PDA

Επιστροφή στο Forum : MLS Destinator 5900

paknik
20-12-10, 18:16
Καλησπερα παιδες

Μολις απεκτησα το 5900 της mls και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μερικες αποριες.

1.Υπαρχουν νεοι χαρτες να κατεβασω και λογισμικο για αναβαθμιση?
2.Μπορω να βαλω αλλη εκδοση destinator?Εχω την 7 υπαρχει νεωτερη και αν ναι μπορει να μπει?
3.Στο επισημο site δεν βρηκα τιποτα για τα παραπανω.

Ευχαριστω για το χρονο σας
Παυλοςcristmasbiggrin

YAN64
20-12-10, 19:11
Κάνε την εγγραφή σου στο mlsdestinator.gr/χώρος χρηστών και οπλίσου με υπομονή. Ο τελευταίος χάρτης είναι ο 5011.03 του 2010. Αν δεν αναφέρεται στην συσκευή σου μην το επιχειρείς χωρίς να ξέρεις.
Την έκδοση destinator7 την αγόρασες μαζί με την συσκευή και δεν αναβαθμίζεται ή για την ακρίβεια εδώ και 2 χρόνια δεν υπήρξε κάποια αναβάθμιση διαθέσιμη.
Καλώς ήρθες.

sevtalis
21-12-10, 10:07
Έχοντας κι εγώ την ίδια απορία επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])αφού έκανα πρώτα εγγραφή και με ενημέρωσαν με τα παρακάτω:
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

paknik
21-12-10, 13:34
Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.
Εχω κανει ηδη εγγραφη και αναμενω...cristmasbiggrin

lk1980
26-12-10, 15:47
Ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο πρόσβασης στα windows της συσκευής;

Xapns
26-12-10, 23:03
Για αρχή,το πρόγραμμα πλοήγησης βρίσκεται σε κάρτα μνήμης ή είναι εγκατεστημένο στη συσκευή;
Σύνδεσε την συσκευή με τον υπολογιστή μέσω του ActiveSync,
και αν το πρόγραμμα βρίσκεται στη συσκευή,πες μας τι αρχεία βλέπεις μέσα στο φάκελο ResidentFlash.
Το ίδιο ισχύει αν το πρόγραμμα βρίσκεται στην κάρτα!

Βέβαια από ότι βλέπω τώρα η συσκευή διαθέτει Microsoft Windows CE .Net 6.0
δεν ξέρω αν οι εφαρμογές που κυκλοφορούν στα διάφορα μενού που υπάρχουν στο φόρουμ τρέχουν σε αυτά.

lk1980
27-12-10, 15:10
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Επειδή είμαι λίγο άσχετος.. η συσκευή δεν είχε κάρτα μνήμης και στην μνήμη της δεν υπάρχει φάκελος ResidentFlash, υπάρχει μόνο ένας φάκελος ''DestinatorApps'' και βρίσκονται όλα εκεί.Επίσης ποιό είναι το πρόγραμμα πλοήγησης; Οι εφαρμογές που υπάρχουν στη μνήμη είναι οι ''Destinator'' ''Destinatormap'' ''GPSTMC'' και ''MobileNavigator'' είναι κάποιο από αυτά;
Επίσης πως θα συνδέσω τη συσκευή μου μέσω του ActiveSync;;; Ρύθμισα στις ρυθμίσεις της συσκευής για το USB την επιλογή ''MS ACTIVESYNC'' αλλά όταν το συνδέω δεν κάνει τίποτα.
Συγνώμη αν σας κούρασα... Αυτά.
Περιμένω τη βοήθειά σας.Ευχαριστώ.

Xapns
27-12-10, 17:55
Κατεβάζεις δωρεάν το ActiveSync για σύνδεση της συσκευής με τον υπολογιστή από εδώ...
[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Αλήθεια τους φακέλους πως τους είδες μέσα στη συσκευή αφού δεν την έχεις συνδέσει με τον υπολογιστή;

lk1980
27-12-10, 20:41

Στις ρυθμίσεις του USB έχει δύο επιλογές:
1. Μαζική αποθήκευση
2. ActiveSync
εγώ τη σύνδεσα με την μαζική αποθήκευση.

lk1980
27-12-10, 20:58
Λοιπόν σύνδεσα τη συσκευή μου με το ActiveSync και στο φάκελο ResidentFlash υπάρχουν τα εξής:
ένας φάκελος DestinatorApps 4 αρχεία ISO και ένα αρχείο Shell.

Xapns
28-12-10, 00:55
Πολύ ωραία,το αρχείο SHELL.INI είναι αυτό που χρειάζεσαι.
Αν το αντιγράψεις στον υπολογιστή και το ανοίξεις (διπλό κλικ) θα δεις την διαδρομή του λογισμικού πλοήγησης.
Τώρα εσύ θες απλά να μπαίνεις στα windows της συσκευής ή να βάλεις κάποιο μενού,
που θα σου δώσει την δυνατότητα να έχεις πρόσβαση στα windows,σε πολλές εφαρμογές και παιχνίδια;
Βέβαια θα μπορείς ακόμα να βάλεις και άλλα λογισμικά πλοήγησης (αφού τα αγοράσεις)
και να τρέχεις μέσα από το μενού όποιο θες!
Ρίξε μια ματιά εδώ στα μενού...[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
------------------
Πάλι όμως σου ξαναλέω ότι δεν ξέρω τι παίζει με τα Microsoft Windows CE .Net 6.0
γιατι αυτά τα μενού είναι φτιαγμένα σε Microsoft Windows CE .Net 5.0 και δεν ξέρω τι γίνεται με τις εφαρμογές!

lk1980
28-12-10, 10:50

Βρήκα το αρχείο SHELL.INI και είδα και τη διαδρομή, στη συνέχεια τι κάνω;
Φυσικά αν είναι δυνατό θα ήθελα εκτός από την πρόσβαση στα windows να έχω και ένα menu για να έχω τη δυνατότητα περισσότερων εφαρμογών παιχνιδιών κλπ.
Ευχαριστώ.

Xapns
28-12-10, 14:36
Ρίξε μια ματιά εδώ ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) στα μενού που υπάρχουν,να δεις ποιο σε καλύπτει.
Από εκεί και πέρα μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις υπάρχουν οδηγίες για την εγκατάσταση,
και τις αλλαγές που χρειάζεται να κάνεις στο Shell.ini
Βέβαια όπου κολλήσεις εδώ είμαστε.

Να δούμε αν θα παίξουν και οι εφαρμογές στα WinCe 6.0

ΠΡΙΝ κάνεις οτιδήποτε,θα αντιγράψεις όλο τον φάκελο ResidentFlash στον υπολογιστή σου για ώρα ανάγκης.

lk1980
31-12-10, 21:48

Το menu windows XP δουλεύει.
Επίσης μήπως γνωρίζεις αν υπάρχουν περισσότερες εφαρμογές και παιχνίδια για 480Χ272;

sevtalis
01-01-11, 20:53

Καλή Χρονιά σε όλους !!!

To ActiveSync στα windows 7 δεν λειτουργεί.
Κάνοντας όμως update βρίσκει τους drivers και κάνει εγκατάσταση το (Κέντρο συσκευών windows mobile) WindowsCE

Στον Υπολογηστή μου βγάζει τους παρακάτω δίσκους:
1) ResidentFlash
2) Network
3) \ 2,28mb

Τι είναι ο καθ' ένας από αυτούς?

cristmasconfused

sevtalis
23-01-11, 14:01
Νέα αναβάθμιση λογισμικού και χαρτών για MLS 4800/5900

[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

zakos
06-02-11, 13:19
τελικα ξεκλειδωσε το 5900?

lk1980
24-02-11, 19:44

Ξεκλείδωσε το 5900..

valdazzar
27-06-11, 13:51
ακολουθουμε δηλαδη οτι διαδικασια καναν τα παιδια για το 4800?dizzy2 (για ξεκλειδωμα?)

Ειχα ενα 3"5 ιντσες mls αλλα επεσε σε νερο και τελειωσε, ξερω καποια πραγματα,τωρα ψαχνω το νεο...

vaspour
14-07-11, 14:28
αγαπητοι φιλοι καλησπερα .μολις εγινα και εγω κατοχος ενος mls5900 .και επιδη παρακολουθω τις προσπαθειες των master εδω μεσα η ερωτηση ειναι η εξης..τελικα ποιανου μηχανηματος menu ταιριαζει και στο 5900 ωστε να ξεκλειδωθει ? του 4800? ή ποιου αλλου ? μην ξεχναμε οτι ειναι 5 ιντσων η οθονη του.....σας ευχαριστω εκ των προτερων.. βασιλης

lk1980
15-07-11, 15:27

To vista menu του 4800 (peterant) δουλεύει άψογα.... ταινίες, μουσική, παιχνίδια, office ακόμα και screensaver...

vaspour
15-07-11, 16:31
εευχαριστω το φιλο μας για την αμεση απαντηση ..και κατι αλλο που ξεχασα : διαβαζει οποιαδηποτε καρτα microsd ή υπαρχει καποιο προβλημα πχ μεχρι Χ Gbyte, ή καποια συσκεκριμενη μαρκα ή ταχυτητα κτλ. σας ευχαριστω και παλι...

ORION
20-05-13, 21:18
Απορία.Εχω και εγω ενα τετοιο αλλα δεν εχει κάρτα sd.Πως θα το ξεκλειδωσω για να περάσω μέσα αυτο που θέλω εγω;Δεν με ενδιαφέρει το μενου vista.Θέλω να μπορώ να ψάξω στους φακέλους και να τρεξω απο εκει όποιο .exe θέλω.