα διαγράψεις ή να τα αφήσεις στη συσκευή.

Kostinios
20-01-12, 20:01
αλλος πιο απλος τροπος απο το iphoto δεν υπαρχει οπως στα windows?
αποθηκευει τις φωτο το iphoto? ή μπορω να τα αποθηκευσω στο iphone και να μην τα εχω στο iphoto(συνχρονος)?

kkalog
20-01-12, 21:01

To iPhoto έρχεται μαζί με το λειτουργικό και σου οργανώνει όλες τις φωτογραφίες πολύ καλύτερα από το να είναι "χύμα" μέσα σε folders.

Πάντως, δεν είναι υποχρεωτικό να τις μεταφέρεις στο iPhoto. Όταν ανοίγει το iPhoto έχεις την επιλογή να μην τις μεταφέρειες καθόλου, ή να τις αντιγράψεις και να μην τις σβήσεις από το iPhone - πράγμα που δεν θα σου συνιστούσα γιατί είναι καλό να τις έχεις κάπου φυλαγμένες (ακόμη και αν χρησιμοποιείς το Photo Stream στο iCloud αυτό δεν φυλάει όλες τις φωτογραφίες παρά μόνο τις τελευταίες 1000 ή των 30 τελευταίων ημερών).

panosha
20-01-12, 21:27
Με το Image Capture, από τα προγράμματα σου. Είχες ρωτήσει και παραπίσω.

Kostinios
20-01-12, 21:49
τωρα το ειδα. και αναρωτιομουν γιατι το εχω στο dock! να γιατι! dizzy2grin1

το update που βγηκε ηταν αυτο που περιμεναμε?

panosha
20-01-12, 21:55
Δε νομίζω, δεν ξέρω τι update είδες, τι έλεγε;

Kostinios
20-01-12, 22:20
ουτε που κοιταξα τι ελεγε.
μαλλον τσαμπα χαρηκα. δεν βλεπω ελληνικα.

Kostinios
21-01-12, 15:38

θελει να βαλω καλωδιο ή το βλεπει το iphone και μεσο wifi?

CarpeNoctum
21-01-12, 16:29
Καλώδιο.

Kostinios
02-03-12, 21:24
παντως οφειλω να ομολογησω οτι τα antivirus δεν τα πανε καλα με τα mac. εβαλα την trial εκδοση του kaspersky και δεν υπηρξε ουτε μια φορα που ενω εκανε scan στο τελος να μην μου κολαγε τον υπολογιστη. περασα μετα και της norton και αυτη μου τον κολαει γενικα! ηθελα να ηξερα οι ετερειες antivirus δεν ελενχουν το προιν πριν το βγαλουν? απιστευτη προχειροδουλεια!

CarpeNoctum
02-03-12, 21:56
Μη βάζεις antivirus στο Mac!!!! Δε χρειάζεται! Ελάχιστα προσεκτικός χρειάζεται να είσαι.

Kostinios
02-03-12, 22:57
και αν μου κατσει που λεει και η διαφημιση?(του τζοκερ) αν μου τυχει τι κανω? βεβαια ο φοβος ειναι απομηναρη απο την εποχη των windows που δεν τα εβαζες ιντερνετ χωρις antivirus ουτε για πλακα.

panosha
02-03-12, 23:09
Ξέρεις κάποιον με Mac να είχε τέτοια προβλήματα; Πέταξε τα.

Kostinios
02-03-12, 23:11

γενικα δεν ξερω κανεναν με mac lol2

ομως απο οτι ξερω το γεγονος οτι δεν εχει ιους τα mac δεν εχει να κανει με το οτι απλα δεν υπαρχουν πολυ ιοι και οχι οτι ειναι απορθυτο?
και αν μου κλεψει κανενας ιος τους κωδικους που πληκτρολογω?
με αυτα που λεω πιστευεται οτι δεν αξιζουν γιατι σκεφτομαι να αγορασω της kaspersky!

chrisbas
03-03-12, 21:34
Έχεις δει στο app store κανένα antivirus? ίσως χρειάζεται μόνο ένα τύπου cc cleaner,τίποτα άλλο.

Kostinios
03-03-12, 21:37

πιο μου προτηνεις για cleaner? δεν εχω ιδεα. εχει κανενα καλο?

chrisbas
03-03-12, 21:38
Ccleaner.

Kostinios
04-03-12, 21:27
ενα θα σας πω. απο τοτε που εβαλα το norton internet security τρομαρα τους ο υπολογιστης για να ανοιξει απο 45 δευτερα που εκανε στην αρχη φουλ ολα φορτωμενα τωρα μου κανει 1 λεπτο και 20 δευτερα στην καλυτερη!!!! αισχος. εντομεταξυ ο αδερφος μου με δουλευει <<αυτα ειναι τα κτηνη που λεγονται mac? ουτε ενα antivirus δεν μπορουν να τρεξουν!>> dizzy2 τωρα τι να του πω οτι δεν τα χρειαζονται? lol2 ενας να βρεθει που να εχει ανεβασει ιο την εκατσα!

chrisbas
04-03-12, 23:13
Δοκίμασε το avast free for Mac,κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες νέα beta έκδοση, [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

panosha
04-03-12, 23:35
Ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω, γιατί το κάνετε αυτό;

Kostinios
05-03-12, 00:11
Πως φαινεται οτι εχεις χρονια να χρησιμοποιησεις windows lol2
Ειναι σαν να φευγεις απο mac και να πηγαινεις σε windows και να μην βαζεις antivirus. Νοιωθω γυμνος.

Kostinios
08-03-12, 21:10
ε μα ποια ελεος. το απεκαντστισα το ρημαδι το norton. ουτε 10 μερες δεν αντεξα να το εχω. ελεος. ολο μου τον κολαγε. τωρα θυμηθικε τον παλιο του εαυτο. κτηνος κανονικο!

Kostinios
15-03-12, 13:34
για να μην φτιαχνω νεο θεμα
εχω κανει μια ηχογραφηση με το iphone αλλα εχει παρασητα γιατι κουνιωταν. υπαρχει καμια εφαρμογη για mac (ή εστω για windows) που να μπορει να με βοηθησει να μειωσω τα παρασητα ή εστω να δυναμωνει και αλλο την φωνη? πρωτα δωρεαν και μετα επι πληρωμη grin1

panosha
15-03-12, 13:41
Την υπάρχουσα εγγραφή θέλεις να διορθώσεις, ή ψάχνεις για καλύτερο πρόγραμμα εγγραφής;

Kostinios
15-03-12, 14:13
να διορθωσω την υπαρχουσα. δεν ακουγεται καλα και θελω στον mac να βρω ενα προγραμμα να μου την κανει πιο καθαρα ή εστω να την δυναμονει και αλλο. ειναι πολυ σιγανη με παρασητα.

Kostinios
15-03-12, 21:29
κανεις που ξερει? επιγωμε!

kkalog
16-03-12, 23:53

Αυτό εδώ πρέπει να σε καλύψει [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Kostinios
10-04-12, 20:57
θελω να κανω φορματ στον imac αλλα δεν ξερω πως. θελω να μην μηνει τιποτα μεσα. επισεις θελω να διαγραφει και το windows που εχω μεσα bootcamp)
1) πως γινεται?
2) δεν θελω να χασω το itunes μου. πως μπορω να το μεταφερω σε ενα στικακι και απο εκει στο φορμαρισμενο imac?
3) οταν θα του κανω φορματ πως περναω παλι το λειτουργικο? δεν μου εχουν δωσει καποιο cd ή στικακι με αυτο!

panosha
10-04-12, 22:06

Εναλλακτικά μπορείς να κατεβάσεις το OSX Lion από το App Store ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]), να το γράψεις σε DVD και να ξεκινήσεις με αυτό.

Πριν την εγκατάσταση πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Disk Utility, ώστε να κάνεις διαγραφή του partition στο δίσκο που έχεις δημιουργήσει για το Boot Camp.

Πες τι ακριβώς αρχεία θέλεις να σώσεις, τι συγχρονίζεις με το iTunes εκτός των εφαρμογών;

Backup με Time Machine δεν υπάρχει;

Kostinios
10-04-12, 22:32
οχι δεν εχω time machine. ομως μπορω να βαλω να σωσω μονο ολο το itunes με time machine? οτι εχει μεσα? αν ναι πως γινεται? δεν θελω να σωσω τιποτε αλλο απο τον υπολογιστη. μονο το itunes.

panosha
10-04-12, 22:35
Η έννοια όλο το iTunes δεν υφίσταται. Τι άλλο έχεις στο iTunes εκτός των εφαρμογών;

Kostinios
10-04-12, 22:39
το ipad και iphone. εφαρμογεσ μουσικη βιντεο και αλλα.
αυτο που θελω ειναι να ειναι οπως ακριβως το εχω τωρα. με το backup του με την επιλογες του κ.α. αυτο δεν γινεται?

panosha
10-04-12, 22:50
Αφού δεν έχεις πάρει backup με Time Machine (αυτό είναι σωτήριο και θα πρέπει να το δεις μελλοντικά) όχι. Αυτό που θα κάνεις είναι να σώσεις σε εξωτερικό δίσκο τα multimedia και να τα περάσεις ξανά στο νέο setup από την αρχή. Αν υπάρχουν playlist με τραγούδια αυτές σώνονται.

Για τις εφαρμογές του iOS, θα σώσεις το φάκελο που φαίνεται παρακάτω, και αφού ετοιμάσεις το νέο setup θα τον επαναφέρεις στην ίδια ακριβώς θέση. Με διπλό κλικ στο σύνολο των εφαρμογών, αυτές θα εμφανιστούν στο iTunes. Μόνο πιθανό πρόβλημα στον πρώτο συγχρονισμό, είναι να σου αλλάξει τη θέση των εφαρμογών στις σελίδες της επιφάνειας εργασίας του iDevice.

Kostinios
10-04-12, 22:53
με time machine δεν γινεται? εννοω με ενα απλο κλικ να μεταφερω μονο το itunes. αν οχι θα δοκιμασω αυτο που λες αλλα θα το κανει ο αδερφος μου γιατι ειμαι επικυνδινος λογο ασχετιλας!lol16

panosha
10-04-12, 23:05
Το Time Machine είναι το ενσωματωμένο backup στο λειτουργικό των υπολογιστών Mac και απαιτεί έναν εξωτερικό δίσκο ή το Time Capsule. Κρατά αυτόματα αντίγραφα ολόκληρου του Mac, συμπεριλαμβανομένων των αρχείων συστήματος, εφαρμογών, λογαριασμούς, προτιμήσεις, μουσική, φωτογραφίες, ταινίες και έγγραφα. Όχι μόνο διατηρεί εφεδρικά αντίγραφα του κάθε αρχείου, αλλά το σύστημα θυμάται τη μορφή του αρχείου για κάθε ημερομηνία.

Αν είχες backup με ένα κλικ θα μπορούσες να επαναφέρεις τα πάντα (image) στην ημερομηνία που θα επέλεγες, τώρα δεν σε βοηθά. Το backup το κάνουμε πριν να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα, όχι μετά. tongue2

Kostinios
10-04-12, 23:19
χα χα εχεις δικιο πανο. δεν αντιμετοπιζω καποιο προβλημα στον υπολογιστη απλα θελω να το κανω φορματ! τωρα γιατι δεν γινεται αφου ειναι μια χαρα ο υπολογιστης? μπορω μονο το itunes να το κανω με το time machine.

Kostinios
16-04-12, 21:51
Βρηκα αυτα τα 3 δωρεαν antivirus. Ξερει καποιος πιο ειναι καλυτερο; Μηπως ειναι κανενα απατη; Μην μου πειτε οτι δεν χρειαζεται το ξερω αλλα εγω θα βαλω. lol2
Αυτα βρηκα:
Sophos Anti-Virus for Mac [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
VirusBarrier Express ( απο appstore)
iAntivirus [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

panosha
16-04-12, 21:53
Δώσε το μηχάνημα σε κάποιον που ενδιαφέρεται και γύρισε σε κάποιο καλό PC.

PAVL-2
16-04-12, 22:13
Κώστα δεν ταιριάζετε με το iMac ,άστο του έβγαλες τα μάτια .

Kostinios
16-04-12, 22:22

Χα χα και μετα ξηπνησες. lol16 μηπως ενδιαφερεσε και μου το λες σιγα σιγα; lol2
Σοβαρη απαντηση θελω.
Σιγα μην δωσω αυτο το μωρο. Το εχω λατρεψει. Δεν μπορω ομως να μπαινω π.χ. Σε τραπεζα και να τρεμει το φιλοκαρδι μου.

@χρηστο

Οχι ακομα αλλα οπου να ναι.tongue2

panosha
16-04-12, 22:57
Δε μου λες, στα Windows που έχεις περασμένα μέσα στο Mac, να υποθέσω τρέχουν και άλλες προστασίες ε; scared3

Kostinios
16-04-12, 22:58
kaspersky aλλα για mac δεν μου αρεσε καθολου.

PAVL-2
16-04-12, 23:07
Κώστα εάν θέλεις καλή προστασία ερχομαι εγώ .

Kostinios
16-04-12, 23:08
respect1

chrisbas
17-04-12, 12:14
Το ότι σου λέει ο Πάνος ότι δεν χρειάζεται,αυτο αρκεί!

Kostinios
27-04-12, 12:27
O ιδρυτής και CEO της Kaspersky Lab, Eugene Kaspersky, παρευρέθηκε στην έκθεση Info Security 2012 όπου και σχολίασε την ασφάλεια των συστημάτων των δύο μεγάλων ανταγωνιστών, Apple και Microsoft, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι η πρώτη βρίσκεται 10 χρόνια πίσω από τη δεύτερη σε ό,τι αφορά την αντιμετώπιση θεμάτων ασφαλείας, ενώ η αύξηση του malware στους υπολογιστές Mac ήταν απλά θέμα χρόνου.

αυτα διαβαζουμε και μας σηκωνεται η τριχα.

panosha
27-04-12, 12:48
Αυτό που δεν έχεις κατανοήσει ακόμα, είναι πως 999/1000 τίποτα κακόβουλο δεν μπορεί να περάσει στον υπολογιστή σου, αν δεν δώσεις εσύ την έγκριση όταν θα ερωτηθείς.

Kostinios
27-04-12, 15:00
το αρθρο το εδωσα γιατι λεει ακουσον ακουσον οτι η apple ειναι 10 χρονια πισω σε θεματα ασφαλειας. οτι θελει ο καθενας λεει.
δεν θα βαλω αντιοικο μιας και με εχεις πισει!
θα συμπληρωσω λεγοντας οτι αν τα πιστευε αυτα ο kaspersky θα ειχε βγαλει ενα antivirus της προκοπης και οχι ενα που κολαει συνεχεια το mac!

Kostinios
28-04-12, 22:48

ναι αλλα πως μειωνω τον θωρηβω ωστε να ακουω την συνομιλια μονο?
αν μπορει οπιοσδηποτε να με βοηθησει θα ειμουν υποχρεως μιας και πρεπει να παραδωσω μια εργασια και η ηχογραφιση αυτη ειναι σημαντικη και δεν μπορω να την ακουσω!
ευχαριστω εκ των προτερων!

kkalog
29-04-12, 07:33

Χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα έχεις αποτέλεσμα γιατι εξαρτάται απο το τι είδους θόρυβος υπάρχει στην ηχογράφηση, συνήθως απαιτούνται τα εξής βήματα.

(1) ανάλυση φάσματος με το spectrum analyzer για να δεις περίπου ποιες είναι οι συχνότητες του θορύβου
(2) εφαρμογή φιλτρου σε αυτη την περιοχή συχνοτήτων με το effects noise filters
(3) ενίσχυση του ήχου σε κανονικά επίπεδα με το normalize ώστε αν η ομιλία ακούγεται χαμηλά να αυξηθεί η ένταση της.

Όλα τα παραπάνω υποστηρίζονται από το δωρεάν πρόγραμμα audacity που σου έδωσα στο προηγούμενο link αλλα και απο τα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας ήχου αν έχεις βρει κάτι άλλο.

Πρόσεξε μόνο να δουλεύεις σε αντίγραφο της αρχικής ηχογράφησης ώστε αν πειραματιζομενος χαλασεις κάτι να έχεις πάντα και το αρχικό αρχείο γιατι το undo δεν είναι πάντα αρκετό.

Kostinios
29-04-12, 14:45
ξερω οτι θα γινω κουραστικος αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι μεσα στο audacity.
μπορεις να μου πεις πια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να τα βρω? π.χ. το 1 που το εχει?

kkalog
29-04-12, 15:02

Ο πιο εύκολος τρόπος με το audacity είναι να κάνεις πρώτα την ενέργεια:
- Effect / Noise Removal (ακολουθείς τις οδηγίες που σου δίνει εκεί, για να εντοπίσει μόνο του τις συχνότητες θορύβου και στη συνέχεια να τις αφαιρέσει)
- Effect / Normalize (για να αυξήσει τη συνολική ένταση)

Το spectrum analyzer το βρίσκεις στην ενέργεια:
- Analyze / Plot Spectrum

Δεν είναι απλό και θέλει πειραματισμό για αυτό επαναλαμβάνω ότι δουλεύεις πάντα με αντίγραφο του αρχικού ηχητικού αρχείου.

Kostinios
30-04-12, 13:25
μπορω να βαλω σε εναν φακελο κωδικο και οτι εχει μεσα να ειναι κρυφο?
αν ναι πως?

kkalog
30-04-12, 20:08

Ο καλύτερος τρόπος :)