PDA

Επιστροφή στο Forum : POI's

fokion
20-04-11, 19:03
Αγαπητοι κυριοι της geodata

Θα ηθελα να σας προτεινω αντι να εχετε 400.000 ( ή όσα τελος παντων poi εχετε ενσωματωσει ) να εχετε τα μισα ( που λεει ο λογος ) αλλα να ειναι στις σωστες θεσεις.

ή εστω ΕΙΔΙΚΑ αυτα που εχουν ΑΜΕΣΗ σχεση με την κινηση ενός οχηματος, οπως πχ τα βενζιναδικα.Οκ μια ταβερνα πιο δω πιο κει δεν εγινε και τιποτα ακομα και να μην υπαρχει. Που ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ αν ποτε καποιος θα μπορεσει πραγματικά να εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

Δεν επιτρεπεται νομιζω σε μια αποσταση 1-2 χλμ απο την διχαλα της παιανιας ( που ειναι ο Μαρινοπουλος ) μεχρι τα Γλυκα νερα, να υπαρχουν σημειωμενα 3 ( οχι ενα οχι 2) βενζιναδικα που ΔΕΝ υπαρχουν κι ουτε τα τελευταια 7 χρονια που κανω καθημερινα την διαδρομη υπηρχαν ποτε

Ειχα και παλι πει στην πρωην NGI νυν GI "το νου σας με τους δρομους που η αριθμιση τους ξαναρχιζει.." αφου προφανως ΔΕΝ εχει γινει επιτοπου καταγραφη, αλλα μαζεμα διευθυνσεων απο οπουδηποτε....

κι αυτο ειναι προφανες γιατι κανα δυο βενζιναδικα ειναι στου "Κουτρουλη το γαμο" και στην Μαραθωνως στο κομματι Παλληνη - Πικερμι.
Χαρακτιριστικά εχετε γυρω στο 17 - 18 χλμ σωστα ενα ΕΚΟ στην μερια προς Πικερμι αλλα εχετε κι ενα........ ανυπαρκτο απεναντι. ενα που υπαρχει και δεν ειναι σημειωμενο ( και δεν ειναι καινουργιο) το θεωρω.... πταισμα.

Θα μου πεις γιατι δεν τα στελνεις στην Αναφορά λαθων. Γιατι ειναι ΠΟΛΛΑ τα λαθη και δεν εχει νοημα.

Προσωπικη μου αποψη παντα και με ολο το δεοντα σεβασμο, "καλιο 5 POI και σωστα παρα 50.000 και αναξιοπιστα" ( κατα παραφραση του γνωστου ρητου)

Ναι ισως υπαρχει μια "κοντρα" μεταξυ "χαρτογραφων" ποιος εχει τα περισσότερα..
Αλλα νομιζω οτι σ' αυτο το θεμα η ποιοτητα ( της πληροφορίας ) υπερτερει της "ποσοτητας"

Φιλικά παντα
ενας χρηστης των προιοντων σας

fokion
20-04-11, 19:09
Μια συμπληρωση
Οσο δεν "φαινοντουσαν" κανεις δεν ηξερε οτι ειναι λαθος

fokion
21-04-11, 19:28
παλληνη - Λ.Μαραθωνως και εθνικης Αντιστασεως ΔΕΝ εχει βενζιναδικο....
Ν. Μακρη - η ACS απο περσι τον Αυγουστο εχει παει Λ μαραθονως 114
Παλληνη - Λ. Μαραθωνως και Πωγωνιου ( σχεδον ) κατ' αρχην εχει 1 βενζιναδικο κι αυτο ειναι ΕΚΟ εκει που λετε ΕΛΔΑ. στην μερια που εχετε την ΕΚΟ δεν υπαρχει τιποτα.
Παλληνη - Λ. Μαραθωνως και Εντισον εχει οντος Shell αλλα μια οχι δευτερη στο δρομο του Αθλητικου κεντρου
Γερακας - Μεταξυ Σπατων και αττικής οδου εχει 2 βενζιναδικα BP. Σημειωση 1 αυτο που εχετε πριν κανα 2μηνο εκλεισε. Σημειωση 2 Αυτο που σας λειπει εχει και... ανεφοδιασμό σε υγραεριο...

Αυτα ειναι απο μνημης και με την βοηθεια του GEOPORTAL σας...

fokion
21-04-11, 19:34
Παιανια - Λ. Λαυριου και Οδησσεως εχει Μαρινοπουλο και πολλά αλλα σιγουρα παντως δεν εχει βενζιναδικο.

tlg
28-04-11, 01:34
Αφου μπαινεις στον κοπο κανε μια προωθηση τις παρατηρησεις αυτες και στο site της Geodata , αν δεν το εχεις κανει ηδη .

fokion
28-04-11, 06:47
δεν το εχω και δεν προκειτε
ειναι ολοκληρη διαδικασια να το κανεις για ενα-ενα και δεν εχω καμια ορεξη

ποσο δε που προσωπικά θεωρω τουλαχιστον ανουσιο την υπαρξη τοσο πολλών POI ασχετων με την αυτοκινηση, αν θες πρακτικά περριτων, και καποια συμαντικά να ειναι λαθος.
Αυτο ηθελα να καταδειξω κι οχι για να διορθωθουν
αποκλειεται ποτε να εχεις ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις ταβερνες ΣΕ ΟΛΗ την Ελλαδα.. αρα παντα δεν προκειτε
επεισεις τα καταστηματα εμποιας οποιοδηποτε ειδων πρακτικα ανοιγουν - κλεινουν σε χρονο dt
και οτο καθεξης
ποτε κανεις δε θα σου πει "ταβερνα αγναντι" πχ σκετα
θα σου πει ειναι εκει στην οδο ταδε
αρα βαζεις απλά διευθυνση

Βενζιναδικα βουλκανιζατερ εκκλησίες φαρμακεια νοσοκομεια κεντρα υγειας ξενοδοχεια πλατειες δημαρχια
θεωρω ως τα κυριωτερα POI ( καποια απο αυτα ως σημεια αναφοράς τουλαχιστον) και αυτα πρεπει να ειναι σωστα.

τωρα που εχει το Χ εμπορικο μαγαζι που σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.....

tlg
29-04-11, 00:18
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Θα συμφωνησω μαζι σου ..
Αυτα ομως μπορουμε να τα στελνουμε οταν αντιλαμβανομαστε ενα λαθος και εχουμε και τον χρονο φυσικα.

fokion
29-04-11, 12:12
Μα το προβλημα δεν ειναι το σημειο αν υπαρχει αυτο καθαυτο αλλα οτι κατα την εισαγωγη του εχει γινει καποια δυσλητουργεια.

Θες παραδειγμα ?? οκ

Γερακας ( ειναι η περιοχη μου βλεπεις )
Εθνικής αντιστασεως και Κυπρου.. σου δειχνει μια τραπεζα Millenium
E πάτα το εικονιδιο και δες τι διευθυνση γραφει
Μαραθωνως 38 και Κυπρου 2... Αλλη Κυπρου..
Ασε δε που η μιλενιουμ στο ΓΕΡΑΚΑ ειναι επι της Κλεισθενους που ειναι σωστα Κλεισθενους και Αριωνως
στο λαθος σημειο το κυπρου 2 ειναι...... οικοπεδο αδειο!!!!

Μαραθωνως & Κυπρου εχει μιλλενιουμ αλλα ΣΤΗΝ ΠΑΛΛΗΝΗ!!!! ( που την εχουν επεισεις )

καταλαβες τωρα που ειναι το θεμα???

οχι στο να τους δωσουμε 5 10 σωστα σημεια αλλα καπου εχουν λαθος στην διαδικασια εισαγωγης αυτων των σημειων..
γι αυτο και δεν ειναι ενα και 2 αλλα πολλά παρομοια λαθη,

Ξανα λεω λοιπον ΠΡΟΣΟΧΗ στις επαναλαμβανομενες αριθμησεις αλλα και στους ταχ. κωδικες...

fokion
27-05-11, 11:45
e καινουργιος χαρτης βγηκε...

Λοιπον
Αγαπητοι Κυριοι της Geodata

Σταματηστε να προσθετετε νεα POI kai αφοσιωθητε να "στρωσετε" αυτα που ηδη εχετε Ή βρητε που δεν σας καθεται σωστα κατα την εισαγωγη

ΠΧ
Σταυρος αγιας Παρασκευης
Στη διασταυρωση με την Μεσογειων Μαραθωνως εχετε ενα βενζιναδικο και ΜΑΖΙ του ενα φαγαδικο δε θυμαμαι τι ειδους.
αμα λοιπον πατησεις πανω στην συμπαθη "αγελαδιτσα" που το συμβολιζει σου βγαζει αρ τηλεφωνου απο 210-35.....
Δε θυμαμαι αν υπαρχει ή δεν υπαρχει φαγαδικο εκει ( θα σας το πω αλλη μερα που θα ξαναπερασω ) αλλα χλωμο το βλεπω και να αρχιζει το τηλεφωνο του απο 35 που ειναι κεντρο..

δε ξερω πως εισαγετε τα στοιχεια στην βαση σας και πως "ζωγραφιζονται" στο χαρτη αλλα ειναι πλεον Ηλιου φαηνότερο ( σε συνδιασμό με το παραπανω ποστ) οτι χρειαζεστε ΚΑΙ κατι ακομα ωστε το POI να πηγαινει στην σωστη τοποθεσια και οχι "οπου λαχει"

Γιατι αν φαω "φολα" μια 2 φορες που θα ψαχνω κατι ε μετα δε πα να διαφημιζετε και 1 εκκατομυριο νεα poi.... θα με αφηνει εντελος αδιαφορο αφου (θα) τα θεωρω αναξιοπιστα ως πληροφορία

Επεισεις καλο ειναι να ΕΛΕΝΧΕΤΕ την πρωτογενη σας πληροφορια, δηλ. απο που τα μαζευετε τα σημεια, γιατι σιγουρα επιτοπου δεν πατε ή εστω δεν εχετε παει ακομα..

Αυτα

fokion
26-10-11, 19:41
Οποιος βρει αυτα τα 2 βενζιναδικα στην κορυφη του Διονυσου να μου το πει και μενα....

και ΕΙΔΙΚΑ αυτο επι χωματοδρομου....

Θα το δει ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ στιγμη ΣΟΒΑΡΑ το θεμα???
Αληθεια, τι ευθυνη εχουν οι εταιρείες χαρτογραφησης επι των πληροφοριων που διαθετουν???

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

BASS
26-10-11, 19:59
Τελικά η ποιότητα είναι καλύτερη απο τη ποσότητα και στους χάρτες πλοήγησης.

fokion
26-10-11, 20:07
Εμ... τι λεω τοσο καιρο....

Οχι φαντασου να μην ξερεις την περιοχη και να βασιστεις οτι εκει εχει βενζιναδικο...
Παλι καλα που....... ειναι κατηφόρα μεχρι την Νεα Μακρη αχαχαχαχαχαχα

fokion
08-11-11, 21:13
ΔΟΞΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!!!!!!

το ψηλικατζιδικό μου στον 2.2 σταματησε να ειναι..... τραπεζα!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΛΠΙΖΩ αυτο να οφειλεται σε γενικη διορθωση κι οχι επειδη το επεσημανα....

ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ακουνε, κι ας μην (κακως ) μιλανε...

fokion
15-02-12, 08:35
κουκουρουκου pois συνεχεια.... lol16lol16lol16lol16lol16lol16lol16

το φαρμακειο αν θυμαμαι καλα ειναι καταστημα σιδηρικών ή κιγκαλεριας τελος παντων
και..... η τραπεζα ειναι οντως τραπεζα...... λουλουδιων lol2lol2lol2lol2lol2lol2lol2

Χτες του Αγιου Βαλεντινου πηγα για...... αναλληψη λουλουδιων και.... καταθεση του αντιτιμου.....

Σοβαρευτητε......... ΠΟΣΟ πρεπει να το πουμε, ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ τον τροπο που βαζετε τα poi επιτελους...... Η ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

fokion
15-02-12, 08:39
Α! και το lidl ειναι απεναντι απο κει που το εχετε και στο δεξιο οικοδομικό τετραγωνο απο αυτο που εχετε την σελλ ,κι εκει που ειναι η σελλ εχει κι εκει σουπερμαρκετ ( νομιζω βεροπουλο )

fokion
22-02-12, 20:05

Υπαρχει βενζιναδικο εκει αραγε???

fokion
24-02-12, 21:46
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

ετσι για ενημερωση το σημειο που δεν ειναι φαρμακειο τελικά δεν ειναι ουτε μαγαζι με σιδηρικά κ.λ.π. ειναι καθαριστηριο....

MAPUSER
28-02-12, 12:50

Με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο σου, ναι υπάρχει και είναι και BP.
Μπορεί να χάσεις το δίκιο σου με τις υπερβολές.

fokion
28-02-12, 13:10
Δε παρεξηγουμαι ευκολα οποτε μην ανησυχης

Ανκοιταξεις προσεκτικα την φωτο βλεπεις την BP στη πανω μερια της
Και στην κατω μερια ειναι η shell στο φαναρι

Εκει που δειχνω εγω ειναι απεναντι απο τον οδοστροτηρα αν εχεις υποψη σου την περιοχη

Φιλικα

MAPUSER
28-02-12, 15:22
Εγώ λέω μόνο ότι το poi που έχεις κυκλώσει, κατ' επέκταση μιλούσες γι' αυτό, είναι bp και υπάρχει. .

fokion
28-02-12, 15:28
Κανεις λαθος και θα επανελθω

MAPUSER
28-02-12, 15:35
Αυτο σε πείθει?

fokion
28-02-12, 15:48
Οχι
Αλλα δε σου κρυβω οτι μου εβαλες αμφιβολιες και δεν επειμενω προς το παρον μεχρι το απογευμα που θα περασω

Δυο πραγματα
Σεβομαι ΠΑΝΤΑ ενα πολιτισμενο διαλογο οποτε μην νομιζεις οτι εχω παρεξηγηθει
Και δευτερο γραφω απο κινητο γι αυτο ειμουν "λιγολογος"
Ασε φι αυτο το ποστ μου εφυγαν τα ματια bigsmile

MAPUSER
28-02-12, 15:56
Καλώς, αναμένω νεότερα από την αυτοψία..

fokion
28-02-12, 18:18
[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

ΠΟΛΥ χιουμοριστικά ο ολος σχολιασμός bigsmilebigsmilebigsmile

χωρις ΚΑΝΕΝΑ ιχνος "εξυπναδισμου"...
α ναι ειχα τραβηξει κι ολη την διαδρομη μεχρι την κανονική BP αλλα να οδηγας και να τραβας με το κινητο δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο και......... καταλαθος το σταματησα!!

MAPUSER
29-02-12, 09:30
Έσφαλα λοιπον, το παραδέχομαι.

fokion
29-02-12, 16:05
No worries!,

fokion
29-02-12, 18:44

κι ομως ισως και να ειχες δικιο.....
Ξανα κοιταγα την φωτογραφια που παρεθεσες και μοιαζει οντως να ηταν καποτε εκει βενζιναδικό ( το κτιριο το μεγαλο οι αντλιες το μικρότερο διπλα του το πληντηριοκαι το μεγαλο φορτηγο - βυτιο??? - παρκαρισμενο στο βαθος.. ) αν και αυτο πρεπει να ηταν ΠΑΡΑ πολυ παλια τουλαχιστον 3-4 χρονια πισω καθοτι τοτε περναγα καθημερινά και το θυμαμαι ακομα και τοτε ως οικοπεδο που "παρκαραν" χωματουργικά μηχανηματα.

Απο την αλλη ο οδοστρωτηρας που επεισεις φαινεται στην φωτο μπηκε περιπου στους Ολυμπιακους αν θυμαμαι καλα...

Τελος παντων, στο θεμα μας.
Ξαναλεω οτι η αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζονται εγγενως τοσα POI's... για ταβερνες σουβλατζιδικα κι αλλα τετοια "ασχετα". Ασε που την μια ανοιγουν την αλλη κλεινουν οποτε αντε βγαλε ακρη...
Οσες φορες χρειαστικα να βαλω να βρω κατι παρομοιο ΠΟΤΕ δε το βρηκε.. Συμπτωση?? μπορει.
Σε οποιαδηποτε περιπτωση οποιος εχει συγκεκριμενες απαιτησεις παει στο pois.gr και κατεβαζει οτι τον ενδιαφερει ή αγοράζει το..... Αθηνοραμα!!!

και εμενα η δουλεια μου δεν ειναι να τσεκαρω το χαρτη ετσι???? οτι βρισκω ειναι αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και την στιγμη εκεινη κοιταξω φευγαλεα το GPS την ωρα που οδηγω... τελειως τυχαια δηλαδη...

Αυτα που για μενα πρεπει να ειναι μεσα ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ειναι τα αμεσα σχετιζόμενα με την κινηση του αυτοκινητου ( βενζιναδικα βουλκανιζατερ κ.λ.π.) τραπεζες / ΑΤΜ και βασικά δημοσια κτηρια που λειτουργουν και ως σημεια αναφοράς οπως εκκλησιες δημαρχια αστυνομικά τμηματα σχολεια και φαρμακεια.

Απο κει και περα αυτο που πρεπει να βρουν ειναι που κανουν λαθος στην καταχωρηση, η προσωπική μου εκτιμηση ειναι οτι με καποιο τροπο σχετιζεται με τον Ταχυδρομικό κωδικα.....
παντως δεν ειναι περιεργο που τα περισσότερα λαθη ειναι εκει που ο δρομος ( τι ελληνικό φαινόμενο κι αυτο ) αλλαζει 500 φορές αριθμηση...

Παντως αυτο που ΠΕΡΙΜΕΝΩ ειναι εστω και 100 αλλα σωστά ελεγμενα δε ξερω με πιο τροπο, βασικά σημεια....

MAPUSER
02-03-12, 09:56
Μπορώ αν θέλεις να σου στείλω 100 ελεγμένα σημεία ... αλλα αυτό δεν έχει νόημα γιατί εγώ είμαι ευχαριστημένος από τα σημεία, έχω βρεί ταβέρνα ανάμεσα στα βουνά και πριν πάω πήρα τηλέφωνο από τα στοιχεία του σημείου, εχω βρει atm σε νησί, έχω πάει σε κτήμα για γάμο στην εξοχή της Αττικής, έχω βρεί beach bar σε απόκριμνα βράχια... άρα για μένα τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Άποψη μου πάντα. Και το τελευταίο, όποτε τους έστειλα αναφορά λαθών για τα σημεία στο επόμενο update ήταν όλα στη σωστή θέση, δεν με γράψανε όπως έκαναν άλλες "μεγάλες" εταιρείες.

fokion
02-03-12, 10:43
ας ξεκινισω απο το τελευταιο - σαφως κι εχεις δικιο. Στην επομενη αντε στην μεθεπομενη εχουν περασει.

Το να λεμε οτι εχει και σωστα - προφανως.......
Το θεμα ειναι οτι αυτο το ανακαλυπτεις ΑΦΟΥ πας - το ρισκαρεις ΠΡΙΝ πας??

Το αλλο που μου ετυχε προ ημερον ηταν2 ξενοδοχεια στο Πετρουλι να μην τα εχει και να τα εχει η Αναβαση

fokion
28-03-12, 08:21

στην ανωτερω φωτο στην πλατεια που δειχνει βουλκανιζατερ - δεν υπαρχει
Υπαρχει petshop

fokion
25-07-12, 11:17
και στο νεο χαρτη το ανωτερω βουλκανιζατερ παραμενει...
τουλαχιστον εφυγε η..... "τραπεζα" - ανθοπολειο...

Επεισεις
στον 2.4 ΔΕΝ ξανα λεω ΔΕΝ υπαρχει τραπεζα ή/και ATM στο κομματι απο Σταυρό έως την Λ. Σπατων..
Αν οι ανθρωποι σας ελενξαν οπως λετε την περιοχη ( Γλυκα Νερα ) για ονοματολογίες μα καλα ταυτοχρονα δεν μπορουσαν να ελενξουν και τα POI ???

Καλη η Κως δε λεω, αλλα ας ξεμπερδεψουμε πρωτα με την Αθηνα... στα ΒΑΣΙΚΑ τουλαχιστον....

Και σταματω εδω την ΟΠΟΙΑ ενασχοληση μου με το θεμα...

Βρητε τα και φτιαχτε τα ή δειτε που την πατατε στην καταχωρηση στους δρομους που ξεκινανε πανω απο μια φορά αριθμηση.. το εχω πει επανηλλημενα
αφηστε ταβερνες και λοιπες χαζομαρες και φτιαξτε τα βασικά
δεν παιρνεις το gps για αθηνοραμα...
( αποψη μου παντα - μπορει να ειμαι και λαθος)