PDA

Επιστροφή στο Forum : Απογοήτευση το Navigon

takismi
12-06-10, 23:45
Γεια σας σε ολους.αγορασα κι εγω συσκευη navigon οπως κι αλλες συσκευες γιατι και μου αρεσουν και τις χρησιμοποιω καθε ημερα στο ραδιοταξι.κρινοντας καθαρα επαγγελματικα καταθετω τους παρακατω λογους που για εμενα το navigon,ειναι πιο πολυ για να χαζευεις την οθονη του gps, παρα για να κανεις τη δουλεια σου.υποψιν οτι χρησιμοποιω gps απο το 2005 ψαχνοντας απο8-10 διαδρομες την ημερα κατω απο δυσκολες συνθηκες.1.καθυστερηση υπερβολικη εως οτου βγαλει την διαδρομη και δινοντας περισσοτερα αποτελεσματα που δεν χρειαζονται.π.χ 3ης σεπτεμβριου 141 υπαρχει μονο ενα αποτελεσμα.τα υπολειπα 5 δεν χρειαζονται.2.αργος επαναυπολογισμος της διαδρομης,σου βγαζει την ψυχη.πρωταθλητες εδω το ginius το mio moov και το mio spirit .3.οι επιλογες γρηγορης,ιδανικης και συντομης δινουν ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,καμια διαφορα στον σχεδιασμο της διαδρομης.4.η αποτυποση των χρωματων στο χαρτη μονοτονη.ολοι οι δρομοι το ιδιο χρωμα εκτος απο καποιους πολυ κεντρικους δρομους.ομως δεν ειναι το ιδιο π.χ στο Γαλατσι η Τραλαιων με τα στενα.ο ιδιος ο χαρτης με την αφη δεν παει ουτε πανω ουτε κατω ψαχνοντας στα γρηγορα μια οδο.τιποτα ακλονητος εκει σαν αγαλμα.ουτε λογος βεβαια με ενα αγγιγμα να σου βρει εναν αριθμο στον δρομο,οπως στο destinator.5.η γραμμη πλοηγησης πανω στον δρομο ειναι τοσο πλατια που στην 3d απεικονηση ψαχνεις να βρεις ποιον δρομο να ακολουθησεις σαν το tomtom και το ndrive.μαλλον για τυφλους μας περνανε.η εκφωνηση με τα σπαστα ελληνικα χαλια μαυρα.ακουστε στο destinator pro την φωνη, που και εκει ειναι τεχνητη.η ημερα με την νυχτα και στον σωστο χρονο.6.ο χαρτης της g.i καμια σχεση με της navigon.λαθη πολλα και μαλιστα στον δημο της αθηνας που ειναι ο μονος δημος που δυο δρομοι δεν εχουν το ιδιο ονομα.ψαχνοντας με τον τ.κ δεν βρισκεις ακρη στο navigon.κλεινοντας θα ηθελα να πω στους κυριου της navigon να βελτιωθουν πολυ, παρα πολυ κι αν στην Ευρωπη το navigon και το tomtom ειναι πρωτα σε πωλησεις,τοτε οι Ευρωπαιοι ειναι πολυ κιτς και αφελεις.τελος ευχαριστω την mls που απο τα προιοντα της φαγαμε ψωμι και μας εκανε την ζωη ευκολοτερη σε ολους τους επαγγελματιες και συγχαρητηρια στην mio και την ginius για την τεραστια προοδο που εχουν τα προιοντα τους και που βοηθανε πραγματικα.ευχαριστω

triannik
17-11-10, 13:17
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]
Θα συμφωνησω απολυτα.Οι χαρτες του επισης ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο.Δεν υπαρχει αριθμοδοτηση οδων στις περισσοτερες πολεις και λειπουν βασικα σημεια ενδιαφεροντος.Ο υπολογισμος νεας διαδρομης ΤΡΑΓΙΚΟΣ

DJ_XLR8
23-11-10, 13:35
Είμαι κάτοχος συσκευών Navigon από το 2008 και μπορώ να πω ότι έχω μείνει ευχαριστημένος εν μέρει. Όσον αφορά τους χάρτες από τότε μέχρι σήμερα έχουν κάνει άλματα βελτίωσης και αυτό τους το αναγνωρίζω. Όσον αφορά όμως την ταχύτητα επανακαθορισμού διαδρομής δεν έχω κάποια ένσταση... Ίσως επειδή ασχολήθηκα με τις σειρές 8110 - 8310 και τώρα 8410-8450.

kep1958
24-11-10, 12:19
Καλημερα σε ολους προσπαθωντας να μαθω 5 πραγματα εχω διαβασει πανω απο 50 ωρες τα θεματα του φορουμ. Καθως ειμαι νεος σε αυτο,μου κανει τρομερη εντυπωση η αντιπαραθεση κατοχων διαφορετικων συσκευων σε φανατισμο χειρωτερο απο Ολυμπιακων, Παναθηναικων. Παραδειγμα ο φιλος takismi, ακομα και η mls δεν θα εκανε τοση απαξιωση στην αντιπαλη εταιρεια. Επομενως η ερωτηση ειναι η εξης.εισαστε χομπιστες που βοηθουν να μαθουμε 5 πραγματα, η επαγγελματιες της α η β εταιρειας,Ευχαριστω.

panosha
24-11-10, 12:32
40.000 επαγγελματίες ;

iPhone4/Tapatalk

kep1958
24-11-10, 12:49
Αυτονοητο οτι δεν ενοω ολους οσους προσπαθουν να μαθουν πραγματα οπως εγω. Αυτο που ενοχλει εμενα ειναι ο μηδενισμος που γινεται στην α η β συσκευη. θα ηθελα φερ-ειπιν ποιο εχει καλυτερα τα εξης, επεξεργαστης, μνημη, χαρτες, λογισμικο, σερβις, αξιοπιστια, δυνατοτητα να ,προσθετεις πραγματα. Και οχι κριτικη του στυλ το ταδε δεν εχει ολοκληρα χωρια, η το δεινα δεν εχει ολοκληρους δρομους σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Θελω να μαθω πραγματα χωρις να συμετεχω σε καμεια κοντρα μεταξυ των μελων. Αλλα να γινεται σωστος διαλογος με επιχειρηματα.

Pigasos
24-11-10, 13:02
Είσαι υπερβολικός! Που τα είδες αυτά?dizzy2

kep1958
24-11-10, 13:08
Ενα απλο παραδειγμα σην ιδια σελιδα στο μυνημα νο 1.

Pigasos
24-11-10, 14:21
Καλησπέρα

Το παιδί έχει νομίζω το δικαίωμα να πει την γνώμη του. Εγώ την θεωρώ υπερβολική αλλά σε καμιά περίπτωση δακτυλοδεικτούμενη ή μηδενιστική!!! Η αποψή του είναι απλά με τρόπο υπερβολικό αλλα όχι μηδενιστικό.

kep1958
24-11-10, 14:24
Σε συνεχεια του κειμενου που δεν βγηκε σωστα.Πιστευω οτι τα υπερ η κατα μιας συσκευεης θα πρεπει να αφορα συγγρησιμα μεγεθη δηλαδη επεξεργαστης,μνημη,λογισμι κο, χαρτης,σερβις, αξιοπιστια,μετα την αγορα αναβαθμισεις,ευκολια χρησης. να μπορουν να προστεθουν πραγματα, και οχι στειρα κριτικη του στιλ το α ειναι για τα μπαζα η το β κλαις τα χρηματα που εδωσες. Ωστε και εμεις που εχουμε λιγες γνωσεις να μπορουμε να καταλαβουμε ποιο πλησιαζει τις απαιτησεις που εχουμε,Ευχαριστω.

johnkont
24-11-10, 21:55
Οσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά για να έχεις ένα μπούσουλα να σε ενημερώσω ότι οι συσκευές με Linux (Garmin, TomTom) είναι πολύ πιο γρήγορες από τις υπόλοιπες, ακόμα με πολύ καλύτερες τεχνικές προδιαγραφές (μνήμη, επεξεργαστής κ.α.).

Pigasos
25-11-10, 18:39
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Και τα navigon που έχουν πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά είναι γρήγορα όπως π.χ. το 8410 που έχω.

panosha
25-11-10, 19:56
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]
Δε σου είπε τίποτα για τα Navigon ειδικά, είπε και σωστά ότι άλλα λειτουργικά συστήματα (εκτός των Windows Mobile/CE) και συγκεκριμένα όσα στηρίζονται στο Linux (Unix), είναι λιγότερο απαιτητικά σε πόρους (επεξεργαστή, μνήμη κ.α).

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπεις PND με τη μισή μνήμη και μικρότερους επεξεργαστές από άλλα ανταγωνιστικά, να είναι ταχύτερα στην πράξη για λογισμικά με τις ίδιες απαιτήσεις. Αν μπορούσαμε (θεωρητικά) να βάλουμε το MN7 σε μια συσκευή Garmin ή TomTom (με υποδεέστερα τεχνικά χαρακτηριστικά) θα πήγαινε πολύ ταχύτερα από το 8410.

Γι αυτό είναι λανθασμένη τελικά η προσέγγιση και η κρίση των PND με βάση τα απόλυτα τεχνικά τους χαρακτηριστικά. Σαφώς επηρεάζουν, αλλά περισσότερο πρέπει να τα κρίνουμε στην πράξη, βλέποντας ας πούμε τους χρόνους υπολογισμού διαδρομών και υπολογισμού νέας διαδρομής σε αλλαγές από την προτεινόμενη πορεία. Εδώ βεβαίως επηρεάζει σοβαρά τα αποτελέσματα και το ίδιο το λογισμικό (ασχέτως πλατφόρμας). Για παράδειγμα το Navigon είναι πολύ αιτητικό, ή το Ginius το αντίθετο και ταχύτατο.

Pigasos
25-11-10, 20:13
Θεώρησα ότι αναφέρεται στο navigon γιατί πολύ απλά είμαστε στο θέμα με τα navigon. Από κει και πέρα θεωρώ ότι έχεις εν μέρη δίκιο. Το ginius μπορεί να είναι γρηγορότερο και είναι αλλά ξεχνάμε ότι έχει και λιγότερα πράγματα. Από κει και πέρα όμως το κάθε gps έχει τα θετικά και τα αρνητικά. π.χ. Το navigon έχει όλα αυτά τα καλούδια αλλά το π.χ. ginius έχει ταχύτερο επαναυπολογισμό διαδρομής.
Βέβαια όταν λέμε ταχύτερο δεν μιλάμε και για καμιά μεγάλη διαφορά ειδικά στα τελευταία μοντέλα της navigon π.χ. 8410.

panosha
25-11-10, 20:23
Μιλάμε για τεραααααααααάστια διαφορά και το 8410 σε αλλαγές πορείας από την προτεινόμενη, ειδικά σε υψηλές ταχύτητες, μόνο γρήγορο δεν είναι. Άσε που ζορίζεται και "ανάβει". Πολύ ταχύτερα συμπεριφέρεται το 1400 π.χ. για να μιλήσω για συσκευές που κρατώ στα χέρια μου.

Ο kep1958 που ανακίνησε το θέμα, μάλλον δεν αναφερόταν μονάχα στα Navigon, άλλο αν εκεί στόχευε η παρατήρηση του.

bbbb
25-11-10, 20:43
Αν και βγαίνουμε offtopic συμφωνώ μαζί σου.έχω παρατηρήσει ότι τα προγράμματα πλοήγησης συμπεριλαμβανομένου και του navigon στην ίδια συσκευή (htc hd2) τρέχουν σωστότερα στο android

Pigasos
25-11-10, 20:55
Πραγματικά παιδιά μιλάμε για τόσο μεγάλη διαφορά? Στο δικό μου πάντως 8410 δεν έχω κάποιο παραπάνω ως προς την ταχύτητα(Φαντάσου πόσο καλύτερο σε αυτό τον τομέα είναι το άλλο!). Πάντως αν το ginius είναι τόσο γρήγορο μπράβο του. Αλλά δε παύει να μην έχει όλα αυτά τα καλούδια του 8410.

Αυτό με την αύξηση θερμοκρασίας το έχω δεί και εγώ! Φιου φοβόμουν ότι ήταν μόνο στην δικιά μου συσκευή και είχα ψηλό ανησυχήσει!

panosha
25-11-10, 21:01
Ρίξε μια ματιά στο βίντεο, αν και η ανάλυση που το είχα τότε ανεβάσει είναι σκόπιμα χαμηλή, αφού έδειχνα πράγματα που δεν είχα άδεια δημοσιοποίησης (βάλε το σε 480 και fullscreen). Παρατήρησε σε αλλαγές από την προτεινόμενη ποια αντιδρούν ταχύτερα και ποια αργότερα.

Δες προσεκτικά τι συμβαίνει στο 1.50. Η σειρά που δίνουν τη νέα διαδρομή είναι:

NAVIS (DontPanic)
TomTom GO 1000
Navigon 1400 - TomTom 950 LIVE
Navigon 8410

Από αριστερά προς τα δεξιά, Navigon 1400, TomTom GO 1000, Navigon 8410, NAVIS (DontPanic) και TomTom 950 LIVE.
<object width="640" height="385">

<embed src="[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></object>

kep1958
25-11-10, 23:15
Καλησπερα σε ολους τους φιλους, ευχαριστω τον Panocha για το πολυ καλο βιντεακι, αναφερωμουν γενικα σε συσκευες και οχι σε καποια συγγεκριμενη μαρκα. Ειναι λογικο μια συσκευη που ειναι '' φωρτωμενη'' καλουδια να ειναι πιο αργη σε σχεση με μια αλλη που τρεχει μονο χαρτες.Παντως η βοηθεια και οι γνωσεις των μελων ειναι πολυ χρησιμες,να ειστε ολοι καλα.

Pigasos
25-11-10, 23:47
@panosha

Πολύ καλό το συγκριτικό σου. Πριν λίγο καιρό που εγγράφηκα δεν μπορούσα να φανταστώ πόσα πολλά πράγματα μπορούσα να μάθω μέσα σε αυτό το ωραίο φόρουμ. Κάθε μέρα είναι μια όμορφη μέρα γνώσης.

@kep1958

Θα συμφωνήσω περίπου μαζί σου γιατί έχεις εν μέρη δίκιο. Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά όταν είδα το tomtom GO 1000 είδα οτι έκανα λάθος. Και το tomtom έχει καλούδια αλλά είναι πιο γρήγορο από το navigon. Μάλιστα αισθητά πιο γρήγορο. Είναι ενα θέμα προβληματισμού αυτό. Παίζει καμία σχέση το γεγονός ότι τρέχει σε wm?

FJ
26-11-10, 00:05
Το γρηγορο-αργο νομιζω εχει να κανει πιο πολυ με την εφαρμογη, παρα με την συσκευη και το λειτουργικο. Παλια που δουλευα PNA και το ειχα ξεκλειδωσει και δοκιμαζα διαφορα, εβλεπα μεγαλες διαφορες στην ιδια συσκευη...

panosha
26-11-10, 00:30
Όλα παίζουν ρόλο, και το λειτουργικό σύστημα που δίνει αέρα και το ίδιο το λογισμικό. Πάντως η νέα έκδοση λογισμικού της TomTom είναι κατά πολύ ταχύτερη από την προηγούμενη ακόμα και σε συσκευές με λιγότερο καλό hardware από το GO 1000 (που δεν είναι και τίποτα τρομερό από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών), όπως το νέο Via. Γι αυτό λέω να μην ασχολούμεθα τόσο με το hardware ή το software, αλλά με το τελικό αποτέλεσμα στην πράξη.

Πάντως από τη Navigon έχω ένα παράπονο (έχω κι άλλο ένα, αλλά δεν είναι της στιγμής), τόσα χρόνια είναι γνωστό ότι το λογισμικό της είναι βαρύ, δεν βλέπω βελτιώσεις στο θέμα της ταχύτητας όσο περνά ο καιρός (περιμένω βεβαίως να δω από κοντά τα 40 & 70). Προφανώς και έχει σημασία η συνεργασία του με την πλατφόρμα Windows CE, αφού όντως σε Android και iOS τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα (κάτι που π.χ. δεν καταφέρνει το Destinator).

Ας επαναλάβω λοιπόν αυτό που λέω χρόνια, οι συσκευές δεν είναι ένα σύνολο τεχνικών χαρακτηριστικών, αλλά software & hardware & R&D & υποστήριξη. Αν δεν σχεδιαστεί ένα προϊόν καλά, όσο καλά τεχνικά χαρακτηριστικά και να υπάρχουν, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μέτριο*. Το έχουμε συναντήσει άλλωστε τόσες φορές.

* Μια μέτρια συνολικά συσκευή, μπορεί να βοηθήσει κάποιον να κάνει τη δουλειά του πολύ καλά και να είναι απολύτως ικανοποιημένος. Άλλο αυτό κι άλλο η δική μας ενασχόληση, γνώση, εμπειρία και τρέλα.

ORION
23-12-10, 21:50
Τις καλησπέρες μου.Επαγγελματίας είμαι και εγω και μάλλον δεν έχω καλα λόγια για το navigon.Εχω το 40 και το θέμα με τους ταχυδρομικους κωδικους ειναι εκνευριστικο.Τι ποιο απλο απο το να γραψεις Αθηνα/Ερμου/75 και πολυ απλα να σου δείξει οτι ειναι εκει που είναι.θα σου δώσει άλλες 10 επιλογες λογω ΤΚ.Εκτος βέβαια αν γραψεις μοναστηρακι αντι για αθήνα.Αυτο ομως το ξέρει καποιος Αθηναίος και προφανως δεν θα χρειαστει και gps.Για τους μη Αθηναιους μάλλον την πάτησαν.Κρίμα ειναι.Πιστευω θα έπρεπε να αφαιρεθει αυτη η λειτουργία με τους Τ.Κ.Απλα πράγματα.Δημος Αθηναίων το ενα και το αυτο.Μια ειναι η ερμου,η σοφοκλέους κτλ.ψαξιμο με περιοχές ειναι απλα χάσιμο χρόνου.Αν είχε τουλάχιστον την επιλογη να ξεκινάς την αναζήτηση με την οδο ίσως να ήταν καλύτερα μιας και μετά απλα θα είχες να διαλέξεις τον δήμο απο τις πολλαπλές επιλογες.(Αν θα σου έδειχνε τους Δήμους και όχι τον Τ.Κ.)

argonaut69
02-01-11, 19:18
προσωπική άποψη και χωρις να είμαι "επαγγελματίας": το navigon έχει κάνει την μικρότερη βελτίωση τα 3 τελευταία χρόνια σε σχέση με τους κυριότερους ανταγωνιστές του... (το λέω κι ας είμαι fan των συσκευών της navigon)
Απλά πραγματάκια που με το ginius (ή ακόμα και με το destinator) τα κάνω εδώ και χρόνια, στο navigon τις περισσότερες φορές δεν βρίσκω διαδρομή:
π.χ
α) "λάρισσα" - "αθήνα", γρηγορότερη-χωρίς διόδια,
β) "ικεα αεροδρόμιο" - "χαλκίδα" χωρίς διόδια και χωρίς φέρρυ

Καλή χρονιά, καλές πλοηγήσεις.

takismi
16-02-11, 21:17
o χαρτης q4 αισθητα βελτιωμενος σε σχεση με τον προηγουμενο αλλα βρε παιδια εσεις που εχετε τα μεσα πειτε στον ελληνα αντιπροσωπο να βαλει αυτη την ερμη τιν τροιας αναμεσα στην πατησιων κι την 3η σεπτεμβριου μου εχει μηνει απωθημενο.μεσα στο κεντρο της αθηνας να λειπει δρομος χτυπαει ασχημα

takismi
16-02-11, 21:24

φιλε μου σε βοηθω τοσο πολυ που ουτε review να ημουν σε περιοδικο.τις μπιχτες για επαγγελματια εταιριας αστο.τις συσκευες τις αφηνω δεν με ενδιαφερουν πολυ ουτε οι εταιριες μονο οι χαρτες κι εκι η navigon εχει μεινει λιγο εως πολυ πισω