PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πρώτες εντυπώσεις από το XL

yorkal
29-11-09, 11:50
Μπήκα χθές στην Ηλεκτρονική να κοιτάξω για κουζίνες και βγήκα με ενα TomTom XL με χάρτες Ευρώπης και μείον 199 Ευρώ !!!!!
Το έβαλα να φορτίσει 2 ώρες και μετά το χρησιμοποίησα λίγο μέσα στην Αθήνα και ύστερα το τέσταρα στην επιστροφή μου στο Γύθειο που μένω.
Ασχολούμαι απο τις αρχές του 2004 με τις συσκευές πλοήγησης κι έχω δώσει ουκ ολίγα χρήματα για αγορές hardware και software. Ξεκίνησα με Destinator 3 σε PDA της HP και τελευταία έχω το Tibo V4150 όπου σε Vista περιβάλλον έχω ΟΛΑ τα προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν.
Μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με τα προγράμματα και συσκευές πλοήγησης και πάρα πολλά χιλιόμετρα σε Ελλάδα , Γερμανία , Ιταλία , Γαλλία και Σκανδιναβία είχα καταλήξει στο iGo8 με χάρτες ΤΑ (Gi). Aυτό μου άρεσε και με ικανοποίησε περισσότερο από τα άλλα συστήματα και το χρησιμοποιώ ακόμα. Πάντα όμως λοξοκοίταζα πρός τη μεριά του TomTom , αλλά με κόλλαγε το ότι δεν ήταν εξελληνισμένο το περιβάλλον και συγχρόνως ήταν πολύ λιτό. Σε όλες τις χώρες όμως Ταξί , φορτηγά , αυτοκίνητα διανομών αλλά και ιδιώτες χρησιμοποιούσαν κατα 80% το TomTom.
Ετσι καταλαβαίνετε γιατί μόλις το είδα τυχαία στα ράφια της Ηλεκτρονικής το "χτύπησα" επί τόπου !!!!!!
Από την πρώτη στιγμή με εντυπωσίασε η ταχύτητα που lockάρει τους δορυφόρους και που επαναυπολογίζει τη διαδρομή !!!! Απίστευτα γρήγορα !!!!!
Πολύ καλή κατασκευή , απλούστατη και σταθερή στήριξη στο παρμπρίζ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ελληνικό περιβάλλον , απλά και κατανοητά Menu , και πάνω απ' όλα ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ σύστημα με δυνατότητα όχι μόνο διόρθωσης των χαρτών (ονοματα, μονοδρομήσεις κ.λ.π.) αλλά και δημοσιοποίησής τους μέσω του MapShare (Μπράβο TomTom !!!!!!, οι υπόλοιποι πάρτε μαθήματα)....Φυσικά ο πολύ καλός χάρτης της ΤΑ (Gi γαρ...) που πιστεύω ότι όπως λέει πολύ σωστά ο φίλος μου ο panosha , σε λίγο καιρό θα γίνει καλύτερος είναι στα υπέρ .Εξαιρετικό το μεγάφωνο και πολύ καλή η ανάλυση της οθόνης.

Τι μου έλειψε ??????........Η τρισδιάστατη απεικόνιση του εδάφους (NASA.dem) του iGo8 , η αρίθμηση των σπιτιών (γιατί ??????? είναι πανεύκολο) και σε ένα βαθμό το TTS.Αλλά σε τελευταία ανάλυση αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι αυτό που μετράει ΠΑΝΩ απ ' όλα σε ένα σύστημα πλοήγησης είναι η ακρίβεια του σήματος (hardware) και η αξιοπιστία του χάρτη (software) . Τα υπόλοιπα (ΡΟΙ , TTS , car icons , 3D buildings κλπ. ) δεν συγκεντρώνουν παρά το 10-15% του όλου συστήματος.
Και σε αυτό τον τομέα το TomTom XL με την έκδοση 9 του λογισμικού πιστεύω ότι τα πάει μιά χαρά !!!!!!

Αυτά ........και ελπίζω να μή σας κούρασα.!!!!!! Είχα πολύ καιρό να ποστάρω και δικαιολογούμαι -:)

romeodim
30-11-09, 12:15
Καλημερα και καλως σας βρισκω.Επειδη πηρα και εγω το συγκεκριμενο μηχανακι και μετα απο 4 μερες χρησης να συμπληρωσω στα οσα εγραψε ο φιλος απο πανω και με τα οποια συμφωνω σε γενικες γραμμες.
Ο χαρτης σαφως θελει βελτιωσεις,απο αεροδρομιο να πας στο Mall δεν πας με τιποτα.Μετα απο εξοδο απο αττικη οδο μπλεκει σε στενα τα οποια εχουν μονοδρομηθει και σε φερνει γυρω γυρω.....τελοςπαντων λιγο το κακο,θα ενημερωθει ελπιζω.Επισης στο κολωνακι επεμενε να κανω κυκλο απο περιφεριακο ενω ο προορισμος ηταν 500 μετρα μπροστα(περιοχη ναυτικου νοσοκομειου).
Το πιο σημαντικο ομως και το οποιο θα ηθελα να ξερω αν γινεται να διορθωθει ειναι οτι δυστυχως υπαρχει προβλημα στις αλλαγες πορειας....καθυστερει γυρω στα 4-5 sec να δει οτι εχεις στριψει και ομολογω οτι ειναι κατι που με εκνευριζει λιγακι.Υπαρχει περιπτωση να φτιαχτει αυτο μεσω των ενημερωσεων της ΤΤ?
Αυτα τα λιγα απο μενα και οτι αλλες παρατηρησεις εχω απο τη χρηση του θα τις ποσταρω εδω

antosp
03-12-09, 10:33
Από χθες είμαι " Ευτυχής" κάτοχος του XL. Οι πρώτες εντυπώσεις όμως δεν με ενθουσίασαν όπως θα περίμενα. Έχει μεν γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων και υπολογισμό διαδρομής αλλά η πορεία γίνεται σκαλωτά με πηδηματάκια όπως στο Destinator7 που είχα παλαιότερα . Επίσης δεν δίνει ειδοποιήσεις για τα όρια ταχύτητας και τα μπλόκα τροχαίας παρόλο το ψάξιμο που έκανα στις ρυθμίσεις. Για τις κάμερες δεν ξέρω ακόμη όταν θα συναντήσω κάποια τότε θα δούμε. Το μενού το βρίσκω περίεργο. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις π.χ. ρυθμίζεις κάτι και ... μετά γυρίζοντας πίσω σε βγάζει τελείως έξω από το Μενού. Για να ρυθμίσεις κάτι άλλο φτου και απο την αρχή. Αυτο δεν λέγεται ευκολία στο μενού λέγεται ταλαιπωρία!! Επίσης λείπει η προβολή της αρίθμησης εκατέρωθεν του ονόματος του δρόμου όπως το έχει το iGO. Θα μου πείτε ζητάω πολλά. Ναι από ένα λογισμικό που θεωρείται κορυφαίο ζητάω πολλά και πιστεύω όχι άδικα!!!

chrisbas
03-12-09, 10:41
Για την ταχυτητα,το ρυθμιζεις να σου δειχνει το οριο διπλα στην τρεχουσα ταχυτητα και κοκκινιζει οταν την περασεις πανω απο 10 χλμ.Τα ρανταρ και τα δειχνει και σε ειδοποιει ηχητικα,ρυθμιζεις και την αποσταση ειδοποιησης και τον ηχο.Μαλιστα σε ειδοποιει για αυτα που ειναι στην πορεια σου και οχι περιμετρικα οπως στο Dest.
Για το μενου εχεις δικιο,το σκαλωμα δεν το εχω εγω!

ahilleas
03-12-09, 11:16
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Πως εξηγείται ότι στο δικό σου XL δεν κάνει το "σκάλωμα" κατά την κίνηση ? Διότι και σ' εμένα το κάνει, χωρίς όμως να αποτελεί πρόβλημα .
Πάντως το XL, κατά τη γνώμη μου, είναι μια εξαίρετη επιλογή !

chrisbas
03-12-09, 11:19
Τί να σε πω,σκαλωμα βλεπω μονο στην προσομοιωση.

ross
03-12-09, 11:25
και σε μενα σκαλωτα προχωραει το βελακι -αμαξακι
τι να πει κανεις...
γενικα ειναι καλη επιλογη το xl iq routes.
θα ηταν αριστη αν
1)μπορουσες να τρεξεις και καποιο αλλο προγραμμα
2)διεθετε καρτα micro sd
3)ειχε αποφυγη δακτυλιου

panosha
03-12-09, 11:25
Δεν μπορείς να γνωρίσεις έναν άλλο κόσμο σε μια μέρα. Μάθε το πρόγραμμα, ψάξε τις δυνατότητες του και ίσως σε λίγο καιρό βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό με τα μενού, που μερικές φορές μετά από κάποια επιλογή σε πετάει έξω αντί στην προηγούμενη σελίδα είναι ίσως σπαστικό, αλλά είναι θέμα φιλοσοφίας. Μέτρησαν πως τις περισσότερες φορές που είσαι στο συγκεκριμένο σημείο του μενού, μετά θέλεις να φύγεις και το έκαναν έτσι.

Σε λίγο καιρό που θα μάθεις τα μενού απέξω, θα σου είναι πανεύκολο να περιηγηθείς ταχύτατα. Εξ άλλου δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις συχνά σε όλα τα υπομενού, παρά μόνο στην αρχή που ψάχνεις να δεις τι έχει για να ρυθμίσεις τη συσκευή στα μέτρα σου.

Χθες το βράδυ είχα φτιάξει μια διαδρομή για να δείξω σε κάποιον πως θα περπατήσει από το σταθμό μετρό στην Ομόνοια σε κάποιο δρόμο προς το Μοναστηράκι, του έδειχνα τη χρήση της συσκευής. Αν είχα έντυπο χάρτη θα ήταν λιγότερο κατανοητό και με λιγότερες λεπτομέρειες. Το θέμα είναι πως όταν του έδειξα πως να το κάνει το κατάλαβε με την πρώτη και εντυπωσιάστηκε.

Αυτές τις δυνατότητες και άλλες πολλές δεν θα τις βρεις εύκολα συγκεντρωμένες, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα βρεις και μερικά αρνητικά ή όχι του γούστου σου. Πρέπει να προσαρμοστείς πρώτα και μετά θα δεις πως ουσιαστικά είναι εύκολο και πλήρες δυνατοτήτων.

chris_de_ze
03-12-09, 12:04
Και το navigon το ίδιο σπαστικό πέταγμα έξω από το μενού κάνει (ένας από τους πολλούς λόγους που δεν το συμπάθησα).

ΥΓ: Α ρε igo, που έχεις 2 κουμπάκια (για επιλογή) και με το ένα βγαίνεις τελείως από το μενού και με το άλλο πάς ένα επίπεδο πίσω! Α ρε igo!!!! Και η κίνηση γίνεται με συνεχή ρυθμό και χωρίς σκαλώματα! Α ρε igo!!!!

panosha
03-12-09, 12:18
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]
Δεν συμβαίνει παντού αυτό, αλλά σε κάποιες μόνο περιπτώσεις μόνο που θεωρεί πως τελείωσες. Μη συγκρίνουμε τώρα τα 100 πράγματα που κάνει αυτό το πρόγραμμα σε σχέση με τα 20 του Navigon.

Υπάρχει η επιλογή προσαρμογής να κρύψεις τα περισσότερα κουμπιά του μενού και να βλέπεις μόνο τα βασικά ή να φέρεις σε ένα κουμπί στην οθόνη πλοήγησης 6 βασικές λειτουργίες και άλλα πολλά.

Δοκίμασε το, μάθε το και συζητάμε μετά. Θα πω κάτι απλό, η γυναίκα μου δεν είναι μεγάλος φίλος της τεχνολογίας ούτε expert. Πάντα υπάρχει ένα GPS στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου για να πάει σε σημεία που δεν γνωρίζει. Παλιότερα είχε Destinator, μετά Ginius και εδώ και λίγο καιρό το ΟΝΕ. Έχει εντυπωσιαστεί από το πόσο εύκολα κατανοεί που πρέπει να στρίψει, πως ακούει δυνατά τις κατανοητές εντολές, πως βλέπει καλά τους δρόμους στην οθόνη και πως κάνει εύκολα τα 3-4 βασικά που θέλει (αποθήκευση αγαπημένου, εύρεση σημείου προορισμού και μελέτη μελλοντικής διαδρομής). Απλά της είπα να μην πειράζει τα μενού. tongue2
Άσε που χωράει και στο μικρό τσαντάκι. lol2

pppetros
03-12-09, 12:22

Σωστο!!Εκπαιδευση χρειαζεται(οπως ολα αλλωστε).

antosp
03-12-09, 18:56
Φίλε panosha ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) απευθύνομαι σε σένα μιας και είσαι ο πρώτος που παρουσίασε το προϊόν. Εχω διαβάσει όλες τις οδηγίες που ποστάρισες και πάνω σ'αυτές προσπάθησα να ρυθμίσω τη δική μου συσκευή XL. Παρόλο που ενεργοποίησα τις προηδοποιήσεις για ορια ταχύτητας και κάμερες , δυστυχώς στο δρόμο δεν έχω ειδοποιήσεις! Να υποθέσω ότι είναι θέμα ενημέρωσης Χάρτη στην περιοχή μου; Μένω στα Τρίκαλα αλλά στο iGo με χάρτη της Telaatlas δουλεύουν όλα.
Εχω συνδέσει τη συσκευή στον υπολογιστή και έκανε ενημέρωση αλλά τίποτα! Επίσης παρατηρώ ότι όταν συνδέω τη συσκευή στο PC κάθε φορά μου ζητά να εγκατασταθεί το TomTom HOME ενώ είναι εγκατεστημένο από την πρώτη φορά. Πατάω κάθε φορά άκυρο και ανοίγω το TomTom HOME χει ροκίνητα ενω σύμφωνα με τις οδηγίες θα' πρεπε ν' ανοίγει αυτόματα.
Μπορείς να με βοηθήσεις;

apstls11
03-12-09, 19:52
Για δες [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

πόστ 12 μήπως βρης άκρη.

dimitris_thass
03-12-09, 19:58

Για να εχεις ειδοποίηση για τις κάμερες και άλλα, θα πρέπει να πας εκτός από το μενού που εμφανίζονται τα poi στο χάρτη αλλα και στην επιλογή "manage poi" ---> "warn when near poi" οπου θα επιλέξεις τον κατάλληλο ήχο για κάθε poi.

antosp
03-12-09, 23:17
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλά μπορείς να μου τα γράψεις στα Ελληνικά; Δεν καταλαβαίνω τη διαδρομή που λες και δε μπορώ να βρω ήχους για κάθε poi.

costasduck
03-12-09, 23:34
Να σας ρωτήσω παιδιά το υψόμετρο το δείχνει το xl ?γιατι όσο και να έψαξα στο μενού δεν το βρήκα?

panosha
04-12-09, 00:00
Αλλαγή προτιμήσεων / Διαχείριση POI / Προειδοποίηση όταν βρίσκεστε κοντά σε POI / διαλέγεις αυτό που σε ενδιαφέρει / ορίζεις την απόσταση ειδοποίησης / ορίζεις τον ήχο ειδοποίησης από τους διαθέσιμους (μπορείς να βρεις πολλούς ακόμα στο Home).

Όχι δεν υπάρχει.

antosp
04-12-09, 00:14
Για κάμερες και μπλόκα; Γιατί δεν εμφανίζει φίλε panosha;

panosha
04-12-09, 00:33
Γιατί προφανώς δεν υπάρχουν.

[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

panosha
04-12-09, 12:45
Τα εκτός θέματος μεταφέρθηκαν ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]).

antosp
04-12-09, 23:18
Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει η γραμματοσειρά εκεί που δείχνει το όνομα του δρόμου που διανύουμε;( ακριβώς πάνω από την κάτω μπάρα πληροφοριών)
Να γίνει δηλ. όπως η γραμματοσειρά της επόμενης κατεύθυνσης στο πάνω μέρος της οθόνης. Γινεται ;

TeoT
05-12-09, 00:06

Δεν υπαρχει στη συγκεκριμενη συσκευη η γενικα η TomTom δεν εχει??? Επειδη απο αυτα που εχω καταλαβει δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την συσκευη αλλα με το προγραμμα.

panosha
07-12-09, 14:41
Γενικά δεν υπάρχει στο πρόγραμμα η ένδειξη του υψόμετρου.

TeoT
07-12-09, 22:30

Για καθαρα εγκυκλοπαιδικους λογους . Το προγραμμα με την καταλληλη επεξεργασια των στοιχειων απο τους δορυφορους δεν δινει το υψομετρο????
Δεν νομιζω να εμπλεκεται η συσκευη . Ειναι σωστος ο συλλογισμος μου ???

ChrisAthens
08-12-09, 00:39
Ακριβώς, είναι θέμα προγράμματος,γι'αυτό και για παλαιότερες εκδόσεις του είχα ανεβάσει τα trip computer και off-road navigation που είχαν αυτή τη δυνατότητα καθώς και πολλά άλλα.

costasduck
08-12-09, 16:34
Δηλαδή αν τα βάλουμε αυτά στο xl iq θα δουλέψουν?

FJ
08-12-09, 19:50
Και λιγα λες...the best1

ChrisAthens
08-12-09, 20:25

Αν διαβάσεις τι λέω εκεί θα δεις πως είναι για λογισμικά παλαιότερα του 8.350

costasduck
08-12-09, 20:48
Τότε αν έχεις χρόνο και όρεξη φαντάζομαι θα φτιάξεις και για τα καινούργια λογισμικάCristmasredface

ChrisAthens
08-12-09, 21:09
Μήπως θα έπρεπε να διαβάζεις καλύτερα πριν ποσταρεις κάτι? Που ανέφερα ότι τα έφτιαξα εγώ?? Δεν δίνω ιστοσελίδα για κατέβασμα?? Μακάρι να είχα τις γνώσεις και το χρόνο να φτιάξω κάτι τέτοιο, αλλά δεν...

artech
11-12-09, 09:46
Εντάξει, δεν κρατήθηκα, πήγα κι εγώ και πήρα ένα XL χθες! :P Ομολογώ πως είμαι ενθουσιασμένος με το interface: βρίσκω πολύ σωστή τη διάταξη επιλογών και ρυθμίσεων, σχεδόν σαν φυσική! Πολλά για μένα σημαίνει και το TOMTOM HOME που τρέχει σε Mac, γιατί με όλα τα άλλα έπρεπε ή να τρέχω vmware fusion ή να γυρνάω σε windows τελείως (αφού κάποια δεν τα έβλεπε καν ο υπολογιστής σαν card reader, για να περάσω αρχεία). Και η εφαρμογή TOMTOM HOME η ίδια είναι πολύ βολική και όμορφη, όχι σαν αυτό το αίσχος το MioMore Desktop...
Δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω διαδρομές μεγάλες και διόδια, αλλά θεωρώ ότι η διόρθωση σφαλμάτων από την κοινότητα και η δυνατότητα ενσωμάτωσης στον ίδιο σου το χάρτη είναι πολύ σημαντική!

Το έβαλα στο HOME, αναβάθμισε το λογισμικό σε 9.022 και κάτι ψιλά, ο χάρτης είναι ο 8.40. Μέσα το κουτί έχει και ένα αυτοκόλλητο από teleatlas που λέει έναν κωδικό ενεργοποίησης για ένα χρόνο δωρεάν αναβαθμίσεις και φαντάζομαι ότι τον βάζω στο HOME, εκεί που λέει «χρήση του δικού μου κωδικού ενεργοποίησης». Να γίνω λίγο (όσο πατάει η γάτα) γύφτος και να ρωτήσω: γίνεται να τον βάλω όταν θα ξέρω ότι θα έχει βγει νέος χάρτης για να αρχίσει να μετράει από τότε ο ένας χρόνος ή πιάνει ας πούμε όλο το 2010 ή κάτι τέτοιο;

Πάντως ομολογώ πως με ένα τέτοιο περιβάλλον δεν σου πάει καρδιά να κλέψεις χάρτες και τέτοια (κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ έτσι κι αλλιώς), αφ' ενός γιατί στα παρουσιάζουν τόσο καλά που είναι με ένα κλικ στη συσκευή σου σαν το AppStore της Apple κι αφ' ετέρου γιατί βλέπεις ότι οι άνθρωποι έχουν δουλέψει κι έχουν βγάλει ένα προϊόν που είναι πάρα πολύ καλό!

Μόλις έρθει και το Rider στην Ελλάδα, θα το πάρω κι αυτό, οπωσδήποτε! :D

Καλημέρα σε όλους!!

lamprosd
17-12-09, 00:45
Απο σημερα το πρωι ειμαι πλεον "κανονικο" μελος του club με την αποκτηση του ΤΤ XL EU και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις πρωτες μου εντυπωσεις(εντυπωσεις ενος ανθρωπου που δεν ειχε ξανα επαφη με παρομοια συσκευη).
Δεν γνωριζω αν η συσκευη ειναι στιβαρη η' οχι ,πολυτελης η' οχι αλλα σιγουρα δεν σου "γεμιζει το ματι".Το οτι ειναι αλλωστε ειναι κινεζικο δεν αποκρυπτεται απο πουθενα.
Μετα την στηριξη της(πολυ σταθερη μπορω να πω(ολα ετσι ειναι?)) η πρωτη επαφη με το μενου.
Αυτο με ενθουσιασε.Για εναν ασχετο οπως εγω το να μπορεσει να το παραμετροποιησει μεσα σε λιγα λεπτα και να ορισει την πρωτη του διαδρομη ειναι μαλλον το λιγοτερο εντυπωσιακο.Οφειλω βεβαια να ομολογησω οτι ειχα διαβασει την αναλυτικοτατη παρουσιαση στην ιστοσελιδα μας(ελπιζω να μου επιτρεπετε το "μας")
Η πρωτη απογοητευση ερχεται οταν διπιστωνω οτι για την πολη μου δεν υπαρχει αριθμηση(μηπως εκανα κατι λαθος?).Ζω σε μια τουριστικη ,μικρη, νησιωτικη πολη.Ο τουριστας θα γνωριζει τις διασταυρωσεις?
Ευχαριστη εκπληξη οταν διαπιστωσα οτι μετα το πρωτο δρομολογιο "εμαθε " το σωστο δρομο.
(Γινομαι ολο και πιο συντομος επειδη γραφω αργα)
Στη συνεχεια της εκμαθησης ηθελε να οδηγησω αναποδα στον πιο παλιο και κεντρικο μονοδρομο της πολης ,το γυρο της κεντρικης πλατειας.Σκεψου να ημουν τουριστας τον Αυγουστο.
Οσο για την πλοηγηση πεζου ειναι μαλλον αστειο να την εμπιστευτεις οταν σου υποδεικνυει να περασεις περιμετρικα τρια στρεματα πλατεια αντι να τη διασχισεις(μονο στο Μαρακες ισως ειχε καποιο νοημα)
Ισως ακουγομαι απογοητευτικος για τους υποψηφιους αγοραστες του ΤΤ αλλα να λαβουν υποψη τους οτι δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να κρινω.
Καλη σας νυχτα

beagle
17-12-09, 10:47
Ο τρόπος στήριξης της TomTom απλά δεν υπάρχει! ;)
Σε ποιο νησί μένεις? Τα μεγάλα νησιά έχουν αριθμίσεις, τα μικρότερα είναι λογικό να μην έχουν, η συλλογή δεδομένων όπως οι αριθμήσεις είναι χρονοβόρα διαδικασία για τις εταιρείες χαρτογράφησης. Όσο για τα υπόλοιπα προβλήματα που λες, στις επόμενες 1-2 αναβαθμίσεις θα αποτελούν παρελθόν.

lamprosd
18-12-09, 23:58
Μενω στο Αργοστολι της Κεφαλονιας (μια πολη με 12500 μονιμους κατοικους,εκτος τους αλλοδαπους). Θα μεταφερω τις εντυπωσεις μου απο το ΤΤ μετα τις διακοπες απο πραγματικα αγνωστες πολεις για μενα (Θεσσαλονικη περαστικος, Κωνσταντινουπολη προορισμος). Για το νησι σιγουρα δεν ειναι αυτο που περιμενα.
Καλες γιορτες.

aiakos
23-12-09, 12:29
Είχα ένα SATNAV 400 το οποίο μου έκλεψαν και απο εχθές το βράδυ είμαι κάτοχος ενός ΤΤ XL greece. Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις απο την πρώτη μου επάφη και χρήση. Γρήγορη λήψη σήματος ακόμα και μέσα στο σπίτι....

TeoT
05-01-10, 03:26
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Οπως ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ θα εγραφα γραμμα στον Αγιο Βασιλη να φερει δωρο ενα TomTom XL .
Λοιπον το εκανα, εγραψα το γραμμα και μετα απο παροτρυνση καποιου εδω μεσα, εβαλα στο γραμμα και το σχετικο μπαξισι (149 ευρω) για τον Αγιο Βασιλη ... και πρωι πρωι την Πρωτοχρονια ειδα κατω απο το Χριστουγεννιατικο δενδρο ενα TomTom XL.

Απο τις πρωτες δοκιμες που εχω κανει εδω στον Βολο παει καλα . Περισσοτερα θα γραψω αφου το δοκιμασω πιο πολυ.

Μια ερωτηση τωρα. Οταν το φορτωνουμε το σχεδιακι της μπαταριας δεν πρασινιζει ολο ? Γιατι και τις δυο φορες που το φορτωσα μενει ενα πολυ μκρο κενο αριστερα οπως την δειχνει και στις εικονες που εχει βαλει ο Πανος.

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

Ειναι φυσιολογικο αυτο ? ετσι δειχνει την πληρη φορτιση ?
.

ChrisAthens
05-01-10, 11:12
Είναι μάλλον ένα μικρό bug που έχει παρατηρηθεί σε πολλές συσκευές και αφορά μόνο την ένδειξη της μπαταρίας, η φόρτιση γίνεται κανονικά.

TeoT
08-01-10, 19:55
Οπως εγραψα και πιο πριν απο την πρωτοχρονια ειμαι και εγω κατοχος ενος XL . Απο τις δοκιμες που εχω κανει σε πραγματικες διαδρομες ολες μεσα στον Βολο πηγαινει αψογα. Ενα λαθος μου εχει κανει μεχρι τωρα που μ' εστελνε αναποδα σε μονοδρομο αλλα η μονοδρομηση ειναι σχετικα προσφατη.
Παιζοντας ομως με δρομολογησεις με την προετοιμασια διαδρομης σε καποιες διαδρομες δεν εκανε και την καλιτερη δρομολογηση.
Για παραδειγμα με αφετηρια το σπιτι μου στο Βολο και προορισμο Ανω Υδρουσα Ν. Φλωρινας με επιλογη στην ταχυτερη διαδρομη μου δινει σωστα μεσω εθνικης οδου -> Εγνατια κλπ (ειναι σωστη η δρομολογηση αν και εγω δεν θα την επελεγα).
Ζητωντας εναλακτικη επιλογη μου δινει Βολος -> κομβο Βελεστινου -> κομβο Μικροθηβων -> Φαρσαλα -> Λαρισα -> Ελασσονα κλπ και αν παμε σε επομενη εναλακτικη ειναι περιηγηθητε στην Ελλαδα.
Την διαδρομη που περιμενα να μου δωσει σαν πρωτη εναλακτικη Βολος -> Λαρισα -> Ελασσονα κλπ μου την δινει σαν πρωτη επιλογη αν βαλω την " συντομοτερη διαδρομη " η αν βαλω την "ταχυτερη " μεν αλλα μεσω Ελασσονας".

bbbb
08-01-10, 20:17
Αν βάλεις διαδρομή περιορισμένη ταχύτητα 100χλμ θα σε πάει από Ελασσώνα-Κοζάνη χωρίς την ανάγκη της ενδιάμεσης στάσης στην Ελασσώνα

TeoT
08-01-10, 20:27

To θεμα δεν ειναι πως θα βρω την διαδρομη που θελω ( υπαρχουν διαφοροι τροποι ) αλλα αν ειναι σωστη η δρομολογηση που δινει σαν εναλλακτικη . Με λιγα λογια αντι να δωσει σαν πρωτη εναλλακτικη την πιο ενδεδειγμενη δινει μια τελειως ασχετη διαδρομη.

TeoT
09-01-10, 02:22
Δεν μου εμφανιζει στο πανω μερος της οθονης το ονομα του δρομου που πρεπει να στριψω.
Ειναι καποια ρυθμιση ? Οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο.

pakias
09-01-10, 09:40
Αλλαγή προτιμήσεων 4/6 Προτιμήσεις ονόματος οδού.

TeoT
09-01-10, 10:33

Ευχαριστω. Θα το ψαξω μολις επιστρεψω σπιτι.

Κατι αλλο τωρα. Για την μεγαλυτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας και την μεγιστη αποδοση υπαρχει καποια οδηγια πως πρεπει να γινουν οι πρωτες φορτισεις ? Γιατι εγω μεχρι στιγμης κανω οτι κανουμε και στις μπαταριες λιθιου των κινητων . Δηλαδη 5-6 πληρεις φορτισεις μετα απο πληρη αποφορτιση και με χρονο φορτισης τουλαχιστον διπλασιο απο τον απιατουμενο .

chrisbas
09-01-10, 12:02
Μην σκας με τέτοιες λεπτομέρειες,στο φορτιστη αυτοκινήτου συνέχεια να τοχεις για πλοήγηση. Δεν παθαίνει τίποτα,αυτή είναι η δουλειά του συναδελφε!the best1

TeoT
10-01-10, 00:19

Ευχαριστω. Τσεκαρα την αντιστοιχη επιλογη και ειναι οκ.

TeoT
10-01-10, 00:23

Ευχαριστω συναδελφε εχεις δικιο απλα ρωτησα γιατι εχω κολημα με την μακροζωια των μπαταριων.

bujinkan
15-01-10, 16:56
χεχεχε τελικα δεν κρατηθηκα και αγορασα και εγω το πρωι το XL GREECE
Αυτη τη στιγμη το εχω στο πισι και φορτιζει και εκανα και εγκαινια με την αγορα του χαρτη των αλπεων μιασ και τελη φλεβαρη θα ταξιδεψω στις αλπεις για σκιthe best1

Ακομα δεν το εχω δουλεψει αρκετα,τωρα κατεβηκε ο χαρτης και αυτη τη στιγμη εγκαθισταται.

Νεοτερα απο αυριοbigsmile

bujinkan
15-01-10, 20:55
Λεπόοοοοννν...Πηρα το σκυλακο μου,πηρα το tomtom μου και καναμε μια βολτα απο λουτρακι εως κορινθο για να τεσταρω το μηχανημα.
Σε γενικες γραμμες με καθοδηγησε σωστα αν και υπηρχαν μερικα λαθακια(φυσικοτατο πραγμα,παιδικες αρρωστειες γαρbigsmile)
Οδηγουσα επιτηδες απο αλλο δρομο και ο επαναυπολογισμος διαδρομης εκανε σχετικα γρηγορα τη δουλεια του.
Βεβαια αυτη τη στιγμη στην κορινθο γινεται το ελα να δεις μιας και σχεδον ολοι οι δρομοι περιξ του κεντρου γινονται πεζοδρομοιblink1
Ελπιζω συντομα σε καινουργιο χαρτη να υπαρχει το αλαγμενο κεντρο της κορινθουthe best1

Σε γενικες γραμμες εκ πρωτης γνωριμιας μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενοςclap1

bujinkan
15-01-10, 21:23
Ερωτηση...το XL ποσο μνημη εχει? 2gb?
Αν ναι τοτε εχω το χαρτη ελλαδας 30mb και τον χαρτη των αλπεων 378Mb συνολο 400mb σωστα?
Αν θελω να αγορασω δυτικη ευρωπη που ειναι 1700mb,χωραει? Εκτος αν κανω λαθος στον υπολογισμο και λεω μπαρουφεςlol2

ross
15-01-10, 21:42
τοσο εχει 2 gb
αντι ομως να αγοραζεις χαρτες χωρων καλυτερα (πιο φθηνα)να αγορασεις μια και εξω τον europe 2 gb που εχει ολη την ευρωπη μεσα ΚΑΙ την ελλαδα.
επισης μπορουσες να αγορασεις την εκδοση του xl πωλειται στα μαγαζια με τον europe 2 gb me 50 ευρω περισοτερα απο το xl με χαρτη ελλαδας.
ειναι αργα βεβαια αλλα το λεω μηπως και προλαβουμε κανεναν αλλο και δεν την πατησει.

bujinkan
15-01-10, 21:55
To ξερω αυτο,μην ρωτας γιατι αλλα εν γνωση μου πηρα αυτο με τον ελληνικο μόνο χάρτη.

panosntok
16-01-10, 00:36
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]TOM TOM HOME
ΒΟΗΘΕΙΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ
Στην τελευταία γραμμή έχει τις πληροφορίες που θέλεις

bujinkan
17-01-10, 20:09
Λοιπον σημερα εκανα μια βολτα λουτρακι-mall για ενα σινεμαδακι
Φυσικα αν και ξερω το δρομο δεν εχασα ευκαιρια να δοκιμασω το καινουργιο μου tomtom xl.Φτανοντας στην εξοδο κηφισιας παρατηρησα τραγικα λαθη,κοινως με εστελνε αλλου για αλλου.Φυσικα δεν ανησυχω διοτι ολα αυτα θα φτιαξουν συντομα(ειπαμε,παιδικες ασθενειςlol2)
Αυτο που μου αρεσε παρα πολυ ειναι οτι στην εθνικη και στην ατικη οδο διπλα στην ταχητυτα του οχηματος δειχνει και το οριο ταχυτητας του δρομουclap1
Φυσικα το μεγαλο τεστ θα γινει 2 μαρτιου(Θεου θελοντος) που εχω προγραμματισει ταξιδι εξωτερικου,Πατρα-βενετια και απο εκει αυστρια σε 2 χιονοδρομικα κεντρα(schladming και obertauern)

Υπαρχει καμια πληροφορηση για το ποτε περιπου αναμενεται καινουργιος χαρτης??

ahilleas
17-01-10, 20:46

Που ακριβώς εννοείς και ποια είναι τα λάθη ?

bujinkan
18-01-10, 09:29
Απο τη στιγμη που αποφασισα να βγω στην κηφισιας επρεπε στο πρωτο στενο να μου πει να παω δεξια(στο odeon) και μετα δεξια παλι και μετα αριστερα στην παπανδρεου που ειναι και το mall.Αντ'αυτου με το που βγαινω απο ατικη στην κηφισιας μου δινει οδηγιες που ουσιαστικα με βγαζανε στην ανοδο της κηφισιας.Αφου στριβω δεξια στο odeon ωστε παρακατω να παω δεξια παλι και αριστερα ,αυτο μου ελεγε να παω αριστερα και παιλι αριστερα(ηθελε με το ζορι να με ξαναβγαλει στην ανοδο της κηφισιας

ChrisAthens
18-01-10, 10:08
Αυτό πιθανόν να έχει να κάνει με μερικές λάθος μονοδρομήσεις που έχει ο χάρτης, οι οποίες όμως δεν υπάρχουν στη βάση δεδομένων, δηλαδή η βάση είναι σωστή. Έλεγξε αν στην περιοχή είναι σωστές η όχι οι μονοδρομήσεις η οι αμφίδρομες κατευθύνσεις.

ahilleas
18-01-10, 10:45

Αν και το πρόγραμμα κανονικά δεν σε οδηγεί να βγείς στην Κηφισίας ερχόμενος από Λουτράκι, το θέμα είναι ότι το The Mall σαν POI είναι τοποθετημένο μεν σωστά στον χάρτη αλλά έτσι το πρόγραμμα δεν σε οδηγεί στο σημείο εισόδου του υπόγειου Garage, το οποίο είναι αυτό : 38.04285N, 23.78969E αλλά προς την παράλληλη της Αττικής οδού που είναι η Παπανδρέου.

beagle
18-01-10, 10:59
Έχει είσοδο για το garage και στον παράδρομο οπότε ίσως πρέπει να μπουν και οι 2 είσοδοι ως parking Mall για να επιλέγει κάποιος όποια θέλει.

bujinkan
18-01-10, 23:44
Με το Destinator 7 εβγαινα στην εξοδο κηφισιας και καπακι μου ελεγε δεξια (στο σινεμα) ξανα στο πρωτο στενο δεξια και μετα αριστερα στην παπανδρεου οπου ειναι και το παρκινκ

t3hsofos
01-02-10, 01:21
αλλος ενα κατοχος...bigsmile
1η επαφη ακρως θετικη,αν και ειναι γενικα 1η επαφη με gps...
εκανα εγγραφη στην ΤΤ,εβαλα το HOME εψαξε για updates,βρηκε 5-6..εκει καπου χαζευαblink1 και δεν ειδα τι εγκατεστησε..υπαρχει καπου log στο pc,για να ανατρεξω να δω τι μπηκε?

απο οτι βλεπω εφαρμογη: 9.026
χαρτης : 840.2549

οταν πατησα "χρηση εγγυησης προσφατου χαρτη" δεν βρηκε,ειπε εχω τον τελευταιο..
τον κωδικο που εχω στο κουτι,χρειαζεται να το δηλωσω αμεσα?να περιμενω 30 μερες,μπας και βγει χαρτης,αρα να εντασσεται στην "εγγυηση προσφατου χαρτη"? και μετα δηλωνω τον κωδικο?
επισης,το αφησα κανα 3ωρο στο πισι μεσω usb,πριν το ανοιξω..η μπαταρια εδειξε γεματη,οταν το ανοιξα..επειδη οι γνωμες διιστανται,φορτιζει κανονικα απο pc?
συγχωρεστε μου τυχον αφελεις ερωτησεις,δεν εχω ιδεα περι του αθληματος..the best1

songless
01-02-10, 01:27
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Εγκατεστησε την εφαρμογη σε εκδοση 9.026 λογικα, ο χαρτης ειναι ο ιδιος. Το quickgpsfix και μερικες διορθωσεις απο το mapshare. Για log δνε εχω βρει ουτε εγωworry1 Περιμενε 30 μερες για νεο χαρτη και μετα κανε την διαδικασια ενεργοποιησης με τον κωδικο οπως περιγραφεται εδω ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] 80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CF%89%CE%B 4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85). Ναι φορτιζει απο το pc λιγο αργα βεβαια.

tomgr
01-02-10, 03:24

Νομίζω ότι έχει την Παπανδρέου μονόδρομο. Άμα πας κοντά θα δεις ότι έχει βελάκι. Επίσης κάπου πρέπει να έχει κάποιο κομμάτι σαν χωματόδρομο ή κάτι τέτοιο γιατί και διόρθωση να κάνεις πάλι δεν την επιλέγει, νομίζω μου είπε όταν το ανάγκασα ότι δεν είναι στις προτιμήσεις μου.

t3hsofos
01-02-10, 19:03
παιδες βοηθατε λιγο,ενδειξη σταθμης μπαταριας που βλεπω?

edit

το βρηκα..
πατωντας στο status bar,εκει που δειχνει στοιχεια διαδρομης(ταχυτητα,αποστασ η κτλ) σε παει σε μια προεπισκοπηση,με στοιχεια δορυφορου,θεση κτλ και δειχνει κ τη μπαταρια..
νομιζα θα το εδειχνε on screen συνεχεια..

charilaos
01-02-10, 21:40
Αγόρασα και εγώ το xl europe. Σε διαδρομές που έκανα σήμερα εντός Αθηνών έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Πολύ σαφής οδηγίες και πολύ εύχρηστο μενού. Στις διαδρομές που έκανα σήμερα οι οποίες ήταν πολλές και περιελάμβαναν Μελίσσια, Βρηλίσσια, Μαρούσι, Αγ. Ανάργυρους, Περιστέρι δεν παρατήρησα ούτε ένα λάθος. Σύμφωναμε αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς μάλλον θα έτυχε. Πάντως είναι πολύ καλύτερο από το Destinator 6 που χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια.

t3hsofos
01-02-10, 23:45
να σημειωσω οτι ο πατερας μου χρειαστηκε 3 λεπτα για να καταλαβει πως δινεις μια διαδρομη απο το σπιτι στο Χ μερος..

ομολογω οτι με εξεπληξε ευχαριστα η ευχρηστια..
διοτι δεν ειναι και το πιο λογικο,ανθρωπος 55 χρονων που δεν εχει ιδεα απο pc,τεχνολογια(μεχρι και στο κινητο μονο το πρασινο-κοκκινο κουμπακι ξερει και τον τηλ καταλογο..),χωρις να εχει δει καν τι ειναι ενα gps,να βαλει μονος του οδο αριθμο κ να παει βολτα με το αμαξι να τεσταρει το ΤΟΜΤΟΜ..υστερα απο 20' να γυρισει σπιτι και να πει: νταξ μωρε ευκολο ειναι..! the best1

charilaos
02-02-10, 13:47

Σήμερα που το ξαναχρησιμοποίησα έμεινα πάλι ικανοποιημένος και από την λειτουργία "εναλλακτική διαδρομή" δίοτι απέφυγα την κολλημένη από κίνηση εθνική όδο από Μεταμόρφωση ως Περιστέρι.
Στα αρνητικά του Tomtom συγκαταλέγω:
1. Mη δυνατότητα καταχώρησης πρώτα της διεύθυνσης
2. Μη δυνατότητα εμφάνισης pois με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (π.χ atm μόνο συγκεκριμένης τράπεζας)
3. Μη δυνατότητα εμφάνισης υψομέτρου παρά μόνο με πρόσθεση κάποιας εφαρμογής
4. Στο μενού πολλές φορές αντί να σε γυρίσει στην αρχή ή σε ένα βήμα πιο πίσω απλά σε πετάει πάλι πισω στον χάρτη

Αυτά προς το παρόν!

TeoT
03-02-10, 20:56
Μετα απο ενα μηνα χρησης εχω τις παρακατω παρατηρησεις .
Λαθη στον χαρτη τουλαχιστον εκει που κινηθηκα εγω δεν βρικα παρα μονο καποιες λαθος μονοδρομησεις που ομως κατα την γνωμη μου δικαιολογουνται ( εχουν γινει μονοδρομοι το τελευταιο εξαμηνο ) και για τις οποιες εχω στελει αναφορα λαθων στην TeleAtlas .
Εχω βρει ομως και καποιες κακες δρομολογησεις .

Εχω ηδη αναφερει σε προηγουμενη αναρτηση μια λανθασμενη

Θα αναφερω και αλλες δυο

Βαζοντας απο το σπιτι μου στο κεντρο του Βολου προορισμο την Πορταρια με πηγαινει κανονικα μεσω Αλλης Μεριας .
Η μονη παραλειψη εδω ειναι οταν φτανω 50 μετρα πριν το τερμα υπαρχει μια διχαλα με κατευθυνση αριστερα προς Μακρυνιτσα και δεξια γαι το κεντρο της Πορταριας και συνεχεια για το υπολοιπα χωρια του Πηλιου προφανως θεωρει τον κεντρικο δρομο ευθεια και δεν μου λεει να στριψω δεξια μικρο το κακο εδω .
Οταν ομως βαλω απο την Πορταρια προορισμο το σπιτι μου μολις ξεκινησω μου λεει να στριψω δεξια και να κατευθυνθω μεσω Μακρυνιτσας στον Βολο που ο δρομος δεν ειναι τοσο κεντρικος. Αν δεν στριψω μου επανευπολογιζει την διαδρομη και με οδηγει σωστα.

Αλλη περιπτωση βαζοντας απο το σπιτι μου προορισμο τα Χάνια Πηλιου (Δρακειας οπως τα λεει) με κατευθυνει να παω μεσω Αγριας - Δρακειας . Διαδρομη με περισοτερα χιλιομετρα και οχι ενδεδειγμενη για αυτον που ξεκινα απο Βολο .
Οταν ομως μολις ξεκινησω αντι να παω ευθεια οπως λεει , στριψω στον πρωτο δρομο αριστερα μου επανυπολογιζει την διαδρομη και με πηγαινει κανονικα μεσω Αλλης Μεριας - Πορταριας .
Στην επιστροφη με επιστρεφει κανονικα απλα στη Πορταρια μου ζηταει αν παω μεσω Μακρυνιτσας οπως εχω γραψει παραπανω.

Ενα αλλο προβλημα που εχω εντοπισει ειναι στα POIs .
Ζητωντας να μου δωσει τα πιο κοντινα στο σπιτι μου POIs οι αποστασεις που δινει ειναι λαθος.
Για παραδειγμα το Χιονοδρομικο Κεντρο στις Αγριολευκες το δινει οτι βρισκεται 11 και κατι χιλιομετρα που τετοιος δρομο δεν υπαρχει τοσο συντομος , ουτε καν χωματοδρομος .
Οταν ομως ζητησω να σχεδιαση την διαδρομη την βγαζει 25,6 χιλιομετρα. Το ιδιο και με το μπαρακι "Αερικο" στην Πορταρια το βγαζει στα 5 χλμ ενω στον σχεδιασμο το δινει 14. Δεν προσεξα βεβαια αν γινεται αυτο το λαθος προς ολες τις κατευθυνσεις γιατι ολα αυτα που λεω εινα πανω στο Πηλιο και με τα POIs δεν εχω ασχοληθει πολυ.

Στις φωνητικες οδηγιες τωρα οταν λεει "στριψτε αριστερα και μετα στον δευτερο δρομο δεξια " ενοει στον δευτερο δρομο που παει δεξια ενω στη παραγματικοτητα μπορει να εια ο τριτος - τεταρτος δρομος .
Κατα την γνωμη θα επρερε να λεει στον τεταρτο δρομο (αν οι δρομοι ειναι 4) και οχι να μετραει μονο αυτους που η κινηση επιτρεπεται μονο προς την φορα που θελουμε.

Εχω ξαναρωτησει αλλα δεν πηρα απαντηση.
Πως κανουμε αναφορα λαθων στην TomTom?

ChrisAthens
03-02-10, 21:21
Τα ΡΟΙ τα υπολογίζει σε ευθεία γραμμή και ακτινωτά γύρω από τον χρήστη, γιαυτό και υπάρχει διαφορά στην οδική απόσταση. Τις αναφορές λαθών τις δίνουμε μέσω του map share διορθώνοιντας το λάθος και αποστέλλοντάς το στον server μέσω του TTHome2. Όσο αφορά τις φωνητικές οδηγίες, σωστά δεν υπολογίζει τους δρόμους που ΔΕΝ επιτρέπεται να στρίψεις.

TeoT
03-02-10, 21:34

Κατι τετοιο υπολογιζα και εγω αλλα δεν ημουν σιγουρος.
Βεβαια κατα την αποψη μου δεν ειναι σωστος τροπος να εμφανιζονται τα ΡΟΙ .

Λαθη στον χαρτη εχω διορθωσει και εχουν σταλει μεσω του map share . Και οπως εχω ξαναγραψει δεν ειναι παντα ευκολο. Αν για παραδειγμα πρεπει να διορθωσεις 3-4 μονοδρομησεις με 20-30 τετραγωνα ο καθε δρομος θελεις μια μερα δουλεια και θα την χασεις μολις βγει ο καινουργιος χαρτης αν δεν ειναι διορθωμενος.
Αυτα τα δινεις στην αναφορα λαθων της TeleAtlas και τελειωνεις.
Αλλα τα λαθη - δυσλειτουργειες που αναφερω παραπανω μπορουν να αναφερθουν μεσω του map share ? Πως ?

Για μενα λαθος . Οταν ειναι νυχτα και και μου λεει "...στον τριτο δρομο στριψτε δεξια " θα πρεπει να μετραω συμφωνα με τα σηματα της τροχαιας τους δρομους για να δω ποιους δρομους ενοοει.
Ενταξει θα μου το πει ποτε να στριψω αλλα δεν με προετοιμαζει σωστα .

panosha
03-02-10, 21:57
Μέσω του Map Share έχεις και άλλες επιλογές, όπως Άλλο, που μπορείς να γράψεις κείμενο. Πάντως θέματα δρομολογήσεων θα τα έστελνα απευθείας στην ιστοσελίδα της ΤΤ μέσω του λογαριασμού μου.

Αν έχεις Destinator, ρίξε μια ματιά στις περίεργες δρομολογήσεις που αναφέρεις εκεί στο Πήλιο, αν εμφανίζονται και εκεί ή όχι.

ChrisAthens
03-02-10, 21:58

Για να μην κάνεις νέα ποστ, έχεις 60 λεπτά για να διορθώσεις, προσθέσεις η αφαιρέσεις κάτι απο το ποστ σου.

tomgr
03-02-10, 22:01
Να ρωτήσω αυτούς που έχουν μόνο Ελλάδα, πόσες διορθώσεις έχουν πάρει απο το mapshare?

TeoT
03-02-10, 22:04

Το ξερω αλλα ηταν αδυνατον να προσθεσω την τελευταια φραση που ειχες βαλει ωστε να απαντησω.

panosha
03-02-10, 22:04
9 και είναι μόνο αυτές που έχει ελέγξει η ΤΤ, στο ανώτερο επίπεδο ασφαλείας.

tomgr
03-02-10, 22:06

Να υποθέσω ότι στο χαμηλό έχει πολλές περισσότερες?

TeoT
03-02-10, 22:09

Αυτο ψαχνω τοσο καιρο και δεν το εχω βρει .

Εχω εναν παλιο στο υπολογιστη μου και θα το δω .
Οπως εχω ξαναγραψει ειναι το πρωτο GPS που πιανω στα χερια μου και το θεωρω πολυ καλυτερο απ οτι το περιμενα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει

panosha
03-02-10, 22:15
Στο χαμηλό και στα ενδιάμεσα υπάρχουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες διορθώσεις που έχουν δώσει οι χρήστες.

Δεν έχουν ανοίξει το μοίρασμα όμως για κάποιο λόγο. Ίσως θέλουν να φθάσει ο χάρτης τους σε ένα επίπεδο, ειδικά σε σχέση με τα πρωτότυπα δεδομένα που έχουν στα χέρια τους, αλλά δεν έχουν καταφέρει να τα περάσουν ακόμα 100% σωστά.

PAVL-2
03-02-10, 22:49

Έχει 55 χρονών ανθρώπους που είναι πιο έξυπνη από πολλούς νεώτερους ,να δεις 70 χρονών να χειρίζεται υπολογιστή και να σου κανει ερωτήσεις και να μην ξέρεις που να κρυφτείς .

panosha
03-02-10, 23:03
Δεν πιστεύω να υπονοείς τίποτα; lol2

Πέρα από την πλάκα κάπως έτσι έχουν τα πράγματα για το ΤΤ. Αυτά που θέλει ο απλός χρήστης τα βρίσκει με την πρώτη. Τα υπόλοιπα, γιατί κάνει πολλά, θέλουν λίγο περισσότερη προσαρμογή.

tomgr
03-02-10, 23:59
Κάνει αρκετά που δεν τα κάνει το Dest και μάλιστα δεν τα κάνει ούτε το Garmin με το 2010.3.
Κλασική διαδρομή που τσεκάρω πάντα είναι πλατεία καλογήρων νιμπορειό. Κανονικά από Υμηττό περιφερειακό Νέα Μάκρη Αγ. Μαρίνα και μετά φέρρυ.
Παλαιότερα διάφοροι χάρτες σε πήγαιναν από εθνική και λίμνη Μαραθώνα ή από Διόνυσο, ανάλογα τα κέφια τους. Όλοι εκτός του dest. Τώρα οι πιο πολλοί έχουν διορθωθεί εκτός από τη Navteq που επιμένει να χρησιμοποιεί τη Φιλολάου-Περιφερειακό αλλά μικρό το κακό. Το tomtom σε πάει από Εθνική, ξαναγυρίσαμε 2 χρόνια πριν.

TeoT
05-02-10, 07:55

Σε ενα Destinator 7 for PC που εχω στον υπολογιστη μου τις βγαζει σωστα τις συγκεκριμενες δρομολογησεις .

panosha
07-02-10, 12:22
Μεταφορά μηνυμάτων. ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

tomgr
08-02-10, 12:11
Όσο και αν προσπάθησα το IQ στην Ελλάδα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει ενώ σε δρομολογήσεις που έδωσα στο εξωτερικό δουλεύει. Μήπως αυτά που σε κάποιο άλλο post αναφέρει ο zep για το νέο genius είναι απαιτούμενα να φτάσουν στην TA για να δουλέψουν τα IQ και στην Ελλάδα?

ahilleas
08-02-10, 12:25
Όταν λες ότι προσπάθησες να κάνεις το IQ να δουλέψει, τι ακριβώς εννοείς ?what1

songless
08-02-10, 12:32
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Εγω παντως μετα απο 3 δοκιμες που εκανα στον ιδιο δρομο, επιμενοντας να πηγαινω απο αλλη διαδρομη , την τριτη φορα μου επελεξε ως ταχυτερη διαδρομη τον παραδρομο που επαιρνα "λαθος". Αρα Δουλευει το IQ.

tomgr
08-02-10, 13:35
Δοκίμασα την ίδια διαδρομή διάφορες ώρες της ημέρας.
Στη δυτική Ευρώπη η ίδια διαδρομή παρουσιάζει διαφορετικό χρόνο ανάλογα με την ώρα της ημέρας και καμιά φορά άλλη διαδρομή.. Στην Ελλάδα αυτό δεν γίνεται ποτέ. Τον έλεγχο αυτό τον διάβασα, νομίζω, στο αμερικάνικο forum.

panosha
08-02-10, 13:43
Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

tomgr
08-02-10, 15:20
Είναι απλό. Δοκιμάστε να δώσετε ταξίδι κέντρο Ρώμη κέντρο Μιλάνο σε διάφορες ώρες και δείτε το αποτέλεσμα σε χρόνους. Παίξτε και λίγο αν ξέρετε κάποια άλλη διαδρομή σε δυτική Ευρώπη. Σε κάποια διαδρομή στη Γαλλία που δεν τη θυμάμαι ακριβώς με την ώρα άλλαζε και τη διαδρομή.

panosha
08-02-10, 16:04
Αυτά είναι δεδομένα που υπάρχουν στο χάρτη από τη μια και από την άλλη μαζεύονται με τον καιρό από τη βάση των χρηστών.

tomgr
08-02-10, 16:17

Αυτό δεν είναι κομμάτι του IQ? Τουλάχιστον από τα διαφημιστικά της αυτό φαίνεται. Δεν ξέρω κάποιο άλλο πρόγραμμα που να το κάνει αυτό.

panosha
08-02-10, 16:26
Είναι.

tomgr
08-02-10, 17:16
Άρα χρειάζονται και άλλα στοιχεία τα οποία μοιάζουν με αυτά που λέει ο zep ότι θα βάλουν στο genius. Αυτό λέω.

Satcaffe
09-02-10, 01:01
Το αλλο λεγετε Navigon.
Τα παραπανω δεδομενα ειναι πληροφοριες ποτ λεει και ο Πανος με την διαφορά οτι το πρόγραμμα λαμβάνει υπόψιν του ορες εχμης κυκλοφορίας καιρου κ.τ.λ .
Λεμε τωρα οτι είμαστε στην Αθηνα. Οδος Κηφισίας 6.30 με 8.00 το πρωι και γίνετε της κακομοιρας.... το προγραμμα λαμβάνει υπόψιν το τι γίνετε και σε παει απο αλλη διαδρομή στη οποια δεν περιλαμβάνετε η Οδος Κηφισίας. Για να το δουμε αυτο απο την tomTom στην Ελλαδα θα αργήσει ακομα.
Εδω η Ναvigon το εχει προσάρμοση στις συσκευες της για την Ελλαδα...βαση των οσων εχει πει η κ. Iωαννα Καλλιμαχου
<object height="344" width="425">

<embed src="[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" height="344" width="425">"] ("[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register)</object>

panosha
09-02-10, 01:32
Ωραίες είναι όλες αυτές οι νέες τεχνολογίες και σίγουρα υποβοηθούν την πλοήγηση. Πρώτα πρέπει να υπάρχουν όμως σοβαροί χάρτες για να μπορέσουν να λειτουργήσουν και να αποδώσουν τα επιθυμητά.

Το θέμα είναι λοιπόν τι απ' όλα αυτά βλέπουμε σήμερα στο δρόμο. Εσείς που χρησιμοποιείτε τις συσκευές εδώ στην Ελλάδα, γνωρίζετε.

Επί της ουσίας το Navigon MyRoutes είναι νεότερο αλλά θεωρητικά και πρακτικά υποδεέστερο του παλαιοτέρου TomTom IQ Routes, το οποίο υπερτερεί (πέρα από τα αρχικά δεδομένα μέσης ταχύτητας κίνησης για κάθε δρόμο, ωρών αιχμής και άλλων στοιχείων που περιλαμβάνονται στον χάρτη) στο διαμοιρασμό των δεδομένων, των προτιμήσεων και των συχνότερα προτιμώμενων διαδρομών όλων των χρηστών, σε όλους τους χρήστες μέσω του TomTom Home κάθε φορά που συνδέουμε τη συσκευή με τον υπολογιστή μας.

Παρεμπιπτόντως, τέτοια δεδομένα υπάρχουν σε χάρτες και εκμεταλλεύονται λιγότερο ή περισσότερο και από άλλα λογισμικά, χωρίς βεβαίως το ατού του άμεσου διαμοιρασμού μέσω του Home προς την TT και τους άλλους χρήστες και χωρίς να μαθαίνουν (εκτός κι αν κάτι μου έχει ξεφύγει χωρίς να το αντιληφθώ).

tomgr
09-02-10, 11:41
Αυτό Πάνο πως γίνεται? Κρατάει κάπου τα δεδομένα της πορείας μας?

panosha
09-02-10, 12:25
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

Τα πάντα καταγράφονται και φεύγουν αυτόματα όταν ανοίγουμε το Home.

TeoT
10-02-10, 15:58

Εχω λογαριασμο αλλα οσο και αν εψαξα δεν βρικα πως μπορω να το κανω. Σε ποια επιλογη να παω?
Σημερα πηρα τηλεφωνο στην ΤΤ και μου ειπαν οτι δεν μπορω να τα αναφερω απευθειας αλλα οτι θα τα μεταφερει αυτος που μου απαντησε.
Αλλος απ ευθειας τροπος δεν υπαρχει?

TeoT
12-02-10, 17:19
Τελικα ανεβασα την αναφορα λαθων μεσω της υποστηριξης του my TomTom.

To να φευγουν τα δικα μας το καταλαβαινω αλλα να παιρνουμε διορθωσεις δρομολογησεων συμφωνα μ ε δρολογησεις αλλων πως γινεται ? Δεν εχω δει να κατεβαινει κανενα σχετικο αρχειο.

panosha
12-02-10, 19:03
Αν δέκα άτομα για να πάνε από το σημείο Α στο Β ακολουθούν μια συγκεκριμένη διαδρομή κάτι δείχνει.

Δεν θα αντιληφθείς να κατεβαίνει κάτι, θα δεις διαφορετικές προτάσεις δρομολόγησης από τις προηγούμενες, για την ίδια διαδρομή.

TeoT
12-02-10, 19:21

Αυτο που λες ειναι λογικο και καλα κανει και μαζευει αυτα τα στοιχεια . Το καθε μηχανημα οσο εξυπνο και αν ειναι δεν μπορει να ξεπερασει σε εξυπναδα τον ανθρωπο και σιγουρα καποιοι που ειναι απο την περιοχη θα ξερουν καλιτερα απο ενα μηχανημα . Οποτε μαζυοντας αυτα τα στοιχεια θα κανει και τα αυτα μηχανηματα να δειχνουν πιο εξυπνα . Αυτο ειναι προς οφελος των σωστων δρομολογησεων .

Υπεθετα οτι για να αλλαξει κατι στον τροπο υπολογισμου των διαδρομων θα πρεπει να κατεβαινει καποιο αρχειο που θα δινει τα νεα στοιχειια.

songless
18-02-10, 11:13
Υπαρχει αλλη βαση για το XL; Αγορασα νεο αυτοκινητο και το τζαμι ειναι πολυ μπροστα με μεγαλη κλιση. Βαζοντας χαμηλα το tomtom ειναι πολυ μακρια για να το φτασω. Σε επιθυμητη αποσταση ειναι στη μεση(!!!) του τζαμιου. Υπαρχει καποια αλλη εκτος απο το easy port;

ChrisAthens
18-02-10, 11:28
Φυσικά και υπάρχει, για ρίξε μιά ματιά εδώ ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) κι εδώ ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

chrisbas
18-02-10, 11:30
Για ψαξε εδω [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] κι εδω [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

songless
18-02-10, 11:52
Ευχαριστω πολυ!

Ειμαι αναμεσα σε 2
και

Ερωτηση για το δευτερο. Ειναι για το ταμπλο λογικα. Πως προσαρμοζεται; Το κολλας με αυτοκολλητο διπλης οψης;

ChrisAthens
18-02-10, 12:00
Για το ταμπλό συνήθως κολλάς ένα στρογγυλό, σαν καπάκι με λεία επιφάνεια (συνήθως το έχει κάθε βάση στήριξης, στο πακέτο της) επάνω στο ταμπλό και εκεί βεντουζάρει η βάση.

stefp
24-02-10, 09:21
Αγορασα και εγω το XL. Πρωτες εντυπωσεις αριστες πλην χαρτη (αναμενομενο παντως..). Ευχαριστω για τις λεπτομερεστατες και σαφεις οδηγιες που βρηκα στα αντιστοιχα threads.

Κατεβασα τις καμερες και τις αποθηκευσα στο PC (map/greece). Τωρα πως τις περναω στο μηχανακι?

ChrisAthens
24-02-10, 13:42
Τις ρίχνεις χύμα στο φάκελο με το χάρτη.

panosntok
24-02-10, 14:12
Τον φάκελλο που γράφει greece

charilaos
24-02-10, 14:46

Και εγώ αγόρασα μια καφετιέρα σήμερα. Εχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ ωραίο design. To μόνο κακό είναι ότι δεν φτιάχνει καφέ. Άσε μιλάμε τρομερό μηχάνημαlotpot

songless
24-02-10, 14:52
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Δεν λεμε οτι δεν φτιαχνει καφε το tomtom. Αλλα οτι φτιαχνει κακο καφε, τωρα.crymore

panosha
24-02-10, 14:54
Το θέμα αφορά τις εντυπώσεις από τη χρήση της συσκευής.

Γράψτε τις εντυπώσεις από τον τελευταίο χάρτη στο σχετικό θέμα.

stefp
24-02-10, 15:26
Εννοεις στο φακελο του PC υποθετω (?). Το εχω κανει. Αρα, θα λειτουργουν πλεον.
Ευχαριστω

και στο αμεσο μελλον θα φτιαχνει εναν απο τους καλυτερους...

Satcaffe
24-02-10, 16:27

Φισικα στο άμεσο μέλλον καθως οι μεγάλες εταιρίες μολις ανακάλυψαν την Ελλάδα.

Μερικοί νομίζουν οτι ο κόσμος έγινε σε μια μέρα.

Οι χαρτες θελουν αρκετό καιρό...θα λεγα 2 χρονια ακόμα είτε αυτοι προέρχονται απο την ΤΑ είτε από την Naviteq. Τη τελευταία την αναφέρω εδώ επειδή αρκετά άκουσε και αυτή για τον χάρτη Ελλάδας

panosha
24-02-10, 16:29
Δεν έχουν έτσι τα πράγματα, τα προβλήματα που υπάρχουν εδώ αν και σοβαρά, είναι άλλης μορφής και μπορούν να λυθούν σύντομα.

Δεν μιλάμε για έλλειψη δεδομένων, αλλά για προβλήματα προσαρμογής.

Satcaffe
24-02-10, 16:41

Γιατί εγώ τι είπα.

Εφου εισαι γνωστής πραγμάτων μην σκαλιζεις να πάρεις απάντηση ..την ξερεις... οτι και η Naviteq στην αρχή απο κάποια ελληνική εταιρία ειχε αγοράσει τα πρώτα δεδομένα και έπειτα άρχισε να κάνει στην Ελλαδα (πέρσι μελη του φορουμ ανέφεραν οτι το είδαν σε πολλές πόλις της Ελλαδος) βολτιτσες για καταγραφή οδικού δικτύου για να μεγαλοσει ειτε να διορθώσει τα δεδομένα της. Είπαμε απο την καρεκλα τοτ γραφείο οσα δεδομένα και να δόσεις άμα δεν βει και το αυτοκινητάκι καταγραφής τα αποτελέσματα θα ειναι τα παραπάνω.

Η naviteq χάρη απο την αγορά της απο την Νοκια άνοιξε πρόπερσι τον Μάρτιο γραφείο στην Ελλάδα.

panosha
24-02-10, 16:55
Η απάντηση σου είναι μάλλον άσχετη σε ότι παραπάνω έγραψα για την αρχική σου τοποθέτηση.

Τέλος πάντων, είναι τόσο δύσκολο να μείνουμε εντός θέματος;

ChrisAthens
24-02-10, 20:04

Όχι, εννοώ στο φάκελο Greece της συσκευής ΤΤ!

Satcaffe
25-02-10, 03:08
Ισως για άλλους ναι...ίσως για άλλους όχι.
(απο μένα προσωπικά είναι καλοπροαίρετα και χωρίς δολο. Προσοχή μην παρεξηγηθώ δεν ενοω κάτι για σένα. Λέω για αυτό που γράφω)

Ναι γιατι είμαστε Ελληνες -έχουμε άποψη για όλα- άλλα οχι ακατόρθωτο σαν Ευρωπαίοι.

Πρωτινο και εγω να μείνουμε στο θεμα...

ΥΣ: Οσα εγραψα και οσα έγραψες αν θελεις μπορεις να τα μετακινήσεις εάν θέλεις ακομα και να τα διαγραψεις και δεν θέλω να εχεις τύψεις αν αποφασίσεις να τα διαγραψεις. lol2

stefp
25-02-10, 16:14

Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις πως γίνεται? Μονο στο pc καταφερα να τα προσθεσω.
Στο home / διαχειριση του δικου μου XL, δεν εχει επιλογη για αντιγραφη απο το pc στη συσκευη (το αντιστροφο ναι).

EpamS
25-02-10, 16:22
Τα μεταφέρεις μέσα από το p/c, όχι από το home της συσκευής

panosha
25-02-10, 16:35
Ο υπολογιστής σου βλέπει τη συσκευή σαν εξωτερικό αφαιρούμενο δίσκο με ονομασία Internal.

Μέσα θα βρεις τον φάκελο Greece.

bujinkan
25-02-10, 23:09
Δευτερα θα κανω ταξιδακι στο εξωτερικο
Η διαδρομη θαναι βενετια-σαλτσμπουργκ
Σαλτσμπουργκ-obertauern
Obertauern-schladming
Schladming-βενετια

Πιστος μου συντροφος θαναι το XL,και θα μεταφερω εντυπωσεις οταν γυρισω
Φορτωσα σημερα και τις καμερες ταχυτητας και τα ρανταρ ταχυτητας(μην παθουμε και καμια ζημιαlol2)

koumis
26-02-10, 02:13

Παιδες, υπαρχει γενικα κανενας οδηγος για το συγκεκριμενο μηχανημα (οσον αφορα το πως βαζουμε διαφορα σημεια ενδιαφεοντος, ενηημερωσεις, extra χαρτες που αγοραζουμε Ή ακομα και τα ορια ταχυτητας οπως ο φιλος και αλλα τετοια) για να κατοπιστουμε και εμεις οι επιδοξοι αγοραστεες του?

-----edit-----

Επισης εχω μπερδευτει με τιε διαφορες εκδοσεις του tomtom XL που βλεπω στα διαφορα E-shops. Τι παιζει ?

bujinkan
26-02-10, 09:22
Για τους χαρτες που κυκλοφορουν για αγορα,θα τους βρεις μεσω του tomtom home
Για τα διαφορα pois θα βρεις αρκετα sites στο ιντερνετ
Για παραδειγμα τα pois που εγω εβαλα στο tomtom για το ταξιδι του εξωτερικου,τα κατεβασα απο το [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Babis_ECE
26-02-10, 09:40

Υπάρχουν 2 εκδόσεις:
TomTom XL IQ Greece (με χάρτη μόνο Ελλάδας)
TomTom XL IQ Europe (με χάρτη Ευρώπης)

koumis
26-02-10, 12:57

Ευχαριστω !

stefp
28-02-10, 13:43

OK, ευχαριστω!

maquis
09-03-10, 23:32

Είναι βέβαιο ότι μιλάμε για κακό καφέ! Αφού πέρασα ώρες συγκρίνοντας και διαβάζοντας τα υπέρ και τα κατά σε σχέση με άλλες συσκευές πείστηκα και αγόρασα το XL Greece. Κατά την γνώμη μου το μεγάλο του μειονέκτημα είναι 1) ο χάρτης και τα αμέτρητα λάθη που έχει και 2) αργει υπερβολικά όταν ενεργοποιείται η συσκευή να βρει σήμα. Μέχρι στιγμής πάντως έχω απογοητευτεί πολύ γιατί δεν μου έχει τύχει έστω και μία διαδρομή (χωρίς υπερβολές) στην Αθήνα που να με πλοηγήσει σωστά. Προτρέπει για στροφές εκεί που δεν επιτρέπεται, σε οδηγεί αντίθετα σε μονόδρομους, αναστροφές σε κεντρικούς δρόμους σε σημεία όπου δεν είναι δυνατόν (υπάρχει διάζωμα!) και το πιο κουφό έχει μια τάση να εμφανίζει σαν προορισμό κατεύθυνσης στην οθόνη πάνω δεξιά "Voulgaria" dizzy2 (π.χ. συνημμένες φωτό από Λ. Συγγρού και περιφερειακή Καρέα).

pakias
09-03-10, 23:40
Πόσο σου κάνει να βρει σήμα δηλαδή?

maquis
10-03-10, 00:04
Γύρω στα 4-5 λεπτά, που σημαίνει ότι όταν είσαι σε περιοχή όπου δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα προχωρείς με βάση το ένστικτό σου confused2

Στο site της tom tom βέβαια αναφέρει:

"Εύρεση σήματος GPS

Στις ακόλουθες περιπτώσεις, μπορεί να χρειαστούν έως και 5 λετπά για την εύρεση της τρέχουσας θέσης σας:

Χρησιμοποιείτε τη συσκευή TomTom σας για πρώτη φορά.
Δεν έχετε χρησιμοποιήσει τη συσκευή TomTom σας για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Η συσκευή TomTom σας έχει μεταφερθεί σε άλλη τοποθεσία χωρίς να χρησιμοποιηθεί (π.χ. μετά από ταξίδι με αεροπλάνο ή τραίνο). "
Το να χρησιμοποιήσω τη συσκευή μια ή δύο φορές την εβδομάδα είναι μεγάλο χρονικό διάστημα; ... σαν πολλά δεν είναι τα 5 λεπτά;

pakias
10-03-10, 00:17
Είναι πάρα πολλά φίλε. Φρόντισε να συνδέεις τη συσκευή κάθε τρεις μέρες με τον υπολογιστή σου να κατεβάζει το GPSfix από το Home και να περιμένεις να δείξει τη θέση σου πριν ξεκινήσεις. Αν συνεχίσει να κάνει πάνω από λεπτό τότε έχει πρόβλημα η συσκευή. Μην έχεις και κανένα αυτοκίνητο με αθερμικό παρμπρίζ δεν ξέρω.

Satcaffe
10-03-10, 00:54
Δεν ειναι πολλα. Μπορεί να σου δωσει και σε ενα λεπτό άλλα...οι 3 δορυφόροι δεν μπορει να δοσουν επαρκεί στοιχεία πάρα μόνο απο 6 και πάνω. Είναι ο τρόπος σίγουρου κλειδώματος έτσι ώστε οι συσκευές να μην σου δημιουργούν πρόβλημα κατά την πλοήγηση. Η λήψη οχι σωστού κλειδώματος μπορεί να σε βγάζει και εκτός σημείου δρόμου και το μηχάνημα να τρελάνετε και μαζί με αυτό και εσύ και να αναρωτιέσαι τι πάει στραβά η βαρκα η ο γιαλός lol3

Για φόρτωσε τον υπολογιστή και πριν αυτός φορτώσει τα προγράμματά εκινισης προσπάθησε να πας στον τομο να δεις

panosha
10-03-10, 01:42
Αυτά που λες δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση για τις συσκευές της TT. Το XL συνήθως χρειάζεται 15 δευτερόλεπτα ή λίγο περισσότερο αν έχει να ανοίξει μέρες και δεν έχει ενημερωθεί η εφημερίδα. Αν το ανοίγεις συχνά στον ίδιο χρόνο κλειδώνει θέση και μέσα στο σπίτι.

Ξέρω, μερικοί θεωρείτε πως είμαι υπερβολικός, αλλά δεν είμαι καθόλου.

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Satcaffe
10-03-10, 03:54
Καθόλου υπερβολικός γιατί τυχαίνει να το ανοίγεις συχνά και να το συνδέεις συχνα.
Ελα ομως που κάποιοι το ανοίγουν καθε 14ρις και βαλε.

Δεν μιλάμε μόνο για ΤΤ άλλα συμβαίνει και σε άλλες συσκευές

tomgr
10-03-10, 12:16
Εμένα κάτι στράβωσε και δεν κατέβαζε εφημερίδα. Δεν το πήρα πρέφα. Όταν πήγα για πλοήγηση έκανε κανα 5λεπτο και για να βρει στίγμα. Εκείνη την ώρα δεν έδωσα βάση. Μερικές μέρες μετά που το χρειάστηκα ξανά τα ίδια και το ψιλιάστικα. Κατα τα γνωστά έσβησα τα αρχεία έκανα update και από τότε βλέπει δορυφόρους στο δευτερόλεπτό. Ηθικόν δίδαγμα. Αν σου καθυστερεί θέλει να σβηστούν τα αρχεία ενημέρωσης του Home και ξανά ενημέρωση.

maquis
10-03-10, 22:29

Χμ... εφημερίδα; Πρέπει να έχω χάσει κάτι...bigsmile Σε παρακαλώ θα μπορούσες να δώσεις αναλυτικές οδηγίες για το πως κάνουμε update, γιατί τα 5 λεπτά για να κλειδώσει τα κάνει και έξω από το αυτοκίνητο άρα δεν φταίει το παρμπιζ...
Τώρα που θυμάμαι η συμπεριφορά αυτή παρουσιάστηκε μετά από το 1ο ή 2ο Update που έκανα, και συνεπώς εάν έχω οδηγίες για το παραπάνω update υπάρχουν ελπίδες να έχουμε λύση στο πρόβλημα μου. Ευχαριστώ.

tomgr
10-03-10, 23:29

synzeus
18-04-10, 17:51
Η τελευταία ενημέρωση που είχα κάνει στη συσκευή ήταν πριν μια εβδομάδα. Την σύνδεσα πριν από λίγο και δε μου έβγαλε καμιά ενημέρωση (ούτε για GPSFix). Όντως έλειπε το αρχείο Ito.dat.
Η συσκευή απέχει από το μπαλκόνι 1 μέτρο και ενώ απέναντι είναι ανοιχτός χώρος, δε κλειδώνει δορυφόρους μέσα στο σπίτι. Για αυτό κάποιος έχει καμιά λύση;

LOL! Άνοιξα την κουρτίνα και βρήκε σήμα.. Ουδέν σχόλιο, παρακαλώ..

koumis
18-04-10, 18:17
Μετα απο αποτυχημενες προσπαθειες να εισαγω το κωδικο που βρηκα στο κουτι (για την ενεργοποιηση του ενος χρονου δωρεαν αναβαθμισεων χαρτων) μεσω του TomTom Home επικοινωνησα με την υποστηριξη της εταιρειας. Στο mail που μου εστειλε ελεγε να προσπαθησω να κανω register με επιλεγμενη γλωσσα τα αγγλικα (αντι των ελληνικων που ειχα επιλεξει).
Ετσι και εκανα και τελικα εβγαλε οτι ο κωδικος εισηχθει επιτυχημενα. Παρολο αυτα πανω δεξια μου εμφανιζει ακομα ενα πλαισιο με κοκκινο περιγραμμα το οποιο γραφει οτι η συσκευη μου εχει να ενημερωθει 20 εβδομαδες.
Εννοειται οτι εχω κανει update και εγκατασταση ολων των αρχειων που βρηκε !

Τι παιζει? Δεν εχει παρει ακομη τον κωδικο? Πως μπορω να επαληθευσω οτι οντως ειναι (η δεν ειναι) ενεργοποιημενη η υπηρεσια ενος χρονου δωρεαν αναβαθμισεων?

Και μια γενικη ερωτηση: Εχει καποια αλλη χρησιμοτητα-λειτουργια η εισαγωγη του εν λογω κωδικου?

panosha
18-04-10, 23:04
Η αποδοχή του κωδικού απλά θα σου δώσει τη δυνατότητα να κατεβάσεις δωρεάν τους επόμενους τέσσερις χάρτες που θα κυκλοφορήσουν. Δεν υπάρχει κάποια σχετική ένδειξη γι αυτό.

Σχετικά με το περίγραμμα που λέει πως έχει να ενημερωθεί η συσκευή για 20 εβδομάδες, δυο πράγματα έχεις να λάβεις. Διορθώσεις MapShare και ενημερώσεις για το QuickGPSFix. Για το πρώτο σιγουρέψου ότι έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία από τις ρυθμίσεις του Home. Για το δεύτερο σβήσε τα περιεχόμενα του φακέλου ephem και κάνε σύνδεση της συσκευής με το Home.

koumis
19-04-10, 00:37
τους 4 επομενους χαρτες οποτεδηποτε κυκλοφορησουν η οσους κυκλοφορησουν μεσα σε ενα χρονο απο την στιγμη αγορας ?

Για τα αλλα θα τα δοκιμασω και επανελθω. Παντως οταν εκανα ενημερωση (απο τη σχετικη επιλογη στο Home) μου εβγαζε ενημερωσεις και για το MapShare και για το QuickQPSFix

panosha
19-04-10, 00:53
Τις ανανεώσεις του χάρτη που φορά η συσκευή σου για τους επόμενους δώδεκα μήνες από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας, που θα είναι τέσσερις.

giannis57
23-04-10, 12:09
προερχόμενος απο το Destinator - και οντας απο χθές κάτοχος ενός XL Europe - ομολογώ πως ειμαι αρκετά εντυπωσιασμένος απο το μηχάνημα...Απλό στη χρήση....καθαρή-δυνατή φωνή...μεγάλη υπόθεση το Home...μαζεμένα ολα σ΄ενα....Ελπίζω οι χάρτες της Ευρώπης να ειναι εντάξει....(με χάρτες της Navteq ημουν ok οταν τους χρειάστηκα σε αρκετά ταξίδια σε Ιταλία-Γαλλία-Αυστρία-Τσεχία κλπ...) To Destinator 7 δεν μου αρεσε....το 6 νομίζω οτι ηταν πιο πρακτικό και φιλικό στο μέσο χρήστη...Πάντως το περιβάλλον του tomtom ειναι απαιχτο....Βέβαια αιμαι ακόμη στο ψάξιμο...αλλά το καλό πράγμα νομίζω οτι φαίνεται απο την αρχή....Ποιός φίλος μπορεί να μου πεί πώς θα χρησιμοποιήσω τον κωδικό που βρήκα μέσα στη συσκευασία για τις αναβαθμήσεις των χαρτών ? Επειδή δεν ειμαι καλός "αθλητής" παρακαλώ για απλές οδηγίες....Ευχαριστώ προκαταβολικά...Κάποια στιγμη στην οθόνη εναρξης ειδα :9.021.452089.2 - Λειτουργικό 438558 (1002, 23/10/2009) και Europe: 2GB 8452702....Ειναι "φρέσκα" ? Χθές κατέβαζε χάρτες Ευρώπης - οταν το σύνδεσα στο pc - 5-6 ωρες....Και κάτι τελευταίο...Η βάση στήριξής του....Απλή στη σύλληψη και ταυτόχρονα μεγαλοφυής...Αψογη στήριξη.....Αυτό και μόνο ειναι τα...μισά λεφτά...:-))

papi
24-04-10, 20:49
Σωτήριο στο αρκετά μεγάλο tour που είχα την προηγούμενη εβδομάδα στην Ιταλία. Ολη η παρέα με 2 αυτοκίνητα κρεμόταν από τη φωνή της κοπέλας. Τη βγάλαμε μόνο με 2 λάθη, το ένα μονόδρομος και το άλλο οτι τα ζυγά νούμερα ήταν δεξιά και όχι αριστερά όπως πρότεινε.

synzeus
07-05-10, 09:35
Σε μιάμιση ώρα θα ξεκινήσω από Ξάνθη για Ηγουμενίτσα. Για να δω πως ανταποκρίνεται και πέρα από τη Θεσσαλονίκη το ΤΤ. Σήμερα στις ενημερώσεις είχε και διορθώσεις χάρτη..

synzeus
13-05-10, 14:01
Μετά τα Γιάννενα στα τούνελ δεν έχει ένα κομμάτι δρόμου και με πρότεινε συνέχεια να στρίψω στο γκρεμό.. lol2
Και έχει και ένα προβληματάκι στο να δρομολογήσει σωστά για την έξπδπ από την Ηγουμενίτσα στην Εγνατία (με έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο turn around). dizzy2
Όπως και δεν έχει αρίθμηση σε μερικές οδούς. Κατά τ' άλλα είμαι ευχαριστημένος.

Καρ/νος
16-05-10, 23:25
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πρέπει να βρεθεί λύση.

mich83
17-05-10, 10:42
Εγώ θα έλεγα πως για επαρχιακά ταξίδια είναι επικίνδυνο αυτή τη στιγμή. Ιωάννινα - Αθήνα μέσω εγνατίας με έβγαλε από την έξοδο για μέτσοβο και με ανέβαζε όλη τη Πίνδο ώσπου βρήκα κλειστό δρόμο για το πάσο και ξαναγύρισα πίσω εγνατία.

Αθήνα - Καστοριά μου έλεγε να πάω από την έξοδο του Μπράλου πριν τη Λαμία.

Άμα δε κάνουνε τις βασικές διορθώσεις στο εθνικό δίκτυο καήκαμε.

mdenax
24-05-10, 11:21
Το ΣΚ πήγα Θήβα και τριγύρω απο Πειραιά.
Μιας και δεν εχω ιδεα απο δρόμους αθήνα και Θήβα με πήγε αψογα οπου του ζήτησα.

koumis
24-05-10, 17:50
Το οτι δεν εχει καποια καινουρια κομματια της εγνατιας το παρατηρησα κ εγω που με εβγαζε συνεχεια απο παρακαμψεις....Και οταν αποφασιζα να ακολουθησω τον εθνικο δρομο κανονικα με εδειχνε στον αερα!!! Αντε να δουμε ποτε θα μπει στις διορθωσεις και η Εγνατια

foetus
06-06-10, 14:56
Update