PDA

Επιστροφή στο Forum : 8110 πρωτες εντυπωσεις

scotty
07-10-08, 17:01
Λοιπόν από χθες το μεσημέρι είμαι και εγώ ένας από τους κατόχους του πολυσυζητημένου Navigon 8110 . Η αγορά έγινε από το Saturn στην τιμή των 424ε .
Θα αναφέρω εδώ τις πρώτες μου εντυπώσεις - παρατηρήσεις για τυχών χρήση μελλοντικών αγοραστών του συγκεκριμένου μηχανήματος .

Η όλη συσκευασία είναι άψογη με όλα τα καλούδια μέσα καθώς και με ένα μανιουαλ κατατοπιστικότατο σε 5 γλώσσες , καθώς υπάρχει και στο CD σε PDF μορφή και στα Ελληνικά .
Βγάζοντας την συσκευή από την συσκευασία της και πιάνοντας της στα χέρια σου , καταλαβαίνεις αμέσως ότι έχεις να κανείς με μια συσκευή πλοήγησης και όχι με ένα παιχνιδάκι . Στιβαρή και καλοφτιαγμένη , ίσως λίγο «βαριά» εν σχέση με κάποιες άλλες , μεγάλη οθόνη και μεγάλο ηχείο , καθώς και πολύ καλή και σταθερή βάση στήριξης , λίγο άκομψη βέβαια αλλά λειτουργική .
Ο χρόνος φόρτισης για την πρώτη φορά είναι στις 4 ώρες και φορτώνει πλήρως με ένδειξη «3 παύλες» στο Display που σύμφωνα με το κατασκευαστή έχει αυτονομία 4 ώρες , αν κατά την διάρκεια της φόρτισης διακοπή για κάποιον λόγω , η συσκευή θα ανοίξει μετά από 3 με 5 λεπτά , δεν ξέρω βέβαια γιατί γίνεται έτσι αλλά μάλλον κάποιο θέμα ασφάλειας παίζει εδώ . Αφού φορτώσουμε την συσκευή , η πρώτη δουλεία μας είναι να κάνουμε update το λογισμικό και τυχών άλλες αναβαθμίσεις που έχει η Navigon μέσα στο site της , και κατόπιν κάνουμε registration την συσκευή για να έχουμε για τα επόμενα 2 χρόνια δωρεάν αναβαθμίσεις χαρτών κλπ ..Υπάρχουν οδηγίες αναλυτικές , χωρίς να προβληματιστεί κάποιος .
Για να ανοίξει η συσκευή πρέπει να πατήσουμε το Μπουτόν επάνω για 6΄΄ , κατόπιν τρέχει το Logo της εταιρίας και μπαίνει στο πρόγραμμα πλοήγησης , εφόσον έχουμε την κάρτα μέσα . Το καλό είναι ότι μπορούμε να αντιγράψουμε την κάρτα σε μια άλλη για να την έχουμε την original αβάντζα , για παν ενδεχόμενο . Δυστυχώς διαβάζει ΜΟΝΟ μέχρι 2 GB.
Ανοίγοντας η οθόνη παρατηρούμε μια πολύ φωτεινή και ευκρινή απεικόνιση χωρίς να ενοχλεί και με πολύ καλή γραμματοσειρά . Φτιάχνουμε τα βασικά settings σύμφωνα με τις ανάγκες μας . Ρυθμίζουμε και το BT με το κινητό μας και είμαστε έτοιμοι να κάνουμε πλοήγηση .

Αυτά που παρατήρησα είναι τα εξής :

Το Μεταλλικό περίβλημα μπορεί να ομορφαίνει λίγο την όλη κατασκευή , αλλά αντανακλά , κάπως ενοχλητικά ο ήλιος , με αποτέλεσμα να ψάχνεις την ιδανική γωνία για να μην σε ενοχλεί . Τουναντίον η οθόνη δεν επηρεάζεται από τον ήλιο και βλέπεις κανονικά . Υπάρχει ρύθμιση φωτεινότητας για την ημέρα καθώς και την νύχτα με αυτόματη η χειροκίνητη αλλαγή

Το ηχείο είναι πολύ δυνατό και οι οδηγίες πολύ κατατοπιστικές

O Δέκτης GPS πολύ ευαίσθητος και εγκλωβίζει σχετικά γρήγορα δορυφόρους , ακόμα και μέσα στο σπίτι κοντά στο παράθυρο. Το μείον είναι ότι ΔΕΝ έχει ένταση σήματος σε γραφικό , απλά μόνο αριθμητική ένδειξη πόσους δορυφόρους έχει πιάσει .
Μπορείς να αποθηκεύσεις κατευθείαν την παρούσα θέση σου στα αγαπημένα απλά και γρήγορα μέσα από το μενού του GPS .

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

H 3D απεικόνιση είναι όλα τα λεφτά με την πανοραμική θέα , βουνών , δρόμου , θάλασσας κλπ . αλλά δυστυχώς δεν γράφεις τις οδούς , μόνο τα προεπιλεγμένα POI.

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

H 2D απεικόνιση , δείχνει οδούς καθώς και την κατεύθυνση των δρόμων .
Ιδιαίτερα λειτουργικό , είναι η γρήγορη πρόσβαση σε κατηγορία POI που έχεις τοποθετήσει από πριν , όπως Βενζινάδικα , parking , Νοσοκομεία κλπ. Εμφανίζοντας τα , στην πορεία σου

Η επιλογή του προορισμού επίσης είναι πολύ εύκολη είτε «τραβώντας» τον χάρτη , είτε επιλέγουμε ένα συγκεκριμένο μέρος , ζωγραφίζοντας ένα «παράθυρο» , το οποίο αυτό ζουμάρει αυτόματα στη επιλεγμένη περιοχή , δείχνοντας την οδό καθώς και τις συντεταγμένες

ΔΕΝ μπορούμε να φτιάξουμε κατηγορίες αγαπημένων όπως στο Dest , όλα αποθηκεύονται στα αγαπημένα , σε μια κατηγορία .

Όλα τα λεφτά είναι ότι μπορούμε να άκουμε MP3 βλέποντας πλοήγηση , κάτι σαν Dual Zone στα συστήματα αυτοκίνητου , και με το FM Transmit , να τα άκουμε όλα αυτά από τα ηχεία του αυτοκίνητου .

Η σύνδεση με το pc γίνεται μέσο usb και βλέπεις ΜΟΝΟ την κάρτα , την εσωτερική μνήμη δεν μπορείς να την δεις , η δεν έχω καταφέρει εγώ να την δω ...ακόμη ...αυτό θέλει λίγο ψάξιμο και θα αναφερθώ στο μέλλον αν όντως είναι έτσι η όχι .

Στο δρόμο τώρα , βγαίνοντας σήμερα Συγγρού από παραλία μέχρι Βάρκιζα , και επιστροφή από Βουλιαγμένης , η οδηγίες ήταν κατατοπιστικότατες , καθαρή φωνή , και λεγόταν στον χρόνο που πρέπει ούτε πολύ πριν ούτε μετά . Ο Υπολογισμός της νέας διαδρομής γίνεται πάρα πολύ γρήγορα

Για την χαρτογράφηση δεν μπορώ να πω ακόμα μια και δεν το έχω δοκιμάσει έξω από την Αθηνά , αυτό θα γίνει αργότερα ...

Η μπαταρία «έπεσε» στην μια παύλα γύρω στην μια ώρα , σχετικά γρήγορα , ίσως επειδή χρησιμοποιούσα, ταυτόχρονα MP3 , Πλοήγηση , FM Transmit , και BT . Το κακό είναι ότι όταν συνδέεται η συσκευή με τον αναπτήρα ΔΕΝ φορτίζει το μηχάνημα εφόσον είναι ανοιχτό , απλά τροφοδοτείται ρεύμα για να παίξει χωρίς φόρτιση , μόνο αν κλείσει , ...αυτό δεν το κατάλαβα γιατί .

Γενικά το μηχάνημα , και το όλο πρόγραμμα αξίζει τα λεφτά του , είναι πολύ απλό και λειτουργικό , αλλά θέλει λίγο εξοικειώσει εν σχέση με το destinator – Igo . Αν τωρα και η χαρτογράφηση στην Ελλάδα φτάσει στο 99% όπως στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες , νομίζω οτι το Dest θα γίνει παρελθόν .

-----------------------------------
14/10/08

Και να συνεχισω με τις ετυπωσεις μου απο το νεο μου αποκτημα..
Προχθες πηρα λοιπον το 8110 , το GT 430 , το 5710 , να κανω μια δοκιμη σηματος ευαισθησιας σε εμποδια και γενικα την αποκριση του σηματος και την απεικονηση των δεδομενων , με προγραμα το Dest7 ,πλην του 8110 που ετρεχε το Navigon 7
Να τονισω τις ταχυτητες (br) που εχουν , ως το "κατεβασμα" των δεδομενων

8110 = 4800
430 = 115600
5710 = 9600

Το pna του αυτοκινητου δεν το υπολογιζω μια και αυτο εχω και εξωτερικη κεραια ,απλως ηταν ανοιχτο για συγκριση off the record .

Ξεκινησα λοιπον απο καλλιθεα κατευθυνομενος προς το κεντρο Αθηνα -πατησια-κυψελη -γαλατσι -χολαργο-ΑΓ. παρασκευη-μαρουσι-κηφισια....και γυρισα απο την ατικη οδο αποτην 16 αν θυμαμε καλα μεχρι Ελευσινα και επιστροφη ...

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ,το 430 ηταν το πρωτο που εγλωβησε για πρωτη φορα σημα ,αλλα ηταν ασταθες με δευτερο το 5710 και τελευταιο το 8110 , περιπου στα 5 λεπτα απο την ωρα που ξεκινησα απο το παρκινκ και μετα .

το 8110 αφου εγκλωβισε το σημα , ποιο αργα απο ολα , ηταν πολυ πιο σταθερο και δεν πηγαινε το βελακι μια απο εδω μια απο εκει , στο κεντρο της Αθηνα μεσα στις πολυκατοικίες , οπως εκανε το 430 που ειχε και την περισσοτερη ισχυ του σηματος παντου. Στο 8110 δυστηχως δεν μπορω να δω την ισχυ του σηματος αλλα δεν χαθηκε το σημα πουθενα , εν σχεση με το 5710 και μετα το 430 , που στα δυσκολα εχαναν το σημα και το ξαναεβρισκαν παλι γρηγορα αλλα οχι στην σωστη θεση ..Μολις το σημα ηταν ικανοποιητικο ολα μια χαρα ..

Με αυτο το τεστακι , διαπιστωσα οτι ασχετα οτι το 8110 εχει την μικροτερη μεταφορα δεδομενων , μολις 4800 εναντι του 430 και μετα του 5710 , ομως η μεγαλυτερη ταχυτητα του επεξεργαστη στα 533mhz και του ξεχωριστου επεξεργαστη γραφικων εξισορροπούν τα πραγματα και ισως και καλυτερα ..

Παντως μεγαλο μείον για το 8110, για μενα ειναι οτι δεν εχει γραφικη παρασταση ισχυος των δορυφορων , και ενα μεγαλο + για την 3d απεικόνιση και ειδικα εκτος Αθηνων , που το θεμα που βλεπεις στην οθονη ειναι πραγματικα εντυπωσιακό ..

Αυτο ηταν το δευτερο τεστακι...

tlg
07-10-08, 18:27
Συγχαρητηρια για την πολυ ομορφη παρουσιαση ...

Μια μικρη παρατηρηση μονον.
Η συσκευη δεχεται κανονικα,τουλαχιστον,την Transcend SD 4GB 150x που χρησιμοποιω εγω με την συσκευη .

Και εγω τελικα αυτο κρατησα ,γιατι δεχεται παναευκολα και αλλα προγραμματα πλοηγησης ,οπως Destinator , IGo τα οποια τρεχει απροβληματιστα ..

scotty
07-10-08, 21:26
Kαι εδω βλεπουμε το 8110 με ενα Mενου που εφταιξα στα γρηγορα , να παιζει το Destinator , iGO 8

scotty
07-10-08, 21:29
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Eυχαριστω για την παρατηρηση και υποδειξη , την πληροφορια αυτην την εχω παρει μεσα απο το μανιουλ...αλλα για να την εχεις βαλει και να παιζει , μαλλον ετσι θα ειναι .

vas_vas
07-10-08, 23:27
Μαλλον (τι μαλλον..) θα ειναι το επομενο μου μηχανημα. Εκτος και αν βγει κατι συκγλονιστηκα καλυτερο ειτε σε navigon ειτε σε αλλη συσκευη. Αφου περνει και dest 7.... Παρεπιπτοντως ωραιο το μενουδακι. Αν τη παρω θα χρειαστω τη βοηθεια σας για να χωσω πραμα μεσα..bigsmilebigsmile

panosha
07-10-08, 23:35
Βρε παιδιά, λίγο ακριβό δεν είναι ; Της Navteq είναι οι χάρτες Ευρώπης ε ;

tlg
08-10-08, 00:20
Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο αν σκεφτεις οτι στην τιμη περιλαμβανονται 24 μηνες δωρεαν update των xαρτων αξιας 99€ ,οπως επισης την πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, την φοβερη βαση κ ολα τα αλλα καλουδια (οθονη 4,8",TCM pro,Fm transmiter)!!
Οχι βεβαια οτι θα με χαλαγε να ηταν φθηνοτερο , ειδικα τωρα που καταφθανει και ο ανταγωνισμος απο την Mio ..

Οι χαρτες ναι, ειναι της Navteq .

dimig
08-10-08, 09:08
Scotty,
Μπορείς να μας στείλεςι το αρχειάκι .ini με τις ρυθμίσεις για το desktop που έχεις στην εικόνα?

scotty
08-10-08, 14:29
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Φιλε μου δεν ειναι .ini αρχειο ..εχει και αλλα απο πισω ..αλλα ακομα δεν ειναι τελειωποιημενο θελω να ρετουσαρω λιγο το αρχειο γιατι μου παρουσιαζει καpοια bugs

vas_vas
08-10-08, 19:58
Φαινεται οτι εισαι "μανουλα" σε αυτα.grin1 grin1

bbbb
08-10-08, 20:17
Για το navigon 2100 που έχει και ο dimig έχει δοθεί ήδη το menu.exe που δουλεύει συνδυαστικά με το .ini αρχείο.

scotty
08-10-08, 23:06

Απλα πραματα ειναι φιλε μου ολα αυτα..αλλα ειπαμε οτι κλειδωνει ξεκλιδωνει ..αλλα πρεπει να ξερεις πως δουλευει ενα πραγμα για να μπορεσεις να το τροποποιησεις ..

scotty
09-10-08, 00:58
Μπορειτα να μου πειτε , οι ποιο παλιοί κατοχοι του 8110 ποσο διαρκεια εχει η μπαταρια , με τερμα η φωτεινοτητα την ημερα και φορτισμένο το μηχανημα ???? Εγω δεν εχω δει πανω απο 1 ωρα και μιση ....
για πειτε !!!

ChrisAthens
09-10-08, 10:40

Γενικά τα PNA δεν είναι για να δουλεύουν με μπαταρία, αλλά με σύνδεση στο ρεύμα, γι'αυτό και δεν βλέπεις μεγάλους χρόνους αυτονομίας. Όταν μάλιστα οι μπαταρίας έχουν να υποστηρίξουν μεγάλες οθόνες (4,3" η 4,8"), ξεχωριστούς επεξεργαστές 3D γραφικών κλπ (βλέπε 8110), τότε είναι ευνόητο πως η αυτονομία πάει περίπατο. Και δεν σου λέω να βάλεις και τον FM transmiter, ο οποίος από μόνος του εξαντλεί την μπαταρία σε χρόνο ρεκορ, άλλωστε κάπου αναφέρεται στο manual, η λειτουργία του να είναι μόνο από ρεύμα. Τώρα δεν θυμάμαι να είναι 1,5 η 2 ώρες, αλλά σίγουρα δεν θα είναι πολυ παραπάνω.

panosha
09-10-08, 11:41
Tα 3900ΒΤ & 4400ΒΤ γράφουν τρεις ώρες άνετα σε πλοήγηση με τέρμα φωτεινότητα και ένταση και το Tibo Α4050 6 ώρες. Σίγουρα κάποια πράγματα επιβαρύνουν τη μπαταρία, αλλά και σίγουρα κάποιοι κάνουν οικονομία στο μέγεθος της, ειδικά αν δεν υπάρχει θέμα χώρου.

ChrisAthens
09-10-08, 13:30
Είναι που είναι ογκώδες και βαρύ όπως είναι τώρα, αν του έβαζαν και μεγαλύτερη μπαταρία θα ήθελες ρυμούλκα να το μεταφέρει!!

scotty
09-10-08, 17:44
Με το Navi gt ειχα αυτονομια γυρω στις 2,5 ωρες με τερμα φωτεινοτητα ...σημερα που το δοκιμασα παλι , μετα απο ενα κυκλο φορτωσης ..μονο πλοηγηση μου εβγαλε γυρω στις δυο ωρες ...θα το δοκιμασω και με λιγοτερη φωτεινοτητα να δω τι παιζει

kosples
10-10-08, 16:47
SCOTTY ωραία και πλήρης παρουσίαση κατατοπιστικότατη μας βάζεις στην μπρίζα και ακόμη δεν πήρα καλά - καλά το gt 435. χαιρετισμούς Κώστας sallonica.

scotty
11-10-08, 00:34
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ...μια χαρα ειναι Κωστα το 435....δουλεψε το λιγο να το μαθεις ..να δω και εγω με αυτο τι παιζει ..και μολις το τελειοποιήσω σας λεω...

scania
13-10-08, 10:28
Εχω φορτωσει και σε λιγο φευγω για Ισπανια.
Στα γρηγορα, οταν οδηγω λογω της αναγκης του TMC (και για καλυτερη ληψη TMC λογω κεραιας) δεν το εχω δοκιμασει χωρις ρευμα. Μια φορα στη Γερμανια χρειαστηκε να παω σε ενα μαγαζι, που με τη νταλικα δεν επαιζε να παω, οποτε το εκοψα με τα ποδια. Πηγαινε - ελα περιπου δυομιση ωρες και με bluetooth ενεργο, μην παρεξηγηθω - δεν μιλησα καθολου στο τηλεφωνο, απλα ηταν συνδεδεμενο.
Καλους δρομους σε ολους.

scania
13-10-08, 11:28
Φιλε scotty παρε μια καρτα SD 4 ναι 4G και καντης πρωτα FORMAT σε FAT 32. Μετα αντεγραψε τα αρχεια της πρωτοτυπης στην καινουρια, βαλε μπροστα τ' αμαξι και φυγε.
Μου το ειπαν απο την αντιπροσωπια, το εκανα και παιζει ομορφα.
449€ με 2 χρονια ΔΩΡΕΑΝ αναβαθμισεις και 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ειναι παρα πολυ καλα φιλοι μου.
Καλους δρομους.

scotty
13-10-08, 16:49
Εχω παρει ηδη μια 4GB X150 και εχω βαλεις Dest7- igo8 και το Νavigon ..αλλα δεν την εκανα format σε Fat 32 αλλα σε fat ..εισαι σιγουρος οτι to Fat32 ειναι το σωστο format??
Exω την εντυπωση οτι το σωστο ειναι σε Fat..
Kανενας γνωστης πανω σε αυτο εχει να μας πει κατι??

ChrisAthens
13-10-08, 20:27

Σωστός...

tlg
14-10-08, 01:20
Αφηστε που εχω μια υποψια οτι δεχεται και τις 8GB SDHC ....
Για να το ψαξουμε ολοι λιγο το θεμα ..

Για κοιταχτε το στο παρακατω link το 4 μυνημα ...

[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

"Νot sure to be honest, I think the software and maps are all on the SD card. Have stuck an 8Gb SDHC card in so space isn't really an issue ;)"

ChrisAthens
14-10-08, 11:24
Αυτό είναι λάθος. Υπάρχει στην flash memory φάκελος Navigon που περιέχει εκτός των άλλων αρχείων και το εκτελεσιμο. Όσοι έχουν iGo 2006 Plus καταλαβαίνουν τι εννοώ.

koem
14-10-08, 11:55
Εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ SDHC 16 GB χωρίς κανένα πρόβλημα. Αγοράσθηκε φορμαρισμένο σε FAT32 (το απλό FAT μπορεί να κάνει address μνήμες έως 4 GB).

scotty
14-10-08, 12:41
Μαλιστα , ενδιαφερον ολα αυτα φιλε μου που λες ...Εννoοις οτι με την 4GB που εχω , αν την φορμαρω σε fat 32 , ποια θα ειναι η διαφορα απο το απλο fat ? Εχει σχεση κατι με το fat 32 kai to NTFS sto pc??

ChrisAthens
14-10-08, 12:49

Επειδή βρισκόμαστε σε ενότητα που αφορά το Navigon 8110, εννοείς πως έβαλες την 16άρα σε τέτοιο μηχάνημα?

Satcaffe
14-10-08, 13:19

Απορώ και εγώ.

Τίνος εταιρείας είναι η κάρτα;
Θέλω να μάθω καθώς σε λίγες μέρες θα έχω το 7210 και θα ήθελα να δω ένα συνεργάζεται με αυτό

koem
14-10-08, 14:29
1. ναι, αναφέρομαι στο 8110 (αυτό έχω από 4.10.2008)
2. είναι της Transcend 16 gb - [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
3. Τo FAT, FAT32 & NTFS είναι file systems της Microsoft. Το παλιό καλό DOS είχε το FAT που "εβλεπε" δίσκους μέχρι 4 gb. Το FAT32 "βλέπει" μεγαλύτερους μέχρι δεν ξέρω που (2 εις την 32 δύναμη) και το NTFS είναι ότι πιό εξελιγμένο (για την Microsoft μιλάμε). Τώρα εάν κάποιος έχει μνήμη μέχρι 4 gb σε FAT δεν χρειάζεται να την φορμάρει σε FAT32 γιατί δεν θα αλλάξει κάτι.

scotty
14-10-08, 14:49
"Οι συγκεκριμένες μνήμες είναι συμβατές μόνο με προϊόντα που υποστηρίζουν SDHC format (SD 2.0). Εάν χρησιμοποιηθούν σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή που δεν υποστηρίζει τη συγκεκριμένη λειτουργία, τότε απλά η συσκευή δεν θα τις αναγνωρίζει."

================================================== ==

Αυτο λεει το πλαισιο για την την μνημη ..στο μανιουαλ της συσκευης δεν ειδα πουθενα να λεει περαν των 2GG ...τωρα δεν ξερω για 16 , το θεωρω υπερβολη , νομιζω μεχρι 4 ειναι μια χαρα

Εγω χρησιμοποιω αυτην και εκτιμω οτι οσο ποιο γρηγορη ειναι η καρτα τοσο ποιο γρηγορα παιρνεις τις πληροφοριες που ζητας ......
Φαντασου τωρα να εχει μια 16αρα τιγκα φορτωμενη και απλη ..ποσο καθηστερηση σε δεδομενα θα εχεις ...

Satcaffe
14-10-08, 14:51

Τελικά υπάρχει μια ερωτική θα έλεγα σχεση τον PNAs της ναβιγον με τις κάρτες τις Transcend αλλα εκπλήσσομαι και εγώ διότι δεν περίμενα να υποστηρίζει τόσο μεγάλης χωρητικότητας κάρτα 16Gb....κατά διαβολική σύμπτωση είναι και η μόνες που δουλεύουν άψογα με αυτά. Όχι ότι άλλων εταιριών δεν συνεργάζονται αλλά υπάρχουν κάποια μικροπροβληματάκια που εκνευρίζουν τους χρήστες (οδηγούς) κατά την χρήση.

scotty
14-10-08, 22:13
Και να συνεχισω με τις ετυπωσεις μου απο το νεο μου αποκτημα..
Προχθες πηρα λοιπον το 8110 , το GT 430 , το 5710 , να κανω μια δοκιμη σηματος ευαισθησιας σε εμποδια και γενικα την αποκριση του σηματος και την απεικονηση των δεδομενων , με προγραμα το Dest7 ,πλην του 8110 που ετρεχε το Navigon 7
Να τονισω τις ταχυτητες (br) που εχουν , ως το "κατεβασμα" των δεδομενων

8110 = 4800
430 = 115600
5710 = 9600

Το pna του αυτοκινητου δεν το υπολογιζω μια και αυτο εχω και εξωτερικη κεραια ,απλως ηταν ανοιχτο για συγκριση off the record .

Ξεκινησα λοιπον απο καλλιθεα κατευθυνομενος προς το κεντρο Αθηνα -πατησια-κυψελη -γαλατσι -χολαργο-ΑΓ. παρασκευη-μαρουσι-κηφισια....και γυρισα απο την ατικη οδο αποτην 16 αν θυμαμε καλα μεχρι Ελευσινα και επιστροφη ...

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ,το 430 ηταν το πρωτο που εγλωβησε για πρωτη φορα σημα ,αλλα ηταν ασταθες με δευτερο το 5710 και τελευταιο το 8110 , περιπου στα 5 λεπτα απο την ωρα που ξεκινησα απο το παρκινκ και μετα .

το 8110 αφου εγκλωβισε το σημα , ποιο αργα απο ολα , ηταν πολυ πιο σταθερο και δεν πηγαινε το βελακι μια απο εδω μια απο εκει , στο κεντρο της Αθηνα μεσα στις πολυκατοικίες , οπως εκανε το 430 που ειχε και την περισσοτερη ισχυ του σηματος παντου. Στο 8110 δυστηχως δεν μπορω να δω την ισχυ του σηματος αλλα δεν χαθηκε το σημα πουθενα , εν σχεση με το 5710 και μετα το 430 , που στα δυσκολα εχαναν το σημα και το ξαναεβρισκαν παλι γρηγορα αλλα οχι στην σωστη θεση ..Μολις το σημα ηταν ικανοποιητικο ολα μια χαρα ..

Με αυτο το τεστακι , διαπιστωσα οτι ασχετα οτι το 8110 εχει την μικροτερη μεταφορα δεδομενων , μολις 4800 εναντι του 430 και μετα του 5710 , ομως η μεγαλυτερη ταχυτητα του επεξεργαστη στα 533mhz και του ξεχωριστου επεξεργαστη γραφικων εξισορροπούν τα πραγματα και ισως και καλυτερα ..

Παντως μεγαλο μείον για το 8110, για μενα ειναι οτι δεν εχει γραφικη παρασταση ισχυος των δορυφορων , και ενα μεγαλο + για την 3d απεικόνιση και ειδικα εκτος Αθηνων , που το θεμα που βλεπεις στην οθονη ειναι πραγματικα εντυπωσιακό ..

Αυτο ηταν το δευτερο τεστακι...

dreamboxgr
14-10-08, 23:08
scotty πολυ χρησιμες οι δοκιμες σου..και ευχαριστουμε και περιμενουμε και τις τελικες υποδειξεις για να δωσουμε αλλο <<αερα>> στην συσκευη..!!! ;)

scotty
14-10-08, 23:18
Οι δοκιμες αυτες ειναι δικες μου αποψεις και ερασιτεχνικες ..περιμενω προσκληση για test ride απο τον Panosha , για ποιο "επαγγελματικο" και εμπεριστατωμένο "ρεπορταζ"

panosha
14-10-08, 23:38
Το δεύτερο πακέτο με τις εντυπώσεις προστέθηκε στην πρώτη δημοσίευση.

scotty
14-10-08, 23:49
με προλαβες και ηθελα να στο πω...Thanks

Satcaffe
15-10-08, 03:00
Επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς θα ήθελα να ρωτήσω τον scotty εάν το 8110 έχει το extra για προειδοποίηση επικίνδυνων στροφών ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

tlg
15-10-08, 13:21

Οχι δεν το εχει , αλλα ισως το βαλουνε σε επομενο update ή το χρεωσουν ως εξτρα..
Βεβαια στην Ελλαδα δεν το βρισκω κ τοσο χρησιμο καθ'οτι η πλειονοτης των στροφων ειναι επικινδυνες , οποτε θα ηταν κουραστικο να σε ειδοποιει συνεχως :-)

koem
15-10-08, 14:27
Διαβάστε μια εύλογη απορία ενός κατόχου 8110 :

ChrisAthens
15-10-08, 14:46
Αυτό είναι ένα θέμα. Πιθανολογώ πως η πορεία των πωλήσεων έδειξε τις μικρότερες -και φθηνότερες- συσκευές. Το 8110 ίσως ήταν μία άσκηση τεχνολογίας, που πιθανόν δεν απέφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Αν μαζί με το κόστος συνυπολογίσεις τον όγκο, το βάρος, τα εφετζίδικα και μόνο (και χωρίς πρακτική αξία) Reality view και FM transmitter, τότε τα μικρότερα μοντέλα παρουσιάζονται σαν πολύ συμφερότερες αγορές. Από την άλλη υπάρχει μεγάλη συμβατότητα με τις μικρότερες συσκευές, οπότε δεν είναι και τόσο μεγάλο το κακό.

Satcaffe
15-10-08, 16:08
Επειδή το έψαξα το θέμα είδα ότι έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις τα διαφορα extra και για το 8110. Όταν βγήκε το 8110 η υπηρεσία αυτή δεν υπήρχε. Όποτε δεν κατάλαβα την οργή του κατόχου που κάνει τα παράπονα. Είναι όπως παράδειγμα φέτος η μερσεντές βγάζει ένα μοντέλο 200CDI και του χρόνου πάλι ένα άλλο 200CDI επίσης αλλα με κάποια αλλα τεχνικά χαρακτηριστικά. Όπως και να έχει πάντα ο προηγούμενος αγοραστής είναι ο χαμένος. Δυστυχώς αυτή είναι η πολιτική των εταιριών για να μπορούν να πωλήσουν....είναι ο νόμος της αγοράς που δημιουργήσαμε μονοί μας εμείς η τελικοί καταναλωτές lipssealed

scotty
15-10-08, 17:11

Δεν το εχει , οπως ειπαν και αλλα παιδια ..αλλα μπορεις να το βαλεις , αγορασεις ,προς το παρων ..αργοτερα με την επομενη αναβαθμιση ισως το εχουν βαλει και αυτο σαν στανταρτ .
Αν και για μενα , οπως προειπαν ποιο πανω τα παιδια δεν ειναι απαραιτητο για ελλαδα .
Εντελει το μηχανακι ειναι μια χαρα , γρηογορο στιβαρο αψογο ..και την στιγμη που μπορει να παιξει και αλλα προγραμματα δεν υπαρχει προβλημα ..
Τωρα αν η Navigon στο μελλον σενιαρει λιγο καλυτερα το προγραμμα της τοτε ισως σπασει το μονοπωλειο αλλων εταιριων ..Για τους χαρτες ειμαι σιγουρος οτι μεσα στο επομενο χρονο θα εχει καλυψει την ελλαδα 99% οπως και των αλλων ευρωπαϊκών πολεων

ChrisAthens
15-10-08, 18:20
Δεν ξέρω αν προλάβει στον επόμενο χρόνο να καλύψει το 99%, πάντως και το ποσοστο που δίνει τώρα (52%) αξίζει έως και την τελευταία εκατοστιαία μονάδα.

christosm
15-10-08, 21:12
+1000 απο μενα.Επισης οι διαδρομες που προτεινει ειναι κατα 85-90% σαφως καλυτερες απο αυτες του destinator και igo

scotty
16-10-08, 00:17
Αυτο το εχω παρατηρησει και εγω ..αλλα μονο για μεσα αθηνα..θελω να το δοκιμασω και επαρχια να δω τι παιζει ..

panosha
16-10-08, 00:18
Σε ποια περιοχή το χρησιμοποιείς ;

ChrisAthens
16-10-08, 01:15

Όλο το καλοκαίρι το δοκίμαζα στην επαρχία και σε νησιά και ειλικρινά εξεπλάγην με το 52% κάλυψης που δίνει η εταιρεία. Αν έλεγε 90% και πάλι θα έλεγα πως ήταν απαισιόδοξη εκτίμηση!! Βέβαια δεν είναι 99+, όπως συνηθίζεται να λέγεται για σχεδόν πλήρη κάλυψη και με χάλασε λίγο όταν αντί για Φιλιατρά με πήγε στον Αγρίλη (6.6 χλμ απόσταση). Αλλά πέραν αυτού είχε πληρη οδική κάλυψη τόσο στην Ρόδο, όσο και στη Λέσβο, όπου είχε και τους πιο μικρούς κατσικόδρομους-και έχει αρκετούς. Γι΄αυτό ευελπιστώ πως αν καλύψει το υποτιθέμενο υπόλοιπο του 48% με τον ίδιο τρόπο, θα έχουμε έναν δυνατό παίχτη στην ελληνική αγορά, στον τομέα της χαρτογράφησης.

christosm
16-10-08, 07:46
Μαρουσι,Σπατα,Νεα Φιλοθεη,Νεα Ιωνια.Ειμαι μαθηματικος και κανω ιδιαιτερα.Ολες αυτες τις διαδρομες τις κανω καθε μερα και θεωρητικα τις ξερω.Απλως επειδη εχω προσφατα αγορασμενο το Navigon και λογω της μικρης καλυψης που δινει ειπα να το τεσταρω και εξεπλαγην με τις διαδρομες που προτεινει.

panosha
16-10-08, 09:33
Ευχαριστώ, θεωρείς δηλαδή πως σε περιοχές με αντίστοιχα καλή κάλυψη χάρτη με το Destinator προτείνει σωστότερες διαδρομές και κάνει λιγότερα λάθη στον σχεδιασμό τους ;

christosm
16-10-08, 09:44
Nαι

passonitis
22-10-08, 13:02
Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Destinator 7 (αγορασμένο) στο 8110 και ενώ η εγκατάσταση τελειώνει χωρίς προβλήματα, όταν πάω να ξεκινήσω το Destinator μου βγάζει ένα μύνημα για security error.
Καμιά Ιδέα;;

scotty
22-10-08, 15:22

Φιλε μου οι εκδοσεις για Pna ΔΕΝ χρειαζονται εγκατασταση , απλα τρεχεις το .exe αρχειο και τρεχει το προγραμμα ..τοσο απλα

Satcaffe
23-10-08, 03:02
Νεα αναβα8μιση για τα ναβιγον grin1

7.0.12 (build -1104) την 7.0.11 την πήδηξανε! lol3

scotty
23-10-08, 09:44
Πηγα να κανω πριν λιγο update , και μου λεει οτι η εκδοση του software που χρησιμοποιω η 7.0.8 , δεν εχει νεότερη εκδοση για ενημερωση ....Εχει καμμια εμφανη διαφορα η νεα???? και απο την 7.0.8 πηγαν στην 7.011 ??? Η μηπως κατι δεν καταλαβα καλα??

tlg
23-10-08, 10:36
Το ιδιο λεει κ σε μενα.
Μηπως δεν ειναι για το 8110 ?

Satcaffe
23-10-08, 14:58
Μικρο λαθακι η αναβα8μιση είναι για το Ναβιγον 2100 max. innocent1
Αλαγες & Διορθώσεις εγιναν που εγιναν στην εκδοση 7.0.12 (build -1104)
ειναι στου ηχους(oχι στα TSS) 68 MB.

Επισεις στον φακελο Settings τα τρεια αρχεια ApplicationSettings...
καθως και οι οδηγίες (περίπου 20 MB) και ορισμένων αρχείων προγραμμάτων στον ριζικό φακελο.

Όποτε μάλλον σύντομα θα υπάρξουν και για τα αλλα μοντέλα με εκδοσή 7 αναβα8μισεις

scotty
24-10-08, 01:00
αααα ΜΑΑΑΑΑΑΛΙΣΤΑΑΑΑΑ και εγω λεω απο την 8 στην 12 ειναι πολλα τα "πηδηματα"

ikonomn
27-10-08, 14:58
Γεια σε όλους. Πήρα και εγώ το 8110. Στη διαδρομή Αθήνα -Αράχοβα-Χιονοδρομικό Παρνασσού-Επτάλοφο-Αράχοβα-Λειβαδιά-Αθήνα είχε πολλή πλήρη χαρτογράφηση μόνο κάτι δρομάκια στον Επτάλοφο δεν τα είχε.Για πρωτη φορά πήγε κάλα.

scotty
27-10-08, 22:48
οπως καταλαβατε οι κατοχοι των Navicon τα poi ειδικα στην ελλαδα ειναι πολυ λιγα , ως ελαχιστα , επισης οι καταχωρησεις στα αγαπημενα ΔΕΝ φαινονται στον χαρτη ..Εχει ανακαλυψει καποιος πως μπορουμε να διαβασουμε τα αρχεια των poi που ληγουν σε .pom και των αγαπημενων σε .store??

Satcaffe
28-10-08, 01:30
Πρεπει να κάνουμε μερικούς μήνες ακόμα υπομονή...δουλεύουν και για μας του Ελληνόφωνες χρήστες. Οσο αυτο με τα αγαπημένα ψάχνονται και τα μεγαλα κεφάλια της navigating.de καθώς η Ναβιγον κλείδωσε το interface και δεν λειτουργεί ούτε το PoiWarner 3...υπάρχει τρόπος αλλά ολα ειναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο

toxotis
28-10-08, 11:13
Εμενα παντως η μπαταρια του μου κρατησε 1 ωρα συνολικα με κλειστο bluetooth transmiter και μειωμενο φωτισμο...

scotty
28-10-08, 20:35

Ναι δυστηχως η αυτονομια του εκει κυμαινεται ..κριμα για τετοιου ειδους μηχανημα να κραταει μονο τοσο

strider
01-12-08, 00:08
Όταν συνδέεται με bluetooth με το κινητό, δείχνει στην οθόνη το όνομα αυτού που καλεί?

....Υποθέτω θα χρειάζεται να περαστεί το όνομα στις επαφές, διαφορετικά δείχνει μόνο τον αριθμό τηλεφώνου...

Satcaffe
01-12-08, 02:27
Και βέβαια φενεται. Αρκει να τις ανακαλεσεις να περαστούν μέσου μενού από το PNA. Οπωτε γλιτώνεις την χειρωνακτική εργασια

Satcaffe
01-12-08, 02:29
console1Και αυτονομια του 7210 εκεί κυμαίνεται.

scotty
02-12-08, 17:21
@ Satcaffe Φιλε μου μια και εισαι Γερμανια ..μπορεις να κατεβασεις δωρεαν στα poi της navigon κατι μαγαζια για τα χριστουγεννα ...τυχεροι εσεις του εξωτερικου ...χαρτες ακομη τιποτα εμεις ..

Satcaffe
03-12-08, 12:18
Τα χριστουγεννιάτικα της Ναβιγγον είναι τα πιο διάσημα Υπαίθρια χριστουγεννιάτικα εμποροπανηγύρια (κάπως έτσι μπορούμε να τα ονομάσουμε)...αλλά χάρτη γιοκ...ακόμα.
Παρεμπίπτοντος δεν μου λες... το Panorama View <sup>3D </sup>το 8110 το χει σε φακελο με δικη του ονομασία η ειναι μονο απλο αρχείο μεσα στο φακελο map (εαν σου ειναι δυνατονinnocent1...για δοκιμη στο 7210) ρωτώ γιατί το το Landmark View<sup>3D </sup>εχει δικο του φακελο.

scotty
03-12-08, 15:06
Δεν εχει δικο του φακελο ..μεσα στο φακλεο map εχει ενα αρχειο που το ονομαζει Reality view.psf που εναι 31 mb .
Επισης στον φακελο Routes εχει ενα αρχειο panoramaview3d.route
Τωρα απο που παιρνει ..δεν ξερω ακριβως ..αυτα ειναι μεσα στην καρτα μεσα στο μηχανημα δεν εχει τιποτα αλλο αναλογο

Satcaffe
04-12-08, 08:52
Μαλιστα. Όποτε θα δω και θα σου πω

scotty
07-12-08, 16:32
Απο εχθες ειναι διαθεσιμη η εκδοσηQ4 για τους εχοντες 8110 και οχι μονο καθως και η νεα εκδοση του Navigon Fresh
Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στον καινουργιο χαρτη ειδα σημαντικες βελτιωσεις ...αν κανενας φιλος εχει αποψη για επαρχια μπορει να μας πει

scotty
07-12-08, 17:37
Εδω μπορειτε να δειτε μερικες φωτο σε 3D απο το 8110 σε μια κοντινη εξορμηση στην βορεια ευβοια

panosha
07-12-08, 21:43
Αυτό το κάνει και το 8110 ;

scotty
07-12-08, 21:46
Δεν καταλαβα πανο ποιο εννοις να κανει?? αφου το κανουν τα μικρα δεν θα το κανει η ναυαρχιδα??? για πες ..τι εννοις??

panosha
07-12-08, 21:58
Aν ζητήσεις να σε πάει στην οδό Πλάτωνος και βρει πέντε Πλάτωνος, ζητά ταχυδρομικό κωδικό και όχι περιοχή ;

ChrisAthens
07-12-08, 22:04
Όχι, στο 8110 τουλάχιστον αυτό δεν γίνεται, γιατί πρώτα πρέπει να δώσεις πόλη. Δεν μπορείς να ψάξεις οδό χωρίς να ξέρεις πόλη.

Satcaffe
08-12-08, 06:20
Μπορείς να μου το στείλεις κάπου η κάπως,..με τρώει η περιεργεια εαν δουλεύει στο 7210. Ενοω το αρχειο panoramaview3d...innocent1

Satcaffe
08-12-08, 06:22
Ακριβώς και στο 7210 το ίδιο γίνετε. Πρώτα Χώρα, μετά πόλη (εδώ μπορείς να βάλεις αντι για πόλη ΤΚ,) μετά οδός και στο τέλος ο αριθμος.

panosha
08-12-08, 10:43
Αν μιλάμε για μέσα στην Αθήνα και θέλεις να του δώσεις μια οδό μη γνωρίζοντας ακριβώς την περιοχή ;

ChrisAthens
08-12-08, 10:49
Όταν λέμε Αθήνα, μιλάμε για την πόλη των Αθηνών. Το Περιστέρι η η Καλλιθέα π.χ. είναι ΑΛΛΕΣ πόλεις η για την ακρίβεια αλλοι Δήμοι που μας κάνει το ίδιο.

panosha
08-12-08, 10:59
Αν θέλεις να πας σε μια οδό στα όρια Αμαρουσίου - Χαλανδρίου, αλλά δεν ξέρεις που ανήκει, τι κάνεις ;

ChrisAthens
08-12-08, 11:10
Βάζεις μια μια τις πόλεις και βλέπεις που είναι. Και μη μου πεις για Destinator και τι επιλογές έχει γιατί θα σου το φέρω στο κεφάλι το 8110 και είναι και βαρύ! chair1

panosha
08-12-08, 11:11
Με αυτόν τον τρόπο αν δεν έχεις ξαναπάει ή δεν γνωρίζεις την περιοχή, οδηγάς και παίρνεις τους προορισμούς έναν έναν μέχρι να το βρεις ; lol2

Το Destinator στην αναζήτηση προορισμού είναι πολύ καλό... the best1

strider
08-12-08, 11:14

Φαίνεται εξαιρετικό !!!

ChrisAthens
08-12-08, 11:19

Βρε ΟΥΣΤ εσύ και το Destinator σου...:smt098

Satcaffe
08-12-08, 11:24
Δώστου δώστου respect1

clap1clap1clap1
hysterical1hysterical1hysterical1lotpotlotpotlotpo t

5X5 ball
08-12-08, 12:15
Έλεος πιά με το destinator !!!

panosha
08-12-08, 12:20
Καλώς τον, τελικά βρήκες τι συσκευή να πάρεις ; lol2

koala
08-12-08, 15:58
Το 7210 απο οτι ειδα εχει 600αρη επεξεργαστη και οθονη 4,3 ιντζες...Το 3D του 8110 το εχει;;;Και γενικα πως σας φαινεται...Παντως το 8110 εδω το ειδα κοντα στα 450..Πανακριβο..Το 7210 δεν ξερω

pppetros
08-12-08, 20:25

Δες και εδω---->[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

scotty
21-12-08, 16:14
Εχει δει κανενας εξωτερικη Κεραια για το 8110 ?? εχω μια απο μιο 168 η οποια κανει το βυσμα αλλα ειναι σε γωνια και δεν μπαινει μεσα στην τρυπα ..θελω τετοιου τυπου βυσμα αλλα να ειναι ισιο και οχι υπο γωνια .. για πειτε ...

pppetros
21-12-08, 16:59
Δες εδω----->[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

scotty
21-12-08, 17:44
Το εχω δει φιλε μου ..απλα θα ηθελα να μου πεις αν ξερεις απο που μπορω να βρω να αγορασω .. π τυπος MMCX απο οτι βλεπω πρεπει να κανει , την στιγμη που ταιριαζει στο 168 , παιζει στο 5710 κανει τοτε και στο 8110

scotty
21-12-08, 18:09
Βρηκα ακρη τελικα .. φοραει βυσμα MMCX και κανει για ολα τα μοντελα της Navigon

================================================== ======
High Perfomance, Amplified External GPS Antenna
for Navman Freedom Range, PiN PDA and iCN GPS Navigation Receivers!

Navigon GPS Navigators:

1200, 1210,2100, 2110, 2100 MAX, 2110, 2110 MAX, 2120, 2120 MAX, 2150 MAX

2200, 2210, 5100, 5110, 7100, 7110, 7210, 8110

Amplify and intensify your GPS signal reception and increase accuracy in the most demanding outdoor, marine or urban environments with a Gilsson Technologies MMCX active external GPS antenna!

Your Navman, Magellan, Mio, HP, Navigon, Harmon Kardo, MyGuide or MMCX GPS receiver is only as accurate as the GPS signal it receives, so ensure that you are making the most of your investment with a Gilsson Technologies MMCX amplified GPS antenna.

Guaranteed to be the best performing active external MMCX GPS antenna on the market. Exceptional performance at unbeatable prices, Gilsson's remote patch antenna greatly amplifies GPS signal reception whether you are navigating the city jungle or on an outdoor adventure.
================================================== ======

Mια ποιο κοντινη φωτο ...

και απο εδω μπορεουμε να την παρουμε ... >> [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Satcaffe
21-12-08, 23:39
Εχει και ποιο φτηνες λυσεις

GPS Antenne MMCX 5m Kabel

[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]9,99 EUR
Externe GPS Zusatzantenne MMCX mit 5 Meter Kabellänge
· MMCX-Stecker
· Kabel: 5 Meter Kabel RG174
· Wasserdicht *
· hoher Wirkungsgrad
· low noise, noise figure 1.6dB
· Amplifier gain: 27 +/-2 dB typical
· Versorungsspannung 3,0V bis 5,5V
· Verbrauch 35 mA max
· kräftiger Magnet
· Unterseite Folie
· extrem klein und unauffällig, nur 40x38x13 mm
Passend für alle mobilen Navigationsgeräte mit 3,0V bis 5,5V Spannungsversorgung für externe Antenne und MMCX Antennenanschlussbuchse.
*Achtung, die Antenne ist nicht Waschstrassen-geeignet, bei Aussenmontage vor Wagenwäsche abnehmen !

z.B. passend für:
- Acer N35, D100, D140, D150, D160, N300, N310 N311, N321,
- Acer E300, E305, E310, C500, C510 / C530, P600, P610, P630
- Acore AG-600 GPS
- Airis NC05 / Airis PDA 509 / Airis T900 / Airis T920 / Airis BT N598G
- Airis T605
- Airis Receptor GPS Bluetooth N598G, NC05, T605, T920, T900
- Aldi Medion MD 95000, MD95900 = MDPPC 150 (weitere siehe Medion)
- Aktronix BT
- ADAC Blue Media Pocket PC 255 Navigon / ADAC Transonic 6000
- AMBICOM BT112A
- Asus A636, A632
- Becker Traffic-Assist 7827/7914/7926/7927/7928/7934/7988/Z200/Z101/Z201
- Blue Media Pocket PC 255
- Blue Media Navigation System 6300 /
- Blue Media Penny Navigation PNA BM 6300 , Bluemedia BM 6380
- Compass GB732, GB233, GB539, CN768
- Delorme Blue Logger GPS
- eBonTek eGPS 248 Bluetooth
- eGPS 248 Bluetooth
- Evermore BT-R500, BT Empfänger BR-R700, CF Empfänger ST-K500,
- Evermore ST-BTS 110, STBT110, ST-CF110
- Falk Navigator SC/Pro, Falk Navigation 7000 Pro SC, Navigation 3500,
- Falk Navigator 3500 SC, Falk N Serie: N30, N40, N50, N80, N120, N200,
- Gatox BT-3000
- Globalsat GlobalSat BC-307, GlobalSat BT-318,
- GlobalSat SDIO GPS BT 338
- GO Pass Bluetooth, Compact Bluetooth GPS
- Haicom CF, HI-302CF, HI-303CF/MMF, Multi Mode Foldable,
- Haicom HI601PT, HI 601VT
- Hamlet bluetooth gps
- HOLUX GR 236 BLUETOOTH Slim
- InfoRAD GPS
- InView G1
- Kirrio BT 306, BT 308
- Lidl MYGUIDE Navigator 6500 XL/ MYGUIDE Navigator 6500 XL TMC Edition,
- Lidl My Guide 4000, My Guide 3500
- Leadtek LR 9537, 9534
- Magellan RoadMate 800
- Medion MDPNA 150 (MM95242, Micromaxx, Lidl, Plus, Cybercom),
- Medion MD PNA 200 (= DigiWalker 136), PDA Medion 40600, MD 95900,
- Medion MDPNA 150 - Abarten:95023, 95058, 95069, 95084, 95085, 95119,
- Medion 95145, 95157, 95161, 95164, 95165) PNA, MD 95497, MD 95379,
- Medion MD 95296, MD 96900, MD 95740, MD PNA 500, MD PNA 260T,
- Medion PNA500, PNA500T, PNA510T
- Medion MD 95000, Medion MDPNA 150 (Micromax),
- Medion MDPNA 200 (= DigiWalker 136), MD95084, MD 95023, MD95900,
- Medion MD 95085, Plus MD PPC 150 (Micromaxx), Medion MD95308,
- Medion MDPNA: 150/ 175/ 200/ 200S/ 220/ 220T/ 240/ 240T/ 250/ 250T,
- Medion MD 95119, MD MD 96800 = MD95497 = MD95296, MD 96700,
- Medion MD 95740, MD PNA 500, MD PNA 260T, MD95752 = PNA175,
- Medion MDPNA 500T / 1500, PPC150, MDPNA1500, MD95668 , PNA350,
- Medion MD95330
- Medion alle GoPal PNA z.B. PNA465 PNA470 PNA475
- Mitac Mio 168, 168RS, 169, 136, 136RS, Mio 136, Mitac Mio 268, Mio 269,
- Mitac Mio 269+, Mio 269 Plus, Mio A201, A501, A701, A702, C210, C220
- Mitac C230, C320, C320b, C510, C520, C520b, C620t, C710, H610, Oscar 90
- Mitac Oscar 220, Oscar 250, Oscar H610, P350, P360, P550, P560
- Medion Oscar 260, MD PNA 350, MDPNA 405, MD95119, Medion PNA 500T,
- Medion MD95258, PNA175, MDPNA 405
- Navibe GB621
- Navman iCN 510, iCN 520, iCN530, iCN550, iCN 570, Navman PiN Pocket PC,
- Navman PiN 300 Pocket PC, iCN 320
- Navigon Bluetooth KIT m. MMCX , Navigon PNA Transonic-Geräte mit MMCX-Antennenstecker (5000/6000/7000 usw)
- Navilock Compact Flash (BC-307), Bluetooth GPS (BT-308)
- NEMERIX GPS GPS-BT77
- Orion NV-355, TAKARA GP5
- PRETEC Compact GPS-LP
- Penny Navigation PNA BM 6300
- Plus MDPPC150 Micromaxx
- Rikaline 6020, R6033
- RN - GPS Empfänger 600
- Route 66 alle Chicago
- Royal Digital Nemerix Chip
- Lidl My Guide 4000
- Transonic 3002, Transonic PNA 3040, Transonic 4000 PNA (MD95330),
- Transonic 5000 (TMC), Transonic 6000,
- Transonic PNA 6000 ADAC Special Edition, Transonic 7000
- TFAC BT-30 Bluetooth GPS
- Typhoon My Guide 3500, My Guide 3500SC, My Guide 3500 XL,
- Typhoon MyGuide 3500 GO, My Guide 7000 XL, 7500XL,
- Typhoon My Guide 3600 Go Serie: 3610 GO, 3620 GO, 3630 GO
- Typhoon My Guide Navigator 6500 XL (LIDL), My Guide 4000, My Guide 3500 ,
- TyphoonMy Guide 3500 GO, My Guide 3210 Go, My Guide 3220 Go,
- Typhoon My Guide 3230 GO, My Guide 3600 Go Serie: 3610 GO, 3620 GO,
- Typhoon 3630 GO
- TomTom GPS Empfänger (es gibt auch TomTom Systeme mit MCX Anschluss,
bitte prüfen sie vor Bestellung)
- Xaiox BT 15xxx, XAIOX Wonde X, XAiOX NavOne 2.0
- Yakumo DeltaX GPS, Yakumo Delta 300 GPS, Yakumo Alpha GPS,
- Yakumo AlphaX, Yakumo EazyGo, Easy Go XS, DeltaX5 BT
- Viamichelin Navigation X-930, ViaMichelin Mio168 GPS Navigation Pack, X950T
- Wonde Proud BT77, BT77C, BT74R, BT74S, BT66, BT55, BT55s, BT50,
- Wonde BT CD 110; MNA V9200

chrisyah
26-12-08, 01:22
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Μόλις αγόρασα το 8110 και έχω μια απορία :

Στην "περιγραφή διαδρομής" έχει σε λίστα τις ενέργειες που πρέπει να κάνω για να φτάσω στον προορισμό μου. Υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται και οι οδοί/λεωφόροι στην λίστα ?

Έχω τον χάρτη : "Europe Q2 2008". Με αναβάθμιση σε Q4 γίνεται αυτό που ζητάω ?

Επίσης στον "σχεδιασμό διαδρομής" όταν βάζω εισαγωγή σημείου διαδρομής ένα κοντινό πρατήριο πχ η επιλογή "κοντά" είναι γκρίζα και δεν με αφήνει να την επιλέξω.

chrisyah
27-12-08, 00:35
Ουπς !

Άκυρο στο "σχεδιασμό διαδρομής" η επιλογή "κοντά" ήταν γκρίζα γιατί εκείνη την στιγμή ΔΕΝ είχα σήμα GPS.

scotty
27-12-08, 15:50
Φιλε μου , πριν δουλεψεις την συσκευη , αφιερωσε λιγο χρονο να δεις πως δουλευει και τι μπορει να κανει το προγραμμα ..ολα αναφερονται αναλυτικοτατα στο μανιουαλ ..αν εχεις καποιες σοβαρες αποριες μετα ..ποσταρεις ..cristmassmile

pppetros
27-12-08, 19:32
scotty,βρηκες καποιο τροπο να γινεται η φορτιση απο τον αναπτηρα του αυτοκινητου με την συνδεση,και οχι αμα αδειασει η μπαταρια;

scotty
27-12-08, 20:08
Δεν ειναι να βρω τροπο ...δεν γινεται απο την συσκευη ..απλα οταν βαζεις το ρευμα αυτοκινητου ΔΕΝ φορτιζει μονο παιρνει ρευμα απο εκει και δεν χρησιμοποιει την μπαταρια ..ασχημο αυτο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο

pppetros
27-12-08, 20:22
Εγω νομιζω οτι,οταν βαζεις το φορτιστη του αυτοκινητου,εξακολουθει να παιρνει ρευμα απο την μπαταρια του 8110.Και μολις αυτη τελειωσει,τοτε παιρνει εμπρος η φορτιση αυτοκινητου,και φορτιζει και την μπαταρια.Λαθος;

scotty
27-12-08, 21:11
Δεν το νομιζω ..αλλωστε το λεει και στο βιβλιαρακι του μεσα ..
Μια φορα που εχα μεινει απο μπαταρια ειχα βαλει απο τον αναπτηρα και η ενδειξη ηταν οτι τροφοδοτειται και οχι οτι φορτιζει , και οταν εβγαλα το ρευμα μετα απο μια ωρα η σταθμη της μπαταριαςε ηταν εκει που την αφησα πριν το ρευμα
Τωρα βεβαια δεν ειμαι και 100% σιγουρος ..δεν το εχω πολυψαξει αλλα αυτο διαπίστωσα ..

Αυτα γραφει μεσα στο μανιουαλι

pppetros
27-12-08, 23:07
Τα διαβασα και εγω,αλλα δεν ειναι και πολυ κατατοπιστικα!!!!
Θα το τεσταρω την επομενη φορα που θα το χρειαστω και θα δω.Παντως νομιζω οτι την φορτιζει οπως επισης οταν ειναι σε USB συνδεση.

chrisyah
28-12-08, 02:43

Έχεις δίκιο. Συγνώμη για το περιττό post. Εφεξής θα προσπαθήσω οι ερωτήσεις μου να ανταποκρίνονται στα δικά σου stantards.

Καλά Χριστούγεννα να έχεις.

scotty
28-12-08, 17:23
Φιλε μου δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη ..απλα να διαβασεις τα ποστ που σε ενδιαφερουν καθως και να το μανιουαλ σου που τα λεει ολα ..οτι δεν λεει μπορεις να τα βρεις εδω ...Ολοι μας ετσι αρχισαμε στην αρχη, αφιερωνοντας ΠΟΛΛΕς ΩΡΕς διαβασματος , και δεν υπαρχει λογος να "στραβωνεις " απο τα πρωτα σου 6 ποστ cristmaswacko

scotty
28-12-08, 17:30

Και εγω καπως ετσι το βλεπω και δεν νομιζω να μην φορτιζει ..γιαυτο δεν σου απαντησα 100% με σιγουρια , επιφυλασομε ισως κατι να μην εγινε σωστα ..με την πρωτη δοκιμη θα δουμε ..Επισης δοκιμασε , κατι που δεν εκανα εγω να δοκιμασω να φορτισω την συσκευη απο την θυρα mini usb που εχει ΚΑΙ ΟΧΙ απο την θυρα που εχει στην βαση στερεωσης του , αλλα να μην το εχεις στερεωμενο στην βαση του γιατι αλλιως δεν θα δουλευει η θυρα του μηχανηματος ...Ισως κατι να παιζει εκει cristmassmile

chrisyah
29-12-08, 00:33

Όντως το μήνυμα μου ήταν "κάπως".

Καταλαβαίνω ότι γίνεται κουραστικό να απαντάς σε προφανής ερωτήσεις, πρέπει όμως να καταλάβεις και εσύ πως "απέναντί" υπάρχουν νέοι χρήστες όπως εγώ που τουλάχιστον ποστάρουν στο σωστό θέμα (8110 πρώτες εντυπώσεις).

Από τις πρώτες μου ενασχολήσεις με το 8110 λοιπόν για να επανέλθω στην απορία μου είναι πως η Αττική Οδός δεν υπάρχει ως όνομα στην "περιγραφή διαδρομής".

Λόγω περιορισμένης πρόσβασης internet δεν έχω καταφέρει να φορτώσω την τελευταία έκδοση χαρτών και περιορίζομαι στους "Q2".

Καταντάει επίσης κουραστικό να σε ευχαριστώ κάθε φορά που απαντάς με προθυμία. Για αυτό θα πρωτοτυπήσω.

Καλή Χρονιά.

scotty
29-12-08, 17:33
Και στο ξαναλεω .. Δεν χρειαζεται καθε τοσο να με ευχαριστείς ..αλλωστε ολοι εδω ειμαστε χομπιστες και βοηθαμε τους νεους που δεν εχουν ιδεα η εχουν λιγες γνωσεις πανω σε αυτα πως να λυσουν τα προβληματα τους και τις αποριες τους ..
Οσο για την ερωτηση σου σχετικα με την αττικη οδο δεν καταλαβα τι θελεις να πεις ..

Βασικα εισαι σιγουρος που εχεις ακομα τους χαρτες Q2 H Q3 , επισης για πες μου την εκδοση του προγραμματος σου .. αυτο "περιγραφή διαδρομής" που το βρισκεις ?? σε ποιο μενου ??

scotty
29-12-08, 18:17
Σημερα μου ηρθε η κεραια , καλα μιλαμε για ΜΕΓΑΛΗ διαφορα σηματος σε δυσκολες περιοχες ..και ειδικα εγω που εχω Γαλλικο αυτοκινητο , εκει ειχα προβλημα , τωρα μια χαρα πρασινιζουν ολες οι ακτινες του Dest cristmassmile

ChrisAthens
29-12-08, 19:29
Δεν ξέρω για τα μικρότερα μοντέλα της σειράς, αλλά το 8110 κυμαίνεται στον μέσο όρο, από πλευράς ευαισθησίας του GPS, ούτε πάνω, ούτε κάτω. Γι' αυτό και με εξωτερική κεραία που το είχα κι εγώ, είχα δει μεγάλη διαφορά.

pppetros
30-12-08, 11:06
Εμενα πιανει και μεσα απο το παραθυρο του σπιτιου.Πρασινιζει ομως στα 3/4 περιπου.Εξω δεν εχω προβλημα.Μερικες φορες ομως μου αργει στον επαναπροσδιορισμο της διαδρομης.Κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Κεραια,αν και εχω μια απο το ΜΙΟ,δεν νομιζω να μου χρειαστει.Δοκιμαστε να τεσταρετε το σημα του GPS και με το igo8 το τελευταιο,και με κεραια, και χωρις.
@chrisyah:Kατεβασε και το software και τους τελευταιους χαρτες οποσδηποτε.Θα δεις διαφορα.

Satcaffe
30-12-08, 23:09
Κατι πρεπει να κανει η Ναβιγγον γιατι το 8110 εχει καποια μικροπροβλήματα που πρέπει να τα διορθώσει. ΑΛΛΩΣΤΕ για αυτο διαλεξα το 7210 παρολου που δεν εχει τον ανάγλυφο τρισδιάστατο χαρτη

chrisyah
04-01-09, 15:37
Σήμερα βρέθηκα σε ελεύθερη πρόσβαση internet και πέρασα το καινούργιο λογισμικό 7.0.8. Τώρα κατεβάζω τους χάρτες.

Για να μην απασχολώ την συσκευή χρησιμοποιώ ένα card reader και περνάω τις αλλαγές στην κάρτα.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως μετά το soft reset και μετά την εγκατάσταση της αναβάθμισης στην συσκευή, στην start up screen εμφανίζει τον αριθμό :

1.0707.0409

0708 δεν έπρεπε να είναι ?

Επίσης για πολύ λίγο εμφανίζει ένα εικονίδιο παράλληλα με την startup screen που λέγεται "desktop".

Στην κάρτα αυτή έκανα δοκιμές με το menu του scotty άλλα έσβησα όλα τα σχετικά αρχεία (Άφησα μόνο τους φακέλους "NAVIGON" και "Pictures".

Κάτι δεν πήγε καλά στην αναβάθμιση ?

Μήπως πρέπει να κάνω Hard Reset χάνοντας όλες τις ρυθμίσεις ?

scotty
04-01-09, 16:05
Οχι φιλε μου ολα καλα πηγαν .. με την διαφορα αν αφηνες τα αρχεια για το μενου δεν θα επαιζε το μενου γιατι στο ρεσετ που κανει απο μονο του το προγραμμα μετα την αναβαθμιση σβηνει τα δυο αρχεια που ειναι στο root της καρτας..
Με το ρεσετ που κανεις εσυ , δεν χανεις τιποτα απο την αναβαθμισμενη εκδοση , αυτα που χανεις απο οτι διαπιστωσα τελευταιa , το εχω αναφερει και σε αλλο ποστ ειναι τα αγαπημενα σου απο τον φΑκελο Favorites .

chrisyah
04-01-09, 16:10
Ουφ.

Πήγε το κεφάλι μου στη θέση του.

Το κουμπί reset το έχω ξεσκίσει "παίζοντας" με το menu σου. Όμως ακόμα δεν έχω περάσει άλλα προγράμματα πλοήγησης.

Τα αγαπημένα ΔΕΝ έχουν πάθει τίποτα. Και σε εμένα μόνο το αρχείο favorites.store υπάρχει.

chrisyah
04-01-09, 20:56
Λοιπόν και κάτι ποιο δύσκολο :

Έχω κάνει pairing το 8110 με ένα sharp 770SH.

Καλώ και απαντώ κανονικά.

Δεν δουλεύει όμως ο συγχρονισμός ώστε να έχω τον τηλεφωνικό κατάλογο στο 8110.

Στο site της Navigon ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) το τηλέφωνο μου δεν υπάρχει καν στη λίστα.

Κάπου διάβασα στο manual ότι ο τηλεφωνικός κατάλογος δεν αποθηκεύεται στο 8110 άλλα δημιουργείται κάθε φορά που τον επιλέγεις.

Θέλω λοιπόν το εξής "εύκολο" πράγμα.

Ξέρει κανείς που αποθηκεύεται αυτό το αρχείο έστω και προσωρινά ?

Μήπως μπορέσουμε να το κάνουμε read-only και ακόμα καλύτερα αν είναι ascii να το τροποποιήσουμε.

By the way το BT stack της Microsoft είναι για τα μπάζα...

scotty
04-01-09, 21:09
Aποθηκευονται προσωρινα μεσα στον φακελο Myflasdisk στο φακελο Phonelink ,ΜΟΝΟ για τα συμβατα τηλεφωνα
Αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι τα αρχεια ειναι Hidden και δεν μπορεις να επεμβεις , με το που κλεινεις την συνδεση το αρχειο δεν υπαρχει
Δες την φωτο

chrisyah
04-01-09, 21:23
Αποθηκεύονται ?

Είναι παραπάνω από ένα αρχεία ?

Κάθε επαφή είναι και ξεχωριστό ?

Ο φάκελος "PHONEBOOK" τι περιέχει ?

Πάντως σε παραδέχομαι είσαι γρήγορος στις απαντήσεις.

scotty
04-01-09, 21:27
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register] ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) Αυτα για σημερα τα υπολοιπα αλλη μερα ..ψαξε λιγο κατι θα βρεις ..the best1

pppetros
05-01-09, 22:19

Μερικα βιντεακια του 8110!!!!!!

scotty
17-01-09, 21:56
Tελικα με το θεμα της φορτισης του μηχανηματος απο τον αναπτηρα αυτοκινητου μετα απο αρκετες δοκιμες παρατηρησα οτι το μηχανημα φορτωνει και οχι μονο οτι το τροφοδοτει οπως ειχα πει στην αρχη, και ετσι εναι λογικο ..οποτε ολα μια χαρα the best1

pppetros
17-01-09, 22:51
Με προλαβες!!!!
Και εγω μολις γυρισα απο Λαμια,και το ιδιο παρατηρησα.
Εκτος οτι φορτιζει απο τη βαση,φορτιζει και κατ ευθειαν απο τη μπαταρια του αυτοκινητου στο 8110(χωρις τη βαση),αλλα και απο τη usb του laptop.

hrka
23-01-09, 23:51
το navigon 8110 εχει φωνητικεs οδηγιεs στα ελληνικα καθωs και το συστημα talk and drive??

beagle
24-01-09, 12:38
Φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά έχει, το talk and drive το έχουν μόνο ορισμένες συσκευές από την MLS με Destinator.

panosha
24-01-09, 13:26
To Talk & Drive είναι brand name και δημιουργία της MLS, οπότε μόνο σε δικές της PNA συσκευές θα το βρεις ή σε PDA όπου έχει γίνει προσαρμογή.

yiannis64
19-02-09, 23:26
Το 8110 εχει talk & drive που σαν συγκεκριμενη ονομασια πραγματι ειναι brand name της mls , αλλα εχει δυνατοτητα ακριβως ιδια , αλλα οχι στην Ελληνικη γλωσσα.
Τουλαχιστον προς το παρον πιστευω.

Λοιπον μετα 2 μερες με το 8110 , εχω δυο θεματα.
1) Αργει να κλειδωσει δορυφορους , ειδικα σημερα 2η μερα , δεν ξερω γιατι. &
2) Μου βγαζει στην γωνια πανω δεξια , διπλα στο σημα με τον δορυφορο , ενα κοκκινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικο.
Το βγαζει συνεχεια , και σε ολες τις λειτουργειες.Και οταν γινεται πλοηγηση με κλειδομενους δορυφορους , και χωρις πλοηγηση , και χωρις δορυφορους.
Απενεργοποιησα το tmc μηπως ειναι αυτο , αφου δεν δουλευει και στην Ελλαδα , αλλα τιποτα , το κοκκινο τριγωνακι , ειναι συνεχεια εκει.
Καμια ιδεα??

ΣΥΓΝΩΜΗ για το διπλο ποστ.

Satcaffe
19-02-09, 23:53
To κόκκινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικό ειναι η υπηρεσία TMC (Traffic Message Channel (TMC) is a technology for delivering traffic and travel information to drivers. It is typically digitally coded using the FM-RDS ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) system on conventional FM radio ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) broadcasts ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]). It can also be transmitted on DAB ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]) or satellite radio ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]). It allows silent delivery of high quality accurate, timely and relevant information, in the language chosen by the user and without interrupting normal services. Services, both public and commercial, are now operational in many European countries. When data is integrated directly into a navigation system ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]), this gives the driver the option to take alternative routes to avoid traffic incidents.l)

Δυστυχώς η υπηρεσία αυτη δεν υπάρχει ακομα στην Ελλαδα. Οταν ομως θα βρεθείς στο εξωτερικό εκει θα καταλάβεις την αξια της υπηρεσίας αυτής. Γενικα σε προειδοποιεί και σε γλιτώνει απο μποτιλιαρίσματα, ατυχήματα, περιοχές με παγετό, πλημμύρες δρόμων πλάγιους άνεμους κ.π.α...με αυτόματο η μην επαναπροσδιορισμό ωστε κατα την διαδρομή να μην έχεις πρόβλημά και πέσεις στα ποιο πάνω οδικά προβλήματα

scotty
20-02-09, 16:17

Βασικα , εχε υποψιν σου για να βρεις σημα καλο και να κλειδωσει πρεπει να εχεις ανοιχτο οριζοντα ..
Στο αυτοκινητο τωρα ..αν εχεις Γαλλικο σιγουρα θα χρειαστεις εξωτερικη κεραια , γιατι τα περισσοτερα εχουν αθερμικα μπαρμπριζ που κοπουν πολυ το σημα των δορυφορων.
Εγω που εχω Γαλλικο αν δεν βαλω εξωτερικη κεραια , εστω και μεσα στο αυτοκινητο , δεν πιανει δορυφορους ..θελει πολυ ωρα και ανthe best1

yiannis64
20-02-09, 17:00
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Ωστοσο ομως , φιλε satcaffe , οπως ηδη αναφερω στο μυνημα μου , ξερω τι ειναι το tmc και ποσο χρησιμο ειναι , και επισης γνωριζω , οπως λεω κι εγω , οτι δεν υπαρχει δυστυχως στην Ελλαδα.
Ομως επισης αναφερω οτι το εχω απενεργοποιησει απο το μενου της συσκευης , το tmc , και το κοκκινο τριγωνακι παραμενει.
Γι'αυτο ερωτω , αν γνωριζει καποιο παιδι , γιατι γινεται αυτο?τι σημαινει?
Επισης εδω , θα ηθελα να σou πω φιλε scotty, οτι στην αρχη που χρησιμοποιησα την συσκευη , δεν εκανα ποτε αυτο που λεγετε , για αναμονη επι 20 λεπτα για κλειδωμα δορυφορων.
Και εν πασει περιπτωση , πως γινεται αυτο το κλειδωμα των δορυφορων?
Περιμενεις 20 λεπτα βρισκει οσους βρει και μετα Σου βγαζει καποιο μυνημα η συσκευη?
Παντως , εκτος απο το τριγωνακι , και καποια κολληματα που μου κανει , στην περιηγηση στο μενου , καποιες στιγμες , πατας δηλαδη πανω στην οθονη , και αργει να παρει την εντολη , κατα τα αλλα , πλοηγηση μου κανει κανονικα.
Αυτα και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.bigsmile

Υ.Σ: Μενω στην Ραφηνα , διπλα στην θαλασσα , οποτε οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει προβλημα ανοιχτου χωρου.

chrisyah
20-02-09, 17:10
Αυτό με το τρίγωνο το βγάζει θες δεν θες. Κάπου πήρε το μάτι μου σε ξένο forum ότι κάποιος πείραξε κάποιο αρχείο και το έκανε ξεθωριασμένο γκρί, ίσα που φαίνεται.

Για τα κολλήματα και εμένα όταν το ανοίγω πολλές φορές μέχρι να έρθει στα ίσια του περνάνε 4-5 λεπτά. Δεν ξέρω γιατί το κάνει.

yiannis64
20-02-09, 17:51
Αυτο λεμε , γιατι το βγαζει?
Δεν ειναι θεμα να το κανω γκρι Η οτι αλλο να μην φαινεται.
Το θεμα ειναι γιατι το βγαζει?
Κατι σημαινει αυτο.
Και αυτο με το κολλημα οταν πατας , κι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο.
Και ξαναλεω μηπως φταιει κι αυτο που αναφερω για το θεμα κλειδωματος δορυφορων στην αρχη , που εγω δεν το εκανα ποτε.

chrisyah
20-02-09, 17:55
Δεν νομίζω.

Το δικό μου αφού το φόρτισα για 4 ώρες μετά το άφησα στο μπαλκόνι για περίπου 20 λεπτά. Από τα πρώτα λεπτά είχε βρει 7 δορυφόρους άλλα έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι είναι συνήθης πρακτική.

yiannis64
20-02-09, 18:14
Και μετα αφου ειδες οτι ειχε βρει 7 δορυφορους τι εκανες?
Εκανες κατι συγκεκριμενο?Σου εβγαλε καποιο μυνημα η συσκευη?
Η απλα το πηρες απο το μπαλκονι μεσα στο σπιτι , και την εκλεισες ας πουμε απλα την συσκευη?
Θελω να πω οτι κι εγω ας πουμε βγηκα στο μπαλκονι και σημερα το μεσημερι βρηκε καποιους δορυφορους , ημουν μιση ωρα εξω , και μετα απλα εβγαλα την συσκευη στο αρχικο μενου και την εκλεισα και μπηκα μεσα.
Δηλαδη εχει καποια εννοια αυτο με το αρχικο κλειδωμα των 20 λεπτων , που εγω δεν εκανα?
Και ξαναλεω , τι σημαινει κλειδωμα , αμα απλα το βγαζεις εξω να βρει δορυφορους , κατι που μου κανει και μενα , και ας μην εκανα το πρωτο αρχικο 20λεπτο.

scotty
20-02-09, 18:22
Τιποτα ρε συ Γιαννη ΤΙΠΟΤΑ σοβαρο δεν σημαινει ...Μολις πιασει δορυφορους και σου βγαλει την θεση σου αυτο το λεμε κλειδωμα ..εσυ δεν κανεις τιποτα ...ουτε αυτο σου λεει τιποτα , την στιγμη που σου εβαλε την θεση σου στον χαρτη ΤΕΛΟς ,,,αυτα τα περι 20 λεπτα ειναι στην αρχη και αν....
Οσο για το συμβολο του ΤMC ετσι φενεται και ειναι του προγραμματος ...
Εχει 4 συμβολα ενα του τηλεφωνου οταν το συνδεσεις γινεται κοκινο και μετα πρασινο οατν μιλας , την μπαταρια που ειναι γκρι , το TMC κοκινο με ερωτιματικο και το συμβολο του δορυφορου με κοκινο οταν δεν εχει σημα . και γκρι οταν βρισκει δορυφορο , και αν εχεις επιλεξει πυξιδα σου δειχνει τα γραμμτα
ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα γραφει μεσα στο μανιουαλ....το διαβασες?? ΟΛΟ???

yiannis64
20-02-09, 18:31
Ναι βρε scotty μου , το διαβασα και 2 και 3 φορες το μανουαλ , οπως κι εσυ φυσικα το εχεις διαβασει και πολυ πριν απο μενα.
Και εχω οπως ειπα απενεργοποιησει το tmc , που σημαινει , οτι δεν θα επρεπε να βγαζει το κοκκινο τριγωνακι.
Αρα με απενεργοποιημενο το tmc , δεν θα επρεπε να το βγαζει.
Για να το βγαζει λοιπον ακομη , κατι σημαινει , κατι που δυστυχως ουτε το ελληνικο ουτε το αγγλικο μανουαλ , αναφερει.
Εκτος αν λεω αν στο βγαζει ακομη και με απενεργοποιημενο , αλλα εστω κι ετσι ειναι βλακεια.
Δηλαδη εν πασει περιπτωση , το εχει και σε εσας συνεχεια αυτο?
Απενεργοποιω σημαινει κανενα συμβολο.
Ενεργοποιω σημαινει συμβολο , που αμα εχει σημα θα γινεται πρασινο Η γκρι ξερω γω Η κοκκινο αν δεν εχει σημα.Οπως τωρα.
Αλλα εμενα ειναι απενεργοποιημενο.
Και δεν λεει το μανουαλ σε καμια γλωσσα , για ποιον αλλον λογο μπορει να βλεπεις κοκκινο τριγωνακι , εκτος του tmc.

scotty
20-02-09, 19:10
Το τριγωνακι θα το βλεπεις θελεις δεν θελεις , ετσι ειναι το προγραμμα στο 8110 ..βλακεια ξεβλακεια αυτο ειναι ..

yiannis64
20-02-09, 21:58
O.K Λοιπον.
Θα το υποστουμε κι αυτο και θα το βλεπουμε.
Σημασια εχει οτι δεν ειναι προβλημα.
Τωρα στα καποια κολληματα που μου κανει οταν παταω την οθονη πολλες φορες αργει να παρει την εντολη και ακομη και με reset επανερχεται μεν αλλα για λιγο μετα παλι κολλαει.
Αλλες φορες το κανει κι αλλες οχι.
Ειδομεν και με αυτο.
Τωρα τα αλλα 2 θεματα που εχω ειναι μαλλον για αλλο topic.

scotty
20-02-09, 23:38
Κοληματακια εχουν ολα τα μηχανακια ετσι και αυτο ..και ισως μερικες φορες αν πατησεις 3D απο 2D δεν θα μπει αμεσως και θα σου εμφανισει την εικονα καπως ξεθωριασμενη μετα απο λιγο ερχεται στα ισια του η πας παλι 2D και μετα παλι 3D

belisarius
21-02-09, 23:37

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω thread. Μπορεί να λύσει κάποιες από τις απορίες σου.

gfpetrou
22-02-09, 09:24
Τελικά χτες απέκτησα το 8110 και προσπαθώ από τις 21.00 χτες το βράδυ να "κατεβάσω" τους χάρτες europe Q4/2008, αφού φυσικά έκανα update to Navigon Fresh. Έχουν περάσει 12 ώρες και ακόμη δεν έχει τελειώσει και εδώ και μια ώρα έχει κολλήσει στο 95% του istalling. Είναι φυσιολογικό αυτό??? γιατι εμένα δεν μου φαίνεται. Γνωρίζει κανείς/μια τι πρέπει να κάνω?
σημειώνεται πως η σύνδεσή μου είναι dsl 1μβ και φανταζομαι πως δεν φταιει αυτή.

belisarius
22-02-09, 21:10
Σε μένα κόλλησε στο 98% της διαδικασίας εγκατάστασης.

Αυτό που έκανα ήταν να τη διακόψω. Στην επανεκίνηση, η συσκευή λειτουργησε κανονικά.

Ωστόσο, έβαλα πάλι πίσω το αρχικό backup που είχα κρατήσει κι επανέλαβα τη διαδικασία χωρίς πρόβλημα, δηλαδή έως το 100% της διαδικασίας εγκατάστασης.

gfpetrou
23-02-09, 00:17
το ιδιο εκανα και εγω τελικα και έπαιξε
ευχαριστω για την απαντηση σου

yiannis64
23-02-09, 00:26
Πολυ καλο και κατατοπιστικοτατο το λινγκ με το thread που παραθεσες και σε ευχαριστω πολυ.
Ωστοσο ομως , και παλι δεν λεει πουθενα , αν δεν κανεις το σωστο κλειδωμα στην αρχη , τι λυση εχεις μετα.
Και αυτο ειναι το προβλημα μου σε αυτο το θεμα , γιατι εχω και αλλες αποριες για το 8110 και ειναι οι εξης:
1) Η μπαταρια ειναι ζητημα αν μου κραταει το πολυ 2 ωρες.
Εχουν γινει απο την αρχη τουλαχιστον 4 με 5 φορισεις αποφορτισεις , που σημαινει οτι ηδη θα επρεπε να ειχα παρει τα πραγματικα χρονικα της ορια.
Βεβαια δουλευει και το bluetooth , αλλα και παλι δεν δικαιολογειται.
2)Μενω Ραφηνα , και χρησιμοποιω πολυ την Αττικη Οδο και συγκεκριμενα , τον περιφερεικο Υμηττου.
Οταν κατευθυνομαι απο Ραφηνα προς Αθηνα , και αφου μπαινω Αττικη μετα το Πικερμι , περνω τα διοδια και με παει ευθεια προς Αθηνα και οχι αριστερα προς Ελευσινα , και ολα καλα μεχρι εδω.
Αλλα αμεσως μετα σονι και καλα επιμενει να με βγαλει απο την εξοδο Αγ.Παρασκευης , ενω του εχω βαλει διευθυνση Πανορμου.
Ασε που μολις φτανω Μεσογειων & Κατεχακη , μου λεει να στριψω αριστερα Μεσογειων , ενω μπορω να παω ευθεια να ανεβω την Κατεχακη , και μετα αριστερα Κηφισιας κ.λ.π.
Επισης και στον γυρισμο μου απο Πανορμου , μολις βγαινω Κηφισιας , αντι να με παει Κατεχακη παλι , για να παω απο περιφερειακο Υμηττου , μου λεει να παω ευθεια , και να μπω Αττικη απο Μαρουσι.
Και φυσικα ολα τα ανω τα παραβλεπω , δεν λεω κανει γρηγορα ξαναυπολογισμο διαδρομης και μετα λεει τα σωστα.
Και τελος μπαινοντας τελικα περιφερειακο Υμηττου απο Κατεχακη , μεσα στα τουνελ , μου λεει να παω αριστερα προς Ελευσινα , αντι να με αφησει ευθεια προς Μαρκοπουλο , αφου εχω βαλει προορισμο στην Ραφηνα.
Και παλι αφου το αγνοω , μετα λεει τα σωστα.

Το εχω στην ιδανικη διαδρομη.Για την συντομη δεν το συζητω αγνοει τελειως την Αττικη Οδο.Δεν ξερω για την γρηγορη διαδρομη.

Αυτα προς το παρον , και συγνωμη για το μεγαλο post , αλλα επρεπε για να γινω κατανοητος.
Ευχαριστω.bigsmile

belisarius
23-02-09, 10:04
@gfpetrou

Να'σαι καλά.

Παρεμπιπτόντως, τι κάρτα μνήμης χρησιμοποιείς.

Την αναβάθμιση την έκανες συνδέοντας τη συσκευή απευθείας στον υπολογιστή ή έβαλες την κάρτα μνήμης σε κάποιο αναγνώστη καρτών;

yiannis64
23-02-09, 11:23
Η καρτα μνημης που εχω ειναι η μαμισια.
Την αναβαθμιση την εκανα βαζοντας την καρτα μνημης στο κομπιουτερ , αλλα και μετεπειτα συνδεοντας και την συσκευη με την καρτα μνημης μεσα , μου λεει οτι εχει γινει το τελευταιο update.
Ωστοσο στο μενου της συσκευης ,οταν παω να δω την εκδοση λογισμικου κ.λ.π , μου δειχνει , το πρωτο firmware που ειχε μεσα.Το 0.5 Η 0.6 αν θυμαμαι καλα , ενω στην ουσια εχει γινει αναβαθμιση , στο 0.9.
Επισης καποια post πιο πανω αναφερω , τι ειχα κανει με την καρτα και το κατεβασμα των χαρτων Q4.
Δεν ειχα κανει backup ,και πηγα και εσβησα απο την καρτα απο τον φακελο maps μονο!! τα αρχεια που εγραφαν ονομα χωρας και Q3.
Μετα κατεβασα τους Q4 , αλλα σε κεντρικη ευρωπη , και τωρα βεβαια δεν εχει καποιες χωρες μεσα , αλλα δουλευει και εχει Ελλαδα.

scotty
23-02-09, 23:04

Γιαννη στο ειπα και στο ξαναλεω ..εσυ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙς ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩς για να πιασεις δορυφορους , εκτος απο το μηχανημα να το εχεις σεκαθαρο ουρανο...αυτο θα βρει τους δορυφορους και θα κανεις αυτα που εχει προγραμματιστει ..

Τοσο ειναι η διαρκεια με ολα το συστηματα να παιζουν 2 αντε το πολυ 2,5 ωρες ..

Και αυτο το εχω επισημανει ...αν βαλεις ιδανικη διαδρομη , το μηχανημα σου προτινει αυτους τους δρομους ..απλα πραματα ..αν θελεις του ακολουθεις αν οχι , πας απο εκει που ξερεις ..αλλα μην απορεις γιατι σε παει ετσι ..
Ειπαμε ΠΑΝΤΑ γρηγορη διαδρομη και εχεις το κεφαλι σου ησυχο ..απλα πραματα

scotty
23-02-09, 23:09

Αν εχει γινει αναβαθμιση σωστα πρεπει να σου ΠΑΝΤΟΥ να σου λει την καινουργια εκδοση

Προτινω να βαλεις αυτα που ειχες στην καρτα την μαμισια σε μια αλλη 4αρα , να την βαλεις σε card reader και να ξανακατεβασεις παλι τους χαρτες ..

yiannis64
24-02-09, 10:24
Οπως ειχα πει δυστυχως , δεν ειχα κανει backup και πηγα και εσβησα στην μαμισια μεσα απο τον φακελο maps μονο οτι αρχειο εγραφε χωρα και Q3.
Γιατι ελεγε οτι δεν χωραγε.
Μετα κατεβασα τους Q4 αλλα κεντρικης ευρωπης , γιατι και παλι δεν χωρουσε ολους.
Βεβαια με αυτο που μου λες με την 4gb σιγουρα θα τους χωρεσει ολους.
Αλλα τι να κανω , να σβησω παλι απο την μαμισια καρτα τα ιδια?
Η κατευθειαν να περασω επιπλεον τους Q4 στην 4gb? + οτι εχει εστω και τωρα μεσα η μαμισια?

Επισης ξερετε οτι η συσκευη ειναι made in china????
Αμα ανοιξετε το πισω καπακι θα το δειτε.
Τουλαχιστον εμενα ετσι γραφει.
Και μου αρεσει που δεν ηθελα να παρω κινεζικο , αλλα γερμανικο.

jimmynet
24-02-09, 13:43
Γεια σας κι απο μενα
Χρησιμοποιω το 8810 ενα περιπου και μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει ποτέ. Εχω φορτωσει iGO8, Dest7, Dest8, Garmin, Sygic Drive, TomTom7 και τρεχουν ολα αψογα. Το μ.ονο προβλημα που δεν μπορω να λυσω και αν μπορει καποιος να βοηθησει ειναι οτι δεν μπορει να συνεργαστει με τηλεφωνα SAMSUNG - εχω το D980 - ενω το βλεπει και προσπαθει να συνδεθει δεν μπορει. Κατα τα αλλα μπορω να πω οτι ειναι αψογο.

scotty
24-02-09, 16:07
Υπαρχει μεσα στην σελιδα ,της εταιριας , και καπου ειχα αναβασει το κινητα που ειναι συμβατα ...αν δεν ειναι συμβατο δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι ..αλλα μημως κατι δεν κανεις καλα??

scotty
24-02-09, 16:31

Γιαννη το εχω γραψει και στο εχω πει επανελημενα ..και στο ξαναλεω ..
Παρε μια καρτα 4αρα , κατα προτιμηση Kingston
Κανε κοπια την μαμισια καρτα στην καινουργια 4αρα ΧΩΡΙς ΝΑ ΣΒΗΣΕΙς ΤΙΠΟΤΑ , οπως ειναι .
Βλατην σε ενα card reader και κατεβασε μεσα απο το Fresh map τους χαρτες ολης της ευρωπης , και οχι μονο της δυτικης ..και αφησε να ολοκληρωθει η διαδικασια μεχρι τελους , χωρις να κανεις τιποτα απολυτως ..
Μολις τελειωσει ολη η διαδικασια περνεις την καρτα , την βαζεις στην μηχανημα , κανεις πρωτα ενα reset και μετα το βαζεις εντος ....
θα κανει αυτο το σεταρισμα του και μετα θα μπει το αναβαθμισμενο προγραμμα .
Αφου γινουν ολα καλα ...κλεινεις το μηχανημα , βγαζεις την καρτα και την κανεις ΟΛΗ μια κοπια μεσα στο Pc σου .
Αυτα ...ειναι απλα πραματα ..αλλα αναλογα την συνδεση και τον φορτο που εχει ο server τους , ο χρονος μπορει να ειναι απο 1 μεχρι 4 ωρες ,αλλα να αφησεις να ολοκληρωθει η διαδικασια ...αλλα αν κοπει η δεν τελειωσει η διαδικασια , δοκιμασε αλλη ωρα ...the best1

yiannis64
24-02-09, 17:02
O.K scotty καταλαβα και σε ευχαριστω.respect1
Αυτο θα κανω θα παρω μια 4αρα καρτα , κι εγω kingston ειχα στο μυαλο μου , και θα το κανω ετσι , για να εχω ολες τις χωρες.
Και οτι εκανα , εκανα , μεχρι τωρα , απο δω και μπρος να γινουν τουλαχιστον σωστα.
Οσο για την αναβαθμιση λογισμικου , που μου εχει γινει τελικα μονο στην καρτα , μαλλον θα πρεπει να περιμενω την επομενη αναβαθμιση , για να συνδεσω και την συσκευη και οχι μονο την καρτα οπως ειχα κανει , κι ετσι θα γινει σωστη και η αναβαθμιση , και στην καρτα και στην συσκευη.
Τι να κανουμε , απο την ανυπομονησια μου , εκανα καποια παιδιαστικα λαθη στην αρχη.
Τουλαχιστον σημασια εχει οτι διορθωνονται και απο δω και μπρος να τα κανω σωστα.
Και οσο για το θεμα διαδρομων που λεω πιο πανω , απ'οτι καταλαβα , τελικα ολη η ουσια ειναι , η επιλογη τυπου διαδρομης και η επιλογη τυπου αυτ/του και ο συνδυασμος αυτων των δυο.

scotty
24-02-09, 22:25
Τωρα τα λες σωστα ...αντε να σε δω...the best1

Οσο για την υπογραφη σου ...blink1 το 8110 θα σε παει στο τελικο προορισμο ,,,απο που ομως και πως αυτο εξαρτατε απο σενα , τι θα επιλεξεις bigsmile

yiannis64
24-02-09, 22:59
Χα χα χα ... σημασια εχει οτι θα με οδηγησει ,οπως και να'χει.
Εσυ φιλε scotty τι προτεινεις στο θεμα αυτων των 2 επιλογων?
Επιλογη διαδρομης & Επιλογη αυτ/του?
Εσυ πως τα εχεις?

scotty
24-02-09, 23:19
Ολα στο γρηγορο και αυτοκινητο και διαδρομη

gfpetrou
25-02-09, 00:03
belisarius
Junior Member

@gfpetrou

Να'σαι καλά.

Παρεμπιπτόντως, τι κάρτα μνήμης χρησιμοποιείς.

Την αναβάθμιση την έκανες συνδέοντας τη συσκευή απευθείας στον υπολογιστή ή έβαλες την κάρτα μνήμης σε κάποιο αναγνώστη καρτών;

χρησιμοποίησα μια Transcend 4 gb και την αναβάθμιση την έκανα κατευθείαν απο το pc στο μηχάνημα.

yiannis64
25-02-09, 11:38
Χμ!!! Θα το δοκιμασω κι ετσι τις επομενες μερες και βλεπουμε.
Ωστοσο καποια φορα , αν θυμαμαι καλα το ειχα βαλει γρηγορο , αλλα κανονικο αυτ/το , και με πηγαινε ολο απο στενα κ.λ.π.
Τεσπα.Ειδομεν.Το δοκιμαζω ετσι και τα ξαναλεμε.bigsmile

yiannis64
25-02-09, 18:39
Α! Πειτε μου ακριβως ποια καρτα sd ειναι συμβατη πληρως!!! με την συσκευη?
Γιατι βλεπω διαφορες sd καρτες και διαφορετικης κλασης και ταχυτητας.
Εγω θελω την καλυτερη που ειναι συμβατη με την συσκευη.

belisarius
25-02-09, 23:45

Πάντως στη λίστα συμβατότητας κινητών Samsung με το 8110 και με ημερομηνία ανανέωσης Μάιος 2008, δεν περιλαμβάνεται το μοντέλο D980.

belisarius
26-02-09, 00:02

Δε ξέρω αν είναι η καλύτερη, ωστόσο η παρακάτω SDHC Transcend 8GB που χρησιμοποιώ, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας, έχει λογικό για τη χρήση της κόστος και καλή χωρητικότητα.

yiannis64
26-02-09, 13:04
Ειναι απο τις καλες αυτη που λες , αλλα το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα ακουω για 8gb.
Μεχρι τωρα ηξερα & διαβαζα για μεχρι 4gb.
Δηλαδη εσυ αυτην εχεις? Την 8gb? Σου δουλευει κανονικα με την συσκευη?
Την διαβαζει καλα και γρηγορα?

belisarius
26-02-09, 15:37
Όπως είπα πιο πάνω δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Όσον αφορά την ταχύτητα δεν έχω κάνει κάποιο benchmark test αφού αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι η απρόσκοπτη λειτουργία. Ωστόσο, σε σχέση με την αρχική κάρτα των 2GB δεν έχω παρατηρήσει ούτε καλύτερες αλλά ουτε και χειρότερες επιδόσεις ταχύτητας.

Το εύρος τιμών για SDHC κάρτες των 4GB είναι από 9,50 έως 32,00 Ευρώ ενώ για τις αντιστοιχες κάρτες των 8GB είναι από 13,50 έως 65,00 Ευρώ. Οπότε από άποψη τιμής τοποθετείται καλά. Βέβαια, εάν η συσκευή δεν υποστήριζε αναπαραγωγή mp3 και εικόνες δεν θα το σκεφτόμουν για παραπάνω από 4GB.

Μια μικρή προσοχή μόνο.Το card reader που χρησιμοποιείς να υποστηρίζει κάρτες SDHC, αν και νομίζω ότι πλέον όλα τα καινούργια το κάνουν.

yiannis64
26-02-09, 16:39
Ο.Κ Σε ευχαριστω πολυ.bigsmile
Αφου λειτουργει και η 8gb θα κοιταξω γι'αυτην.
Καλυτερα πιο πολυ μνημη.
Τωρα αν ειναι SDHC η απλη SD θα το κοιταξω αφου ουτως Η αλλως οπως λες δεν υπαρχει διαφορα στην αποκριση και ταχυτητα.

El Grecos
02-03-09, 23:46

Οτιδήποτε πάνω απο τα 2 GB είναι SDHC.
Μόνον οι 2 GB και κάτω είναι SD.
SD=Secure Digital.
SDHC=Secure Digital High Capacity.
Τα 8 GB είναι υπερβολικά και πεταμένα λεφτά *εκτός* αν θέλεις να περάσεις μέσα ΜΡ3 και άλλα παρόμοια.
Τα 4 GB είναι υπεραρκετά.

scotty
02-03-09, 23:54

ΟΛΟΣΩΣΤΟΣ the best1

yiannis64
03-03-09, 10:16
Ο.Κ Λοιπον.
4GB SDHC.
Ευχαριστωωωω!!!!bigsmilebigsmile

yiannis64
04-03-09, 23:39
Λοιπον καταρχην , καρτα 4GB βγαινει και απλη SD και οχι μονο SDHC.
Εμενα η καρτα που πηρα (Kingston 4GB SDHC class 6 - 80X Ταχυτητα - 6mb) ναι μεν μου κανει την δουλεια μου , αλλα ειναι λιγο αργη , στον επανασχεδιασμο διαδρομων , και οχι μονο.
Ενω μια απλη SD 4GB με 150Χ ταχυτητα , σιγουρα θα ειναι πιο γρηγορη.
Βεβαια για την πρωτη εδωσα 10 ευρω , και αυτη που λεω κανει 32 ευρω.
Αλλα χαλαλιζω τα 10 ευρω , για να δουλευει το μηχανημα καλυτερα.
Θα παρω μια tsanscend 4GB 150X ταχυτητα με 32 ευρω , και θα ξανακανω αντιγραφη παλι.

Το ποσταρω κι εδω που αναφερθηκε , το θεμα με τις καρτες.bigsmile

lekes
18-09-09, 13:32

Mια παρατηρηση όμως φίλε μου... Εγώ που πέρασα τις επαφές μου από το Nokia 5800 λόγω ελληνικών χαρακτήρων βγάζει άγνωστους αριθμούς... Κοινώς όταν μπείς στον τηλεφωνικό κατάλογο του Navigon δεν αναγνωρίζει τους χαρακτήρες! Έχει κανένας λύση για αυτό?

yiannis64
18-09-09, 13:42
Θα γραψεις φιλε μου τουλαχιστον τις επαφες που θες Η ολες , στο κινητο , με greekenglish , και επισης να εχεις υπ'οψιν σου , οτι βλεπει πρωτα το ονομα και μετα το επωνυμο.

lekes
18-09-09, 14:06
Αυτό αυτονόητο... απλά είναι δύσκολο να αλλάξω καμιά 100αριά επαφές σε greekenglish γι'αυτό ρώτησα αν κάποιος έχει κάποια διαφορετική λύση!
Κάτι άσχετο. Στην διαδρομή που έκανα το καλοκαίρι για Λευκάδα είδδια διάφορες κάμερες και τις πέρασα στο My report που έχει εμφανήσει με την αναβάθμηση από 8110 σε 8310. Αν θυμάμαι καλά την ώρα που έκανα την καταγραφή με ρωτούσε αν θέλω να στειλει τις πληροφορίες στην Navigon όταν συνδεθώ στο διαδίκτυο και του είπα ναι. Απλά δεν παρατήρησα να κάνει κάποια κίνηση όταν το σύνδεσα και ήθελα να ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος, μήπως έκανα κάτι στραβά γιατί στο νέο manual δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο το συγκεκριμένο θέμα!

pppetros
18-09-09, 19:23

Τα στελνει απο μονο του,οταν συνδεθεις με το Navigon fresh και να εχεις τσεκαρει το agreeing to the transmission of data,που ειναι στα settings του Navigon fresh!!!! bigsmile

Satcaffe
18-09-09, 23:51
Ψιτ...Λευκαδα ημουν και εγω Σημερα. Αι γιαννη και Συβοτα ειπια και ολιγο Λευκαδιτικη Γη icon_pidu...παντως τις Καμερες Κυκλοφοριας τις ειχε ολες. Μιλαμε για την τελευτεα αναβαθμιση που δινει η Ναβιγκον..

kostas1414
19-09-09, 00:09
απο οδικο δυκτιο? ειχε μονοδρομους κ.α.?

Satcaffe
19-09-09, 00:30
ενοιται. Οντως ειχε μερικες λαθος μονοδρομισεις αλλα...παντα οτι λεει η σημανση και οχι ο πλοηγος. Ο πλοηγος απλα κανει εξεπιρετιση...

kostas1414
19-09-09, 00:51
με λιγα λογια η πλοηγηση ηταν δυνατη? εννοω με αξιοπρεπεια.

Satcaffe
19-09-09, 01:00
Με λιγα λογια...χμμ...
...με πηγε οπου του ζητισαinnocent1

pazo
19-09-09, 11:11

[ OFFTOPIC ]

τέλειο το Λευκαδίτικη Γη, έτσι; όποιος δεν έχει πιει, χάνει!

... μήπως πήγες και μέχρι το οινοποιείο;

pppetros
19-09-09, 11:47
Aν κρινουμε απο το πως γραφει.............μαλλον εκει κοιμηθηκε.!!hysterical1hysterical1

scotty
19-09-09, 12:53

Αυτο πεστο και ξαναπεστο ..να το καταλαβουν πολυ "νεοι" που μπαινουν στο χωρο των Gps , και παραπονιουνται απο τις πρωτες μερες , οτι αν ακουγε τον πλοηγο θα έπεφτε σε γκρεμο και ενα σωρο αλλα "περιεργα" και "ακαταλαβιστικα" .

kostas1414
19-09-09, 13:20
πεστο ψεματα!!!!!!! respect1

Satcaffe
20-09-09, 02:22

Σήμερα γράφω με Μαλαματίνα grin1

Satcaffe
20-09-09, 02:33
Εγω το λεω αλλα με ακούει κανείς!!!!

Απλά ο πλοηγός ειναι σαν τον απλό χάρτινο Χάρτη. Η διάφορα είναι οτι ο πλοηγός δεν ξεφυλλίζετε άλλα μιλάει. Όπως ξέρουμε όλοι, ο χάρτης έχει και αυτός τα λάθη του. Ειναι σαν το αυτοκίνητο...σε πάει άλλα...αν δεν πατήσεις φρένο η δεν στρίψεις παλι σε γκρεμό η ένα σωρό περίεργα και ακαταλαβίστικα θα συμβούν what1

pppetros
20-09-09, 02:39

Ε ρε τι κανει η Μαλαματινα!!!!lol2
Sat σε ποιο αρχειο στη συσκευη αποθηκευονται τα myreports;

Satcaffe
20-09-09, 18:17
δες προς εδω [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
για να μην γράφουμε τα ίδια

yiannis64
10-10-09, 12:03
Λοιπον μετα απο 10 μηνες μαζι του διαπιστωσα οτι η μπαταρια μαλλον μας αφηνει χρονους.
Την φορτιζω , κραταγε παρα πολυ λιγο , μεχρι που την φορτισα χθες , και σημερα το πρωι μου εδειχνε μια γραμμη.
Αλλαζει αυτη η μπαταρια?
Και αν ναι που ειναι και απο που και πως αλλαζει?

manmar
10-10-09, 12:17
δεν ειναι ακομα μεσα στην εγγυηση? παρε ενα τηλεφωνο τη γνωστη κοπελιτσα.

Babis_ECE
10-10-09, 12:55
Όντως πρώτη κίνηση αντιπροσωπεία και Εγγύηση. Αν δεν βρεις λύση από εκεί, το ψάχνουμε περισσότερο.

yiannis64
10-10-09, 16:11
Σωστοrespect1the best1
Δεν το σκεφτηκα καθολου.
Απο Δευτερα τηλεφωνο και επανερχομαι.
Ευχαριστω.bigsmile

scotty
11-10-09, 20:39
Εκτιμω οτι η μπαταρια ΔΕΝ ειναι μεσα στην εγγυηση και ειδικα αν εχει κλεισει χρονο η συσκευη .. Οι μπαταριες ιοντων λιθιου σε τετοιες συσκευες κρατανε γυρω στον χρονο ..απο εκει και μετα πεφτει κατακορυφα η αυτονομια , αλλα παιζει ρολο και πως κανουμε την επαναΦορτηση ..δηλαδη αν η μπαταρια ειναι φορτισμενη πληρως και οταν πας στο αμαξι και το βαζεις στην μπριζα αυτο ειναι λαθος ..ο σωστη λειτουργια ειναι φορτιση αποφορτιση και οχι φορτιση και συνεχεια φορτιση ...the best1
Το δικομου , που το εχω παρει σχεδον απο τοτε που βγηκε το μοντελο κοντα στο χρονο ..με πληρη φορτιση κραταει γυρω στις 2 ωρες , με ενεργοποιημενη την πλοηγηση το mp3 καθως και το ΒΤ

yiannis64
12-10-09, 12:21
Αυτο εκανα και κανω κι εγω με την μπαταρια , χρονια τωρα σε ολες τις συσκευες μου που εχουν ιοντων λιθιου μπαταριες.
Κινητα , mp3 , gps κ.λ.π.

Ωστοσο η μπαταρια ιοντων λιθιου , εχει βγει και εχει αντικαταστασει τις παλιοτερες , νικελιου μαγνησιου/καδμιου , για αυτον τον λογο του φαινομενου μνημης.
Περα απο τις 5 με 6 πρωτες φορτισεις αποφορτισεις πληρως που χρειαζονται , απο κει και μετα , το πλεονεκτημα των ιοντων λιθιου ειναι αυτο , το οτι την φορτιζεις οποτε θες , ακομη κι αν δεν εχει αποφορτιστει πληρως , γιατι πολυ απλα δεν εχει το φαινομενο μνημης.
Βεβαια καλο ειναι μια φορα τον μηνα , να την αφηνουμε να αποφορτιζεται πληρως.

Με αυτη την λογικη κακως η μπαταρια μου εχει πεσει , μαλιστα μολις μεσα σε λιγοτερο απο 10 μηνες λειτουργειας.
Σιγουρα κι εγω εκτιμω , οτι συνηθως οι μπαταριες δεν περιλαμβανονται στην εγγυηση , αλλωστε δεν νομιζω να ειναι και καποιο σοβαρο κοστος.
Τελος θελω να κανω μερικες δοκιμες ακομη , να την παρακολουθησω , και επανερχομαι.
Απλα ελεγα μηπως για να μην τρεχω κι εγω σε αντιπροσωπειες μηπως μπορω να την αντικαταστησω κι εγω μονος μου.

scotty
12-10-09, 17:23
Δεν μπορεις να το ανοιξεις το μηχανημα και δεν προβλεπεται γιατι θα χασεις την εγγυηση ..σου λεει εστω και να ανοιχτει το καπακι...αλλα απο την αλλη δεν ανοιγει ετσι απλα ..εχει καποιο κολπο ...
Οσο για τις μπαταριες σωστα λες οτι οι ιοντων λιθιου δεν παρουσαιαζουν το φαινομενο memory charge , οπως οι παλαιοτερες νικελιου καδμιου , αλλα οταν ειναι καινουργια η λιθιου θελει κανα 2 -3 ολοκληρωμένες φορτοεκφωρτισεις για να δουλεψει καλα και μακροχρονα..
Η μπαταρια που φοραει το 8110 πρεπει να εχει κανενα 50αρικο ,απλα παίρνεις τηλεφωνο και ρωτας το "γνωστο" πλεο κοριτσι ..the best1

yiannis64
13-10-09, 15:09
Ο.Κ. Scotty , σε ευχαριστω , εξαλλου τα ιδια λεμε και οι δυο για τις μπαταριες , αρα και κατα συνεπεια συμφωνουμε.
Ωστοσο θελω λιγο να το παρακολουθησω ακομα και αναλογα μιλαω και με το κοριτσι , το οποιο δεν το ξερω γιατι δεν εχω μιλησει ποτε.

manmar
13-10-09, 15:56
η γνωστη κοπελιτσα:

και το τηλεφωνο της: 801-5000-888

yiannis64
13-10-09, 16:31
Ο.Κ. Ευχαριστω manmar.
Καλο....χα χα χα χα χα lol2lol2lol2

tuluba
15-08-10, 17:57
Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια που το εχετε το μηχανημα
Το εχω παρει και εγω μεταχειρισμενο και μου κανει εντυπωση οτι οταν το φορτισω και το ανοιξω αμα μετα το κλεισω ξεφορτιζει η μπαταρια μονη της και ειναι σπαστικο γιατι αν το εχεις στο αυτοκινητο και δεν το χρησιμοποιεις καθε μερα οταν πας να το δουλεψεις δεν αναβει αμεσως και πρεπει να περιμενεις να φορτισει λιγο η μπαταρια για αναψει

labkos
16-10-10, 23:00
Μια απορία οσον αφορά το 8110.Μέσα έχει ενα βιντεάκι πολύ εντυπωσιακό.Αυτή είναι η 3D απεικόνιση εκτος Αθηνων του navigon;Εγω γιατι δεν την βλέπω σε προεπισκόπηση διαδρομής;

labkos
17-10-10, 15:33
Ξέχασα να πω οτι στο 8110 (το οποίο έχω αναβαθμίση σε 8310) έχω navigon 7.4.3.
Επίσης έχει βάλει κάποιος κάρτα πάνω απο 4GB για να μην πετάξω άδικα λεφτά για την αγορά
μεγαλύτερης

panosha
17-10-10, 15:39
Αν δεν δούμε το βίντεο δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι για ποια δυνατότητα μιλάς. Ίσως πρόκειται για κάποιο πρόσθετο που πρέπει να αγοράσεις ή για λειτουργία που απαιτεί να υπάρχουν σχετικές πληροφορίες στην περιοχή.

labkos
17-10-10, 22:35
Κανονικά δεν πρέπει να φαίνεται το έδαφος ανάγλυφο όπως στο igo8 και primo

panosha
17-10-10, 22:42
Έχεις Panorama View 3D;

labkos
17-10-10, 23:20
Οχι,αυτό το αγοράζουμε απο Navigon

panosha
17-10-10, 23:29
Μόνο αυτό το πακέτο βλέπω για τη συσκευή σου, δες κι εσύ τι σου δίνει μέσα από το Fresh.

Θα σε συμβούλευα πάντως να μην "φορτώσεις" περισσότερο το πρόγραμμα.

labkos
17-10-10, 23:54
Ευχαριστω

matthiasscor
18-10-10, 11:54
Με TRANSCEND 8gb sdhc πάει μια χαρά!the best1

Pigasos
18-10-10, 15:47
Δέν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα αν βάλεις 8gb. Θα πηγαίνει μια χαρά.

crete
18-10-10, 23:58
Γεια χαρα,

Μετά απο κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια παρέα με ένα Vector master 590 αγανάκτησα πια με το χρόνο που κάνει να κλειδώσει σήμα ο οποίος κυμαίνεται από 5 έως 15 λεπτά!! Να 'μαι λοιπόν στη γύρα για νέο PNA. Tα κριτήριά μου είναι πλέον

γρήγορο κλείδωμα σήματος (instant fix κτλ),
οθόνη μεγαλύτερη από 4.3 ίντσες
και να μπορεί να τρέξει άνετα iGO με skin dimka ή gurjon

Υπάρχει περίπτωση να μην με καλύψει ένα navigon 8110;
To 8110 έχει καμιά διαφορά με το 8310 στο hardware?

Αυτή τη στιγμή γνωστό κατάστημα Η/Υ έχει το 8110 100 ευρώ και στο stock 57 ευρώ.

Γιατί είναι τόσο φθηνό? Παίζει κάτι που μπορεί να μην ξέρω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Γιώργος confused1

Pigasos
19-10-10, 05:09
καλησπέρα γιωργο.

το 8110 πουλιεται τόσο φτηνά γιατί είναι μοντέλο του 2008 το οποίο η navigon έχει χαρακτηρίσει ως end of life δηλαδή δεν το υποστηρίζει ποια. ένας άλλος λόγος που πουλιέται τόσο φτηνά είναι γιατί έχουν βγει καινούργια navigon πολύ καλύτερα από αυτό.
ας δούμε αυτά που θες:

1) δεν έχει instant fix. αργεί αρκετά τα κλειδώσει σήμα σε κρύα κατάσταση( από λεπτό και πάνω)

2) έχει 5 ίντσες άλλα δυστυχώς είναι οθόνη για γραφίδα δηλαδή resistive touchscreen

3) δεν γνωρίζω για το igo αυτό που ρωτάς πάντως ξέρω ότι σίγουρα μπορείς να του περάσεις άλλα προγράμματα πλοήγησης που είναι για wm αφού πρώτα το ξεκλειδώσεις.

4) δεν υπάρχει καμιά διαφορά στο hardware μεταξύ του 8110 και του 8310 αλλά πρέπει να ξέρεις ότι το πρόγραμμα του 8310 είναι πολύ ανώτερο από του 8110. αν πάρεις το 8110 σου συνιστώ να κάνεις upgrade σε 8310 από την ιστοσελίδα της navigon για να αναβαθμιστεί το πρόγραμμα σου στο 7.4(έκανε 70 ευρώ) . Για το upgrade δες εδώ [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Αν λοιπόν είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να πάρεις gps μόνο 100 ευρώ θα το πω πολύ απλά. Είναι δώρο!!! υπό τον όρο να το κάνεις upgrade μιας και το πρόγραμμα του είναι παλιό και όσο να έχει πολύ υποδεέστερο από του 8310. πραγματικά οι διαφορές τους είναι μεγάλες ως προς το πρόγραμμα.

Για ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ.

panosha
19-10-10, 11:52
Γιώργο,

Αν και ο Πήγασος ήταν αναλυτικότατος, θυμίζω ότι με το πρόσθετο κόστος της αναβάθμισης η τιμή θα ανέβει. Επίσης πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος των χαρτών που δεν είναι αμελητέο. Από το λίγο που έχω δει το 8110, άλλα προγράμματα μπορείς να φορτώσεις, αργά θα τρέχουν όμως.

Προτείνω αν θέλεις Navigon να περιμένεις να έρθουν Ελλάδα ή να πάρεις από εξωτερικό κάποιο από τα νέα μοντέλα και αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι συσκευή που τρέχει πολλά προγράμματα, να στραφείς αλλού.

Pigasos
19-10-10, 16:15
Ο Παναγιώτης έχει απόλυτο δίκιο. Το 8110 αν και έχει σχετικά καλό hardware παρόλα αυτά έχει ένα θέμα με την ταχύτητα όταν φορτώνεις άλλα προγράμματα. Όχι καμιά δραματική διαφορά αλλά όσο να ναι είναι πιο αργό.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι λόγο της χαμηλής του τιμής το 8110 σου δίνει 2 χρόνια δωρεάν χάρτες. Αλλά μπορεί να έχει αλλάξει αυτό. Καλύτερα να το ρωτήσεις ή να δεις πάνω στο κουτί λογικά θα γράφει.Προσοχή: αν δεν έχει δωρεάν χάρτες για 2 χρόνια δεν αξίζει η αγορά του. Γιατί οι χάρτες ευρωπης έχουν 100 ευρώ περίπου και ανατολικής ευρωπης 60 ευρώ. Βάλε και το upgrade που πιστεύω θα κάνεις όταν δεις τι προσφέρει το κόστος ανεβαίνει. Αν είναι με 2 χρόνια δωρεάν χάρτες και το 8110 κοστίζει 100 ευρώ αξίζει η αγορά του πάντα με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις upgrade λόγο του παλιού προγράμματος.

Θα συμφωνήσω με τον παναγιώτη ότι αν θες να δώσεις λίγα λεφτά περισσότερα π.χ. 300 ευρώ να περιμένεις τα νέα navigon μέχρι να έρθουν ελλαδα ή να τα πάρεις από το Internet από το site της navigon. Με 280 ευρώ αξίζει η αγορά αυτού αν σε ενδιαφέρει [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
αν δεν θες navigon κοίτα σε άλλα gps υπάρχουν πολύ καλά και εκεί.

crete
19-10-10, 19:20
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας.

Μάλλον θα συνεχίσω να ψάχνω λοιπόν όσο δελεαστική κι αν είναι η τιμή του 8110 αυτή τη στιγμή.

Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γιώργος.