PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

TZIMAKOS
21-05-06, 01:57
Κύριοι του forum το καλοκαίρι έφτασε και θα πρέπει να κάνουμε και κανένα ψάρεμα, να φάμε και κανένα φρέσκο ψάρι από τα χεράκια μας. Γι αυτό ψάχνω για ναυτικούς χάρτες που να δουλεύουν στο ΜΙΟ 201 που έχω. Έχει κανείς καμιά ιδέα; ή θα πρέπει να αγοράσουμε και άλλο gps για το σκάφος;

:wink: :wink: :wink: :wink:

akismal
07-07-06, 14:35
Ψαξε για το Memory Map και για χαρτες ψαξε για Aegean Sea & Crete , ειναι παρα πολυ καλο προγραμμα. Για τυχον βοηθεια στειλε μου pm.

zeppelin
11-07-06, 16:27
Υπάρχει και το c-emap

talentscout
11-07-06, 20:41
Καλησπερα σας κυριοι,παρα πολυ καλα τα λεει ο TZIMAKOS!!
Αγοαρασα +γω προσφατα ενα φουσκωτο θαλασσης και πηγα για ψαρεμα το ΣΚ..προσπαθησα με το "καταπλικτικο μου mio 168" :P να δω αν με εντοπιζει και εντος θαλασσης,χωρις να εχω κοιταξει καπου αν ειναι εφικτο αυτο,απλα για test. Mε εντοπιζει λοιπον κανονικα αλλα δεν μπορω να αποθηκευσω το σημειο ετσι ωστε να ξαναπαω την επομενη ακριβως εκει! (μιλαμε για σημειο ομως οχι ψεματα :D 5 kg ψαρια εβγαλα :!: )
Αν το εχει ψαξει καποιος καλα το θεμα ας με κατατοπισει βρε παιδια,ενδεχεται να παω παλι το ΣΚ :) και αυτη τη φορα πρεπει να βρω τα σημεια οπως+δηποτε :!:
Εκτος απο αυτο ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν γινετε να κανω το mio 168 και βυθομετρο :!: τι λεει ο αρχαιος τωρα θα μου πειτε ε :?: πολλα θελω ε? κιομως τελικα αυτα τα μηχανακια κανουν θαυματα,ξερω γω...τα ειχα της πλακας και οταν το ειδα το σιγκεκριμενο σε ενα ταξι...................να μαιιιι +γωωω :!: sorry για το μεγαλο post και ξανα sorry που ενδεχομενως να επρεπε να ανοιξω ενα καινουριο θεμα (λογω βυθομετρου) αλλα ειπα να το κολισω εδω μιας και εχει να κανει με θαλασσα :!:

akismal
11-07-06, 20:59
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Εαν μου πεις το σημειο που εβγαλες 5 κιλα ψαρια τοτε θα σου πω που θα βρεις το προγραμμα που ζητας. Να μη φαμε κι εμεις κανενα ψαρακι? :D

ahilleas
11-07-06, 21:03
[Only the registered members can see the QUOTE Contents. Please Login OR Register]

Σημείωσε κάπου τις συντεταγμένες που σε ενδιαφέρουν και στη συνέχεια να τις περάσεις στο mio από τον υπολογιστή σου στα αγαπημένα, με την βοήθεια της κονσόλας.
(βέβαια μετά δεν θα σου υπολογίζει διαδρομή, αλλά θα βλέπεις την θέση σου σε σχέση με τα επιθυμητά σημεία) :wink:

talentscout
11-07-06, 21:52
Σημείωσε κάπου τις συντεταγμένες που σε ενδιαφέρουν και στη συνέχεια να τις περάσεις στο mio από τον υπολογιστή σου στα αγαπημένα, με την βοήθεια της κονσόλας.
(βέβαια μετά δεν θα σου υπολογίζει διαδρομή, αλλά θα βλέπεις την θέση σου σε σχέση με τα επιθυμητά σημεία) :wink:[/quote]

Πολυ σωστο και λογικο μου ακουγετε :!: :wink:

akismal,λολ ρε συ :!: μη νομιζεις ομως οτι 5 κιλακια ειναι και τοσα πολλα,αν φανταστεις οτι το παλεψαμε 4 ωρες...αλλα για ερασητεχνες σαν και εμενα & την παρεα μου ειναι αρκετα ναι :!: (τωρα ας μην μπω σε λεπτομερειες οπως σημεια,δολωματα και παραμολα γιατι θα ξεφυγει το θεμα πολυ) :P
Δεν ειδα ομως απαντησεις για το θεμα βυθομετρο,ειναι αραγε μεγα κοτσανα η ιδεα,η μηπως παλευετε το θεμα με καποιο προγραμμα-εξτρα εξοπλισμο:?: ελα,που ειναι οι θαλασσολυκοι :?: (γιατι οπως και να'χει,ε να μην ξερεις μωρε τι βαθος εχεις απο κατω σου? να ειναι αραγε 100m :?: να ειναι 200 :?: 300 :?: :P

akismal
12-07-06, 00:02

akismal,λολ ρε συ :!: μη νομιζεις ομως οτι 5 κιλακια ειναι και τοσα πολλα,αν φανταστεις οτι το παλεψαμε 4 ωρες...αλλα για ερασητεχνες σαν και εμενα & την παρεα μου ειναι αρκετα ναι :!: (τωρα ας μην μπω σε λεπτομερειες οπως σημεια,δολωματα και παραμολα γιατι θα ξεφυγει το θεμα πολυ) :P
Δεν ειδα ομως απαντησεις για το θεμα βυθομετρο,ειναι αραγε μεγα κοτσανα η ιδεα,η μηπως παλευετε το θεμα με καποιο προγραμμα-εξτρα εξοπλισμο:?: ελα,που ειναι οι θαλασσολυκοι :?: (γιατι οπως και να'χει,ε να μην ξερεις μωρε τι βαθος εχεις απο κατω σου? να ειναι αραγε 100m :?: να ειναι 200 :?: 300 :?: :P[/quote]

Το Memory Map που εχω δειχνει και το βαθος καθε σημειου, πιστευω θα σε καλυψει πληρως. Το εχω ανεβασει στο [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] χωρις τους χαρτες που μπορεις να τους βρεις ψαχνοντας με το <μουλαρι> με ονομα Aegean Sea and Crete , Ionian Sea and Malta :lol:

Braker
12-07-06, 08:25
από τα λίγα που ξέρω το καλύτερο σχετικά με θάλασσα είναι αυτό: [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

zeppelin
12-07-06, 13:34
[Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

vasvas
12-07-06, 20:39
Καλό το memmory map αλλα δεν κατεβάζεις και κανένα χάρτη ???

regards :lol: :lol: :lol: :lol:

talentscout
12-07-06, 20:58
Ευχαριστω πολυ παιδες που βοηθατε,αλλα μαλλον θα παω στη λυση του φιλου akismal
με το memory map που υπαρχει στο ftp γιατι με τα αλλα δεν βλεπω να βγαζω ευκολα ακρη με μια ματια που εριξα.
akismal το μεμορυ μαπ εκτος απο το να βλεπεις το βαθος εχει την δηνατοτητα να βρισκει και να αποθηκευει το σημειο? για να αποφυγω τον αλλον τροπο με τις συντεταγμενες αυτο.
Ρωταω γιατι τωρα μολις το κατεβαζω αλλα δεν γινετε να τα δοκιμασω ολα αυτα.
Για χαρτες δεν ενδιαφερομαι ακομα γιατι πολυ απλα δεν σκεφτομαι να ταξιδεψω με το 3.60 που εχω :P "αργοτερα που θα το σπρωξω και θα παρω το 6μετρο θα το κοιταξω καλυτερα αυτο :P "
Thanks again guys :!: :wink:

talentscout
12-07-06, 22:55

Οντως χαρτης απ'οτι ειδα δεν παιζει :(

akismal
13-07-06, 12:03
το memory map εχει δικους του χαρτες και δεν παιζουν οι χαρτες της NGI , οι ελληνικοι εχουν μεγεθος 290μβ γιαυτο δε μπορεσα να τους ανεβασω αλλα θα τους βρεις ψαχνοντας με το <emule> με ονομα Aegean Sea and Crete , Ionian Sea and Malta

akismal
13-07-06, 13:40

Το Memory Map χρησιμοποιει τους χαρτες της Maptech

akismal
13-07-06, 14:47

Ναι μπορεις μεσα απο το Overlay>Create>Marks και σου βγαζει ενα σημαιακι στο χαρτη

akismal
13-07-06, 15:56
Ανεβασα στο [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] εναν γενικο και μη λεπτομερη χαρτη της μεσογειου για το Memory Map για οποιον θελει να δοκιμασει το προγραμμα πως δουλευει, για τους λεπτομερεις σας ειπα τι κανετε.

Braker
13-07-06, 17:20
ti user kai pass exei o ftp ?

talentscout
13-07-06, 17:41

Φιλε akismal τι συνδεση εχεις?
αν εχεις adsl και χρησιμοποιεις dc++ μπορεις να μου κανεις αυτη τη χαρη να μπεις και να το παρω απο εσενα για να μην ψαχνω στο μουλαρι? (δεν χρησιμοποιω το μουλαρι,και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μεχρι και σημερα και θα μπερδευτω παρα πολυ).
Αν μπορεις να μου την κανεις αυτη τη καλη θα σε υπερευχαριστω αν οχι ειτε γιατι δεν εχεις την καταλληλη συνδεση ειτε γιατι πολυ απλα δεν γουσταρεις,ειλικρινα κανενα προβλημα φιλε μου :!:
"Μονο για τους ελληνικους χαρτες ενδιαφερομαι".

grimak
13-07-06, 18:05
destinator
12345

papg
13-07-06, 20:42

Εαν μου πεις το σημειο που εβγαλες 5 κιλα ψαρια τοτε θα σου πω που θα βρεις το προγραμμα που ζητας. Να μη φαμε κι εμεις κανενα ψαρακι? :D[/quote]

με το BeeLineGPS βάζεις ότι σημείο θέλεις και κρατάει και πορεία.

akismal
14-07-06, 13:35
Φιλε akismal τι συνδεση εχεις?
αν εχεις adsl και χρησιμοποιεις dc++ μπορεις να μου κανεις αυτη τη χαρη να μπεις και να το παρω απο εσενα για να μην ψαχνω στο μουλαρι? (δεν χρησιμοποιω το μουλαρι,και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μεχρι και σημερα και θα μπερδευτω παρα πολυ).
Αν μπορεις να μου την κανεις αυτη τη καλη θα σε υπερευχαριστω αν οχι ειτε γιατι δεν εχεις την καταλληλη συνδεση ειτε γιατι πολυ απλα δεν γουσταρεις,ειλικρινα κανενα προβλημα φιλε μου :!:
"Μονο για τους ελληνικους χαρτες ενδιαφερομαι".[/quote]

Φευγω σημερα για Χανια και δε θα μπορεσω. Πιστευω οτι το DC++ ειναι πιο πολυπλοκο απο το eMule , Καλες διακοπες σε ολους!!!!

navigatorhydra
02-08-06, 18:05

Δεν ειδα ομως απαντησεις για το θεμα βυθομετρο,ειναι αραγε μεγα κοτσανα η ιδεα,η μηπως παλευετε το θεμα με καποιο προγραμμα-εξτρα εξοπλισμο:?: ελα,που ειναι οι θαλασσολυκοι :?: (γιατι οπως και να'χει,ε να μην ξερεις μωρε τι βαθος εχεις απο κατω σου? να ειναι αραγε 100m :?: να ειναι 200 :?: 300 :?: :P[/quote]

Το Memory Map που εχω δειχνει και το βαθος καθε σημειου, πιστευω θα σε καλυψει πληρως. Το εχω ανεβασει στο [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] χωρις τους χαρτες που μπορεις να τους βρεις ψαχνοντας με το <μουλαρι> με ονομα Aegean Sea and Crete , Ionian Sea and Malta :lol:[/quote]

navigatorhydra
02-08-06, 18:12
Tο memory map είναι ανεβασμένο στο [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] ακόμα η έχει σβηστεί γιατί δεν το βρίσκω;

Ευχαριστώ
Γιάννης

apateonas
04-08-06, 01:23
Καλησπέρα. Ειμαι καινούργιος στο forum οποτε καλως σας βρήκα. Εχω μια ερώτηση ψαχνω τους ναυτικούς χαρτες στο emule τους βρίσκω αλλα δεν κατεβαίνουν με τίποτα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ
Μαριος

grimak
04-08-06, 01:53
Για ξανά ρίξε μια ματιά! :wink:

apateonas
04-08-06, 16:30
Ολα ΟΚ φίλε Μάκη. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι κανα 3 - 4 χάρτες δεν τους παιρνει το πρόγραμα λεεί corupteed maps.

navigatorhydra
05-08-06, 00:09
Eυχαριστώ grimac πάντως προχθές που κοίταξα ήταν μόνο το gps speed sent... και το win ce monito...

Φιλικά
Γιάννης

PanayiotisN560
11-08-06, 22:55
Τελικά κατέβασα τους χάρτες για το Αιγαίο αλλά για το Ιόνιο έχουν μόνο Ιταλία! Πάντως εντυπωσιάστηκα από τους χάρτες.

Επίσης κατέβασα το SailPlan της SW&N software e navigazione και έχει μια επίσης καλή απεικόνιση. Αλλά δεν συνδέεται με το PocketPC μου, είναι μόνο για PC!

Υ.Γ. Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση!

ntisco
22-08-06, 11:22
Και γω κατεβασα στο Memory map..Αλλα Το Αιγαιο και το Ιονιο που θα το βρω βρε παιδια??Ειμαι λιγο ασχετος βλεπετε!!!Ευχαριστω

sinapias
22-08-06, 20:19
αν ψαχνετε χαρτες για ναυσιπλοιια ολοι αυτοι που κυκλοφορουν ειναι καλοι.αν τους θελετε για ψαρεμα η καταδυσεις σε ναυαγια ειναι για κλαματα.ουτε τα βαθη ειναι σωστα ουτε η θεση των ναυαγιων που δεν επηρεαζουν την ναυσιπλοιια ειναι σωστη.αυτα για να μην κατεβαζετε τζαμπα..

PanayiotisN560
23-08-06, 00:15
To Αιγαίο το βρήκα τελικά και κατέβηκε ως "maptech medcd07-aegean sea and crete.zip" με μέγεθος 83ΜΒ.
To πρόβλημα είναι ότι ενώ χρησιμοποιώντας τον γενικό χάρτη του αιγαίου βγάζει το στίγμα σωστά, όταν επιλέγω τον λεπτομερέστερο χάρτη του Αγίου Νικολάου Κρήτης το στίγμα βγαίνει λάθος, π.χ. ήμουν στην λίμνη του Άγιου και με έβγαζε αρκετά πιο νότια...
έχεις κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

apateonas
25-08-06, 17:56
Kalispera filoi mou. 8a i8ela na sas zitisw mia xari. Epeidi o diskos mou egine
karvouno kai mazi me ta all exasa kai tous naytikous xartes kai epidei den tous vriskw sto moulari yparxei kapoios pou mporei na mou tous dwsei.

Sas euxaristw ek twn proterwn
Marios

akismal
25-08-06, 20:52

Γειά σου φίλε μου ΄'απατεώνα''
, όταν θελησεις να έρθεις μέχρι το Πειραιά στειλε μου PM να συνεννοηθούμε και θα σου δώσω τους χάρτες

apateonas
28-08-06, 14:32
φιλε akismal σε ευχαριστω πολυ για την προσφορά σου, αλλα επειδη δεν μένω Αθηνα και λογω καποιων προσωπικων προβληματον μου ειναι πολυ δυσκολο να ερθω Πειραια. Αν μπορεις μεσω ιντερνετ να μου τα στειλεις θα ηταν το καλυτερο. Αν παλι δεν μπορεις δεν πειραζει. Παντως σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.

Φιλικά
Μάριος

trod
03-09-06, 02:29
Εκατσα σημερα και εψαξα ολους τους ναυτικους χαρτες που μπορουσα να βρω για το Memory Map που εχουν σχεση με την Ελλαδα και επειδη ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι θα τους θελουν τους ανεβασα στο rapidshare (θα τους ανεβαζα στο FTP αλλα επειδη ειναι αρκετα mb ολοι μαζι και υπαρχουν καποιοι "εξυπνοι" που τα σβηνουν δεν ειχα ορεξη να τα ανεβαζω καθε λιγο και λιγακι). Οι χαρτες ειναι οι εξης:

Για να μπορειτε να δειτε τι θα κατεβασετε πριν το κατεβασετε υπαρχουν και οι φακελοι overview που εχουν ολους τους χαρτες σε jpg μορφη.
π.χ.
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register] ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

Επισης ειναι και το προγραμα Memory-Map (v5.0.0) το οποιο το κατεβασα απο το FTP και το εχω ανεβασει και αυτο εδω ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]).

Enjoy...

Braker
03-09-06, 10:36
αρχηγόπουλο ο φίλος trod. το memory map 5.0 παίζει σε WM2005 ?

grimak
03-09-06, 10:38
Ωραίος ο trod ... :wink:

trod
03-09-06, 14:53

Ναι Braker.

spichri
03-09-06, 16:57
επειδη δυστυχως εχουν δημιουργηθει 3 topics με το ιδιο θεμα (ναυτικοι χαρτες) ριξτε και μια ματια σε οσα γραφονται και σε αυτο το topic [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Braker
03-09-06, 17:09
1. έκανα το προγραμμα εγκατάσταση στο pc
2. το πρόγραμμα βρήκε τους χάρτες και τους εγκατέστησε
3. το έκανα crack
4. με ρώτησε να το βάλω στο PDA
5. το έκανα install μέσω active sync στο PDA
6. μέσα από το memory map πέρασα και ττους χάρτες στην κάρτα του pda
6. τρέχω το αρχείο MMPocketNav που έκανε εγκατάσταση (δεν υπάρχει άλλο αρχειο) αλλά δεν γίνεται τίποτα

τι κάνω λάθος ; OEO !!!

έχω Mio 550 με WM2005

spichri
03-09-06, 17:13
ποιο προγραμμα ρε χαρη; ποια εκδοση;

Braker
03-09-06, 17:23

its ok epekse..

blueshark
05-09-06, 15:07
Παιδιά καλησπέρα.Μια ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα.
Ναυτικούς χάρτες μπορώ να βάλω στο ΜΙΟ 168 και πως;

Ξέρω.Σας ξενέρωσα.

Sorry!!!

grimak
05-09-06, 15:17
Μπορείς!
Στο 6ο ποστ του φίλου trod μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα και τους χάρτες :wink:

trod
11-09-06, 03:05
Εκατσα σημερα και εψαξα ολους τους ναυτικους χαρτες που μπορουσα να βρω για το Memory Map που εχουν σχεση με την Ελλαδα και επειδη ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι θα τους θελουν τους ανεβασα στο rapidshare (θα τους ανεβαζα στο FTP αλλα επειδη ειναι αρκετα mb ολοι μαζι και υπαρχουν καποιοι "εξυπνοι" που τα σβηνουν δεν ειχα ορεξη να τα ανεβαζω καθε λιγο και λιγακι). Οι χαρτες ειναι οι εξης:

Για να μπορειτε να δειτε τι θα κατεβασετε πριν το κατεβασετε υπαρχουν και οι φακελοι overview που εχουν ολους τους χαρτες σε jpg μορφη.
π.χ.
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register] ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

Επισης ειναι και το προγραμα Memory-Map (v5.0.0) το οποιο το κατεβασα απο το FTP και το εχω ανεβασει και αυτο εδω ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]).

Update (11th September)
Νεες εκδοσεις προγραματος Memory-Map

Enjoy...

MeddlingMage
12-09-06, 13:30
Συγνώμμη για την αδαή ερώτηση.... αλλα η εγκατάσταση των χαρτών με ποιον τρόπο γίνεται? Είναι εύκολη διαδικασία?

trod
12-09-06, 13:51

Στην υπογραφη μου υπαρχουν 2 link. Ακολουθησε το 2ο και θα βρεις αναλυτικες οδηγιες για το πως θα τους εγκαταστησεις.

Caveman
13-09-06, 23:47
trod πολύ καλή δουλειά! 8)

geosearch.gr
16-09-06, 16:45
Paides kai pali kalhspera. endiaferon oi xartes, alla epeidh akoma exeo dial up grammh, mporei kapoios na mou steilei h na mou deixei apo pou mporo na katebaso mono to naytiko xarth gia argosaroniko? to na katebaso 80 mb isos xreiasto 4 oritses :) gia ayto ean gnorizei kapoios tha me bohthouse afantasta. :) na perimeno? :) kai pali kalhspera.

efrosinos
17-09-06, 15:22
:cry: καλησπέρα. μπαινω να πάρω τους χαρτες θαλασσης και οταν παω να ξεζιπαρω λεει οτι δεν υπαρχουν αρχεια προς αποσυμπιεση.τα εχω κατεβασει καμμια 10αρια φορες και σε διφορετικους φακελους αλλα τιποτα. μπορει κανεις να βοηθησει; :shock:

blueshark
17-09-06, 15:24

file efrosine steile moy to e-mail soy pm na sta steilo. :D :D

geosearch.gr
17-09-06, 21:19
file mou na sou steilo kai to diko mou mail ean mporeis na mou tous steileis? einai dinaton na mou steileis naytiko xarth gia ton argosaroniko mono . (to leo epeidh exo dial up grammh)
[Only the registered members can see the EMAIL Addresses. Please Login OR Register]
na to perimeno?
[Only the registered members can see the EMAIL Addresses. Please Login OR Register]

geosearch.gr
17-09-06, 21:33
bre file mou singomh. alla to poio pano email pou sou edosa...... asta.... :) eimai ametanohta aintonistos...
loipon ean exeis to xarth gia argosaroniko kai thes na bohthiseis kapoion (emena) :) exo anixi enan ftp logatiasmo...
ean exeis thn kalosini na to anebaseis ekei
host : ftp.travelsearch.gr
user : ngi
pass : destinator

valsak
19-09-06, 23:56
Γεια σας παίδες επειδή και εγώ τυγχάνει πέραν του Οδικού δικτύου να είμαι λάτρης και του Θαλάσσιου δικτύου (και των παρελκομένων της θάλασσας - ψαροντούφεκο, ψάρεμα, παραγάδια κλπ), ρωτάω....---> Υπάρχει κανείς που να έχει το Πρόγραμμα C-eMap αλλά και τους αντίστοιχους χάρτες Mediterranean and Black Sea; Είδα μία αναφορά που έκανε ο Zeppelin στο πρόγραμμα αυτό.

Zeppelin εσύ τι λες; Πιο από τα δύο είναι καλύτερο (Memory Map ή C-eMap) εάν γνωρίζεις φυσικά ή έστω κάποιος άλλος φίλος που να τα έχει δοκιμάσει και τα δύο.

Φιλικά Σάκης - Βόλος

zeppelin
20-09-06, 12:32
Δεν έχω δοκιμάσει το memery map αλλά το c-emap είναι πάρα πολύ καλό.

spichri
20-09-06, 22:01
καλο θα ηταν να το δοκιμαζαμε και αυτο. Κανενας φιλοτιμος να μας βοηθησει και εμας που γυρισαμε ξανα στην ταχυτατη pstn? αν το βρει κανεις ας το κανει πασα ρε παιδες.

grimak
21-09-06, 00:04
Όποιος έρθει στην συνάντηση [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] ... μπορεί και να το πάρει δώρο.. :wink: αύριο θα ξέρω σίγουρα........

Τι λες φίλε Σπύρο? θα πάρεις τον Νίκο να έρθετε? :lol: :lol: :lol:

spichri
21-09-06, 22:28
Μόλις μίλησα με τον Νίκο. Δυστυχως οπως του ειπα δεν βρισκομαι πια Πατρα. Μετακομησα Λαρισα για επαγγελματικες και προσωπικες υποχρεωσεις. Ηταν πολυ καλη ευκαιρια να βρεθουμε, να τα πουμε. Σιγουρα θα αποκτουσαν και αλλο ενδιαφερον οι συζητησεις μας μεσα απο το forum. αν ανεβει τελικα ο Νικος θα χαρειτε να τον γνωρισετε, ειναι αρκετα ενδιαφερον ανθρωπος και πολυ καλος σε αυτο που κανει. Πραγματικα λυπαμαι παιδια, μην με παρεξηγησετε.

grimak
21-09-06, 23:06
Καμία παρεξήγηση φίλε Σπύρο, σίγουρα θα χαιρόμασταν να τα πούμε και από κοντά αλλά αφού δεν είναι εφικτό, δεν πειράζει, ίσως στην επόμενη συνάντηση :wink:

spichri
21-09-06, 23:44
Eυχαριστώ για την κατανόηση φίλε Μάκη...

cor
26-09-06, 20:44
Hi everybody! Nice to be here :D
Forgive me not to speak greek :oops:
Please can upload adriatic sea map? :wink:
Any news about c-emap?I've sw (full :lol: ) but no map; anyone could upload,please?

trod
26-09-06, 21:24
Hello my friend and welcome to our forum. I am going to search for the Adriatic Sea maps today and hopefuly i will post them tomorrow or the day after tomorrow.

valsak
27-09-06, 11:22
Τελικά κανένας με το C-eMAP και τους αντίστοιχους χάρτες για να το δώσει και σε μας...;;;

cor
07-10-06, 01:47
Anything new about Adriatic Sea map?

giorgosv
17-10-06, 00:23
KALISPERA SAS AGORASA TO C-EMAP KALO FENETE ALLA DEN MOY VGAZI TON XARTI TIS MESOGEIOY MOY GRAFH MHNYMA DEN YPARXOYN LEPTOMERIS XARTES TI DEN EKANA SOSTA H TELEMATIX EXI TILEFONO EKSIPIRETISIS AFKSIMENIS XREOSIS APARADEKTO EYXARISTO !

zeppelin
17-10-06, 11:34
Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι περισσότερο από το να βάλεις μέσα τη κάρτα στην οποία είναι κλειδωμένο το πρόγραμμα. Η συμπεριφορά που μου λές είναι ακριβώς αυτή όταν αντιγράψεις το πρόγρμαμμα σε μία άλλη κάρτα

spichri
17-10-06, 15:30

Λαθος ρημα :P :lol:

psychrometric
17-10-06, 15:38
Το C –emap είναι ίδιο με το C –map αλλά για pocket pc ? Τι χάρτες χρησιμοποιεί. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο memory map δεν έχει καλούς χάρτες για Μεσσηνία… Μπορεί να κοιτάξει κανείς τους χάρτες του C –emap στην περιοχή και ειδικά στις Οινούσσες όπως φαίνεται πιο κάτω.

Ευχαριστώ πολύ ! :D

zeppelin
17-10-06, 16:50
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

Στη συγκεκριμένη περιοχή το zoom δεν πάει πάνω από τα 2 nm ενώ σε άλλες κατεβαίνει και στο 1, στο 1/2, στο 1/4, στα 800 και τέλος στα 400 ft (Πειραιάς)

psychrometric
17-10-06, 17:24
Thanks για τον χρόνο και κόπο σου! Φαίνεται πολύ πιο εύχρηστο και αναλυτικό από το memory map !!! Αρκετά μακρινό το zoom στα 2 nm και δυστυχώς το βαρκάκι μου δυσκολεύεται να βγει από την περιοχή. :( :lol:
Πάντως φαίνεται να αξίζει τα λεφτά του ειδικά αν έχεις και το κατάλληλο σκάφος !

spichri
17-10-06, 22:17
319€ εχει να ξερετε :smt119

cor
18-10-06, 00:41
May ask a summary of last 7 posts (from giorgosv to spichri) in english please?

MAKIS32
18-10-06, 01:10

giorgosv says:

[KALISPERA] I BOUGHT YOU C-EMAP GOOD IT APPEARS BUT FROM ME IT DOES NOT REMOVE THE PAPER OF MY MEDITERRANEAN WRITING MESSAGE [YP]' [RCHOYN] IN DETAIL MAPS WHAT I DID NOT MAKE RIGHT OR “[TELEMATICH]” IT HAS TELEPHONE OF SERVICE OF INCREASED DEBIT UNACCEPTABLE PLEASANT!

zeppelin says:

It does not need you do something more from to put in the card in which is locked the program. The behavior that you say to me is precisely this when you copy the [progrmamma] in a other card

spichri says:

something that does not have importance for the development of conversation, whenever it ignored.

psychrometric says:

Are the C - emap same with the C - map but for pocket pc? Which maps it uses. With a fast glance that I threw in memory map it does not have good maps on Messinia… It can look at no one the maps the C - emap in the region and specifically in [Oinoysses] as it appears below.
[Only the registered members can see the IMG Pictures. Please Login OR Register]

zeppelin says:

To the particular region zoom it does not go above the 2 nm while in other goes also down in the 1, in the 1/2, in the 1/4, in the 800 and finally in the 400 ft (Piraeus)

psychrometric says:

Thanks for the time and your labour! He appears much more functionnal and analytic from memory map!!! Enough distant my zoom in 2 nm and small boat it is unfortunately complicated it comes out from the region. Sad Laughing In any case it appears to deserve the money specifically if you have also the suitable ship!

spichri says:

319? it has you know

know that you can use also the following page and no alone you the translation in the language that you interests. Exist of course also other such tools if you search little with a search engine [pch] google!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :wink:

cor
18-10-06, 02:08
Thanks very much, MAKIS3 =D>
In fact I use babelfish but translation from greek to english is not affordable....
As the topic is very very interesting :lol: was afraid not to loose a link, you know?
Thanks again

spichri
18-10-06, 09:35
γεια σου μακη με τα αγγλικα σου :wink:

adamad
18-10-06, 10:33
εισαι τέλειος...μια παρακληση μονο...ο χαρτης "Ionian Sea & Malta" δεν υπαρχει στο λινκ που δινεις...αν μπορεις να το ξαναανεβασεις στο ραπιντ...ευχαριστω

geok
12-11-06, 17:44
Ρε παλικάρια που είναι οι χάρτες ΟΕΟ ?

Η είμαι άσχετος (κάτι που δεν το αποκλείω :-)) ή στο rapidshare δεν υπάρχει παρά αέρας κoπανιστος.

PLS hlp.

Taxis
12-11-06, 18:35

Στους servers του rapidshare δεν παραμένουν αρχεία ανεργά (που δεν τα καταβάζει κανείς) για 30 μέρες. [-X [-X

geok
12-11-06, 18:47
Φίλε Taxis ή τα αρχεία είναι ανεργά ή τα έχει φάει η ανεργία :-)

Εκείνο που ξέρω είναι ότι δεν τα βρίσκω πουθενά. Και με τόσους χρήστες εδω μέσα μου φαντάζει αδύνατο να μην τα έκανε κανείς download για ένα μήνα.

Μήπως τα σβήνουν νωρίτερα αυτοί από τα rapidshare :-k

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου πάντως.

George

adamad
13-11-06, 20:50
δυστυχως δεν υπαρχουν καιρο τωρα και παρα τις παρακλησεις μας δεν τους ανεβαζει κανεις...περιμενουμε ...

geok
13-11-06, 21:12
:-k

Caveman
13-11-06, 22:37

geok
15-11-06, 21:38
Thanks Caveman

.......για την ευγενική χορηγία του χάρτη Μάλτας

:-)

George

geok
15-11-06, 21:51

Καποιος αδερφός τους ανέβασε όλους ..........

Κοιτάχτε στα αρχικά links μέσω rapidshare, αυτού του θέματος.

:-)

George[/url]

dnik
15-11-06, 22:33
Μπράβο geok.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

:wink:

geok
16-11-06, 20:10
A re Niko me ta cd sou ... :-)

geok
16-11-06, 20:20
Επειδή έχω ήδη λάβει κάποιο p.m. επί του θέματος

φιλικά

George

NoiprocS
28-11-06, 11:30
καλημέρα σας!

πρώτα απ'όλα να σας συγχαρώ για την φανταστική δουλειά που έχετε κάνει!

Απόκτησα ένα TiBO Α1000 πριν 3 μέρες και ήδη έχω κατεβάσει τα περίσσοτερα POI που όλοι εσείς έχετε φιλότιμα δώσει σε όλους μας!

Θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν το Memory Map μπορεί να εγκατασταθεί και στο TiBO..

Σας ευχαριστώ ξανά για όλη την υπέροχη προσπαθειά σας και ελπίζω σιγά σιγά να μπορέσω να συνεισφέρω κι εγώ!

zeppelin
28-11-06, 13:55
To tibo είναι ένα πάρα πολύ καλό PNA. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνονται εγκαταστάσεις λογισμικών όπως σε ένα PDA.

kostas-k
26-12-06, 13:06
άκυρο :lol:

SIOUNACR
29-01-07, 19:59
Προσπάθησα να κατεβάσω τα πιο πάνω αρχεία, δυστυχώς όμως από το site της rapidshare μου βγαίνει το μύνημα file not found.
Μήπως μπορείς να βοηθήσεις ?

Gandalf
29-01-07, 20:03
Φίλε, ο trod υπηρετεί τη μαμά πατρίδα, δεν νομίζω πως μπορεί να σε βοηθήσει.
Ισως κάποιος άλλος χρήστης

SIOUNACR
29-01-07, 20:28

Του εύχομαι κουράγιο, και σύντομα κοντά μας.

thimios123
30-01-07, 23:10
Στειλε με ΡΜ το mail σου.Εχω μερικους χαρτες.Ειναι μεγαλη (418mb) ομως!

filipposd
24-04-07, 12:28
Υπάρχει ακόμα;

filipposd
24-04-07, 12:32
Ούτε αυτά παίζουν ή κάνω κάτι λάθος;

filipposd
24-04-07, 12:45
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις εσυ με τους χάρτες και το πρόγραμμα;

thimios123
24-04-07, 23:13
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις εσυ με τους χάρτες και το πρόγραμμα;[/quote]

Στείλε μου το mail σου!

filipposd
25-04-07, 15:49
Στο έστειλα

XEDOS
30-04-07, 22:45
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ RAR ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΤΑ ΑΝΟΙΞΩ

beagle
30-04-07, 23:07
winrar λέγεται, κάνε μια αναζήτηση στο yahoo ή το google και θα το βρεις αμέσως..

filipposd
02-05-07, 09:27
Καμμία απάντηση ακόμα.

thimios123
02-05-07, 14:01

Έχεις mail & Pm!

thimios123
02-05-07, 23:47

drvaronos
17-05-07, 10:39

PGM
17-05-07, 10:50
Καλημερα guys ,

ια γρηγορη ερωτησ για οσους εχουν δοκιμασει c-emap και το memry map , ποιο θεωρουν οτι ειναι καλυτερο ? μπιο φιλικο στη χρηση , πιο ενημερωμενους / αναλυτικους χαρτες κλπ κλπ

xalaros
02-06-07, 20:43
Μπορεί κάποιος φίλος ν'ανεβάσει την τελευταία έκδοση του Memory Map και τους τελευταίους χάρτες γιατί όλα τα link έχουν σβηστεί;
Σας ευχαριστώ και θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορούσατε να με βοηθήσετε.

panosha
02-06-07, 20:47
Σε δυό μεριές είναι αρκετά, μην το γράψεις κι αλλού. :wink:

xalaros
02-06-07, 21:53
Συγνώμη για το διπλό post παιδιά αλλά έχω φάει τον τόπο απ'το πρωί να ψάχνω έχοντας ανοικτά καμιά 10αρια tabs ανοικτά στον browser μου και δεν κατάλαβα ότι το'στειλα στο ίδιο site 2 φορές!!!

kestri
05-06-07, 22:57
Σε δυό μεριές είναι αρκετά, μην το γράψεις κι αλλού. :wink:[/quote]

panosha
05-06-07, 22:58
Δεν το έχω φίλε. 8)

kestri
05-06-07, 23:09
Ευχαριστώ πολύ ... δεν πειράζει ...

katsarolas
07-06-07, 00:07

Μπορεί ν'ανεβάσειs την τελευταία έκδοση του Memory Map navy χάρτες γιατί όλα τα link έχουν σβηστεί;

panosha
07-06-07, 00:21
Μπορούμε και με PM.

katsarolas
07-06-07, 01:05

se eyxaristo gia tin apantisi
eime neos sto forum kai psaxno gia naytikous xartes
exo to pocet pc mio 550
me endiferei ean exei apo borioanatoliki makedonia kai 8raki

panosha
07-06-07, 01:12
Δυστυχώς δεν έχω κάτι σχετικό φίλε. Ίσως κάποιος άλλος μπορέσει να βοηθήσει.

thimios123
09-06-07, 22:18

Την δευτέρα θα μου ανανεώσουν την σύνδεση παιδία και θα ανεβάσω αυτήν την εβδομάδα το πρόγραμμα και τους χάρτες(Memory Map) !
Υπομονή!

panosha
09-06-07, 22:22
Δοκιμαστική έκδοση ε ? :roll:

thimios123
11-06-07, 18:53

Πάντα.Μονο που θα αργήσω λίγο ακόμα!

geodimis
12-06-07, 00:51
Παιδιά όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα καταλάθος πολύ λεπτομερείς χάρτες είναι της Garmin η σειρά bluechart αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα απεικόνισης του στίγματος σου..Το memorymap και το c-map την έχουν αυτή τη δυαντότητα προφανώς;

Γιάννης
12-06-07, 00:59
και εγω απαντησα στο αλλο.... 8)

geodimis
12-06-07, 13:48
Άρχισα να ψάχνω για τα εξής λογισμικά πλοήγησης:

Software-On-Board: DigiBoat ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
MaxSea: Furuno ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
Expedition: ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
Boat Cruiser 2.0: NavSim Technology ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
WindPlot by P-Sea Software Company ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
Winchart by Chartworks ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
Deckman for Windows by Simrad/B&G ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
NavPak by Global Navigation Software Company ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])
RayTech Navigator by Raymarine ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

τα οποία συνεργάζονται με χάρτες της C-MAP αλλά και των:

Maptech
NDI Digital Ocean
NOAA ENC S-57
QV
SoftChart
E-Topo

όχι όλα φυσικά μεταξύ τους.
Με ένα πρόχερο ψάξιμο σε torrentάδικα,μουλάρια κλπ δεν είναι τόσο εύκολο να τα βρεις..Αν θέλει κανείς να το ψάξει παράλληλα περισσότερο και να βοηθήσει..

thimios123
12-06-07, 21:59
Είναι μόνο το πρόγραμμα Memory-Map Navigator.Θα ανεβάσω και τους χάρτες!

Εδώ είναι ο χάρτης Coast of Turkey and Eastern Greek Islands χωρισμένος σε τόμους για να μπορούν να το κατεβάσουν και χρήστες με απλή σύνδεσή.
Πρέπει να τα κατεβάσετε όλα και μετά να αποσυμπιέσετε!

Τους χάρτες πήρα απο εδώ [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]
(trod)

geodimis
14-06-07, 01:51
ΠΑιδιά με το rapidshare δε βγαίνει άκρη..Μήπως γίνεται να τους ανεβάσει κανείς σε ftp server;Ευχαριστώ.

Γιάννης
14-06-07, 02:38
ειναι διανυσματικοι η σε μορφη εικονας?

αν ειναι εικονες να μην κανω τον κοπο να κατεβαζω...

teris69
14-06-07, 12:45
kalimera se ola ta pedia poy dinoyn tis gnosis toys se mas toy asxetoys kai prepi na sas eyxaristoyme gia ayto eime ****yrgios genika me tin texnologia toy gps exo to mio a701 me destinator6 kai exo kai to memorymap me toys naytikoys xartes ti ellados ......alla thelo na to sigrino me to C-eMAP to logismiko to exo alla distixos toys xartes den toys exo mpori kapios na me boithisi..... giati to kostos tis agoras toy stin periodo poy dianioyme eine apagoreytiko sas eyxaristo kai perimeno ti8n boithiasas.....................

thimios123
14-06-07, 16:37

Και τα δύο.

teris69
14-06-07, 19:23
THA ME BOITHISI KAPIO RE PEDIA GIA TOYS XARTES TOY C-eMAP.........PERIMENO TIN BOITHIA SAS

ptairidi
15-06-07, 21:16
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ FILE NOT FOUND

thimios123
16-06-07, 19:43

Για ξαναδοκίμασε!!

thimios123
16-06-07, 19:52

Για ξαναδοκίμασε!![/quote]
Ο χάρτης Coast of Turkey and Eastern Greek Islands
και Aegan Sea and Crete

teris69
19-06-07, 21:43
psaxno xartes gia to C-eMAP mpori kapios na me boithisi..............

gianni_lariseos
29-06-07, 19:06
eyxaristw

gianni_lariseos
29-06-07, 19:08
na rotisw kati vre paidia? ola kala me ayto to programataki-xartes. alla ta me dixni on-line opos stous dromous to distinator?

drvaronos
30-06-07, 16:08
εχω το c-map και σου δειχνει την θεση σου ταχυτητα βαθη ξερες καταιβενει εως τα 400 ποδια. εγω λιγο που το δοκιμασα σε ενα τετραημερο εμεινα ευχαριστιμενος. Οσο για εσενα φιλε terris δεν μπορω να σε βοηθησω και εγω εβαλα βαθεια το χερι στην τσεπη 299 euro

thimios123
30-06-07, 18:34

Ναί,αλλά οχι στους δρόμους,στην θάλασσα!!

gianni_lariseos
02-07-07, 17:52

Ναί,αλλά οχι στους δρόμους,στην θάλασσα!![/quote]

nai ok..to dexomai ayto. tha to litourgw opos to gps thalassis. to programa to exw kani egatastasi. h diadikasi pia einai gia na to eneggopio otan thelw na mou dixni tin thesi pou eimai ?

PGM
03-07-07, 09:32
Κανενα παλικαρι να δωσει και σε εμας λινκ για το C-emap και τους χαρτες ????

Ευχαριστω εκ των προτερων

gianni_lariseos
06-07-07, 20:42
telika ayto to programa kaneis den to exei-kaneis den to trexi??? an nai as mas enimesosi kapios..exoume to programa kai den mporoume na to trexoume

thimios123
06-07-07, 20:55

Ποιο πρόγραμμα!!!!

beagle
06-07-07, 20:55
Ρε παιδιά.. Προσέξτε τι ζητάτε και που.. Το C-eMAP το εμπορεύεται η NGi, κάτι που φαίνεται στο e-shop της [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register] Δε μπορείτε λοιπόν να μπαίνετε ειδικά σε αυτό το forum και να ζητάτε το λογισμικό ή τους χάρτες. Είναι σαν να ζητάτε από εδώ το Destinator σπασμένο! :shock: Θα παρακαλούσα μεγαλύτερη προσοχή και να μη ζητάτε γενικά σπασμένο λογισμικό από αυτό το forum..

Αν φυσικά Γιάννη το έχεις αγορασμένο και δεν ξέρεις πως λειτουργεί, όλα τα παραπάνω δεν πάνε για εσένα. Στείλε ένα pm στον zeppelin να σε βοηθήσει.

Φιλικά
Γιώργος

gianni_lariseos
09-07-07, 09:29
re filarako sou eipa egw na mou to steileis spasmeno to programa? egw zitisa enimerosi gia tin litourgia tou...

beagle
09-07-07, 09:32

Δώσε βάση σε όλα όσα γράφω και στείλε ένα pm στον zeppelin να σε βοηθήσει.. 8)

drvaronos
11-07-07, 21:39
Με όλο τον σεβασμό απέναντι στην ngi το c-map το εμπορεύεται και η c-map ελλάδος καθώς και η telematix η οποία είναι και άσχετη στην τενική υποστίριξει διότι όταν είχα το qtek g100 και δεν το έτρεχε το πρόγραμμα μου έβρησκαν 1002 δικαιολογίες ότι κάτι δεν κάνω σωστά η κάτι έχω σβήσει από το πρόγραμμα μέχρι που άλλαξα pda και το έτρεξε άψογα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το c-map

NEGREPONTE
20-07-07, 09:07
kserei kapoios gia to fugawi
thanks

NEGREPONTE
20-07-07, 11:42
poioi einai oi kodikoi gia ftp

gianni_lariseos
20-07-07, 12:50
mipos xerei kaneis tin diadikasia egatastasis gia to MAP SEND BLUE NAV ?

Wagner669
16-11-07, 19:01
Για το C-eMAP που θα βρουμε χαρτες;;;;;

ifrag
18-11-07, 22:17
Αν έχει κανείς το maxsea, που παίζει με τους c-map ναυτικούς χάρτες και ενδιαφέρεται και αυτός η χρησιμοποεί ελληνικούς grib weather files,
παρακαλώ να απαντήσει η να στείλει pm.
To maxsea είναι πρόγραμμα ναυτικής πλοήγησης (το χρησιμοποιώ για αγωνιστική ιστιοπλοία), δουλεύει με τους c-map χάρτες,
και έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί αρχεία καιρού (με πρόγνωση) τα λεγόμενα grib files, τα οποία κατεβάζεις με συνδρομή από το internet (ntua.gr).
Με αυτά και το πολικό διάγραμμα του σκάφους το πρόγραμμα προτείνει βέλτιστη διαδρομή και άλλα πολλά.

editor
18-12-07, 02:42
Κανα demo χαρτη για το C-emap.
(εχω το software) ;-)

Wagner669
18-12-07, 02:55

+1

editor
04-01-08, 23:19
+2 :!: :!: :!:

winbox
08-01-08, 16:58
Πήγα να κατεβάσω τους ναυτικούς χάρτες αλλα το rapidshare μου λέει ότι το αρχείο δεν υπάρχει! Μπορείς να το τσεκάρεις λίγο?

Pliroforikarios
11-01-08, 00:16
Γεια και χαρά παιδιά :wink:
Ψάχνω να βρώ ένα προγραμματάκι και τους αντίστοιχους χάρτες για να το λειτουργήσω σε mio 550 και στην περιοχή του Ευβοϊκού (Βόρειου και Νότιου) αντε και μέχρι λίγο σποάδες και λίγο κυκλάδες.
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει? plzzzzzzz

Βασικά το θέλω να μου δέιχνει τη θέση μου, βαθη, πληροφορίες για ξέρες ναυάγια βάθη (όχι απαραίτητα) και λιμανια επίσης καλό θα ήταννα μπορώ να του βάλω και στίγμα

Ευχαριστώ όλους εκ των πρωτέρων :D

mastoris than.
11-01-08, 00:23
Εδώ, δεν είναι ο προσωπικός χώρος κανενός και καλό είναι να τον σεβόμαστε. Και αυτόν και την εταιρεία που μας φιλοξενεί.

Pliroforikarios
11-01-08, 01:16
Βασικά δεν είχα σκοπό να θίξω κανένα :?
Συγγνώμη αν φάνηκα τόσο εγωηστής αλλά σκοπός μου ήταν να δόσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το προβλημά μου :?
Απλά οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη :?

panosha
11-01-08, 01:19

Pliroforikarios
11-01-08, 01:41
Ευχαριστώ :-D

Wagner669
11-01-08, 03:11
Δεν ηξερα οτι ηταν της NGI..... :oops: :oops: :oops:

desk69
11-01-08, 10:07
Παιδια οι ναυτικοι χαρτες μπορουν να μπουν και σε pna?

kougis
22-01-08, 14:10
Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνετε, αλλά επειδή έχει πέσει στα χέρια μου ένα cd με ναυτικούς χάρτες της Magellan.
Λέγετε Magellan Mapsend Blue NAV Europe...Version 1.00.
Αν το χρειάζεται κάποιος μπορώ να του το στείλω.

manolismagriplis
24-01-08, 19:05
Για SATNAV 400 τί software και με ποιούς χάρτες κυκλοφορεί στην αγορά?
Σας ευχαριστώ.

papasmurf735
29-02-08, 18:16
φιλε kougis μηπως το εχεις ακομα??

YAKUMO
29-02-08, 19:03
Εγω που θελω να αγορασω ΓΝΗΣΙΟ το c-emap της ngi, μπορει καποιος να με βοηθησει, εαν μπορουμε να εχουμς ενα demo να δω πως λειτουργει και τι αναλυση χαρτων εχει?
Εχω διαβασει οτι κανει πλοηγηση μονο του οπως τα προγραμματα ξηρας και δεν τραβαει μονον ευθειες οπως τα αλλα προγραμματα θαλασσης.
Θελω ομως να δω πως δουλευει για να το αγορασω και βρισκομαι Πατρα, που δεν ξερω που να παω να δω demo.

Fox
29-02-08, 19:11
επικοινώνησε με την Ngi από δευτέρα και σίγουρα τα παιδιά θα σου δώσουν λύση .
+30 210 6998687, +30 210 6998688
Πές μας εντυπώσεις από το πρόγραμμα όταν και εφόσον το χρησιμοποιήσεις .

vtsimerakis
10-03-08, 19:44
paidia geia sas. eimai kainoyrios xristis kai dinw sygxaritiria stin parea poy dimioyrgisate kai poy einai toso epikodomitiki

ΚΩΣΤΑΣ
10-03-08, 19:46
σε ευχαριστούμε πολύ. θα σε παρακαλούσα όμως να γράφεις ελληνικά. καλώς ήρθες. :-)

YAKUMO
11-03-08, 20:25
Τελικα μου ειπαν οτι οι χαρτες c-emap, ΔΕΝ κανουν μονοι τους πλοηγηση στη θαλασσα, αλλα τραβανε μονον ευθειες οπως ολα τα προγραμματα θαλασσης.
Δηλαδη το μοναδικο προγραμμα με χαρτες, που να κανει μονο του πλοηγηση, ειναι το g2 vision που δουλευει με garmin 420 και πανω???? [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

Δεν μπορω να βρω αλλο προγραμμα που να κανει το ιδιο???
Εαν οχι, μπορω να παρω τους χαρτες g2 vision και να τους δουλεψω με καποιο pda ή pna και οχι με τα δικα τους μηχανηματα?
Ευχαριστω.

skipper1967
16-03-08, 16:20
Πολύ καλό, δείτε εδώ [Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register]

makism87
19-03-08, 00:17
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΙΟ.165 ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 250 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ Η ΤΙΜΕΣ

makism87
19-03-08, 00:18
ΣΟΡΡΗ ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΤΟ ΜΙΟ.168

sinapias
20-03-08, 00:30

δεν νομιζω αν μιλαμε για ακτοπλοιια οτι προσφερει κατι ενα τετοιο προγραμμα εκτος απο εφε.και εχω την γνωμη οτι αν δεν θελουμε καθε καλοκαιρι να μετραμε θυματα θα πρεπει την θαλασσα να την σεβομαστε .κανενας που σεβεται την ζωη του και τις ζωες αυτων που εχει μαζι του δεν θα περιμενει την καθε Ιωαννα (sorry ιωαννα ) να του υπενθυμισει να αλλαξει πορεια.
Φιλε σε πληροφορω οτι με ενα εξαμετρο ταχυπλοο βγαινω 15 μιλια εξω στη Αδριατικη χωρις να μου μιλαει κανενα προγραμμα.Αντι αυτου επελεξα να εχω δυο gps,δυο μηχανες,δυο μπαταριες κλπ και συνεπιβατη που να ξερει να χειριστει το σκαφος.

αν παρολα αυτα εσυ συνεχιζεις να ζητας τετοιο προγραμμα,δοκιμασε το ozi.βρισκεις ευκολα χαρτες ακομη και σκαναρισμενους και εχει αρκετες φωνητικες οδηγιες στα αγγλικα (αν θελεις βαζεις και ελληνικα).

sinapias
20-03-08, 00:46

ενα οποιοδηποτε προγραμμα ακτοπλοιιας θα σε βοηθησει να μην "κατσεις" στα αβαθη και να φτασεις με ασφαλεια στον προορισμο σου.οι χαρτες ειναι περιπου ολοι ιδιοι γιατι οι πηγες τους ειναι κοινες.μη φανταστεις οτι μια εταιρεια εχει την δυνατοτητα χαρτογραφησης βυθου.
εξαρταται τι ζητας.
αν ζητας προγραμμα-χαρτη για ψαρεμα η καταδυσεις ξεχνα το δεν θα το βρεις πουθενα.τα ναυαγια που τουλαχιστον εμενα με ενδιαφερουν ειναι σε λαθος θεση (μαλλον επιτηδες για να μην τα ρημαξουν).θα σου πω μονο τουτο.το περιβοητο ναυαγιο του Υ/Β Περσεα ειναι 3,5 ναυτικα μιλια απο εκει που δινουν οι χαρτες,και οπως καταλαβαινεις μονο απο τυχη θα το βρεις

iveliotis
20-03-08, 23:27
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ
ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΧΑΡΤΕΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ
ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ C-EMAP ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ SD
ΜΑΖΙ ΜΕ ΧΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΧΑΡΤΗ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΤΟΥΣ
ΧΑΡΤΕΣ ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

panosha
20-03-08, 23:32
Το έχεις αγοράσει το πρόγραμμα ;

Kαλώς ήλθες.

sinapias
21-03-08, 02:26

εαν αγορασεις το προγραμμα θα δει τους χαρτες :smt021

sinapias
21-03-08, 02:32

το νομιμο ειναι προεγκατεστημενο στην SD και δεν εχει προβλημα να δει τους χαρτες.το προγραμμα κυκλοφορει στο "μαγαζακι" αλλα απο χαρτες γιοκ :smt039

stkotsaridis
26-03-08, 19:42
Καλησπέρα και από μένα..πολύ καλή δουλειά παιδιά!!!
το password και το username για τον ftp, ισχύουν ακόμη? γιατί δεν μπορώ να συνδεθω?!

stkotsaridis
26-03-08, 20:21
Καλησπέρα..too much να το ζητήσω και εγώ? υχαριστώ

TOLISMASTER
06-04-08, 01:03
ΠΟΥ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ?

sinapias
06-04-08, 04:39

:smt018

πριν ζητησετε διαβαστε λιγο.στο navimania δεν διακινουνται σπασμενα.
αν παλι δεν καταλαβα καλα και θελεις να αγορασεις δες αυτο ([Only the registered members can see the Link URLs. Please Login OR Register])

Savids
23-05-08, 19:48
δεν δουλεύουν τα λινκς .....

panosha
23-05-08, 20:11
Προφανώς έχουν σβηστεί.

sinapias
23-05-08, 23:16
αν ειναι οι ιδιοι χαρτες που ειχα κατεβασει καποτε που δουλευα το memory map ειναι mercator / ED50 και υπηρχε μια μικρη αποκλιση του gps.με μετατροπη σε wgs84 ηταν οκ. innocent1

Savids
24-05-08, 08:01
τους έχει κανείς;;

sinapias
24-05-08, 08:23
το memorymap και οι χαρτες του δεν ειναι FREEWARE και δεν μπορουν να διακινηθουν εδω crymore

αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι διαχειριστες

drum2004
24-05-08, 23:25
καλησπερα κ απο μενα...
δυστυχως τα λινκ που παραθετει ο φιλος δεν παιζουν...

maveric
25-05-08, 20:35

sinapias
25-05-08, 20:56
παρακληση μην ζητατε σπασμενα εδω Shame on you1

ChrisAthens
25-05-08, 21:12
Μα καλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι μυαλό κουβαλάνε μερικοί - μάλλον δεν κουβαλάνε, το έχουν.. ακατοίκητο το ρετιρέ! - που γράφονται στο φόρουμ μόνο και μόνο για να ζητήσουν με περισσή αναίδεια, σπασμένο λογισμικό! chair1

panosha
25-05-08, 21:22
Υπάρχουν πολλά φόρα που κάνουν ακριβώς αυτό, μην πυροβολείτε λοιπόν, απλά ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τι κάνουμε, τι δεν κάνουμε και γιατί.

ChrisAthens
25-05-08, 21:31
5 ποστ πριν, ο Θανάσης είπε πως ΔΕΝ είναι Freeware και ΔΕΝ μπορούν να διακινηθούν από εδώ. Αν αμέσως μετα κάποιος συνεχίζει να τα ζητάει, έχει η δεν έχει ακατοίκητο το ρετιρέ???

ssark
02-06-08, 13:03
για να αποθηκευσεις συντεταγμενες αμέσως
myPOICatcher - Νέα Έκδοση 1.5

για dest ειναι τέλειο και ευκολοτατο

Την ανανέωση την κατεβάζετε από ΕΔΩ

ssark
02-06-08, 20:45
Αν καποιος εχει destinator και θελει να αποθηκευσει ενα μερος που δεν ειναι επανω σε δρομο (ειναι σε αχαρογραφητο δρομο, παραλια, βουνο η και μεσα στην Θαλασσα) μπορει να το κανει χρησιμοποιώντας το myPOICatcher - Νέα Έκδοση 1.5
το link το εχω δώσει παραπάνω
οι συντεταγμενες αποθηκευονται στα αγαπημενα και μπορεις να τα βλεπεις στον χαρτη
φυσικα δεν γινεται πλοηγηση, αλλα σε zoom out βλεπεις το σημειο που εχεις αποθηκευσει.
επιζω να εγινα πιο κατανοητος απο οτι στο προηγουμενο μου post

Tolis-gef
17-06-08, 00:44
Φίλοι μου, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις να εγκαταστήσω ναυτικούς χάρτες στο RYE 4306 ???
Έχει windows 4CE και είναι ξεκλίδωτο, πρόσφατα έβαλα destinator 7, και τρέχει άψογα
Ψάχνω εν΄αγωνίως Ναυτικούς Χαρτες ... SOS ... SOS !!!

sinapias
17-06-08, 08:32

ξεμπερδεψε τα πραγματα.δεν ψαχνεις χαρτες αλλα προγραμμα και χαρτες.
επιλεγεις μεταξυ πολλων πχ c-emap ,garmin blue chart,memory map,tsunamis κλπ .αν θελεις διευθυνσεις για αγορα πες μου.αν ψαχνεις για σπασμενα οχι εδω

Amarandos
17-06-08, 10:58
Καλημέρα κύριοι!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω σε tibo λογισμικό με ναυτικούς χάρτες.
Ευχαριστώ!

GEOTRIK23
03-07-08, 14:50

sinapias
03-07-08, 21:59
καλως ηλθες.εδω ομως δεν θα βρεις "σπασμενα" ninja_hide

hab
11-07-08, 19:48
Παιδιά από κάποια μικρή εμπειρία που έχω με τέτοιου είδους προγράμματα και χάρτες, η καλύτερη επιλογή είναι το garmin que με τους χάρτες bluechart της Garmin.

Το memory-map έχει "χάρτες" σκαναρισμένους με πολύ λίγες λεπτομέρειες, ενώ οι χάρτες της Garmin (που "παίζουν" με το que στο ppc) είναι οι ίδιοι που χρησιμοποιούν και τα plotters της Garmin και γενικά μοιάζουν με χάρτες plotter θαλάσσης. Καμία σχέση με memory-map και παρόμοια προγράμματα που χρησιμοποιούν τους σκαναρισμένους χάρτες.

Έχει πέσει αρκετή "νομιμότητα" από ότι βλέπω στο forum, και θέλω να το σεβαστώ αυτό, αλλά μου αρέσει και να βοηθάω (κι όχι να επικροτώ κερδοσκοπίες εταιριών που ζητάνε 100 λίρες για τραγικούς χάρτες ή 300€ για τους Garmin). Θα δώσω μερικά tip: Google -> ppcwarez -> και κάνετε search για bluechart, όλο και κάτι θα βρείτε...

PPC και πλοήγηση σε θάλασσα είναι ένα ημίμετρο και δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τη σιγουριά-ευκρίνεια-ευκολία που δίνει μια συσκευή plotter. Βέβαια από την άλλη για πολύ απλά πράγματα και βασική χρήση είναι μια καλή λύση εάν δε θέλουμε να δώσουμε τουλάχιστον 700€...

sinapias
11-07-08, 22:02
συμφωνω μαζι σου με μια μικρη επιφυλαξη μεχρι να δω το c-emap.

οι bluechart ειναι καλυτεροι αλλα αν δεν παρακολουθεις διορθωσεις και ενημερωσεις κανενας δεν ειναι σωστος

ilpapp
02-09-08, 19:58
Συγγνώμη για την παρέμβαση μου αλλα μέτα απο ενα χρόνο που λειπω (απο Ελλάδα ) και φυσικά απο το forum βλέπω πολλά πράγματα που πριν ενα χρόνο δεν θα τα πίστευα..
3 στα 4 post ζητάνε σπασμένα προγράμματα !!!!
Πράγματι υπάρχουν forum και forum αλλα το θέμα κερδοσκοπία εταιρειών δεν εχει καμμία σχέση με την πειρατεία λογισμικού.
Εαν πιστέυεται οτι μία εταιρεία βγάζει λογισμικό για να το πουλήσει και να εισπράξει χρήματα πραγματικά αυτο κάνει !!!!! .
Ο καταναλωτής τώρα βλέπει τοσο την χρησιμοτητα οσο και την ποιότητα και το αγοράζει η το αφήνει στο ράφι.
Δεν μπορεί κανείς να πει ομως οτι ειναι άχρηστο αλλα το θέλει σπασμένο!!!!! .

Καλος σας βρήκα

sinapias
02-09-08, 20:17

καλως ..ξαναηλθες.
δεν μπορουμε να φιμωσουμε αυτους που ζητανε σπασμενα.απλα τους απομονωνουμε..

εξαλλου δεν νομιζω να ειδες καπου εδω διακινηση παρανομου λογισμικου

φιλικα
θανασης

fvartziotis
21-09-08, 18:09
Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα 1 site με free download σε ναυτικούς χάρτες.
Ευχαριστώ

Φ.Β.

Nept
21-09-08, 19:16
Ενα site με free download ναυτικούς χάρτες εδώ:

deyapand
06-10-08, 11:50
bigsmile ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ!!!! bigsmile
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ MapSend BlueNav ΓΙΑ EXPLORIST XL

sinapias
06-10-08, 12:37
καλως ηλθες...αλλα ζητας λιγα και σε λαθος μερος lol3

mak1
06-10-08, 23:39
στο destinator μπορουμε να βαλουμε χαρτες? και με ποιο προγραμμα θα τους βλεπουμε? (ναυτικους}

sinapias
07-10-08, 01:13
δεν γινεται ..

mak1
28-10-08, 18:29
στο mls 4800 δεν μπαινη κανενα προγραμμα ωστε να εχω ναυτικους χαρτες?

tetrakomo
28-10-08, 20:35
Γειά σας.Σε ΡΝΑ μπιρώ να βάλω πρόγραμμα και ναυτικούς χάρτες (νόμιμους βέβαια).Έχω το BECKER TRAFFIK ASSIST HIGHSPEED II και το vector 300.

Gryzor
29-10-08, 14:39
Είδα στο Διαμάντι φίλου το Garmin με Αιγαίο + Βόσπορο. Απογοήτευση σκέτη. Ο χάρτης είναι κοντά 1GB και ίσως αυτό φταίει που είναι πάναργο, το δε interface δεν το κατάλαβα... Κρίμα!

sinapias
29-10-08, 14:50

Για πιο garmin μιλας φιλε?γιατι εγω εχω περασμενους ολους τους χαρτες και τα πορτολανα της garmin απο τα στενα βοσπορου μεχρι Σικελια και το μεγεθος τους ειναι 13,7 ΜΒ.innocent1

Gryzor
29-10-08, 15:03
Χμ, τέτοια λέγε μου να παίρνω θάρρος... Bluechart νομίζω ήταν, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το πήραμε έξω στο Σαρωνικό το Σάββατο που πέρασε και δεν καταλάβαινα καν πώς να το γυρίσω σε 2D (αλλά αυτό είναι θέμα του προγράμματος, όχι των χαρτών. Άρα για το Garmin υπάρχουν περισσότεροι; Περισσότερες λεπτομέρειες;;)

Νομίζω είχε και στεριά/οδικούς, οπότε ίσως αυτό να εξηγεί μέρος του μεγέθους, αλλά και πάλι, στο iGo που χρησιμοποιώ οι οδικοί είναι απείρως μικρότεροι!

Ευχαριστώ για το heads-up!

SSSTEVE69
13-11-08, 18:12
THANKS

SSSTEVE69
13-11-08, 18:16
OK!!

ChrisAthens
13-11-08, 18:54

Μάλλον το BlueChart g2 Vision ήταν, 880 mb. Δεν μπορώ να πω πως με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Προτιμώ το BC Atlantic με ~15mb για Ελλαδικό χώρο.

Dj-Axi
16-11-08, 16:35
Μπορουμε να βρουμε απο καπου τους χαρτες αυτους χωρις να τους αγορασουμε? Προσφατα αγορασα ενα Mio Moov 330.

panosha
16-11-08, 16:41
Όχι εδώ πάντως.

Dj-Axi
16-11-08, 16:47
ρωταω γιατι ειδα οτι στην κεντρικη σελιδα της mio σου προσφερει δωρεαν αναβαθμιση για χαρτες του εξωτερικου. εκανα εγγραφη και περιμενω ειδοποιηση τους για το ποτε θα ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση αυτη. υπεθεσα οτι ισως υπαρχει και κατι αντιστοιχο σε ναυτικους χαρτες.

panosha
16-11-08, 16:49
Η Mio σου προσφέρει δωρεάν αναβάθμιση επειδή ήδη έχεις αγοράσει.

Dj-Axi
16-11-08, 19:58
γνωριζεις ποιοι ναυτικοι χαρτες λειτουργουν στο mio moov 330?

sinapias
17-11-08, 21:06

απο περιεργεια και μονο φορτωσα ιονιο-αιγαιο και μερικους γενικους αδριατικης και μαυρης θαλασσας συνολο 380 χαρτες με συνολικο μεγεθος 12,8 ΜΒ .μηπως ο φιλος σου ειχε φορτωσει τους g2?κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι λιγο μαπα περισσοτερο εφετζιδικοι και λιγοτερο ναυτιλιακοι.εγω επιμενω στο Que και τους bluecharts atlantic v.9

@Dj-Axi
οταν πληρωνεις εχεις αναβαθμισεις .πχ και η Garmin την εκδοση 6 την εκανε 7 και τωρα 9 για τους bluecharts,φυσικα επι πληρωμη
το tsunamis -fugawi κ.α. επισης δινουν αναβαθμισεις και γενικα δεν νομιζω οτι υπαρχει προγραμμα χωρις αναβαθμιση.

volleyst
17-11-08, 21:46
παιδια εχω περασει στο mio168 το memory map θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος να μου πει ... μπορει αυτο το προγραμμα να σε παει οπως πχ τα dest αναλογα με την κινηση η με τον βορρα?
οταν βαζω μια διαδρομη με μπερδευει...ενω πχ βλεπω τον προορισμο που το εχω βαλει μπροστα μου αυτο στην ο8ονη μου το δειχνει πισω μου...!!!

sinapias
17-11-08, 21:55

Φιλε δεν το εχω προχειρο.νομιζω οχι .ειναι προγραμμα καθαρα για θαλασσα και εξυπηρετει καλυτερα να εχει ςτον βορρα παντα επανω.απο τα προγραμματα θαλλασης μονο το Que εχει τετοια επιλογη.ψαξε στις ρυθμισεις μηπως βρεις truck up

volleyst
18-11-08, 10:38
ΦΙΛΕ SINAPIA ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ...!!!

vagveg
06-01-09, 21:04
thanksssssssssssssssss

kokisbox
10-04-09, 23:56
Καλησπέρα,
εχω ένα NAVIGT 430 και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να βάλω ναυτικούς χάρτες και ποιούς.

arismania3
15-04-09, 15:25
εχω ενα EAGLE 500CDF ξερει κανενας που μπορω να βρω χαρτες για σαρωνικο ???

ευχαριστω πολυ...

poulinos
19-05-09, 00:25
Και εγω ψαχνω για προγραμμα και χαρτες οποιος γνωριζει παρακαλω ας στειλει ενα π.μ.Ευχαριστω.Εχω ενα htc hd.

GIORGOS1
08-06-09, 15:52
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν το Garmin Que έχει έκδοση για PNA (PNS 135).Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

barkelonis
10-06-09, 07:00
Υπαρχει προγραμμα που να τους τρεχει σε ΡΝΑ ?

YAKUMO
16-06-09, 18:23
Εγω ενδιαφερομαι να αγορασω επισημα το προγραμα με τους χαρτες της c-emap για pda.
Θελω ομως να δω demo με αναλυση που προσφερει το προγραμμα καθως και την ευκολια που εχει στο χειρισμο του.
Βρισκομαι Πατρα.
Μπορει να γινει κατι?

bloki
18-07-09, 16:33
Εγω παλικαρια ψαχνω να βρω το Garmin BlueChart οπου ειναι ναυτικος χαρτης. Εχω ενα PDA ΜιοP560. Μπορει καποιος να βοηθησει? Ειμαι Newbie και δεν ξερω αν θα κανω post στο σωστο σημειο

jovanita
24-08-09, 17:24
καλησπερα!! θελω να βαλω τους ναυτικους χαρτες garmin στο mio p550 που εχω.... μηπως ξερετε που μπορω να βρω τουσ χαρτες αυτους ή καποιους αλλους ναυτικους αν υπαρχουν?

agrinio
17-12-09, 23:44
ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ Cristmasrazz

NAUTILOS
11-01-10, 16:27
Υγεια και χαρά σε εσας και τις οικογενειες σας.
Ασχολουμαι με το ψαρεμα και ψαχνω να βρω εναν αναλυτικο χαρτη για ψαρεμα στο pc. Εχει δοκιμασει καποιος κατι αξιολογο?
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

NUKE
28-12-10, 21:58
Καλησπερα και χρονια πολλα!
Θα ηθελα να μαθω με ποιες συσκευες ειναι συμβατος ο blue chart της garmin. Eδιαφερομαι κυριως για τις συσκευες της σειρας nuvi.

zeovani
13-05-11, 20:19
Καλησπέρα και από εμένα.
Ο κουμπάρος έχει φουσκωτό και έτσι αποφάσισα να του κάνω δώρο ένα βυθόμετρο-gps της LOWRANCE ELITE-5 το οποίο φοράει NAVIONICS **** χάρτη αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι εξαιρετικά ακριβός...
300 ευρώ για το χάρτη και 400 για το βυθόμετρο πολλά δεν είναι ?
Κάποια λύση παιδιά...