PDA

Επιστροφή στο Forum : Navigon 1200 unlock

mondeo
19-12-08, 21:33
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Ανοίγω αυτό το thread κατόπιν μεγάλης απαίτησης γιά να σας βοηθήσω να ξεκλειδώσετε τη συσκευή και να δουλέψετε αν θέλετε το Destinator ή άλλο πρόγραμμα πλοήγησης.

ΤΟ DESTINATOR ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΔΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω πιάσει στα χέρια μου Navigon 1200.Τα μπέρδεψα,αυτό που ξεκλείδωσα ήταν το 2100(στη φωτογραφία είναι ολόιδια).Το σαββατοκύριακο θα έχω ένα οπότε θα έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη.
Γιά να ξεκλειδώσουμε ένα PNA υπάρχουν διάφοροι τρόποι.Ανάλογα την περίπτωση επιλέγουμε τον κατάλληλο.Καθώς λοιπόν το Navigon 1200 συγχρονίζεται με το PC με το Active Sync,θα επιλέξω έναν απλό τρόπο.
Κατ'αρχήν κατεβάζουμε από την GI την έκδοση του dest7 γιά PNA.Συγχρονίζουμε τη συσκευή με το Active Sync και εξερευνούμε τα περιεχόμενά της.Το λογισμικό πλοήγησης της συσκευής βρίσκεται στην εσωτερική μνήμη που ονομάζεται My Flash Disk.Αναζητούμε το υπάρχον λογισμικό πλοήγησης και αντιγράφουμε όλο το φάκελο στον υπολογιστή μας γιά λόγους ασφαλείας.Στη συνέχεια διαγράφουμε τον φάκελο αυτό από τη συσκευή.Αντιγράφουμε το φάκελο του Destinator στο σημείο που ήταν το δικό του λογισμικό.Μετονομάζουμε τον φάκελο του Destinator και του δίνουμε το όνομα που είχε το λογισμικό πλοήγησης της συσκευής.ΠΧ αν ο φάκελος του λογισμικού πλοήγησης της συσκευής λεγόταν mobilenavigator ή Navigator ή οτιδήποτε άλλο δίνουμε αυτό το όνομα στον φάκελο του Destinator.Πηγαίνουμε στον υπολογιστή μας στο σημείο που έχουμε αντιγράψει το λογισμικό πλοήγησης της συσκευής.Ανοίγουμε το φάκελο και αναζητούμε το .exe αρχείο.Βλέπουμε την ονομασία του και πηγαίνουμε στη συσκευή και ανοίγουμε τον μετονομασμένο φάκελο του Destinator.Τον ανοίγουμε και αναζητούμε το Destinator.exe Του δίνουμε την ονομασία που είχε το λογισμικό πλοήγησης της συσκευής.Κάνουμε soft reset στη συσκευή και μόλις ανοίξει πατάμε το κουμπί της πλοήγησης και ανοίγει το Destinator.
Καλή επιτυχία.
Γιά όποιες απορίες,εδώ είμαστε!!!!

Υ.Γ.Τον φάκελο και το .exe του Destinator μπορείτε να τον μετονομάσετε και πριν τον αντιγράψετε στη συσκευή και να το περάσετε μέσα έτοιμο.
Με τον ίδιο τρόπο μπορείτε να βάλετε οποιοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης.

ger_zoym
19-12-08, 22:28
o θεος βοηθος..........the best1

mondeo
19-12-08, 22:34
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Απλούστατο είναι Γεράσιμε.Αντικαθιστάς το υπάρχον λογισμικό με το Dest δίνοντας στο δεύτερο την ονομασία του πρώτου.
Τα PNA είναι ρυθμισμένα ώστε όταν πατάς κάποιο κουμπί στην κύρια οθόνη (main shell) να εκτελούν κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα.Π.Χ. στην πλοήγηση εκτελεί το
My flash Disk/navigator/navigator.exe
Αυτή την εντολή μπορούμε να την αλλάξουμε αλλά αυτό ας το αφήσουμε γιά άλλο μάθημα.

ger_zoym
20-12-08, 18:52
Γεια σας.Το κακο ειναι οτι ενω το συνδεω στο PC μου δεν μπορω να το συνχρονισω ωστε να βρω το αρχειο που λες.....Θα προσπαθησω σε αλλον υπολογιστη.Εκτως εαν υπαρχει και αλλος τροπος να βρω αυτο το αρχειο στο navigon 1200.

ΚΩΣΤΑΣ
20-12-08, 20:59
Διάβασε και εδώ για το τι προγράμματα θέλεις για να συγχρονίσεις με ΧΡ ή με Vista. [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

sters
20-12-08, 21:27
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και'γω με το 1200. Όταν το συνδέω στο pc δημιουργεί μόνο ένα νέο drive f: χωρίς να συγχρονίζεται με activesync.

mondeo
20-12-08, 22:26
Παιδιά αν δεν το βλέπει το Active Sync μην παιδεύεστε είναι κλειδωμένο.Εμένα μου είπαν πως το βλέπει.Σε αυτή την περίπτωση κοιτάξτε αν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι στην κάρτα.Αν είναι εκεί το αντικαθιστάτε με το Dest και το μετονομάζετε.Το 2100 πάντως που έφτιαξα εγώ το πρόγραμμα το είχε στην κάρτα.Επίσης το 2100 κάθε φορά που ξεκίναγε έμπαινε αυτόματα στο πρόγραμμα πλοήγησης χωρίς να δείχνει shell.(προφανώς δεν έχει)
Μάλλον και το 1200 έτσι θα δουλεύει.
Αν θέλετε να το ξεκλειδώσετε και να δείτε τα windows θα σας πω τι να κάνετε.

andreas-d
20-12-08, 23:22
ρε παιδια το δικο μου το navigon1200 το πηρα απο multirama την τριτη και αμεσως μολις το συνδεσα με το pc(windows XP) το αναγνωρισε σαν navigon(K)και navigonsd(L) την καρτα μνημης μετα απο πολυ ψαξιμο το ξεκλειδωσα και βλεπω τα windows και εχω περασει χαρτες .

mondeo δεν σε ξεχασα θα απλα ειχα παει για κυνηγιthe best1 .αυριο αν μπορεις θα βρεθουμε .

sters
20-12-08, 23:58
worry1worry1worry1worry1[QUOTE]andreas-d ρε παιδια το δικο μου το navigon1200 το πηρα απο multirama την τριτη και αμεσως μολις το συνδεσα με το pc(windows XP) το αναγνωρισε σαν navigon(K)και navigonsd(L) την καρτα μνημης μετα απο πολυ ψαξιμο το ξεκλειδωσα και βλεπω τα windows και εχω περασει χαρτες ./QUOTE]

Μηπως θυμάσαι την διαδικασία? pleaseworry1

andreas-d
21-12-08, 00:09
βαλε αυτα τα αρχεια [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] στην καρτα μνημης αφου τα αποσυμπιεσης και μετα κανε ενα soft reset και θα δης ενα αλλο menu εκει πατα το total commander και θα δεις τα windows .

scotty
21-12-08, 01:37
Δεν χρειαζεται ρε παιδια ολα αυτα τα αρχεια ..το θεμα ειναι απλο ..σε μια κενη καρτα βαλτε MONO το αρχειακι Desktop.exe και μετονομαστετο σε UpdateMe.exe .
Βαλτε μετα την καρτα στο μηχανημα και καντε reset..Αυτο ηταν ...μολις ξανα εκκινήσει το μηχανημα , θα δειτε το περιβαλλον Win της συσκευης σας ..
ΤΕΛΟΣ ..απο εκει και μετα βαλτε στην καρτα σας οτι γουσταρετε και τρεξτετο απο τα Win ...
Αφου δειτε οτι τα προγραμματα "τρεχουν" βαλτε ενα μενουδακι που θα βρειτε μπολικα εδω αναλογα με την διασταση της οθονης σας και θα τρεχετε απλα και ομορφα τις εφαρμογες σας.
ΑΠΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ...αντε πιαστε δουλεια [Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

andreas-d
21-12-08, 02:39
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

δεν γινεται τιποτα με αυτον το τροπο.

scotty
21-12-08, 10:43
Μαλλον κατι δεν κανεις καλα φιλε μου

andreas-d
21-12-08, 13:19

φιλε scotty το δοκιμασα αρκετες φορες το μονο που κανει ειναι να κολαει στην αρχικη οθονη που λεει navigon και μετα τπτ.
ενω με ολα εκεινα τα αρχεια μπενεις σε windows,βεβαια και εγω θα ηθελα κατι ποιο απλο αλλα τη να κανουμε?
α και κατι αλλο το η εφαρμογη UpdateMe. πως θα λειτουργουσε δεν θελει και καποια εντολη?cristmaswacko

ChrisAthens
21-12-08, 13:31
Το UpdateMe.exe κανονικά συνοδεύεται και από ένα .nfRun αρχείο που έχει την απαραίτητη εντολή.

electric
21-12-08, 13:41
πέρασα το πρόγραμμα και έχασα τα ελληνικά φωνή και ρύθμισης

scotty
21-12-08, 14:42

ανδρεα κοιτα...ολα τα να "ανοιγουν" λιγο πολυ με αυτο τον τροπο ..για παραδειγμα ..στο 8110 μονο με αυτο το αρχειο μπαινεις στα win , αν εχει την ιδια δομη το 1200 τοτε θα μπαινει και αυτο ..δοκιμασε τοτε να φτιαξεις ενα φακελο μεσα στην καρτα θα τον ομοασεις NAVIGON , και βαλε το αρχειο που σου λεω μεσα και ξαναδοκιμασε μετα απο reset .....αλλα προσεξε ΟΧΙ το αρχειο updateme.exe που συνοδευεται και με ενα αλλο αρχειο ... απλα το desctop.exe που θα το βρεις εδω >>>[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] ποστ 6 αν δεν το εχεις κατεβασε το και δοκιμασε και ετσι που σου ειπα ..

scotty
21-12-08, 14:43

Χρηστο σωστα λες οτι αυτο το .exe συνοδευεται και απο το αλλο αρχειακι , εγω μιλαω για αλλο .εχε , απλα το κανεις rename ..

andreas-d
21-12-08, 15:03
failed to get patch to file navigator

αυτο γραφει οταν κανω αυτο που λες?cristmasfrown

scotty
21-12-08, 15:09
Mαλιστα ...για να το λεει αυτο σημαινει οτι το αρχειακι δουλευει ..αλλα δεν εχει μπει σωστα εκει που πρεπει για να κανει την δουλεια ..δεν ξερω τι αλλο να σου πω μια και δεν εχει τυχει να το πιασω ακομα στα χερια μου να δω την δομη του , ισως πρεπει να ξεγελασουμε την Myflash disk , γιατι κατι απο εκει παιρνει απο καποιο shell , οπως και το Navi GT 435.

andreas-d
21-12-08, 15:52
μα το εχουμε ξεγελασει με τα αλλα αρχεια που εχω ανεβασει απλα ειναι ολοκληρη ιστορια να μπεις σε μενου και να ανοιξεις προγραμματα η gps οποτε ειναι και δησχρηστο για καποιον που δεν ξερει(π.χ να το παρει η γυναικα μου και να το λειτουργισει.η καποιος που δεν ξερει απο pc.) πρεπει να βρουμε καποια λυσει γιατι το μηχανημα ειναι καλο και φθηνο και πιστευω θα το παρει πολις κοσμος που θα χρειαστει βοηθεια..cristmastongue

scotty
21-12-08, 15:57
Αν μου το δωσεις για μια μερα σιγουρα θα βρουμε μια πολυ πιο ευκολη λυση με μενου κλπ..αλλα τωρα απο οτι βλεπω εισαι πατρα..,..μαλλον δυσκολο...ισως καποιος φιλος που θελει να σενιαρει ..γινει κατι ..το να παω να το αγορασω μονο και μονο για δοκιμη δεν λεει .,.εχω παρει 3 αλλα ..οποτε ..καταλαβαινεις ..

andreas-d
21-12-08, 16:29
στειλε με pm τηλ. γιατι μαλλον θα ανεβω αθηνα τωρα στις γιορτες αν ειναι να σε παρω τηλ να πιουμε καφε και να το δουμε ,αν δε το εχω φτιαξει μεχρι τοτε οποτε και θα δωσω πληροφοριες.

andreas-d
21-12-08, 16:44
MN 7.0 ./Settings /MN Settings/ /MN Settings/ ./Settings/Core /MN Settings/ ./language_files/ ./map /Storage Card/NAVIGON/map ./map/Landmarks/ /Storage Card/NAVIGON/map/Landmarks/ ./POI /Storage Card/NAVIGON/POI ./MapStyles ./Sounds /Storage Card/NAVIGON/Sounds ./ ./ /MN Settings/Favorites.store /MN Settings/RecentTargets.store /MN Settings/Routes /My Flash Disk/NAVIGON/Routes /Storage Card/NAVIGON/Routes ./LogBook/ LogBook.xls MN7DriversLog.bin ./VoiceRecognition ./VoiceRecognition ./Contacts/contacts.txt ./Contacts/freshcontacts.txt ./demo/PlayerDataLandscape.nfs ./demo/PlayerDataPortrait.nfs ./demo/PlayerDataWidescreen.nfs ./SimulationFiles/TMC/ ./SimulationFiles/GPS/ /Storage Card/log/ ./Settings/Routing/

αυτο μηπως βοηθαει?

scotty
21-12-08, 16:49
Οχι ,,ετσι δεν βγαζεις ακρη...μονο αν μπορουσες να κανεις print screen τα περιεχομενα της καρτας σου καθως και της My Flash disk ,και να φαινοντγαι τα extention των αρχειων ..

andreas-d
21-12-08, 17:05

ανεβασα τα περιεχομενα της flash οπως τα βλεπει το pc.
η καρτα εχει τα αρχεια που ειχα ανεβασει για το ξεκλειδωμα.οποτε δεν την ανεβασα γιατι θπαρχουν στο forum.

scotty
21-12-08, 17:29
Αυτο το αρχειο που αναβασες το συνημενο ειναι το mYflash disk ..σωστα??
Το μηχανημα οπως το πηρες δεν ειχε τιποτα μεσα στην καρτα??
Αν οχι ..χωρις την καρτα τοτε πρεπει να παιζει το προγραμμα ..

andreas-d
21-12-08, 19:02
εχει εσωτερικη μνημη 512mb εκει ηταν τα αρχεια που ανεβασα.

scotty
21-12-08, 19:09
Ενταξει ανδρεα καταλαβα ..απλο ειναι ..αν βρεθουμε αθηνα θα το σενιαρουμε

sters
21-12-08, 22:48
Είδα τα windows αλλά μετά?

Το dest7 που κατέβασα από ngi έχει ένα φακ "myflashdisk" και ένα φακ "SDMMC" που περιέχει μέσα του ένα φακ "DestinatorApps" και ένα "PNA".

Μήπως ξέρει κάποιος ποιόν φάκελο πρέπει να βάλω που?

Ευχαριστώ

ΥΓ Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να βάλω dest σε pna γι'αυτο και κάνω πολλές και κουραστικές ερωτήσεις.

sters
21-12-08, 23:24
Εμείς οι υπόλοιποι τι κανουμε ρε παιδιά?

andreas-d
21-12-08, 23:43
ειδες windowsμε ποιον τροπο ,με τα αχρεια που ειχα ανεβασει?
destinator το βαζεις στην καρτα μνημης ολο τον φακελο οπως ειναι. παντως σε εμενα δεν δουλευει. ενω igo8 και miomap που δοκιμασα πριν λιγο δουλευουν κανονικα.
παντως θα βρουμε ολοι ακρη μην ανχωνεσαι.cristmastongue

sters
21-12-08, 23:50
Είδα τα WINDOWS με τα δικά σου αρχεία. Στην κάρτα βάζω και τους δύο φακέλους που κατέβασα από ngi?

Ok θα περιμένω νέα σας

sters
21-12-08, 23:59
Φίλε Ανδρέα,

ποιάς συσκεύης αρχεία κατέβασες για να τα χρησιμοποιήσεις με το 1200?
Μήπως δεν έχω κατεβάσει το σωστό?

andreas-d
22-12-08, 00:58
οχι δικα μου αρχεια και εγω στο net τα βρηκα μετα απο ψαξιμο και δοκιμες και ετσι προεκηψαν.
τωρα για το dest.τη να πω ακομα το ψαχνω αλλα χαλαρα γιατι δεν με πολυ ενδιαφερει κιολας αφου το navigon εχει φοβερους χαρτες και καληψη αρκετη.
αντε και κανα igo8-miomap .
το ξεκλειδωμα το ηθελα και για αλλες εφαρμογες εκτος πλοηγησης,απο χαρτες θα ενδιαφερομουνα μονο για βουνα μιας και κυνηγαω?

scotty
22-12-08, 18:21

Ειπαμε παιδια ..αν θα βρω διαθεσιμο ενα 1200 θα σας πω μετα τον τροπο πως γινεται να βαλεις ενα μενου και να τρεξεις και αλλα προγραμματα ..μεχρι να βρεεθι ,,αναμείνατε

andreas-d
22-12-08, 20:28
παρασκευη-σαββατο-κυριακη θα ειμαι αθηνα οποτε θα εχεις αν μπορεις το 1200test-drive.the best1

scotty
22-12-08, 20:34
oκ ανδρεα ..παρε με τηλ να συνενοηθουμε οταν ερθεις

liask
26-12-08, 22:39
έχουμε καμιά εξέλιξη με το συγκεκριμένο για dest7?

mariosk89
27-12-08, 14:03
να ρωτήσω μια ερώτηση "ανακεφαλαίωσης";

με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ξεκλειδώνουμε τα windows που έχει η συσκευή.

τότε μπορούμε να βάλουμε στην κάρτα μνήμης ότι πρόγραμμα θέλουμε και να το τρέξουμε;

στην εσωτερική μνήμη της συσκευής τι αφήνουμε;

τα μενουδάκια που αναφέρθηκαν από τον scotty που βρίσκονται;

scotty
27-12-08, 15:32
Την εσωτερικη μνημη και οτι εχει μεσα δεν πειραζεις τιποτα αν δεν ξερεις σιγουρα τι θα κανεις ..

ger_zoym
28-12-08, 21:50
εχω ξεκλειδωσει το navigon 1200 και βλεπω κανονικα τα win. Δοκιμασα τα igo και miomap και δουλευουν κανονικά. Το dest.7 ενω δειχνει να το φορτωνει η οθονη γινεται μαυρη και δεν κανει τιποτα. Την εκδοση του dest.7 την πηρα από ένα φιλο μου που εχει ξεκλειδωσει το mioc220 και σε αυτον δουλευει κανονικα. τι λαθος κανω ή τι πρεπει να κανω για να δουλευει και σε εμενα? μηπως φταιει η εκδοση του dest.7 (αλλα και τα 2 gps είναι pna και στο c220 δουλευει)?

manolis_grev
29-12-08, 16:51
Αφού κατέβασα σχεδόν όλες τις εκδόσεις για pna από τη σελίδα της ngi δεν βρήκα κάποια που να δουλεύει.Τελικά έβαλα την έκδοση 6.1.1 από το satnav300 και άνοιξε κανονικά.Για να βρει σήμα gps άλλαξα στο destinator.ini ¨έβαλα port=2 και baudrate=57600. Aλλά έχω πρόβλημα με την πληκτρολόγηση των οδών.Διαβάζει μόνο το πρώτο γράμμα και μετά μου λέει δε βρέθηκε πόλη.

ChrisAthens
29-12-08, 19:38
Δοκίμασε να δώσεις τα υπόλοιπα γράμματα με μικρά.

ger_zoym
29-12-08, 21:44
Γεια σας παιδια,Κανα νεο με το Ναvigon 1200 και dest7,κατα ποσο μπορει οντως να τον ανοιξει και τη πρεπει να κανουμε?cristmasconfused

karidakis
30-12-08, 09:41
Γεια σας παιδες εγω θα ηθελα να ξερω πως θα μπορουσα να τρεξω το desktop.exe γεια να μπορω να εχω ενα ευχριστο μενου να δουλευω γιατι, με το υπαρχον που εχω κατεβασει ειναι δυσχρηστω αν τα εχει καταφερει κανεις να το τρεξει ας πει εγω οταν προσπαθω μου βγαζει οτι τα paths δεν ειναι σωστα καθορισμενα ευχαριστω προκαταβολικά

manolis_grev
30-12-08, 15:32
Ευχαριστώ πολύ δουλεύει.Χρειάστηκε να βάλω το keyboard.ini από την έκδοση που έχω στο mio 350 και όλα οκ.
Ευχαριστώ και Καλή χρονιά σε όλους

scotty
30-12-08, 15:34
Φιλε μου στο 1200 δεν δουλευει το αρχειο αυτο που ειπες .. θελει αλλα αρχεια

manolis_grev
30-12-08, 16:25
Kαι όμως φίλε δουλεύει οκ.Το πληκτρολόγιο που έχω στο destinator 6 έχει ένα βελάκι το οποίο πατώντας το σου επιτρέπει να γράφεις μικρά ελληνικά.Γράφω λοιπόν το πρώτο γράμμα κεφαλαίο,πατάω το βελάκι γυρνάει σε μικρά και πληκτρολογώ τα υπόλοιπα γράμματα.

scotty
30-12-08, 16:39
Για αλλο πραμα μιλαμε ..εγω λέω οτι ΔΕΝ δουλευει το αρχειο Desktop.exe στο 1200cristmasbiggrin

chemboy
30-12-08, 18:18
Παιδιά γεια σας. Παρακολουθώ μερικές ημέρες το topic αυτό αλλά τώρα γράφω για πρώτη φορά όπως πρώτη φορά γράφω και σε αυτό το forum που με βοήθησε αρκετές φορές μέχρι τώρα. Λοιπόν μάζεψα όλες τις πληροφορίες που βρίσκονται διάσπαρτα και κατάφερα να βάλω στο Navigon 1200 το MioMap 2008 , το iGO 8.3.2.64873 και το Destinator 8. Όλα αυτά βέβαια τρέχουν από την microsd κάρτα και για την πρόσβασή τους χρησιμοποιήθηκε το nfSpeedMenu. Θα προτιμούσα κάτι πιο όμορφο όπως για παράδειγμα το Vista Theme Menu για το mls4800 αλλά λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία δεν θα μπορούσα να το κάνω. Με απλό λοιπόν αλλά εύχρηστο τρόπο κατάφερα να κάνω αυτό που θέλουμε όλοι μας χωρίς να πειραχτεί τίποτα από τη εσωτερική μνήμη της συσκευής και από το πρόγραμμα που έχει εντός της. Εξακολουθεί το Navigon πρόγραμμα να τρέχει κανονικά όταν δεν εισάγουμε την κάρτα sd. Ακολουθούν σε λίγο οι οδηγίες.<o></o>

chemboy
30-12-08, 18:57
Αρχίζουμε την εύκολη διαδικασία:
1) Πρώτα από όλα χρειαζόμαστε μια microsd κάρτα κατά προτίμηση 2 GB.
2) Στο root της κάρτας βάζουμε χύμα τα αρχεία που περιέχονται στο rar αρχείο που ανέβασα στο rapidshare (είναι τα αρχεία του nfspeedmenu που τροποποίησα λίγο):

[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

3) Τοποθετούμε μέσα στην SD κάρτα τα προγράμματα (MioMap, iGO, Destinator κλπ) μέσα σε φακέλους. Δεν ανεβάζω τα προγράμματα αλλά είναι εύκολο να τα βρείτε. Επίσης μπορείτε να προσθέσετε ότι άλλο θέλετε.
4) Μεταξύ λοιπόν των άλλων αρχείων μέσα στην κάρτα βρίσκεται και ένα αρχείο UpdateMe.nfSM. Αυτό το ανοίγουμε με το notepad και πολύ εύκολα μπορούμε να το επεξεργαστούμε.
Φαίνονται λοιπόν αυτά τα λίγα:
[INIT]
HIDETASKBAR=0
ONTOP=0
CLOSE=0
Xoffset=0
Yoffset=0
Bitmap=.\UpdateMe.bmp
TYP=6
BUTTONTYP=1
SHOWTITLE=0

[0]
BMPPOS=0,0,480,28
DOWNBMPPOS=0,0,480,28

[1]
BMPPOS=160,28,160,81
DOWNBMPPOS=160,271,160,81
EXEC=\Storage Card\DestinatorApps\Dest8\Destinator.exe

[2]
BMPPOS=160,190,160,81
DOWNBMPPOS=160,433,160,81
EXEC=\Storage Card\cecmd.exe

[4]
BMPPOS=320,28,160,81
DOWNBMPPOS=320,271,160,81
EXEC=\Storage Card\iGO 8.3.2.64873\iGO8\iGO8.exe

[5]
BMPPOS=320,109,160,81
DOWNBMPPOS=320,352,160,81
EXEC=\Storage Card\ResInfo.exe

[7]
BMPPOS=160,109,160,81
DOWNBMPPOS=160,352,160,81
EXEC=\Storage Card\MioMap 2008 (Mireo)\MioMap.exe

[8]
BMPPOS=320,190,160,81
DOWNBMPPOS=320,433,160,81
EXEC=\Storage Card\Reset.exe

Επεξεργαζόμαστε τις διαδρομές που βρίσκονται τα προγράμματα που έχω με Bold ανάλογα με τη διαδρομή που θα τοποθετήσουμε τα προγράμματα μέσα στην SD κάρτα .

Και τελειώσαμε ! Όταν λοιπόν δεν έχουμε την SD κάρτα εντός της συσκευής τότε στη συσκευή μας τρέχει κανονικότατα το Navigon πρόγραμμα. Όταν ενώ έχουμε ανοικτή τη συσκευή τοποθετήσουμε την SD κάρτα τότε η συσκευή μας κάνει αυτόματα reboot και βγαίνει στο menu nfspeedmenu, όπου πατώντας πάνω στο εικονίδιο κάθε προγράμματος μπαίνει σε αυτό. Restart μπορούμε να κάνουμε και χειροκίνητα όποτε θέλουμε από το κουμπί.

Γνωστά μικροπροβλήματα:

1) Το εικονίδιο του Destinator είναι το 7 ενώ το έκανα να δουλεύει με το 8. Γράφει το 7 δηλαδή ενώ είναι το 8. Όποιος μπορεί ας το λύσει και ας μας πει.
2) Πολύ θα ήθελα να βάλω την έκδοση 7 του Destinator που ξέρω καλά αλλά συνέβαιναν με όσες εκδόσεις και αν δοκίμασα όσα περιγράφει ο ger_zoym στο post 42. Έβαλα την 8 την οποία μόλις σήμερα κατέβασα με τον χάρτη Q42008 και δεν πολυτέσταρα. Πείραξα το GPSTMC.ini στο DestinatorApps\Dest8\UserData ώστε να μπορέσει να δει το δέκτη GPS.

Αυτά και καλές βόλτες με το νέο έτος που μας έρχεται. Να είστε όλοι καλά.

billys4
30-12-08, 20:03
χιλια ευχαριστω δουλευει τελεια , σε παρακαλω αν μπορεις ανεβασε το destinator 8 κ παλι χιλια ευχαριστω εισαι τεραστιος!!!
χρονια πολλα κ καλη χρονια!!!!

beagle
30-12-08, 21:21
Δεν θα το ανεβάσει το destinator 8 γιατί δεν επιτρέπεται σε αυτό το forum να το κάνει. cristmassmile

manolis_grev
30-12-08, 21:37
To 8 είναι επιεικώς άθλιο.Δεν δουλεύουν όλες οι αποφυγές και δεν έχει ειδοποιήσεις ηχητικές και οπτικές για τα αγαπημένα.

chemboy
30-12-08, 21:50
Μόλις γύρισα από ένα test σε όλα τα προγράμματα. Δουλεύουν όλα τέλεια. Πραγματικά το Dest 8 είναι άθλιο !

mariosk89
30-12-08, 22:03
βασικά το έκανα βάζοντας στην κάρτα μνήμης το πρόγραμμα της NAVIGON για να το δοκιμάσω.το αρχειάκι το έκανα έτσι

[INIT]
HIDETASKBAR=0
ONTOP=0
CLOSE=0
Xoffset=0
Yoffset=0
Bitmap=.\UpdateMe.bmp
TYP=6
BUTTONTYP=1
SHOWTITLE=0

[0]
BMPPOS=0,0,480,28
DOWNBMPPOS=0,0,480,28
EXEC=\Storage Card\Νavigon\NAVIGON\navigon.exe

[1]
BMPPOS=160,28,160,81
DOWNBMPPOS=160,271,160,81

[2]
BMPPOS=160,190,160,81
DOWNBMPPOS=160,433,160,81
EXEC=\Storage Card\cecmd.exe

[4]
BMPPOS=320,28,160,81
DOWNBMPPOS=320,271,160,81

[5]
BMPPOS=320,109,160,81
DOWNBMPPOS=320,352,160,81
EXEC=\Storage Card\ResInfo.exe

[7]
BMPPOS=160,109,160,81
DOWNBMPPOS=160,352,160,81

[8]
BMPPOS=320,190,160,81
DOWNBMPPOS=320,433,160,81
EXEC=\Storage Card\Reset.exe

η εικόνα που έχω είναι αυτή
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

τι πρέπει να κάνω άλλο;

billys4
30-12-08, 22:05
ok συγνωμη εσφαλα........

mariosk89
30-12-08, 22:41
τελικά βρήκα άκρη με τα αρχεία του andeas-d.
μου δείχνει κανονικά το μενού.και δουλεύει μόνο η συντομευση toy NAVIGON προς το παρών.

βασικά έκανα κάτι τρελό.έβαλα τα αρχεία του chemboy και το αρχειάκι κειμένου του andrea-d και μου δουλεύει μια χαρά.η εικόνα που έχω είναι ακριβώς ίδια με αυτή στο bpm στο φάκελο του chemboy

beagle
31-12-08, 00:01

Σε εμένα πήγαινε αυτό? Δε χρειαζόταν να ζητήσεις συγγνώμη, δεν έκανες τίποτα.

Καλές γιορτές! cristmasbiggrin

ger_zoym
31-12-08, 16:26
Για να ανακεφαλαιωσουμε δηλαδη,εν ολιγεις να μην βαλω dest8 και να κρατησω τον igo8?Εσεις τη λετε?Επισης απο οτι καταλαβα ο dest7 ειναι καλυτερος απο το dest8 αλλα ακομα δεν βρηκαμε τροπο να τον τρεξει το navigon 1200?

billys4
31-12-08, 17:20
καλες γιορτες κ σε σενα με υγεια beagle!!!!!!!!!! ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

billys4
31-12-08, 17:24
παντος αν βρεθει καποια λυση ωστε να παιξει το destinator 7 σας παρακαλω να την ανεβασεται ...... ειναι με διαφορα το καλυτερο !!!!!!

algordee
01-01-09, 12:26
Είμαι καινούργιος στις συσκεύες πλοήγησης και κάτοχος του 1200...Όμως έχω μεγάλη εμπειρία στις συσκεύες με τα Windows Mobile, εδώ και μία βδομάδα παρακολουθώ το topic και κατάλαβα την φιλοσοφία των PNA.
Παιδιά,σχετικά με το ξεκλείδωμα κάτι γίνεται το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις γρήγορη εναλλαγή μεταξύ των προγραμμάτων πλοήγησης χωρίς το soft reset. Πιστεύω ότι για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις στα Regestry των Windows της συσκεύης.

chemboy
01-01-09, 13:22
Γεια και καλή χρονιά σε όλους.

@algordee: Και όμως φίλε μου δεν χρειάζεται κανένα απολύτως soft reset για εναλλαγή στα προγράμματα πλοήγησης. Μόλις πατήσεις το εικονίδιο για έξοδο από το κάθε πρόγραμμα (Destinator, MioMap, iGO κλπ) βγαίνεις κατευθείαν στο menu επιλογής (αν κάνεις αυτά που περιγράφω) και ανοίγεις όποιο πρόγραμμα θες και δουλεύει κανονικά. Εξαίρεση αποτελεί το Navigon το οποίο εγώ το άφησα στη μνήμη της συσκευής όπως ήταν οπότε για να το δει καλύτερα να κάνεις soft reset.

@ger_zoym: Σου απαντάω με PM.

algordee
01-01-09, 14:02
Ευχαριστώ για την απάντηση το είδα αλλά μου κάνει κάτι περίεργες επανεκινήσεις στο IGO 8 και αναζήτηση δορυφόρων διαρκεί περισσότερο από ότι στο κανονικό πρόγραμμα Navigon...
Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να αντιγράψω τα αρχεία των Windows της συσκεύης έτσι ώστε να κάνω Back up και να πειραματιστώ με τα Registry, όμως χωρίς αποτέλεσμα υπάρχουν κάποια αρχειάκια στα οποία δεν υπάρχει πρόσβαση και δεν μπορώ να κάνω αντιγραφή τους.

chemboy
01-01-09, 14:11
Όπως είδες έχω τη έκδοση iGO 8.3.2.64873 και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς επανεκινήσεις. Μάλιστα την έχω με χάρτες όλης της Ευρώπης και δεν χώραγαν και όλα (2,5 GB) στην κάρτα SD των 2 GB και έκοψα μερικά.Μήπως να δοκίμαζες κάποια άλλη έκδοση;
Αυτό που λες ότι στο Navigon βρίσκει λίγο πιο γρήγορα δορυφόρους από ότι σε όλα τα άλλα προγράμματα και όχι μόνο το iGO το έχω παρατηρήσει και εγώ. Πάντως δεν θα το έλεγα ότι αργεί και ιδιαίτερα. Χαρακρηριστικά θα σου έλεγα ότι στο Mio P550 (Windows Mobile 5) που έχω τους δορυφόρους τους βρίσκει πολύ πιο αργά !

algordee
01-01-09, 16:46
Νομίζω έβαλα το Destinator 8 και όταν το τρέχω μου εμφανίζει κανονική εικόνα Destinator 8, μόνο που δεν ξέρω που να βάλω τους χάρτες;;;
Έχω τον Χάρτη Ελλάδος NGi - Έκδοση 2008.Q1.99 δε γνωρίζω αν είναι αυτός ας μου πεί κάποιος

Μαλλόν το βρήκα πέρασα και τον χάρτη και μου λέει ότι δεν είναι δηλωμένος και μου βγάζει να πληκτρολογήσω κάποιον κωδικό!

chemboy
01-01-09, 17:19

Υπάρχει ο Q4 2008 από την NGI. Σου εμφανίζει εικόνα που γράφει MLS Destinator 8 ;

algordee
01-01-09, 22:00
Όχι δε μου εμφανίζει MLS Destinator 8, αλλά σκέτο Destinator 8 άρα δεν είναι αυτό;

πέρασα τον χάρτι Q4 2008 αλλά δεν έχω το κλειδί για να πω αν δουλεύει,
πάντως το πρόγραμμα αναγνωρίσε τον χάρτι, άρα παίζει το πρόγραμμα να είναι σωστό!!!!

chemboy
01-01-09, 22:17
Το ίδιο πρόγραμμα είναι μάλλον. Πρέπει να το πήρε η MLS και πολύ απλά άλλαξε την αρχική οθόνη.

billys4
02-01-09, 03:09
μηπως βρεθικε καποια λυση για το destinator 7 για να τρεξει στο navigon 1200?????????

panosha
02-01-09, 08:13
Δεν έχει σχέση η MLS με το Destinator 8 που κυκλοφορεί παράνομα στο διαδίκτυο αλλά όχι επίσημα. Καλύτερα μείνετε στο 7, δεν έχετε κάποιο όφελος με αυτό που λέγεται 8.

chemboy
02-01-09, 10:44
Θα μέναμε στο 7 που είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι αν έτρεχε στο Navigon 1200. Αφού δεν τρέχει και κάνει τα παράξενα να γίνεται μαύρη η οθόνη όταν πάει να φορτώσει όποιες εκδόσεις και να δοκιμάσαμε τότε τι να κάνουμε, δοκιμάζουμε και το 8 ! Το 8 μπορεί να μην είναι το επίσημο αλλά τουλάχιστον τρέχει στο Navigon και μάλιστα με την έκδοση του χάρτη Q4 2008 υπερτερεί σε χαρτογράφηση για άλλη μια φορά. Πάντως από τα menu του και τον χειρισμό είναι για τα μπάζα αλλά καλύτερα να μην εκφέρουμε ολοκληρωμένη άποψη αν δεν δούμε την επίσημη έκδοση πρώτα.

andreas-d
04-01-09, 22:27
mondeo θα κανονισουμε να βρεθουμε μηπως και το φτιαξουμε να παιζει destinator? η να το ταχυδρομησω στον scotty να το αναλαβει?
αντε να βρουμε λυση τοσα ατομα περιμενουν...cristmastongue

andreas-d
04-01-09, 22:31
οχι και τρεχει? εμενα παντως δεν ειναι στα ελληνικα δεν βρισκει gps και δεν μπορω να γραψω δεω βρισκει τις πολεις.
αν εσει μπορεις στειλε pm. η οδηγιες.

chemboy
05-01-09, 14:30
Σε εμένα τρέχει κανονικά. Είναι στα ελληνικά, βρίσκει gps, γράφει κανονικά ελληνικά αλλά για να βρει τις πόλεις και τις περιοχές θέλει το πρώτο γράμμα με κεφαλαίο και τα υπόλοιπα με μικρά, βρίσκει κανονικά πόλεις και στο δρόμο έχει καλή ακρίβεια. Μικρή παραφωνία είναι το ότι ενώ μιλάει στα ελληνικά και τα μενού είναι στα ελληνικά σου λέει και κάποια πράγματα στα αγγλικά. Όμως θέλω το Dest 7 ρε γαμώτο, ποιος θα καταφέρει να το κάνει να παίξει;

jankos
05-01-09, 14:48
Μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρώ έστω το Destinator 8 τουλάχιστον για πρόβα, διότι το αγορασμένο μου 7 δεν παίζει με τίποτα.

Και πάλι χρόνια πολλα σε όλους

ChrisAthens
06-01-09, 12:32
Αν δεν παίζει το 7, τότε και το 8 δεν πρόκειται να παίξει και δεν κυκλοφορεί επίσημα. Δοκίμασε το 6, είναι πιο ελαφρύ.

algordee
06-01-09, 13:09

Κάνεις λάθος, το 8 παίζει κανονικά μόνο που έχει μικροπροβλήματα με τα ελληνικά

ChrisAthens
06-01-09, 13:20
Και γιατί θα πρέπει να έχει κάποιος ένα πρόγραμμα ανεπίσημο και με προβλήματα και όχι ένα δοκιμασμένο και αξιόπιστο??

algordee
06-01-09, 13:57
Σ'αυτό έχεις δίκιο. Αλλά χρειάζεται και να δεις τί προγράμματα υπάρχουν και στο τέλος να καταλήξης σ'αυτο που σου ταιριάζει.

ger_zoym
06-01-09, 14:46
Υπομονη,καποιος θα το ανεβασει τσαμπε στο ιντερνετ.Τωρα οσοι εκπροσωπουν εταιριες στο φορουμ να σκεφτουν οτι οι ιδιοι φταινε που υπαρχει και καλα "παρανομο" λογισμικο το οποιο διακινιτε στο δυαδικτιο.
Οταν παω να αγορασω χαρτη και εχει την αξια οσο της συσκευης ε τοτε ποιο το νοημα να αγορασω χαρτη και να μην αγορασω ξανα συσκευη?Ναι αλλα εγω δεν ειμαι κανας πλουσιος ουτε και οι συσκευες ειναι γραμματοσημα ωστε να τα κανω συλλογη.
Εκτος και εαν οι συσκευες GPS ειναι ειδος πολυτελειας και εμεις οι γενιες των 600-700 ευρο δεν πρεπει να της κατεχουμε επειδη παρανομουμε και βαζουμε χαρτες ανευ πληρωμης ενω επρεπε να πληρωνουμε.

Γνωμη μου ειναι ,δεν θελω να θιξω κανεναν.

beagle
06-01-09, 14:59
Αγόρασε λοιπόν από την αρχή τη συσκευή με τους χάρτες που θέλεις και δε θα χρειαστεί να πληρώσεις έξτρα το χάρτη που κάνει όσο η συσκευή.. :wink:

panosha
06-01-09, 15:25
Δεν θίγεις κανέναν εκτός ίσως από τον εαυτό σου με τις απόψεις που διατυπώνεις σχετικά και σε άλλες σου δημοσιεύσεις. Αγόρασες μια συσκευή με 99€ και θέλεις να χρησιμοποιήσεις τζάμπα όλα τα προγράμματα πλοήγησης της αγοράς.

Είπαμε αυτή η λογική δεν οδηγεί πουθενά κι ευτυχώς δεν την έχουν όλοι, αλλιώς δεν θα είμαστε 18.000 μέλη να συζητάμε εδώ για προϊόντα που υπάρχουν επειδή κάποιοι πληρώνουν.

Πως θα ξεφύγεις από το σύνδρομο των 700€ αν κάποιος δεν πληρώνει τον κόπο σου ;

ger_zoym
06-01-09, 17:37

Φιλαρακι,εδω μεσα ολοι εχουμε πληρωσει .Πληρωσαμε τις συσκευες.Αυτο ειναι το ενα θεμα.Επισης δεν ειπα πουθενα οτι θελω να βαλω ολα τα προγραμματα πλοηγησης της αγορας με τη συσκευη μου που εχει 99 ευρο.
Επισης δια μεσου αυτης τις ιστοσελιδας εχουν διακινηθει τροποι ξεκλιδωματος μηχανηματων αλλα και δωρεαν χαρτων χωρις βεβαια να αναγραφονται ολα σε ΠΟΣΤ.Δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το κακο να διακινουνται καποια πραματα δωρεαν?Σας πειραζη τοσο πολυ καποιους?
Ενταξει εσεις οι admin καλα κανετε και τονιζεται οτι ολα πρεπει να γινονται με νομιμο τροπο κτλ διοτι η σελιδα πρεπει να ειναι μια αξιοπιστοι και ταυτοχρονα σοβαρη οπως και ειναι.
Απλα μην σας κακοφαινεται οταν καποιος μιλαει εδω μεσα και λεει τα πραματα οπως πραγματηκα ειναι και οχι οπως πραγματικα επρεπε να ηταν.Διοτι η πραγματικοτητα ειναι οτι υπαρχουν χαρτες με 100 και 150 ευρο και δεν συμβαδιζουν με την πραγματικοτητα τον Ελληνικως δρομων
.Γιατι να αγοραζω ακριβα εναν τετοιο χαρτι?

mariosk89
06-01-09, 18:32

το σωστό είναι να αγοράζουμε τα προγράμματα που θέλουμε.αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

το λάθος το κάνουν οι εταιρίες που κοστολογούν τα προγράμματα-χάρτες τους τόσο ακριβά.τι αγοράζεις πια και θα δώσεις 150€;η τιμές αυτές είναι ανύπαρκτες.

andreas-d
06-01-09, 19:58
εγω νομιζω οτι θα επρεπε να υπηρχε καποιος τροπος να δοκιμαζες τους χαρτες .κατι σαν demoγια 15μερες και αν σου εκανε να τον αγοραζες και φυσικα στην τιμη 60-80 ευρω θα ηταν πιστευω καλυτερα για τις εταιριες .
και εμεις θα μπορουσαμε να καταληξουμε σε αυτο που θελουμε χωρις να πιαστουμε κοροιδα?

τελος ασχετο αλλα διαβαζα τα χαρτια του navigon1200 που εχω και στο πισω μερος ειχε ενα αυτοκολητο που ελεγε (Windows Embedded CE 6.0 CORE μαζι με κατι νουμερα) μηπως γιαυτο δεν παιζει το destinator 6-7

billys4
06-01-09, 20:34
Εγω εχω πληρωσει κανονικα το DESTINATOR 7 κ ειμαι ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ κ προσφατα πηρα κ το navigon 1200, με ποιο δικαιωμα h navigon μου κλειδωνη το μηχανακι ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ <εστω 99 ευρο> κ δεν μπορω να βαλω το destinator??????????

chemboy
06-01-09, 21:22
Παιδιά ανοίξατε μεγάλο θέμα και offtopic αλλά θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Πρώτον οφείλουμε να αγοράζουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε.
Το ότι ξεκλειδώνουμε το Navigon ή προσπαθούμε να το κάνουμε ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή κατά τη γνώμη μου δεν σημαίνει ότι κάνουμε κάτι παράνομο. Ούτως ή άλλως δεν δείχνει η συσκευή να είναι κλειδωμένη και να μην μπορεί να παίξει κανένα άλλο πρόγραμμα πλοήγησης, απλά της βάζουμε σε μια sd κάρτα ένα μενού και bootαρει από εκεί.
Το ότι η συσκευή κάνει 100 ευρώ (ή δωρεάν για κάποιους σαν εμένα δωρεάν που την πήραν δώρο με conn-x) δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε και δεν έχουμε δικαίωμα να την κάνουμε να τρέξει ότι πρόγραμμα πλοήγησης θέλουμε. Για να είμαστε νόμιμοι όμως θα πρέπει το πρόγραμμα πλοήγησης αυτό να είναι αγορασμένο. Το αν η συσκευή έκανε 200, 300 ή και 400 πάλι θα είχαμε δικαίωμα να την κάνουμε να τρέξει ότι νόμιμο πρόγραμμα κατέχουμε.
Τώρα βέβαια το αν κάποια προγράμματα πλοήγησης έχουν χαρτογράφηση πολύ κατώτερη των προσδοκιών μας και του γενικώς αποδεκτού είναι ένα ζήτημα. Τέτοια προγράμματα δεν είναι λογικό να κοστίζουν τόσο υψηλά που κοστίζουν όπως όμως ταυτόχρονα δεν νομιμοποιεί και εμάς να τα έχουμε παράνομα. Το υψηλό κόστος κάποιων προγραμμάτων οδηγεί στην πειρατεία και προς τα εκεί θα έπρεπε να στραφούν κάποιες εταιρίες για να το ρίξουν (το κόστος) και να τη μειώσουν (την πειρατεία).
Τέλος εδώ μέσα στο forum πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του, να παρουσιάζει τρόπους ξεκλειδώματος συσκευών ή τρόπους βελτίωσης μενού και παράκαμψης περιορισμών που ενδεχομένως κάποιες συσκευές έχουν. Και αυτά γίνονται συνέχεια από τις σελίδες αυτού του forum που αποτελούν πλούσια πηγή πληροφοριών για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με μια συσκευή που κατέχει, να βελτιώσει κάποια πράγματα και να αποκτήσει χρήσιμες τεχνικές εμπειρίες. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν νομιμοποιείται η διακίνηση πειρατικού software από αυτή τη σελίδα και γι αυτό θα παρακαλούσα μερικούς που ζητούν να ανεβάσουμε κάποιο πρόγραμμα να σταματήσουν να το κάνουν. Για τέτοιου είδους διακίνησης υπάρχουν άλλες σελίδες...<o></o>

panosha
06-01-09, 21:48
Δια μέσου αυτής της ιστοσελίδας κατά κανόνα δεν έχουν διακινηθεί παράνομα προγράμματα πλοήγησης ή άλλα. Τι κάνει ο καθένας στα προσωπικά του μηνύματα δεν είναι ευθύνη της ιστοσελίδας.

Η πρόσβαση στα windows και η παραμετροποίηση ενός PNA δεν είναι παράνομη. Οι κατασκευαστές φτιάχνουν κάποια μενού και δεν επιτρέπουν την πρόσβαση παραμέσα για να προστατεύσουν τους χρήστες από προβλήματα. Εμείς εδώ βοηθάμε όσους ενδιαφέρονται να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο με δική τους ευθύνη, εξ άλλου έχουμε "δασκάλους" στο θέμα και πολλά σχετικά θέματα έχουν γίνει υπομνήματα.

Είναι γνωστό πως τα περισσότερα προγράμματα πλοήγησης κυκλοφορούν ελεύθερα σε κάποιες ιστοσελίδες παράνομα και συνήθως δεν ζητούν ενεργοποίηση στα PNA ή τέλος πάντων όποιος ψάξει θα βρει τρόπο θα τα κάνει να λειτουργήσουν.

Η θέση μας ως navimania είναι και προτείνουμε την αγορά κάθε προγράμματος που μας αρέσει και θεωρούμε χρήσιμο, γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να λειτουργήσει η αγορά και να πάνε τα πράγματα μπροστά. Η τιμολογιακή πολιτική κάθε εταιρίας και η ποιότητα της δουλειάς της είναι πάντα στη κρίση των καταναλωτών.

Εμείς εδώ θα κρατήσουμε ένα επίπεδο που καλύπτει τις αρχές μας και πιστεύουμε θα πάει το avimania μπροστά για να μπορούν πολλές χιλιάδες χρήστες καθημερινά να τo επισκέπτονται για ενημέρωση και υποστήριξη. Άλλωστε η πολιτική που ακολουθήσαμε αυτούς τους 10 μήνες έχει κριθεί και θεωρείται επιτυχημένη από τα αποτελέσματα.

DIMOS71
06-01-09, 23:25
φιλε καλησπερα θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες ο τροπος ειναι ιδιος σε ολα τα pna εχω το ipaq 316 ευχαριστω

ger_zoym
07-01-09, 11:24
Η θέση μας ως navimania είναι και προτείνουμε την αγορά κάθε προγράμματος που μας αρέσει και θεωρούμε χρήσιμο, γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να λειτουργήσει η αγορά και να πάνε τα πράγματα μπροστά. Η τιμολογιακή πολιτική κάθε εταιρίας και η ποιότητα της δουλειάς της είναι πάντα στη κρίση των καταναλωτών.

Εγω κραταω αυτο που αναφερει ο panosha και σαν ενας Ελληνας καταναλωτης μπορω να διατυπωσω την γνωμη μου σχετικα με τα προιοντα ηλεκτρονικων χαρτων και να τα ''χωσουμε'' και οσους εκπροσοπουνε εταιριες εδω μεσα λεγωντας τους οτι τα προιοντα σας δεν εχουν την αξια που τους δινετε.Ο Ελληνας καταναλωτης εχει ξεφυγει πια απο την λογικη του προβατου που ολοι επεφταν σε ενα προιον χωρις που τους πασερναν με εντυπωσιακο τροπο.Τωρα πλεον ειναι ψιλιασμενος και ψαχνει εμεσους τροπους εκμεταλευσης για το πως θα κανει καλυτερο το προιον του.Δεν μπορει ο καθε κατασκευαστης χαρτων να αρμεγει των Ελληνα χρηστη GPS με χαρτες οι οποιοι δεν εχουν Την Εγνατια ΟΔΟ(κομματια τα οποια ειχαν ολοκληρωθει εδω και 2 χρονια) αλλα και αλλες τοσες περιοχες οι οποιες να ειναι ακρως τουριστικες και να τις εχουν με 2 δρομους η να εχουν σε πολεις αντιθετες μονοδρομισεις.
Δεν μπορω να καταλαβω πως φτιαχνεται ενας χαρτις σε μια μικρη πολη?Παρατηρηση επι τοπου η χρησιμοποιειση του σχεδιου πολεως και αντιγραφη αυτου?
Τες πα καλα θα ηταν να πεσουν οι τιμες γιατι μονο κακο κανουν και στους καταναλωτες αλλα και στις ιδιες τις εταιριες.

panosha
07-01-09, 13:42
Όταν αγοράζεις ένα σχετικό προϊόν, τα περισσότερα χρήματα πάνε στο κατάστημα πώλησης, στον κατασκευαστή της συσκευής, στον κατασκευαστή του προγράμματος, στους αντιπροσώπους τους στην Ελλάδα και τα λιγότερα στους map providers. Οι τιμές δεν διαμορφώνονται από αυτούς, αφού συνήθως δεν προσφέρουν αυτοί στην αγορά τα σχετικά προϊόντα.

Καλό είναι να τα χώνεις σε όποιον πιστεύεις πως πουλά ακριβά (σε κλέβει λες εσύ) αλλά πρώτα να καταλάβεις πως λειτουργεί η αγορά για να μην απευθύνεσαι σε λάθος ανθρώπους.

Σήμερα υπάρχουν πακέτα συσκευές - πρόγραμμα - χάρτες σε τιμή λιώμα μέχρι 100€, τι να πουν όσοι έχουν πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα τους τα προηγούμενα χρόνια για συστήματα πλοήγησης και χάρτες που ήταν πολύ πίσω από τα σημερινά. Η αγορά έτσι λειτουργεί κι αν δεν πληρώσουν οι πολλοί δεν θα έχουμε ποτέ καλύτερα προϊόντα σε ακόμα καλύτερες τιμές. Επειδή υπάρχουν έσοδα πάμε σε καλύτερα - φθηνότερα προϊόντα κι όχι επειδή οι εταιρίες βλέπουν μερικούς να χρησιμοποιούν παράνομα τα προϊόντα τους.

tomary
08-01-09, 15:52
γεια χαρα σε όλους! Φιλαρακι τι ρυθμισεις εκανες στο GPSTMC.ini ? γιατι οτι και να βαζω συνδέεται η κεραια (στην com2) αλλα δεν εχω σήμα καθόλου. εχω παιξει με το baud rate αλλα τπτ.... ευχαριστώ.

chemboy
08-01-09, 19:49
Port: 2
Baudrate: 38400

Σε ενημερώνω πως το σήμα του 1200 είναι άψογο. Το έχεις αφήσει να βρει όμως κανονικά δορυφόρους την 1η φορά; Εμένα βρίσκει σήμα ταχύτητα σε αντίθεση με το Mio P550 που αργεί λίγο.

andreas-d
08-01-09, 23:49
το δικο μου αργουσε να βρει δορυφορους 2-3 λεπτα και σε σπιτι μεσα ποτε .
και πηγα στο navigon\settings\core\CoreConfig.ini και ειδα οτι ειχε

[Default Sensor Gps Serial]
ConnectionType=1
Port=7
BaudRate=38400
TimeOut=5

και αλαξατο port σε 2 και τωρα κλειδωνει ταχυτατα και στο σπιτι μεσα εχει 4 δορυφορους.
αλλα γιατι ειχε port=7 περιεργο δεν ειναι?

chemboy
09-01-09, 12:26
@andreas-d ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]): Είναι απίστευτο που βρίσκει σήμα μέσα στο σπίτι. Εγώ βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ με το Navigon αλλά με το Mio P550 και δίπλα στο παράθυρο ή σε πόρτα βεράντας να ήμουν ποτέ δεν έβρισκε σήμα. Μένω και σε μονοκατοικία χωρίς κανένα ψηλό κτίριο δίπλα μου. Εσένα πιάνει όταν είσαι σε παράθυρο ή πες μου ότι πιάνει και μέσα σε κλειστό χώρο να με στείλεις εντελώς τώρα;....

algordee
09-01-09, 15:38
Όντως πιάνει και σε κλειστό χώρο και σε μένα...Δηλαδή σε ένα δωμάτιο το παράθυρο είναι μακριά στα 4 μέτρα το σήμα ενισχύεται όταν το πλησιάζω στον τείχο. Είχε πιάσει έως και 6 δορυφόρους.
Δεν είναι μόνο αυτό σε μία σύραγγα περίπου 200 μέτρων υπήρχε σήμα κανονικά. Ενώ κάποιος άλλος μου είχε πεί ότι περνάει από τη συγκεκριμένη σύραγγα το σήμα του gps του χάνεται με μία άλλη συσκευή.
Τί να πω ίσως χρησιμοποιείται καινούργια τεχνολογία στις συσκεύες μας και το γεγονός ότι κλειδώνει ταχύτατα τους δορυφόρους σε σχέση με τις άλλες συσκεύες.

mariosk89
09-01-09, 18:38
πως επεξεργάζομαι το CoreConfig.ini ???

peterant
09-01-09, 18:49
Το ανοίγεις στο pc σου με το notepad...

da59190
10-01-09, 02:00
[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

.................................
4D) Non-Mio devices Navigon: Copy MioAutoRun.exe, MioAutoRun.mscr and MortScript.exe to the root of your SD card, then rename MioAutoRun.exe to AutoRunCE.exe and MioAutoRun.mscr to AutoRunCE.mscr.
................................

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς MioPocket σε Navigon 1200;

chemboy
10-01-09, 23:12
Προσπάθησα εγώ να το βάλω το MioPocket αλλά δεν τα κατάφερα παρόλλο που ακολούθησα πιστά τις οδηγίες. Δεν μπουτάρει με τίποτα. Ωραίο μενού πάντως. Όποιος καταφέρει να το κάνει να δουλέψει το λέει.

da59190
11-01-09, 22:57

Τελικά βρήκα άλλο. Καταπληκτικό menu. Εδώ. [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
Θέλει ψάξιμο για αντιστοίχιση των διαδρομών των συντομεύσεων με τις τοποθεσίες των προγραμμάτων. Βέβαια τα Destinator 6 και 7 δεν παίζουν. Το 8 παίζει, αλλά ακόμη είναι για τα μπάζα. Τα Navigon 7.3.1, Miomap 2008 και iGO 8.3.2.64837 παίζουν ωραία.
clap1clap1clap1 ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

mariosk89
13-01-09, 10:02
ρε παιδιά,είχα κάποια αρχειάκια που ξεκλείδωναν τα windows και έβλεπα το μενού που διαλέγεις προγράμματα.
επειδή έχω μόνο το πρόγραμμα της navigon,αποφάσισα να βγάλω αυτό το μενού,να μην βλέπω τα window δηλαδή,και να έχω απλά στην κάρτα το πρόγραμμα της navigon.

στην κάρτα έχω μόνο τον χάρτη της Ελλάδας,ενώ στην εσωτερική μνήμη της συσκευής,που την έχω αφήσει όπως είναι,έχω όλα τα Βαλκάνια.

όταν πατάω να δω το χάρτη,μου δείχνει όλα τα Βαλκάνια.μήπως δεν διαβάζει από την κάρτα μνήμης και διαβάζει μόνο απο την εσωτερική μνήμη;

karidakis
13-01-09, 15:56

ωραιο το νεο μενου αλλα οπως ειπες η διαδρομες ειναι περιεργες μηπως μπορεις να μου πεις πως βαζω τις διαδρομες σωστα ας πουμε για το igo8

da59190
13-01-09, 17:23

Στην κάρτα σου υπάρχει ο φάκελος mioautorun και μέσα σ΄αυτόν ο φάκελος scripts, όπου βρίσκεις το αρχείο igolauncher.mscr (δηλαδή storage card\mioautorun\scripts\igolauncher.mscr), το ανοίγεις με το Σημειωματάριο και το διαμορφώνεις έτσι ακριβώς:

ErrorLevel("off")

#Path to the application. appPath should be assigned the directory and appEXE assigned the filename
appPath = "\storage card\IGO8"
appEXE = "iGO8.exe"

CallScript("AppLauncher.mscr",appPath\appEXE)

Κατά την ίδια λογική (επεξεργαζόμενος τα *launcher.mscr κάθε εφαρμογής) δίνεις τις διαδρομές και όποιων άλλων προγραμμάτων έχεις στην κάρτα σου, αντιστοιχίζοντας αυτές με τα εικονίδια της επιφάνειας εργασίας σου.

(iGO : o φάκελος)

bbbb
13-01-09, 21:38
Aπλά πρέπει να βάλετε τις σωστές εκδόσεις προγραμμάτων στις διαδρομές που αναφέρει το μήνυμα.Η να αλλάξετε ανάλογα το script.Το μενού το έχω ήδη βάλει στο navigon1200 ενός φίλου.

andreas-d
13-01-09, 22:42
το igo8 -mio2008 -destinator8 -syngindrive δουλευουν η διαδρομες που εχω δωσει αυτη που δεν δουλευει με την καμια ειναι η navigon?

da59190
14-01-09, 00:01

Ακριβώς. Ούτε εμένα δουλεύει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί .....worry1

bbbb
14-01-09, 00:56
Παιδιά από αν θυμάμαι καλά το navigon πρέπει είναι στην διαδρομή my flash disk\Navigon\Navigon.exe.Οπως γράφω και εκεί στη συσκευή που είχα το navigon δε δούλευε,λόγω πειράγματος της flashdisk.Με το που το έτρεχα έκανε reset η συσκευή.Να σημειώσω ακόμη ότι ο φίλος μου,τελικά είχε backup της flash disk.To επαναφέραμε,αλλά η συσκευή δεν άνοιγε καθόλου,χωρίς να έχει την κάρτα μέσα.Από την άλλη το navigon πλέον δούλεψε,αλλά δεν ασχολήθηκαμε να το προσαρμόσουμε στο μενού μιας και για Κοζάνη δε λέει και πολλά ο χάρτης.

da59190
14-01-09, 02:22

Λοιπόν το βρήκα.the best1
Τροποποιούμε το (bold) Storage card\mioautorun\scripts\MobileNavigatorLauncher.ms cr
Δίνουμε εδώ τη διαδρομή, σύμφωνα με την περιγραφή στο προηγούμενο post μου.

Το δικό μου MobileNavigatorLauncher.mscr :

ErrorLevel("off")

#Path to the application. appPath should be assigned the directory and appEXE assigned the filename

appPath = "\my flash disk\navigon 7.3.1"
appEXE = "navigon.exe"

bbbb ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μιά ερώτηση. Ανοίγοντας τη συσκευή (μετά απο reset) παίζει ένας εκνευριστικά δυνατός ήχος. Τον αναζήτησα,τον βρήκα στο φάκελο windows που είναι όμως μέσα στη μνήμη rom. Δεν μπορώ να του κάνω τίποτα. Υπάρχει κανένας τρόπος επέμβασης στη rom;

andreas-d
14-01-09, 21:31
το σωστο ειναι
appPath = "\my flash disk\NAVIGON"
appEXE = "navigon.exe"
το δοκιμασα και δουλευει.

da59190
15-01-09, 00:39

Δεν είναι αυτό το θέμα μας. Την εφαρμογή αυτή ο καθένας τη ρίχνει όπου τον εξυπηρετεί και το φάκελό της τον ονομάζει όπως θέλει. Εγώ το directory ''NAVIGON'' στο My Flash Disk για δικούς μου πρακτικούς - λειτουργικούς λόγους το έχω ονομάσει ''Navigon 7.3.1'', για να φαίνεται η έκδοση του προγράμματος. bigsmile
Το θέμα ήταν οτι η εφαρμογή δεν ξεκινούσε απο το εικονίδιό της που υπήρχε στην επιφάνεια εργασίας, διότι όλοι δίναμε τη διαδρομή τροποποιώντας στο φάκελο Storage card\mioautorun\scripts το αρχείο NAVIGONLauncher.mscr και όχι το MobileNavigatorLauncher.mscr που έπρεπε κανονικά.what1

andreas-d
16-01-09, 00:37
και δεν μου λες πως λειτουργει η εντολη ,Navigon 7.3.1 οταν ο φακελος λεγεται NAVIGON ?γιατι σε εμενα δεν λειτουργουσε?????clap1

da59190
16-01-09, 10:10

Μετονομάζεις τον φάκελο ''NAVIGON'' σε ''Navigon 7.3.1''.
Αν δεν θέλεις να τον μετονομάσεις, πηγαίνεις στο Storage card\mioautorun\scripts\MobileNavigatorLauncher.ms cr, το ανοίγεις με το Wordpad (Σημειωματάριο) και δίνεις τη διαδρομή.

ErrorLevel("off")

appPath = "\my flash disk\NAVIGON"
appEXE = "navigon.exe"

andreas-d
18-01-09, 00:41
λοιπον κοιταξτε τη ανακαλυψα σκαλιζωντας το pna μου, αν ριξεις αυτο [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] στην καρτα μνημης η στην flash ,αν το τρεξεις μπενει σε windows εχω το εκανα το αρχειο εγω το μετετρεψα και δουλευει

scotty
18-01-09, 20:29
Andrea αυτο το αρχειο δεν ειναι αλλο απο το desktop.exe που σου ελεγα να δοκιμασεις απλα με αλλο ονομα the best1
φαινεται οτι το 1200 "ξεγελεται" με αυτο το ονομα

andreas-d
18-01-09, 22:18
ετσι ειναι Σωτηρη.ομως πως θα το κανω να ανοιγη σε windows , μονο του μεσα στην καρτα μνημης η στην flash δεν κανει τιποτα ,
θελει και καποια εντολη?

scotty
18-01-09, 23:23
αφου ειπες στο ποιο πανω ποστ οτι καταφερες και δουλεψε

andreas-d
19-01-09, 16:40
αμα το τρεξεις απο με το CECMD.EXE τοτε εμφανιζεται η μπλε οθονη και η μπαρα εναρξης τον windows ,το θεμα ειναι να το κανω οταν ανοιγη το pna να εμφανιζονται τα windows και μεσα απο αυτα να τρεχω τα προγραμματα η το μενου.

NRGjim
23-01-09, 22:18
Καλησπερα παιδια..ειμαι νεος στην παρεα και σκεφτομαι να παρω το navigon 1200.Αξιζει?Επειδη ειμαι αρχαριος,υπαρχει καποιος ευκολος τροπος ξεκλειδωματος και εγκαταστασης χαρτων dest?

beagle
23-01-09, 23:02
Στα ίδια χρήματα υπάρχει αυτό [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] και αυτό [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] με το ίδιο αξιόπιστους χάρτες. Ρίξε μια ματιά πριν αποφασίσεις.

NRGjim
24-01-09, 15:30
αν εισασταν μεταξυ navigon1200,turbo xeasy drive kai globalnav z350b τι θα επιλεγατε?ποιες απο τις συσκευες αυτες μπορουμε να ξεκλειδωσουμε και μετα να βαλουμε χαρτες dest ?ειμαι μπερδεμενος γιατι ολοι μου λενε να εχει το pna χαρτες dest και δεκτη SirfStar3.εχω στο μυαλο μου και το vector master 590 πουαπο οσο εχω ακουσει,ξεκλειδωνει.βοηθησ τε με ...

italos1
24-01-09, 17:38
κανα νεο για το 1200 με dest7? βρεθηκε καμια λυση?

ps: αν καποιος φιλος εχη το dest6 για το 1200 ας ριξη ενα pm.δεν μπορω να το βρω πουθενα.

scotty
24-01-09, 19:29
Φιλε μου , ασε το 1200 και διαλεξε ενα οποιοδηποτε να εχει destinator απο την αρχη , να μην μπλεκεις με ξεκλειδωματα

scotty
24-01-09, 19:31

Μην περιμενεις να τρεξει το 7 στο 1200 , παρατατο το εργο , οσο για το 6 μπορεις το κατεβασεις απο το σιτε της NGI

DIMOS71
25-01-09, 20:16
φιλε μηπως γνωριζεις τιποτα και για το ipaq 316(ξεκλειδωμα windows)ευχαριστω

madmakis
28-01-09, 17:44
Φιλε για σου μηπως μπωρεις να με βοηθησεις να ξεκλειδωσω ενα navigon 1200 Ευχαριστω.

da59190
01-02-09, 23:52

Εδώ [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

da59190
21-02-09, 22:46
Παιδιά το Νavigon 1200, μέχρι πόσα GB κάρτα παίρνει; Έχει βάλει κανείς 4 GB;what1

miltosz
24-02-09, 20:04
Καλησπέρα.

[Only the registered members can see the EMAIL Addresses. Please Login OR Register]
Μπορεί κάποιος να τα ανεβάσει σε ένα rapid να τα κατεβάσω ?
Σας παρακαλώ θα με σώσετε !<o></o>

miltosz
25-02-09, 10:24
HELP PLEASE !
Ας με βοηθήσει κάποιος !

panseroen
25-02-09, 19:26
Βρε παιδια αυτον τον τροπο τον εχει κανει κανεις?

da59190
25-02-09, 20:34
[quote=panseroen;170183]Βρε παιδια αυτον τον τροπο τον εχει κανει κανεις?

To έχω βάλει παλιά και δούλευε κανονικά. Θέλοντας βέβαια κάτι πιο πλήρες πήγα αλλού. Δες εδώ [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] (ποστ δικό μου της Τετ Φεβ 18, 2009 8:43 pm) , καθώς και τα links που φαίνονται.

panseroen
26-02-09, 01:18
ολα καλα, μολις τελειωσα με το unlock.
εβαλα IGO8,Genius-mireo 2008, Destinator8, Navigon.
Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

varel
26-02-09, 15:53
Γειά σας παιδιά.Ειμαι νέος κάτοχος ενός navigon 1200.Θέλω να αγοράσω μιά μνήμηγι'αυτό. Η μνήμη microSDHC 4 GB μπορεί να δουλέψει με τον 1200 ή πρέπει να πάρω μια mini sd 2 GB.

andreas-d
26-02-09, 20:06
θα δουλεψει.

panseroen
26-02-09, 21:12
Ολα καλα χαρη σε αυτο...

Απλα οταν δουλευω απο Navigon και το κλεισω , δεν επανερχεται στο menu windows.
Το κλεινω τελειως και το ξανανοιγω για να βγει το menu windows.
Ξερει καποιος τι να αλλαξω???

kost23
07-03-09, 09:16
γεια σας και εγω στραβαδι ειμαι μολης αγορασα ενα navigon 1200 και προσπαθω να το ξεκλειδωνω ,να ρωτησω ρε παιδιαmp3 περνει ?

syriana
17-03-09, 20:08
[Only the registered members can see the EMAIL Addresses. Please Login OR Register]

Ολα δουλευουν τελεια σε Navigon 1200 ακομα και το IGO8 v8.3.2.79297the best1

Να προσθεσω οτι εβαλα και μνημη microSDHC 4 GB και δουλευει μια χαραbigsmile

KostasGR
22-03-09, 19:06
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Μια βοηθεια παιδια εκανα οτι ειπε ο φιλος και τα κανα μανταρα,δεν ανοιγει το gps mου γραφει κανεις χαρτης,και στο navigon fresh δεν αναγνωριζε την συσκευη.ξερει κανεις τι συνεβη?

peterant
22-03-09, 21:24
Αφαίρεσε τα αρχεία που έχεις βάλει κάνε reset και όλα θα είναι όπως πρίν....Μετά μπορείς να δοκιμάσεις πάλι με περισσότερη προσοχή να το ξανακάνεις...
ΥΓ: Πρώτα σημείωσε τις θέσεις των original αρχείων στην συσκευή σου και σώσ'τα κάπου στο pc σου, για να θυμάσαι πως ήταν και να τα ξαναβάλεις έτσι εάν σβύσεις κατά λάθος κάτι.....

KostasGR
22-03-09, 21:51
Thanks Για την συμβουλη.Προσπαθω να ξαναεγκαταστησω το αρχικο λειτουργικο συστημα που ειχε οταν το αγορασα μπας και ξαναλειουργησει,γιατι δεν θυμαμαι πιο ηταν που.Σωστο δεν ειναι κι αυτο?

chemboy
22-03-09, 21:53

Ότι ήταν να πειράξεις ήταν μέσα στην κάρτα sd όχι στη μνήμη της συσκευής. Πάντως αν βγάλεις την κάρτα και επανεκινήσεις τη συσκυή όλα θα είναι όπως πριν αν φυσικά δεν πείραξες τίποτα και στη συσκευή.

KostasGR
22-03-09, 21:56
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Την βγαζω την καρτα αλλα δεν γινεται τιποτα,ξαναβαζω το αρχικο λειτουργικο και αν παλι δεν γινει κατι σκουρα τα βλεπω......

chemboy
22-03-09, 22:03
Τότε μάλλον κάτι πείραξες στα αρχεία της συσκευής. Νομίζω θα επανέλθει με την εγκατάσταση του λειτουργικού από την αρχή. Μου φαίνεται πως είναι και το πρόγραμμα Navigon μέσα. Ενημέρωσε μας για κάτι νεώτερο.

KostasGR
22-03-09, 23:06
Προσπαθω εδω και ωρα να κανω restore το αρχικο λογισμικο και με πεταει εξω ξερει κανεις γιατι?μου βγαζει μετα απο ενα 40% κατι ακαταλαβιστικα και αποτυχια,θα το παω στην αντιπροσωπια μαλλον απελπιστηκα...

andreas-d
22-03-09, 23:29
αν εχεις παρει back-up τα αρχεια της εσωτερικης μνημης τοτε κανε μια διαμορφωση την εσωτερικη μνημη και μετα ξανα περασε τα και θα ειναι οκ.
εκτως και εχει αλλο προβλημα (hardware).

KostasGR
22-03-09, 23:34
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Εχω κανει back-up αλλα οταν λες διαμορφωση τι εννοεις?

chemboy
23-03-09, 00:21
Προφανώς εννοεί format = περνάς τη ROM της συσκευής από την αρχή, windows και ρυθμίσεις. Αυτό δεν κάνεις ;

KostasGR
23-03-09, 02:04
ΜΕ πεταει εξω ομως δεν ολοκληρωνει τι μπορει να φταιει?

andreas-d
23-03-09, 16:52
τη εννοεις σε πεταει εξω?
διεγραψε οτι υπαρχει μεσα στην εσωτερικη μνημη μετα κανε μια γρηγορη διαμορφωση και μετα ξαναβαλε τα..
1.autorunce.exe
2.navigon φακελο
δοκιμασε σε καποιοα αλλη θυρα usb.

peterant
23-03-09, 18:47
Φορματ σε FAT32 και τοποθέτηση των αρχείων (που έχεις backup) πάλι μέσα, όπως ήταν πριν...

andreas-d
23-03-09, 19:57
σε fat ειναι η εσωτερικη μνημη απο την μαμα του?
αλλα το fat32 ειναι ποιο γρηγορο.

KostasGR
27-03-09, 12:40
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]Παιδια να σας ενημερωτι τι εγινε γιατι μπορει να τυχει και σε σαςwhat1.Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες να περασω το αρχικο λογισμικο της NAVIGON{7.3.1} sthn kenrikh mnhmh το οποιο εiχα κανει back-up,αποφασισα να επικοινωνησω με την γραμμη υποστηριξης της navigon.Ο αριθμος αυτος βγαζει Γερμανια{χρεωση 1 αστικης μοναδας},οπου μιλησα με μια ευγενεστατη κυρια που μιλουσε ελαφρως σπαστα ελληνικα,και προσπαθησε να με βοηθησει.Τι soft reset,τι hard reset,τι copy paste το back-up απο τον φaκελο c του υπολογιστη στην συσκευη,να μην τα πολυλογω το μηχανακι δεν λειτουργουσε με τιποτα!Οποτε ενεκα το ειχα φρεσκοαγορασμενο και το καλυπτε η εγγυηση ,μου εδωσε εναν κωδικο να το στειλoυμε συστημενο στην NORTEC στην Μεταμορφωσηνα μην πληρωσω τιποτα.Με το που εφτασε το gps ekei σε 1 μερα με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι ειναι ετοιμο και να τους δωσω διευθυνση να μου το στειλουν.Τα γραφω ετσι παραστατικα γιατι δεν σας κρυβω οτι εξεπλαγην απο το ποσο απλα και γρηγορα με εξυπηρετησαν οι ανθρωποι της NAVIGON και τα καλα πρεπει να τα λεμε........the best1

Satcaffe
28-03-09, 06:22

Εγώ από τι νομίζεις ότι από το 2006 οδηγώ με Ναβιγον.

chemboy
28-03-09, 23:32
Χαίρομαι πραγματικά που βρίσκεται τόσο καλή εξυπηρέτηση από τη NORTEC. Αχρείαστη βέβαια να είναι σε όλους μας και οι συσκευές μας να λειτουργούν πάντα μια χαρά.

KostasGR
30-03-09, 10:26
Επισης και κατι αλλο που μου σημειωσαν οτι αν κανουμε αναβαθμιση λογισμικου δεν πρεπει να προσπαθουμε να κανουμε επανεγκατασταση του αρχικου λογισμικου,και επισης μετα απο μια αναβαθμιση κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.....

jimpao
01-04-09, 21:49
Φίλοι γεια σας, διάβασα όλο το topic και τελικά θα ήθελα μου πείτε τι είναι καλύτερο για το navigon 1200. Ταξιδεύω αρκετά στην επαρχεία και δεν βλέπω λεπτομέρειες στον είδη υπάρχον χάρτη. Επίσης άκουσα ότι κυκλοφορεί και ειδοποίηση για ραντάρ. Είναι αλήθεια;

alimountas
02-04-09, 11:09

Αυτό που έχω εγώ για κάμερες και μπλόκα είναι επιπλέον πρόγραμμα (poi warner) που λειτουργεί παράλληλα με το navigon,

εδώ περισσότερες πληροφορίες [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

pakisb
06-04-09, 10:01
Γεια σας φιλοι μου, προσφατα, πριν 10 μερες περιπου, απεκτησα το Navigon 1200. Πρωτη μου εμπειρια με ΡΝΑ και γενικα συστημα πλοηγησης, δεν κρυβω οτι εντυπωσιαστικα περισσοτερο απο οσο περιμενα με τη συσκευη. Ως εντελως ασχετος αλλα και ανησυχος εσπευσα να διαβασω οτι σχετικο βρηκα στο παρον σαιτ (ευχαριστω ολους τους προηγουμενος για τις οδηγιες τους) για να "βελτιωσω" το 1200σαρακι μου. Αγορασα και μια καρτα 2 GB και ακολουθωντας συμβουλες εμπειρων καταφερα να περασω στην καρτα το γνωστο προγραμματακι και τους χαρτες ολης της ευρωπης της Navigon. Mε ολοκληρο το χαρτη δεν δουλευε, του πεφτε βαρος μεγαλο φαινεται, αφαιρεσα τους μισους χαρτες χωρων και δουλεψε μια χαρα. Στην ιδια καρτα εβαλα και το IGO8 και το MIOMAP και δουλευουν επισης καλα, στο πρωτο απλα εκανα αλλαγη πορτας και συχνοτητας αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εβρισκε το GPS. Δεν καταφερα ομως να βαλω κανενα Destinator ουτε 7 ουτε 8 δεν ανοιγουν με τιποτα. Απο τις 2-3 μερες που τα δοκιμαζω καταλαβα οτι το ΜΙΟΜΑΡ ειναι (για μενα) κατωτερο των αλλων δυο και επισης μου εκανε και τα σοβαροτερα λαθη (αντιθετα σε μονοδρομο). To IGO καλο μου φανηκε αλλα οχι και καλυτερο του Navigon το οποιο το βρισκω μια χαρα και νομιζω οτι συντομα με καποιες βελτιωσης μπορει να γινει το καλυτερο. Γενικα αφου καταφερα τα παραπανω σε τοσο λιγο χρονο, εγω ο πανασχετος σε συστηματα πλοηγησης, νομιζω οτι ειναι ευκολο στον καθενα να ξεκλιδωσει το 1200 αν διαβαζει προσεκτικα και προσπαθει λιγο. Η συσκευη αξιζει με το παραπανω τα λεφτα της, αλλα φυσικα ποτε ενας οδηγος δεν πρεπει να την εμπιστευεται τυφλα.

KostasGR
10-04-09, 13:59
@stefanos
rij_gr

ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ BACK UP APO TO FRESH NAVIGON ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΟΥ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ FRESH NAVIGON ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ RELOAD ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ COPYPASTE ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ C ALLA KAI ΠΑΛΙ ΔΕΝ...ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ NORTEC ΣΤΗΝ METAMORFVSH ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ.ΜΟΥ ΤΟ ΦΤΙΑΞΑΝΕ FREE...

nikoump
20-07-09, 16:26
Παιδιά πού μπορώ να βρώ το GARMIN για το 1200 και πώς θα το κάνω να δουλέψει; Ευχαριστώ!!!

scotty
20-07-09, 23:06
Εδω παντως οχι ..πρεπει να πας μια βολτα απο τα "περιπτερα" confused1

stathisk
21-07-09, 15:53
ΠΡΙΝ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 1200. ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 1300 ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΑ 1200 ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΡΓΟ. ΤΩΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΝΕΟ ΧΑΡΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΓΩ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ;

gnoul
21-07-09, 20:28
Νομίζω ότι θα μπορούσες στο NavigonFresh να δηλώσεις το 1200 σαν νέα συσκευή και να ξαναδοκιμάσεις!
Αν πάλι δεν δουλέψει πάρε τηλέφωνο την κοπελίτσα (γραμμή υποστήριξης Navigon) :801-5000-888!

doumis_21
09-08-09, 17:54
καλησπέρα...εχω το navigon 1200 και εχω βαλει το μενου και ειναι παρα πολυ καλο.αλλα δυστυχως δεν ειχα καρτα μνημης και εχω σβησει τα παντα απο την συσκευη.υπαρχει δυνατοτητα καποιος να μου στειλει ολα τα περιεχομενα απο την my flash disk?

makis780
23-08-09, 05:01
Παιδιά χαιρετώ !!! Είμαι νέος στον κόσμο του GPS .Πριν λίγο καιρό αγόρασα το NAVIGON 1200 και διαβάζοντας τις συμβουλές σας εδώ μέσα προσπάθισα να "τρέξω" το igo8 απο διάφορα μενού που δίνετε εδώ, αλλά τίποτα !!!
Πάντα μου βγάζει το μήνυμα : Program application database cannot be found .
Τις διαδρομές στις εντολές τις βάζω κανονικά (για να "βρεί" το πρόγραμμα ). Την τρίτη φορά που πατώ να ανοίξω το πρόγραμμα μου βγάζει ένα άλλο μήνυμα : The application failed to start last time. Do you want reset to factory ......κτλ. Εχω κάνει και επαναφορά εργαστασιακών ρυθμήσεων μετά την αναβάθμηση με το NAVIGON Fresh ,αλλά ΤΙΠΟΤΑ !!!
Ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων για την βοήθειά σας !!!!!!!!!!!!!what1

scotty
27-08-09, 14:38
Αυτο που ειναι να κανεις πρωτα...θα βαλειθς ενα μενου τις αρεσκειας σου , ουτως ωστε να μπορεις να δεις win .. και μετα απο εκει και περα βαλε διαφορες εκδοσεις του 8 και δοκιμασε να τις τρεξεις μεσα απο τα win ..εχε υποψιν σου σου οι εκδοσεις πρεπει να ειναι για PNa και για αναλυση 320χ240..δηλαδη το data.zip kai Branding , να ειναι για αυτην την αναλυση

makis780
28-08-09, 01:21
Φίλε scotty αυτό ακριβώς κάνω. Εχω βάλει το μενού που θέλω. Βλέπω windows . Αλλά βγάζει το μύνημα που έχω γράψει όταν το "τρέχω" είτε απο το μενού είτε απο το ίδιο το exe αρχείο. Τις αναλύσεις αυτές έχω [320χ240] στους φακέλους αυτούς που αναφέρεις. Τωρα αν ειναι για PNA δεν γνωρίζω. Πάντως απο εκεί που το κατέβασα λένε ότι κάνει για navigon 1200 το έχουν δοκιμάσει. Και απο εκεί κάνω κατα γράμμα και τις οδηγείες τους για κάποιες αλλαγές που χρειάζονται κάποια κλειδιά σε περίπτωση που δεν δουλέψει . Αλλά ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!!!!!!blink1

scotty
28-08-09, 19:19
Μαλλον δεν εχεις βρει την σωστη εκδοση ..ψαξε ...ολο κατι θα βρεις ..

ksakis
08-11-09, 12:46
pos kseklidoni to Navigon 1200 me pio menu
eyxaristo

manmar
08-11-09, 13:00
αν κανεις το κοπο να διαβασεις το θεμα απο την αρχη θα βρεις αυτο που θελεις.

Babis_ECE
08-11-09, 13:05
Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις με το VistaLiteMenu του Peterant, αφού πρώτα κρατήσεις ένα Back Up της κάρτας σου μέσω του Fresh.

glvecom
06-12-09, 16:08
γεια σε ολους πηρα ενα navigon1200 και θελω σε μια καρτα sd να βαλω επιπλεον χαρτες της navigon.παροτι διαβασα ολα τα post δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.αν καποιος μπορει ας βοηθησει.

Hare
28-12-09, 00:19
παίδες επειδή κάποιες συσκευές λείπουν απο το θέμα των Navigon μπορεί να κάνει κάποιος μια ανακεφαλαίωση για το ποιές συσκευές ξεκλειδώνουν?

εμένα με ενδιαφέρει το destinator αλλά να μπορω παράλληλα να δουλεύω και το λογισμικό της ''μαμάς'' γίνεται?

THANX!

manmar
28-12-09, 00:38
ολες ξεκλειδωνουν ή θα ξεκληδωσουν καποια στιγμη και ναι, χρησημοποιωντας καποια απο τα μενου που υπαρχουν εδω μπορεις να εχεις πολλα προγραμματα συν το γνησιο της συσκευης.
υ.γ
αν σε ενδιαφερει καποια συγκεκριμενη συσκευη που δεν υπαρχει στο φορουμ μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα στο navigon\συσκευες.

tseklnet
01-01-10, 16:20
Καλησπερα παιδια και καλη χρονια σε ολους

εχω το εξεις προβλημα με το navigon 1200, παταω να τρεξει το destinator ,ξεκιναει και τρεχει κανονικα και οταν φορτωσει βγαινει σε μαυρη οθονη μηπως μπορει να βοηθήσει καποιος

ευχαριστω

pipis-70
18-02-10, 21:45
ΕΧΩ ΤΟ 1200 ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ 4GB ΚΑΡΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ NAVIGON ΔΕΝ ΤΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙ . ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ NAVIGON ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Babis_ECE
22-02-10, 14:17

Κάνε format την κάρτα σε FAT32/FAT16 και πέρνα τα αρχεία που είχες και πριν, στην εργοστασιακή κάρτα.
Δεν χρειάζεται "κάποια δεδομένα" για να δει την κάρτα, αρκεί να είναι φορμαρισμένη σε σωστό format.

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις..! Ένα κουμπάκι είναι, Caps Lock.
Δες και τους κανονισμούς ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]_01) του φόρουμ.

Χρησιμοποιείς κάποιο μενού, ή απλά έχεις βάλει στην κάρτα το Destinator?

johmanic
06-09-11, 19:34
Ξέρει κανείς απο που μπορώ να κατεβάσω σπασμένο το igo 8 και που μπορώ να βρώ σπασμένους χάρτες για το navigon 1200 της Ελλάδας του 2011?????

CarpeNoctum
06-09-11, 19:51
Καλωσήρθες στο φόρουμ.

Αν είχες κάνει έναν κόπο να διαβάσεις τους κανονισμούς και τους όρους χρήσης που αποδέχτηκες με την εγγραφή σου θα έβλεπες ότι συζητήσεις για σπασμένο και παράνομο λογισμικό απαγορεύονται ρητά.

Να μην επαναληφθεί.

frontzosd
09-02-12, 11:31
θέλω να ρωτησω το εξεις: εχω περασει σε ένα pna (navigon 1200) το μενού Vistaline. γνώριζει κανεις με ποια πρόγραμματα πλοήγησης είναι συμβατό το συγκεκριμένο; από ginius driver είναι συμβατό με κάποια έκδοση; διάβασα ότι με ginius driver βρίσκεται στη λίστα ασυμβατοτητας παρόλο που στο youtube φαίνεται ξεκάθαρη σε ένα βίντεο η χρήση του deluxe edition από το navigon 1200. τι άλλο πρόγραμμα μπορώ να περάσω αφού το Vistaline ξεκλειδώνει τη συσκευή; να επισημάνω ότι το μηχάνημα διαβάζει κάρτες SD mini μεγαλύτερες από 2 gb μέχρι 8gb γιατί ανέφερθηκε κάπου παραπάνω ότι δεν διαβάζει.

global
19-08-12, 19:17
μηπως εχει κανεις τα αρχεια για το ξεκλειδωμα του 1200 .ολα τα λινκ ειναι νεκρα ,ας μοθ στειλει pm.ευχαριστω.

global
29-08-12, 21:50
τελικα καταφερα και το ξεκλειδωσα.το προβλημα μου τωρα ειναι οτι δεν τρεχει καμια εφαρμογη .βγαζει μυνημα για σφαλμα.εχει καποιος καμια ιδεα?
HELP!!!